Jump to content

Δημιουργία Giga Mp3.


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα πλαίσια της αγοράς του νέου μου αυτοκινήτου και τοποθετώντας παράλληλα ενα νέο μοντέλο ηχητικής πηγής της JVC.....http://www.progressive.gr/caraudio/largephotos/JVCKDAVX1.jpg και αφού το συγκεκριμένο όμορφο μοντέλο έχει την δυνατότητα αναπαραγωγής GIGA MP3, ξεκίνησα να φτιάχνω εναν μουσικό δίσκο σε DVD δισκάκι. Βέβαια, θα δυσκολευτώ να τον γεμίσω, αλλα θα προσπαθήσω για ενα πλήρης J. BOX σε ενα και μοναδικό δισκάκι!!!!

Πως θα κατηγοριοποιήσω τα τραγούδια; Φτιάχνωντας τα με αλφαβητική σειρά μήπως;

Εαν φτιάξω φακέλους αρχείων (π.χ. 80's slow, 80's dance κλπ) θα τους βλέπω εναν εναν τους φακέλους στο jvc, η θα μου σπάει τα νεύρα να βρω ενα κομμάτι; :O

 

Ξεκίνησα εδώ και 3 μέρρες.

Περιλαμβάνει τις εξής κατηγορίες.

80's

80's slow

90's

00's

classic (pavaroti and more)

DURAN-DURAN

Λαικά

Παλαιά λαικά.

Μοντέρνα & pop Ελληνικά.

ELECTRONIC MUSIC (ΚΙΤΑRO,J.M.J, κλπ.)

HIP HOP (Ελληνικά-ξένα)

κλπ.

 

Y.Γ.Η ποιότητα της μουσικής θα ειναι καλή η οχι; (μήπως πρέπει να μετατρέψω τους δίσκους μου πάνω απο τα 128Κ bit; )

 

 

Υ.Γ.2 Θα υπάρχουν αρκετά remix κυρίως στα 80's, σπάνια. Και ευρωπαικά 80's remix με διάφορα κομμάτια πρόγραμμα απο DJ..

Στους DURAN-DURAN θα υπάρχει spesial mix του Live arena με την στουντιακή εκτέλεση σε 6 κομμάτια. Κάτι που δεν κυκλοφορεί πουθενά γιατι... το έχω κάνει μόνος μου πριν 3 χρόνια. :cool:

Link to comment
Share on other sites

φιλε το εχω κι εγω το μηχανημα το μονο που εχω να πω εινια οτι απλα γα.... ειναι κορυφη καντα ετσι οπως λες αλλα...μεσα σε καθε φακελο μην βαλεις υποφακελο γιατι τα παραθετει ολα μαζι τον παρουσιαζει σαν φακελο και οχι υποφακελο κατα τα αλλα αν πατησεις συνεχομενα το πανω κουμπι στο δεξι joystick θα τα δεις ολα σε παραθεση οποτε διαλεγεις οτι θες.Το εχεις ψαξει καθολου?????το μηχανημα εννοω αν ναι για πες κανα κολπο αν και πιστευω οτι το εχω εξαντλησει.ΑΑΑΑΑ και κατι ακομα κατεβασε user manual μεσα απο την jvc θα με θυμηθεις αν ποτε σου κολλησει δισκακι λογω κακης ποιοτητας εχει δεκα σελιδες παραπανω το manual και λεει πολυ καλα πραγματα.Θα εχω το νου μου γραψε κανα κολπακι αν εχεις βρει :D και κατι ακομα ποσο το πηρες?
nikWli nikWli me to trofanto k...li
Link to comment
Share on other sites

660€ θα το πάρω. Την Τρίτη το βάζω μαζί με τα υπόλοιπα στο νέο μου αυτοκίνητο.

Χαίρωμαι που ακούω καλή κριτική απο εναν χρήστη-κατοχο.

Η οθόνη του τι λέει; ποιότητα-παρακολούθηση; Βέβαια ειναι κάπως μικρή, όμως μπορείς να δεις DVD;

Στο giga mp3 που θα φτιάξω, μπορώ να βάλω και φάκελο με κλιπάκια; Τι αρχεία διαβάζει; mpg μπορεί;

Τους φακέλους με τα τραγούδια θα τους βάλει με δική του σειρά, η με την σειρά που εγω τα εχω επιλέξει απο το PC;

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε το εχω κι εγω το μηχανημα το μονο που εχω να πω εινια οτι απλα γα.... ειναι κορυφη καντα ετσι οπως λες αλλα...μεσα σε καθε φακελο μην βαλεις υποφακελο γιατι τα παραθετει ολα μαζι τον παρουσιαζει σαν φακελο και οχι υποφακελο κατα τα αλλα αν πατησεις συνεχομενα το πανω κουμπι στο δεξι joystick θα τα δεις ολα σε παραθεση οποτε διαλεγεις οτι θες.Το εχεις ψαξει καθολου?????το μηχανημα εννοω αν ναι για πες κανα κολπο αν και πιστευω οτι το εχω εξαντλησει.ΑΑΑΑΑ και κατι ακομα κατεβασε user manual μεσα απο την jvc θα με θυμηθεις αν ποτε σου κολλησει δισκακι λογω κακης ποιοτητας εχει δεκα σελιδες παραπανω το manual και λεει πολυ καλα πραγματα.Θα εχω το νου μου γραψε κανα κολπακι αν εχεις βρει :D και κατι ακομα ποσο το πηρες?

