Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας,θελω να βαλω κλιματιστικο σε σπιτι με 60-70 τμ αποκλειστικα για θερμανση!!Το σπιτι εχει καλη μονωση και ειναι στον πρωτο οροφο,τα χρηματα που μπορω να δωσω ειναι περιπου 800-900 και 1000 αν προκειτε για κατι καλο!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ξανά. :)

Επανέρχομαι στο ερώτημα σχετικά με low budget κλιματιστικά καθ' ότι αδαής περί κλιματισμού.

 

Αφορούν σε χώρους 12 τ.μ. και 25 τ.μ. ισόγειου βορεινού γραφείου στην Αθήνα (το βλέπει καλοκαιρινός ήλιος για 4-5 ώρες περίπου), που θα λειτουργήσει max 3 απογεύματα τη βδομάδα για max 4 ώρες το κάθε απόγευμα μετά τις 17:00.

Κυρίως με ενδιαφέρει η ψύξη (και αυτό εάν και όποτε χρειάζεται, σε πολλή ζέστη δηλαδή, και με 1,5 μήνα μεταξύ Ιουλίου και Αυγούστου κλειστό).

Τι θεωρείτε πιο αξιόπιστη πρόταση με €700 συνολικό budget;

 

π.χ. για inverter μέχρι τα €350 εμφανίζει το skroutz ένα General Electric (GAIR Z09 IAENW/EANNW) και δύο Toyotomi, το Akira και το Zen. Αναφέρω αυτά ως προϊόντα γνωστών εταιρειών. Κριτήρια επιλογής;

 

Μήπως δεν αξίζει να κοιτάξω σε inverter αλλά σε συμβατικά (δεδομένου ότι το κόστος χρήσης θα είναι χαμηλό λόγω χρόνου χρήσης);

Αν ρυθμιστεί ένα on/off σε χαμηλές στροφές και σχετικά χαμηλή θερμοκρασία, ουσιαστικά δεν εξασφαλίζεις μία -inverter like- συνεχή λειτουργία ψύξης αλλά χωρίς να παγώσεις; :D

Εκείνα τα AUX (9άρι και 12άρι μαζί €480) με τον Toshiba συμπιεστή ακόμα τα "βλεφαριάζω". Είναι και όμορφα, βλέπεις ... (γραφείο γαρ, μετράει)

 

Κατανοώ παράγοντες, όπως vmf ,κόστος κτήσης vs κόστους χρήσης και απόσβεση συν τω χρόνω, ωστόσο το budget είναι low :O

Περισσότερο ίσως να σκέφτομαι την αξιοπιστία. Να μην βρεθώ μέσα σε ένα χρόνο αντιμέτωπος με αντικατάσταση ή σοβαρές επισκευές ... όσο κι αν αυτό, επίσης κατανοώ, ότι είναι μάλλον στατιστικό μέγεθος ...

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας!

ta inverter like :lol: ξεχνα τα.Το inverter καιει χ και το inverter like 2χ.Επειδη δεν θα τα λειτουργεις πολυ δεν νομιζω οτι θα εχει μεγαλο θεμα αν θα ειναι απλα η inverter αλλα το 50-100€ θα τα κανεις γρηγορα αποσβεση.

Τωρα οσο αφορα τα φτηνα κλιμα ,δυστηχως τα πραγματα δεν ειναι οπως τα φανταζεσαι.Επιλεγουν υλικα χ κατηγοριας ακομα και επωνυμες ελλατωματικες παρτιδες.

Καλυτερα να επιλεξεις ενα φτηνο επωνυμο ,που θα εχει απο την αντιπροσωπεια μια α υποστηριξη.

 

 

Καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας,θελω να βαλω κλιματιστικο σε σπιτι με 60-70 τμ αποκλειστικα για θερμανση!!Το σπιτι εχει καλη μονωση και ειναι στον πρωτο οροφο,τα χρηματα που μπορω να δωσω ειναι περιπου 800-900 και 1000 αν προκειτε για κατι καλο!

