Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Isws eykolh erwthsh alla here goes:

 

Pws afairw to operator logo apo thn kentrikh othoni?

 

->To OPM den yposthrizei, to mobimb crasharei (!) kai auta pou exw steilei OTA enw ta deixnei den ta swnei (Saving failed).

 

Loipon?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από εμένα!

Υπάρχει ρύθμιση όταν τραβάς την πρόσοψη προς τα επάνω να απαντάς αυτόματα σε εισερχόμενη κλήση και αντίστοιχα να κλείνει η γραμμή όταν κλείνεις ξανά την πρόσοψη; :blink:

Όπως στα clamshell δηλαδή!:)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από εμένα!

Υπάρχει ρύθμιση όταν τραβάς την πρόσοψη προς τα επάνω να απαντάς αυτόματα σε εισερχόμενη κλήση και αντίστοιχα να κλείνει η γραμμή όταν κλείνεις ξανά την πρόσοψη; :blink:

Όπως στα clamshell δηλαδή!:)

 

Nai uparxei.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!:)

Μήπως μπορείς να μου πεις από που πάω στο μενού γιατί το ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτε;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Kalispera ..eixa rwtisei k pio panw,..,

I kainoyrgia ekdosi anaba8misis aksizei apo tin 3.81 poy ekana prin kairo?

Exei 2-3 diafores apoti eida...

Aksizei omws..i na perimenoyme tin epomeni?? :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!:)

Μήπως μπορείς να μου πεις από που πάω στο μενού γιατί το ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτε;:worry:

 

Tha sta pw sta agglika opote an exeis ellhniko menu "metafrase".

 

Menu/Settings/Call/Slide call handling

Link to comment
Share on other sites

Tha sta pw sta agglika opote an exeis ellhniko menu "metafrase".

 

Menu/Settings/Call/Slide call handling

 

Το βρήκα! Thanks! :D

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται!Ειμαι νεος χρηστης του 6280 και εχω 2 μικροπροβληματακια τα οποια ομωσ με εκνευριζουν αρκετα θα ελεγα!

1)κ'αποιες φορές πάω να στειλω ενα μηνυμα και δεν γίνεται αποστολή.Παραμένει δηλαδη στα εξερχόμενα.

2)Οταν μιλαω με το handfree καποιες παλι φορες ακουγεται έντονο βουητο απο μέσα.

Αν έχετε καποιες απαντησεις θα σας ημουν υπόχρεος.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...εγω την περασμενη Τεταρτη στη Βουλιαγμενης που εκανα update μου εβαλαν την 3.81. Ενταξει ειμαι παντως, ειναι 2 versions + απο αυτη που ειχα (3.60) και 7 versions απο την αρχικη...

 

Το κακο ειναι οτι παρ'ολο που ειναι εντος εγγυησης, σου κανουν πολλες ερωτησεις για να το δωσουν για update. Ειμαι σιγουρος οτι αν ειναι εκτος εγγυησης (που πληρωνεις δηλαδη 15 ευρω νομιζω...) δεν θα ρωτησουν τιποτα...

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Και σχετικά με τη νέα έκδοση, νομίζω ότι αξίζει να την περάσεις. (κι εγώ μέχρι τώρα ήμουν με την 3.70)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Και σχετικά με τη νέα έκδοση, νομίζω ότι αξίζει να την περάσεις. (κι εγώ μέχρι τώρα ήμουν με την 3.70)

 

Στη βερανζερου που λες οτι εκανες το update, ειναι flexible εκει οι τυποι ? Εννοω, μπορω να παω π.χ. το πρωι να το δωσω και σε μιση ωρα να το παρω (οπως εγινεστη Βουλιαγμενης) η θελουν να το κρατησουν ολοκληρη την ημερα κτλ κτλ ??

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα για αναβαθμιση (εχω ακομα την 3.60) και μου οτι εχουν την 5.92 αλλα περνανε την 3.81 επειδη η 5.92 ειναι πολυ καινουργια ακομα. Μου ειπαν βεβαια αν θελω να μου βαλουν την καινουργια, δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο αυτους. εσεις τι λετε ποια απο τις δυο να τους πω να μου περασουν για να παω αυριο το πρωι?
Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα για αναβαθμιση (εχω ακομα την 3.60) και μου οτι εχουν την 5.92 αλλα περνανε την 3.81 επειδη η 5.92 ειναι πολυ καινουργια ακομα. Μου ειπαν βεβαια αν θελω να μου βαλουν την καινουργια, δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο αυτους. εσεις τι λετε ποια απο τις δυο να τους πω να μου περασουν για να παω αυριο το πρωι?

 

Δεν την εχω πανω απο μια εβδομαδα την 3.81 περασμενη για να σου πω εντυπωσεις αλλα αν ημουν στη θεση σου θα εβαζα την 5.92

Link to comment
Share on other sites

Στη βερανζερου που λες οτι εκανες το update, ειναι flexible εκει οι τυποι ? Εννοω, μπορω να παω π.χ. το πρωι να το δωσω και σε μιση ωρα να το παρω (οπως εγινεστη Βουλιαγμενης) η θελουν να το κρατησουν ολοκληρη την ημερα κτλ κτλ ??

Χαχα, έκανες την κρίσιμη ερώτηση (ο λόγος που τσακώθηκα).

 

Την πρώτη φορά που έκανα την αναβάθμιση σε 3.70 έγινε έτσι. Περίμενα εκεί και σε 15-20 λεπτά πήρα τη συσκευή κι έφυγα. Τώρα, πήγα πάλι το πρωί και μου είπε ότι πρέπει να το αφήσω γιατί "οι παραδόσεις γίνονται μετά τις 12" (εγώ ήμουν εκεί στις 10).