S.O.S. Με πήρε το κατάστημα που θα μου τοποθετήσει το ηχοσύστημα και μου είπε πως δεν μπορεί να βρεί το JVC ΚD - AVX1 που ειναι να αγοράσω. Εχει ψάξει και σε συναδέλφους του με μαγαζιά παρόμοια, αλλα δεν το βρίσκει. Εαν κάποιος μου το βρεί μέχρι και την Δευτέρα το απόγευμα, το αγοράζω μετρητοίς. Θα περιμένω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κι εγω το περιμενα πολυ καιρο το αγοραζουν σαν τρελοι και εχουν εξαντληθει τα μηχανηματα.λοιπον οπως τα βαλεις ετσι ακριβως θα τα διαβαζεις αλλα ξαναλεω αν εχεις υποφακελους θα στο δειχνει σαν καινουριο φακελο πχ το αλμπουμ ενος καλλιτεχνη αν εχει ας πουμε 2 θα λεει Duran Duran (φακελος) απο κατω θα λεει ονομα αλμπουμ (φακελος) και ονομα 2ου αλπουμ (φακελος) δεν ξερω αν με καταλαβες....αν εχει περαστει τραγουδι πχ με ελληνικους χαρακτηρες δεν διαβαζει τον τιτλο του παρα βγαζει κατι κινεζικα οπως και το PC καμια φορα.ΚΑι στους φακελους μονο χαρακτηρες που υποστηριζει πρεπει να βαζεις.DVD βλεπεις ανετα και διαβαζεις και υποτιτλους εχει πολυ καλη αναλυση.Οσο για το αν σε σιντι μπορεις να βαλεις videoclips δεν ξερω αν μαζι με τραγουδια μπορεις παντως εκανα τρελο κολπακι με καποια βιντεοκλιπς τα εβαλα σε Cd ή Dvd οτι θες εννοειτε και τα εκανα VCD αλλα με το Nero τα εβαλα να φαινονται με προεπισκοπησεις σαν μενου και απλα γαμα....γε
nikWli nikWli me to trofanto k...li
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φαίνεται στην φωτό στο πρώτο post είναι η πρόσοψη;Σε αυτή την οθόνη θα παίζει το dvd;; :worry: Μικρή δεν είναι;Τουλάχιστον έτσι φαίνεται απο την φωτογραφία.. :O

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά. Βρισκόμαστε στο 2005 και δε μπορεί ένα DVD Player να διαβάσει ελληνικά filenames; Να μου πεις, εδώ έχουν πρόβλημα πολλά επιτραπέζια DVD Players, σε αυτά για το αυτοκίνητο θα κόλωναν; :mad:
Link to comment
Share on other sites

Eιναι 3" οθόνη Βασίλη. Δεν το παίρνω για να βλέπω έργα βέβαια. Αλλα κλιπάκια μουσικά, θέλω να παίζουν έστω και σε μικρή οθόνη. Μου άρεσε εξαρχής που την είδα. Ομως υπάρχει πρόβλημα. Δεν την βρίσκω. Εαν παραγγείλω απο το εξωτερικό, κάνει πολυ για να έρθει;
Link to comment
Share on other sites

Mόλις πήγα στην διεύθυνση αυτή, αλλα ειναι μπέρδεμα η αγορά απο εκεί. Δεν εχω και κάρτα. Ειναι και ξένη εταιρία. Καλύτερα κάτι απο'δω μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο Ελληνικό σάιτ που μου έγραψες στο αλλο thread. Ομως μου ζητάει να βάλω σε τραπεζικό λογαριασμό τα χρήματα σχεδόν παράλληλα με την παράδοση του JVC. Δεν μου αρέσει και τόσο η ιδέα όμως. Πως θα διασφαλιστώ για τα χρήματα;

 