δες toyotomi.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα που έβαλα το κλιματιστικό μου σε λειτουργία παρατήρησα ότι η εξωτερική μονάδα στάζει νερά στο ύψος της βαλβίδας. Δηλαδή το πλαστικό που πιάνει μεταξύ του μεταλλου και του στομίου δεν έχει "κάτσει" καλά με αποτέλεσμα να στάζει συνεχώς από εκεί. Πήγα στον εξουσιοδωτημένο τεχνικό του Κοτσώβολου που μου έκανε την εγκατάσταση και ουσιαστικά μου είπε ότι δεν είναι δικό του πρόβλημα και ότι έτσι κάνουν τα κλιματιστικά και φυσιολογικά στάζουν. Μου πρότεινε δε να μου κάνει την χάρη και να μου δώσει ένα άλλο πλαστικό στόμιο και να βάλω εγώ ο ίδιος σιλικόνη και να το περάσω. Επειδή τσαντίστικα με την συμπεριφορά και το ύφος του πήρα τηλέφωνο στο total support και κατήγγειλα το περιστατικό συν το γεγονός ότι ο τύπος που έκανε κόλλληση στις χαλκοσολίνες γιατί δεν τις έκοψε στο σωστό μέγεθος. Δεδομένου ότι δεν τήρησε τις οδηγίες του κατασκευαστή μπορώ να απαιτήσω καινουργια εξωτερική μονάδα;;; Ούτε αντλία κενού χρησιμοποίησε ούτε εξαέρωση με το συμβατικό τρόπο έκανε πλην όμως δεν μπορώ να το αποδείξω. Περιμένω να δω τι θα μου πούνε από την εξυπηρέτηση. Την γνώμη σας παρακαλώ. Edited by pReHiStoRik
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κανεις δεν χρησιμοποιει κλιματιστικα της samsung για να μου πει την γνωμη του ;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα που έβαλα το κλιματιστικό μου σε λειτουργία παρατήρησα ότι η εξωτερική μονάδα στάζει νερά στο ύψος της βαλβίδας. Δηλαδή το πλαστικό που πιάνει μεταξύ του μεταλλου και του στομίου δεν έχει "κάτσει" καλά με αποτέλεσμα να στάζει συνεχώς από εκεί. Πήγα στον εξουσιοδωτημένο τεχνικό του Κοτσώβολου που μου έκανε την εγκατάσταση και ουσιαστικά μου είπε ότι δεν είναι δικό του πρόβλημα και ότι έτσι κάνουν τα κλιματιστικά και φυσιολογικά στάζουν. Μου πρότεινε δε να μου κάνει την χάρη και να μου δώσει ένα άλλο πλαστικό στόμιο και να βάλω εγώ ο ίδιος σιλικόνη και να το περάσω. Επειδή τσαντίστικα με την συμπεριφορά και το ύφος του πήρα τηλέφωνο στο total support και κατήγγειλα το περιστατικό συν το γεγονός ότι ο τύπος που έκανε κόλλληση στις χαλκοσολίνες γιατί δεν τις έκοψε στο σωστό μέγεθος. Δεδομένου ότι δεν τήρησε τις οδηγίες του κατασκευαστή μπορώ να απαιτήσω καινουργια εξωτερική μονάδα;;; Ούτε αντλία κενού χρησιμοποίησε ούτε εξαέρωση με το συμβατικό τρόπο έκανε πλην όμως δεν μπορώ να το αποδείξω. Περιμένω να δω τι θα μου πούνε από την εξυπηρέτηση. Την γνώμη σας παρακαλώ.

 

τωρα το θυμηθηκες οτι δεν εκανε σωστη εγκατασταση?

δεν καταλαβα απο που χανει,η κολληση για επιμηκυνση των σωληνων ειναι απαραδεκτη,μακαρι να βγαλεις ακρη.

 

Τελικα κανεις δεν χρησιμοποιει κλιματιστικα της samsung για να μου πει την γνωμη του ;

 

τη γνωμη θες να σου πει δηλαδη?εγω ειμαι ενας αν σου πω οτι εχω samsung και δεν εχει βγαλει βλαβη τι γνωμη θα σχηματισεις?