Υ.Γ. Ας απαντήσουν και οι αντιτιθέμενοι σε θέματα πολιτικής μαζί μου. Οχι μόνο στην κόντρα και στην μανούρα πρώτοι.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔια θα το ξαναπω βλεπεις ανετα dvd και για αυτη την οθονη διαβαζεις τελεια υποτιτλους περα απο αυτο αν το θελεις για vindeoclips ειναι οτι πρεπει οσοι το εχουν δει απο γνωστους εχουν μεινει μαλακες επισης με 200 ευρω του βαζεις ενα tuner και βλεπεις και τηλεοραση δηλαδη τι αλλο να θες?περα απο ολα αυτα (συνεχιζω) βαζεις μια σταθερη τηλεοραση και τα βλεπεις ολα.Εχει ειδικη λειτουργεια για TV out και οχι μονο...επισης στην εξωτερικη τηλεοραση εχει εντελως διαφορετικη παραθεση φακελων και καποιων αλλων λειτουργειων οσο για τον φιλο gkr41 εχει ενα δικιο αλλα δεν ειναι και κανα τρομερο προβλημα μακαρι να τα διαβαζε αλλα οχι οτι ειναι και μειωνεκτημα τωρα αυτο.παντως με εξωτερικη tv τα βλεπεις ολα πολυ τζετ.Ειναι γεγονος οτι δεν φαινεται ολο το τραγουδι στο μενου της πηγης φαινεται η αρχη του τιτλου οταν το επιλεξεις το βλεπεις κανονικα,αλλα αν βαλεις TV που το σκεφτομαι τρελα εχει μια λιστα που τα βλεπεις ολα στο πιατο τουλαχιστον ετσι δειχνει το manual.Παιδια κατεβαστε απο την JVC το manual Και λυστε τις αποριες σας....Ο τυπος της πηγης για οσους δεν το ξερουν ειναι KD-AVX1 καλο ψαξιμο :D
nikWli nikWli me to trofanto k...li
Link to comment
Share on other sites

S.O.S. Με πήρε το κατάστημα που θα μου τοποθετήσει το ηχοσύστημα και μου είπε πως δεν μπορεί να βρεί το JVC ΚD - AVX1 που ειναι να αγοράσω. Εχει ψάξει και σε συναδέλφους του με μαγαζιά παρόμοια, αλλα δεν το βρίσκει. Εαν κάποιος μου το βρεί μέχρι και την Δευτέρα το απόγευμα, το αγοράζω μετρητοίς. Θα περιμένω. Ευχαριστώ.

φιλε SAKIS βρηκες πηγη???θες να σε στειλω εγω καπου???εκει οπου την πηρα εγω μου ειπε οτι μπορει να την φερει και αυριο αν ενδιαφερεσαι πες μου το μαγαζι ειναι ζωγραφου τωρα απο τιμη δεν ξερω τι παιζει αν ειναι πες μου και βλεπουμε

nikWli nikWli me to trofanto k...li
Link to comment
Share on other sites

φιλε SAKIS βρηκες πηγη???θες να σε στειλω εγω καπου???εκει οπου την πηρα εγω μου ειπε οτι μπορει να την φερει και αυριο αν ενδιαφερεσαι πες μου το μαγαζι ειναι ζωγραφου τωρα απο τιμη δεν ξερω τι παιζει αν ειναι πες μου και βλεπουμε
Σε ευχαριστώ πολύ. Το πήρα προχθές, το έβαλα σήμερα και τώρα τελειώσαν αισίως όλα. :)

Απίθανο μηχάνημα.

Τον 1ο μου δίσκο πάντως, ακόμα δεν εχω τελειώσει. Αχανής χώρος. Λέω να του βάλω και κανα βιντεάκι μέσα για να γεμίσει. Σε τι μορφή αρχείων θα τα παίζει; Ξέρεις Νίκο απο το Ρίο η και οποιοσδίποτε άλλος; :worry:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι απο το Ριο ψευδωνυμο ειναι απο αθηνα ειμαι δεν ξερω αν τα διαβαζει ολα μεσα σε ενα σιντι εγω κανω ενα με μουσικη αλλο με βιντεο τι να σου πω...δεν ξερω τι μορφη παιζει μουσικη σε wav & mp3 τωρα βιντεο μονο vcd εχω δοκιμασει καλο ψαξιμο
nikWli nikWli me to trofanto k...li
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, χθές βράδυ τέλειωσα. Το αποτέλεσμα πολύ καλό.

Η ποιότητα του ήχου, άριστη.

Υπάρχουν ελλάχιστα μικρολάθη στις λίστες.

Οι κατηγορίες που στις οποίες μέσα υπάρχουν και υποκατηγορίες, ειναι οι εξής:

 

60'ς & 80's slow 463MB (98 songs)

80's 992MB (186 songs)

90's 492MB (86 songs)

New Hits 96,4MB (20 songs)

Sundracks Themes 226MB (50 songs)

cllasic music63,8MB(14 songs)

DURAN-DURAN 693MB (124 songs)

Ellectronic 221MB (39 songs)

Pop Ellinika & Hip Hop 428MB (83 songs)

Elafrolaika - Slow 243MB (51 songs)

Laika palaia 294MB (82 songs)

Laika. 358MB. (76 songs)

Τα τραγούδια που μετέτρεψα σε mp3's δεν τα έχω ονοματίσει. Ειναι γραμμένα ως track 01, 02 κλπ.

Στην επόμενη έκδοση του πρώτου αυτού δίσκου μου, θα υπάρχουν μικρωβελτιώσεις και κάποιες αλλαγές στα κομμάτια, καθώς και ο ονοματισμός των υπολοίπων τραγουδιών. (τώρα περίπου το 50% έχουν όνομα τραγουδιστή - τίτλο κομματιού) :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...