Αφου και εσυ εχεις ενδιασμους κοιτα κατι αλλο καλυτερα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

http://s21.postimg.org/xehlnx53b/spiti.png

Καλησπέρα σας!

 

Θα ήθελα την άποψή σας σας για την θέρμανση του χώρου που φαίνεται στην κάτοψη που επισυνάπτω.

 

Εμβαδόν σπιτιού : 70 m2

 

Το σπίτι έχει περιμετρικά διπλές τζαμαρίες , εκτός από τρεις τοίχους που σημειώνονται με πράσινο στην κάτοψη. Οι ενδιάμεσοι τοίχοι είναι γυψοσανίδα.

 

Μόνωση έχει καλή το σπίτι.

 

Με ενδιαφέρει μόνο η μέγιστη απόδοση στη θέρμανση, όσο πιο μεγάλο COP τόσο το καλύτερο.

Όσον αφορά την ψύξη, το σπίτι είναι ισόγειο με δέντρα στην αυλή και το καλοκαίρι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Inverter οπωσδήποτε.

 

Ιονισμός/καθαρισμός αέρα αδιάφορα.

 

Υπάρχει αφυγραντήρας Philco PDH -716 EA ο οποίος κάνει τρομερή δουλειά.

 

Θόρυβος: να μην μας παίρνει και τα αυτιά. Έχουμε μικρό μωρό για αυτή τη δουλειά :)

 

Μπάτζετ: 1300- 1400 ευρώ ,αγορά σε 24 άτοκες δόσεις.

 

Επειδή στο σπίτι πληρώνω νοίκι και σήμερα είμαι και αύριο όχι, θα ήθελα όσο το δυνατόν πιο ευέλικτη λύση που να προσαρμόζεται εύκολα σε μια μελλοντική νέα κατοικία.

 

Ερωτήσεις:

 

1)Ένα ή δύο κλιματιστικά;

2)Θέση/εις: Α Β C D ή Ε;

3)Αξίζουν οι διαφορές στη τιμή των Α++ από τα Α+;

 

Είναι μονόδρομος το Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA αν πάμε σε λύση ενός κλιματιστικού;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

prehistorik

αυτο το τωρα το θυμηθηκες φαινεται καπως :cool: .Προς αποφυγη παρεξηγησεων επειδη ο γρπατος λογος παρεξηγειται πιο ευκολα δεν ειχα καννενα τετοιο σκοπο.Απλα ηθελα να παρατηρησω το λαθος σου που δεν ειπες εκεινη ακριβως την στιγμη να τα μαζεψει και να παει στο καλο..

 

crishham: με ενα κλιματιστικο δεν θα κανεις δουλεια.το λιγοτερο που θα χρειαστεις ειναι δυο.Ενα θα μπει στο δωματιο.

το αλλο στην θεση Β στην κουζινα,οπου ειναι το μοναδικο σημειο που βλεπει μεγαλυτερο χωρο,εγω βεβαια θα το εβαζα απεναντι απο το wc στο σαλονι με γυρισμενες λιγο τις γριλιες στην κουζινα.Εννοειται wc και τον χωρο μπροστα του θα εχει μια διαφορα στην θερμοκρασια.9000 στο δωματιο και 18000 θα εισαι καλυμενος.Δεν ειναι ψηλοταβανο το σπιτι φανταζομαι και εισαι αθηνα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

 

τη γνωμη θες να σου πει δηλαδη?εγω ειμαι ενας αν σου πω οτι εχω samsung και δεν εχει βγαλει βλαβη τι γνωμη θα σχηματισεις?

Αφου και εσυ εχεις ενδιασμους κοιτα κατι αλλο καλυτερα.

 

Αν οντως το εχεις και δεν εχεις προβλημα γιατι να κοιταξω κατι αλλο; Στο Α+++ στα χρηματα που κοστιζει το 9αρι δεν υπαρχει κατι αλλο. Την γνωμη ζητησα καποιου που το εχει , τιποτα αλλο. Σε ευχαριστω.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

crishham: με ενα κλιματιστικο δεν θα κανεις δουλεια.το λιγοτερο που θα χρειαστεις ειναι δυο.Ενα θα μπει στο δωματιο.

το αλλο στην θεση Β στην κουζινα,οπου ειναι το μοναδικο σημειο που βλεπει μεγαλυτερο χωρο,εγω βεβαια θα το εβαζα απεναντι απο το wc στο σαλονι με γυρισμενες λιγο τις γριλιες στην κουζινα.Εννοειται wc και τον χωρο μπροστα του θα εχει μια διαφορα στην θερμοκρασια.9000 στο δωματιο και 18000 θα εισαι καλυμενος.Δεν ειναι ψηλοταβανο το σπιτι φανταζομαι και εισαι αθηνα.

Thanks vasilimertzani!

Μήπως έχεις κάποια μοντέλα VFM 9000 & 18000 να μου προτείνεις?

Μπάτζετ: 1300- 1400 ευρώ ,δυνατότητα αγοράς σε 24 άτοκες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Thanks vasilimertzani!

Μήπως έχεις κάποια μοντέλα VFM 9000 & 18000 να μου προτείνεις?

Μπάτζετ: 1300- 1400 ευρώ ,δυνατότητα αγοράς σε 24 άτοκες δόσεις.

ο μεγαλος 'δασκαλος' απουσιαζει :p .

Με καποια επιφυλαξη λοιπον τα hitachi Ειναι τα πιο οικονομικα σε χρηση και ακολουθουν τα fujitsu.

Aν ανατρεψεις μερικες σελιδες πισω θα δεις ποια προτεινονται συνεχεια.

to hitachi to 18αρι στα μεγαλα καταστηματα θα το βρεις σε δοσεις ( 24) το μικρο δεν ειμαι σιγουρος(αν και σε αυτα μεσα σε 10 μερες ανεβηκε 40€)

 

 

ΥΓ εκανα σημερα εγκατασταση το καινουργιο hitachi ,απο εγκαταστατη με ολες τις απαραιτητες ενεργειες και τον βρηκα μερακλη τον μαστορα.Οποιος θελει τηλ. και σχετικα.

 

Καλησπέρα,

 

Μετά από ατέλειωτες ώρες διαβάσματος και αναζήτησης, εμπιστευόμενος πληροφορίες έμπειρων στο forum έχω τις εξής σκέψεις για κλιματιστικό με κατ' ελάχιστο 24.000btu στη θέρμανση. Σημειωτέον ότι το κλιματιστικό θα λειτουργεί αδιάκοπα στη Θέρμανση όλο το χειμώνα και εντελώς περιστασιακά το καλοκαίρι:

1. https://www.skroutz.gr/s/2775684/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF50VE.html

Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF50VE, Mitsubishi MSZ/MUZ-FH...

Ξέρω ότι είναι ό,τι καλύτερο αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει μοντέλο της σειράς με τα επιθυμητά btu (+24.000btu στη θέρμανση)...

 

2.https://www.skroutz.gr/c/407/Oikiaka_klimatistika/f/407350/%CE%88%CF%89%CF%82-25000-btu.html?keyphrase=Hitachi+Perfomance+RAK-PPB

Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA αλλά και το Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA (31399 btu θέρμανση !!!) με προβληματίζει μόνο ο θόρυβος>60dB.

Κατά τα άλλα τα θεωρώ εξαιρετικά μηχανήματα. Αν κάποιος το έχει παρακαλώ ας παραθέσει την εμπειρία του, κυρίως σχετικά με το θόρυβο.

 

3.https://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LFC.html

Fujitsu-ASYG24LFC

Στα θετικά του ότι έχει Ιονιστή και ότι είναι αρκετά φθηνότερο

Στα αρνητικά Tier2 και SCOP:3,8 αντί 4,4w/w των προαναφερθέντων.

 

4. https://www.skroutz.gr/s/1910661/Mitsubishi-SRK-SRC-71ZK-S.html#reviews

Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S

Δείχνει παλιότερο μοντέλο αλλά δεν το απορρίπτω.

 

5.https://www.skroutz.gr/s/3124562/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF71VE.html?from=account_favorites

Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE

Π. καλό αλλά ποιες οι διαφορές του με το 4;

 

6.https://www.skroutz.gr/c/407/Oikiaka_klimatistika/f/407350/%CE%88%CF%89%CF%82-25000-btu.html?keyphrase=Panasonic+Etherea

Panasonic Etherea CS/CU-E21PKEW

και

https://www.skroutz.gr/s/4755624/Panasonic-Etherea-CS-CU-E21QKEW.html

Panasonic Etherea CS/CU-E21QKEW

Ποιες οι διαφορές τους και αν έχει νόημα η επιλογή τους μεταξύ των ανωτέρω.

 

7.https://www.skroutz.gr/s/4716198/Samsung-AR24HSFSBURNEU.html

Samsung AR24HSFSBURNEU

Πολύ δελεαστική τιμή.

 

Οποιαδήποτε πρόταση, σχόλιο ή βοήθεια σχετικά με την επιλογή είναι ευπρόσδεκτη.

Εννοείται ότι αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

λοιπον

:lol:

δεν βγαινουν ειναι παρα πολλες επιλογες.

ορισμενα απο αυτα εχουν ονομαστικη τιμη 21000btu(μην κοιτας ποσο μπορουν να φτασουν σε καποιες εξειδικευμενες περιπτωσεις )απεριψε τα.π.χ panasonic .που ειναι απο τα κορυφαια.

το Hitachi δεν ειναι 60db,ψαξε το καλυτερα.50 δινει την εξω που ειναι απο τις ησυχες.

το srk εχει 3,7 scop εναντι 4,2 του MSZ ( oxi αυτο ειναι 18000 MSZ SF50VE )

το Fujitsu καλο αλλα παλιο..

οποτε σαν επιλογη θα εβαζα αυτο

1. https://www.skroutz.gr/s/3124562/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF71VE.html?from=account_favorites

2. https://www.skroutz.gr/c/407/Oikiaka_klimatistika/f/407350/%CE%88%CF%89%CF%82-25000-btu.html?keyphrase=Hitachi+Perfomance+RAK-PPB

 

.καλο ειναι ολες τις πληροφοριες να τις βρισκεις στην αντιπροσωπεια γιατι τα καταστηματα γραφουν οτι τους κατεβει.

Edited by gnt
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κανεις δεν χρησιμοποιει κλιματιστικα της samsung για να μου πει την γνωμη του ;

Εγω εχω δυο (ενα 18αρι και ενα 9αρι)στο σπιτι μου. Τα χρησιμοποιω κυριως για ψυξη αλλα στο παρελθον και για θερμανση αποκλειστικα. Εχω αυτα που ειναι μαυρο χρωμα και ενεργοποιουνται με wifi (mod. kbbn αν θυμαμαι καλα). Πολυ καλη αποδοση, κανενα προβλημα,σχετικα αθορυβα με παρα πολλες λειτουργιες και ταιριαζουν με το χωρο μου. Παντως η λειτουργια ασυρματης ενεργοποιησης ειναι ολα τα λεφτα,εδικα το καλοκαιρι που βραζει εξω ο τοπος και θες οταν θα γυρισεις απο τη δουλεια να ειναι δροσερο το σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δυο (ενα 18αρι και ενα 9αρι)στο σπιτι μου. Τα χρησιμοποιω κυριως για ψυξη αλλα στο παρελθον και για θερμανση αποκλειστικα. Εχω αυτα που ειναι μαυρο χρωμα και ενεργοποιουνται με wifi (mod. kbbn αν θυμαμαι καλα). Πολυ καλη αποδοση, κανενα προβλημα,σχετικα αθορυβα με παρα πολλες λειτουργιες και ταιριαζουν με το χωρο μου. Παντως η λειτουργια ασυρματης ενεργοποιησης ειναι ολα τα λεφτα,εδικα το καλοκαιρι που βραζει εξω ο τοπος και θες οταν θα γυρισεις απο τη δουλεια να ειναι δροσερο το σπιτι!

Εχεις pm. Ευχαριστω.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

πηρα ενα κλιματιστικο περσι το ακριβοπληρωσα

εβγαλε τον περσινο χειμωνα μια χαρα ξαφνικα αρχισε ομως να μην βγαζει αερα με ενταση...ο αερας που εβγαζε ηταν μαλλον δροσερος(στο ζεστο mode παντα)...

ωσπου δεν εβγαζε τιποτα,σταματησε εντελως

ηρθαν μου αλλαξαν πλακετα ξαναλειτουργησε (αν δεν ξερω αν ειχε ιδια ενταση ο αερας με παλια,ειχα μια απορια ως προς αυτο)

 

και πολυ συντομα αρχιζε να βγαζει και εναν ηχο στην αρχη σαν γρυλλισμα..τωρα παλι ο αερας ειναι δροσερος στην εντονη ενταση

καποιες φορες λιγες βγαινει και ζεστος...η ενταση μετρια

γενικα παλι προβληματα...πειτε μου λιγο τι πρεπει να κανω για να ξερω τωρα ποιο ειναι το προβλημα και οταν ερθει η εταιρεια(τελειωνει η εγγυηση)να ειμαι βεβαιος πως τωρα πηγαν ολα κατ ευχην;

 

σας ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

σήμερα εγκατέστησα το hitachi rak-70ppa

με το τηλεκοντρόλ ρε παιδιά χάθηκα όμως

έχει 1) αυτόματη λειτουργία 2) manual ψύξη θέρμανση όπως όλα

3) eco 4) silent 5) leave home.

στις πρώτες 2 βάζεις εσύ θερμοκρασία στις άλλες όχι.

επειδή δε το λειτούργησα ακόμα θέλω να ξέρω ποια είναι η καλύτερη δυνατή

λειτουργία , σε ποια θερμοκρασία και πως να το λειτουργείς στα κρύα.

να το έχεις να δουλεύεις νορμάλ για κανα δίωρο-τρίωρο ή να το έχεις ανοιχτό

για πολλές ωρες μέχρι να κοιμηθείς στο eco ασ πούμε?

ευχαριστώ για κάθε απάντηση/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

πηρα ενα κλιματιστικο περσι το ακριβοπληρωσα

εβγαλε τον περσινο χειμωνα μια χαρα ξαφνικα αρχισε ομως να μην βγαζει αερα με ενταση...ο αερας που εβγαζε ηταν μαλλον δροσερος(στο ζεστο mode παντα)...

ωσπου δεν εβγαζε τιποτα,σταματησε εντελως

ηρθαν μου αλλαξαν πλακετα ξαναλειτουργησε (αν δεν ξερω αν ειχε ιδια ενταση ο αερας με παλια,ειχα μια απορια ως προς αυτο)

 

και πολυ συντομα αρχιζε να βγαζει και εναν ηχο στην αρχη σαν γρυλλισμα..τωρα παλι ο αερας ειναι δροσερος στην εντονη ενταση

καποιες φορες λιγες βγαινει και ζεστος...η ενταση μετρια

γενικα παλι προβληματα...πειτε μου λιγο τι πρεπει να κανω για να ξερω τωρα ποιο ειναι το προβλημα και οταν ερθει η εταιρεια(τελειωνει η εγγυηση)να ειμαι βεβαιος πως τωρα πηγαν ολα κατ ευχην;

 

σας ευχαριστω πολυ:)

τον σταυρο σου :lol: .φανταζομαι οτι με την αντιπροσωπεια δεν θα εχεις προβλημα.

 

καλησπέρα.

σήμερα εγκατέστησα το hitachi rak-70ppa

με το τηλεκοντρόλ ρε παιδιά χάθηκα όμως

έχει 1) αυτόματη λειτουργία 2) manual ψύξη θέρμανση όπως όλα

3) eco 4) silent 5) leave home.

στις πρώτες 2 βάζεις εσύ θερμοκρασία στις άλλες όχι.

επειδή δε το λειτούργησα ακόμα θέλω να ξέρω ποια είναι η καλύτερη δυνατή

λειτουργία , σε ποια θερμοκρασία και πως να το λειτουργείς στα κρύα.

να το έχεις να δουλεύεις νορμάλ για κανα δίωρο-τρίωρο ή να το έχεις ανοιχτό

για πολλές ωρες μέχρι να κοιμηθείς στο eco ασ πούμε?

ευχαριστώ για κάθε απάντηση/

καλυτερη λειτουργια ειναι αυτη που αρεσει εσενα (εχει και οδηγιες στα ελληνικα,δεν τις διαβασες? )

θεωρητικα καλυτερα να μην κλεινει ποτε.στην πραξη τωρα αν οι απωλειες ειναι τεραστιες και εσυ πας στο σπιτι σου 11 το βραδυ δεν υπαρχει λογος να καιει.ολα εξαρτονται με βαση τις ιδιαιτεροτητες/αναγκες σου.Αυτο που προτεινω εγω ,αν το μελημα σου ειναι η οικονομια,να το ρυθμισεις εκει που σ αρεσει και να παρακολουθεις την καταναλωση και να παιζεις μεχρι να βρεις την ισοροπια οικονομια/ευχαριστηση.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να τρελαθώ, οι επιλογές μου είναι εδώ https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=3037566%2C2506618%2C4869608%2C4861805

πιο θα επιλέγατε από αυτά με γνώμονα την τιμή, την αξιοπιστία κλπ. Ο χώρος μου είναι 37τμ σαλόνι κουζίνα με μονώσεις κλπ. Ήμουν έτοιμος για το Hitachi αλλά 3 διαφορετικά άτομα μου είπαν ότι στις 4ετια τα "πήραν στα χέρια" και η εμπειρία μου από Hitachi ήταν παρόμοια.....πριν αρκετά χρόνια με μηχάνημα πανάκριβο που στην 3ετία έκαψε το μοτερ

ck
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να τρελαθώ, οι επιλογές μου είναι εδώ https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=3037566%2C2506618%2C4869608%2C4861805

πιο θα επιλέγατε από αυτά με γνώμονα την τιμή, την αξιοπιστία κλπ. Ο χώρος μου είναι 37τμ σαλόνι κουζίνα με μονώσεις κλπ. Ήμουν έτοιμος για το Hitachi αλλά 3 διαφορετικά άτομα μου είπαν ότι στις 4ετια τα "πήραν στα χέρια" και η εμπειρία μου από Hitachi ήταν παρόμοια.....πριν αρκετά χρόνια με μηχάνημα πανάκριβο που στην 3ετία έκαψε το μοτερ

 

νομιζω το hitachi-toshiba φορανε ιδιο συμπιεστη(πρεπει να εχει αναφερθει πιο πισω) και ειναι παρομοια μηχανηματα.

Οποτε καλη ειναι η σειρα που τα εχεις βαλει εφοσον το βλεπεις ετσι.

 

ΥΓ εχεις 3 γνωστους που ειχαν hitachi? και καηκε στα 4 χρονια και στους 3 ??

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

νομιζω το hitachi-toshiba φορανε ιδιο συμπιεστη(πρεπει να εχει αναφερθει πιο πισω) και ειναι παρομοια μηχανηματα.

Οποτε καλη ειναι η σειρα που τα εχεις βαλει εφοσον το βλεπεις ετσι.

 

ΥΓ εχεις 3 γνωστους που ειχαν hitachi? και καηκε στα 4 χρονια και στους 3 ??

 

Μαν όσο περίεργο και αν σου φαίνεται, ναι συνέβη. Είναι ο μόνος αποτρεπτικός παράγωντας καθώς στα τεχνικά χαρακτηριστικά και από ότι έχει αναφερθεί εδώ μέσα είναι κορυφή.

 

Το panasonic ?

ck
Link to comment
Share on other sites

Μαγαζί 17τ.μ. με βάθος. Η πόρτα είναι ανοιχτή χειμώνα-καλοκαίρι. Υπάρχει κλιματιστικό 9αρι αλλά υπολειτουργεί και θα αντικατασταθεί. Προσανατολίζομαι σε 18αρι και μαζί και αεροκουρτίνα για να κλείσω την τρύπα της πόρτας. Το γραφείο είναι μέσα μέσα και το a/c θα μπει αναγκαστικά πάνω από την πόρτα (είναι το μοναδικό σημείο που υπάρχει τοίχος, όλο το άλλο είναι γυψοσανίδα). Εξού και λέω να βάλω 18αρι, για να φτάνει μέχρι το βάθος η δροσιά/ζέστη σε συνδιασμό και με την ανοιχτή πόρτα. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να δώσω μεγάλη έμφαση στη μάρκα γιατί στην παρούσα φάση δεν θέλω να ξοδέψω μια περιουσία. Αν ξοδέψω παραπάνω από τα προβλεπόμενα για κλιματιστικό, θα πρέπει να μην βάλω αεροκουρτίνα που την θεωρώ αρκετά σημαντική. Η midea είναι οκ γενικά;
Link to comment
Share on other sites

Μαν όσο περίεργο και αν σου φαίνεται, ναι συνέβη. Είναι ο μόνος αποτρεπτικός παράγωντας καθώς στα τεχνικά χαρακτηριστικά και από ότι έχει αναφερθεί εδώ μέσα είναι κορυφή.

 

Το panasonic ?

αφου ειπαμε toshiba-hitachi= brothers τοτε panasonic με 1000.

 

Μαγαζί 17τ.μ. με βάθος. Η πόρτα είναι ανοιχτή χειμώνα-καλοκαίρι. Υπάρχει κλιματιστικό 9αρι αλλά υπολειτουργεί και θα αντικατασταθεί. Προσανατολίζομαι σε 18αρι και μαζί και αεροκουρτίνα για να κλείσω την τρύπα της πόρτας. Το γραφείο είναι μέσα μέσα και το a/c θα μπει αναγκαστικά πάνω από την πόρτα (είναι το μοναδικό σημείο που υπάρχει τοίχος, όλο το άλλο είναι γυψοσανίδα). Εξού και λέω να βάλω 18αρι, για να φτάνει μέχρι το βάθος η δροσιά/ζέστη σε συνδιασμό και με την ανοιχτή πόρτα. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να δώσω μεγάλη έμφαση στη μάρκα γιατί στην παρούσα φάση δεν θέλω να ξοδέψω μια περιουσία. Αν ξοδέψω παραπάνω από τα προβλεπόμενα για κλιματιστικό, θα πρέπει να μην βάλω αεροκουρτίνα που την θεωρώ αρκετά σημαντική. Η midea είναι οκ γενικά;

Κωστα το 18αρι ειναι μεγαλο,να ξερεις η οικονομια παει περιπατο.Επισης οι αεροκουρτινες σε τοσο μικρο χωρο μην νομιζεις οτι κανουν και τιποτα ειδικα με το καινουργια κλιματιστικα καινε περισσοτερο (οι κουρτινες) απο οτι αυτα.Θα προτεινα να βαλεις πορτα για οικονομια και 12000 και εισαι σουπερ.Απο εκει και περα οικονομικο και φτηνο σε χρηση ειναι τα toyotomi.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

αφου ειπαμε toshiba-hitachi= brothers τοτε panasonic με 1000.

 

 

Κωστα το 18αρι ειναι μεγαλο,να ξερεις η οικονομια παει περιπατο.Επισης οι αεροκουρτινες σε τοσο μικρο χωρο μην νομιζεις οτι κανουν και τιποτα ειδικα με το καινουργια κλιματιστικα καινε περισσοτερο (οι κουρτινες) απο οτι αυτα.Θα προτεινα να βαλεις πορτα για οικονομια και 12000 και εισαι σουπερ.Απο εκει και περα οικονομικο και φτηνο σε χρηση ειναι τα toyotomi.

 

Όταν λες να βάλω πόρτα; Πόρτα υπάρχει αλλά δεν γίνεται να είναι κλειστή γιατί το μαγαζί είναι εμπορικό κατάστημα και έχει αποδειχτεί ότι με ανοιχτή την πόρτα μπαίνουν πολύ πιο εύκολα οι πελάτες. Η αεροκουρτίνα είναι απαραίτητη, όχι μόνο για τη θερμοκρασία του χώρου αλλά και για μύγες/κουνούπια που έχουμε μόνιμο πρόβλημα. Αεροκουρτίνα και 12αρι λοιπόν προτείνεις;

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...