 

- "Μα ξέρετε, δεν μπορώ να περιμένω γιατί δεν με εξυπηρετεί να έρχομαι πάλι, λόγω του ότι δεν έχω κάποια δουλειά εδώ τριγύρω, κτλ.."

- "Όχι, δε γίνεται, λυπάμαι, αλλά αν έρθετε 12 παρά τέταρτο θα μπορέσετε να το παραλάβετε..."

- "Τι ώρα κλείνετε; Στις 20:30; Καλά θα περάσω κάποια στιγμή να το πάρω."

 

Βγάζω sim, memory card και μπαταρία, αφήνω τη συσκευή και φεύγω. Γύρω στις 12, ένας συνάδελφος θα έβγαινε έξω και θα μπορούσε να περάσει από εκεί, οπότε παίρνω τηλέφωνο στο κατάστημα να τους ρωτήσω αν μπορεί να παραλάβει εκείνος. "Φυσικά και μπορεί", μου λένε, "αρκεί να έχει την κάρτα (τυπικά) παραλαβής. Θα αργήσει όμως καμιά ώρα ακόμα γιατί το κινητό έχει μάλλον υγρασία (τους είχα πει να κοιτάξουν τον κονέκτορα) και θέλουμε να το καθαρίσουμε."

 

Μην τα πολυλογώ, πηγαίνει στη 1 παρά ο συνάδελφος και του λένε,

 

- "Το κινητό δεν είναι ακόμα έτοιμο."

- "Μα μας είχατε πει σε μία ώρα!"

- "Εεε, δεν κρατούσα και ρολόι."

- "Ναι αλλά κρατούσα εγώ!!! Τέλος πάντων τι ώρα θέλετε να περάσω;"

- "Ελάτε σε μισή ώρα."

 

Περνάει σχεδόν ΜΙΑ ώρα και ξαναπηγαίνει. Στο ενδιάμεσο πήγε στην Εθνική που είναι εκεί κοντά, ενώ δεν θα πήγαινε διαφορετικά, και πήρε αριθμό προτεραιότητας που ήταν σχεδόν 100 νούμερα μετά...

 

- "Είναι έτοιμη η συσκευή;"

- "Ξέρετε, δεν έχουμε καταφέρει να το κοιτάξουμε γιατί ο κύριος (εγώ) δεν μας άφησε τη μπαταρία φεύγοντας...."

- "Καλά μας δουλεύετε;; Τότε γιατί μου λέτε ότι δεν είναι έτομο ακόμα και δεν μου λέτε κατευθείαν ότι δεν έχετε ασχοληθεί καν;;;"

- "Εεε...αχχμ.... ξέρετε... χμμ..."

- "Εγώ ξέρω ότι στο κατάστημα της Καλλιθέας (κι εγώ ξέρω από του Χαλανδρίου αλλά και από άλλα τόσα χρόνια), δεν άφηνα ποτέ μπαταρία με τη συσκευή.... Τι μου λέτε τώρα ότι δεν είχατε τη μπαταρία;!;"

- "'Αααχμμμ.. ξέρετε, να, έχω μια μπαταρία αλλά είναι σφραγισμένη και δε μπορώ να την ανοίξω..."

 

Εκεί με παίρνει τηλέφωνο να με ενημερώσει. Αφού χτυπάω "over", του λέω, "δώσε μου τη να της μιλήσω..."

 

 

- "Πείτε μου", μου λέει αυτή.

- "Εσείς πείτε μου", της απαντώ...

- "Εεε, να, φύγατε και δεν μου αφήσατε τη μπαταρία..."

- "Και λοιπόν;"

- "Εεε δεν κάναμε τίποτα γιατί τη χρειαζόμαστε."

- "Δηλαδή δεν κάνατε τίποτα από το πρωί;;;;"

- "Να, μια αναβάθμιση που γίνεται στα τυφλά, την κάναμε, αλλά δε μπορούμε να ελέγξουμε για την υγρασία γιατί δεν ανοίγει η συσκευή. Έχουμε μια μπαταρία αλλά είναι σφραγισμένη......." (μεγάλη παύση σαν να μου λέει, αν την αγοράσεις την ανοίγω!)

- "Μάλιστα, και τώρα δηλαδή θέλετε να σας φέρω τη μπαταρία..."

- "Μάλιστα."

- "Ναι, αλλά να ξέρετε πως αν έρθω, ΔΕΝ θα μου πείτε πάλι να φύγω και να έρθω μετά από δύο ώρες, γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!"

- "Όχι, όχι, θα περιμένετε εδώ ένα τεταρτάκι και θα το πάρετε."

 

Έτσι ξεκίνησα το υπερατλαντικό ταξίδι (Σύνταγμα-Βερανζέρου). Μπαίνω μές το κατάστημα, είχε πελάτη. Δεν έβγαλα άχνα. Μένουμε μόνοι μας, και αμίλητος της αφήνω -με νόημα- τη μπαταρία στο τραπέζι.

 

- "Ααα, τη φέρατε;"

 

Οι επόμενες κουβέντες που ανταλλάξαμε ήταν όταν μου έφερε τη συσκευή. Την ανοίγω, μου λέει ότι έκαναν καθαρισμό και ρώτησε αν μου είχε πέσει τίποτα επάνω (ναι μπαίνω μαζί του στη μπανιέρα) και όταν τη ρώτησα αν κάνανε κάτι που δεν αναγνώριζε περιοδικά την κάρτα μνήμης, η όλο τεχνογνωσία απάντησή της ήταν, "αυτό θα το δείτε στη χρήση" (κοινώς.... ας μην το χαρακτηρίσω).

 

Ούτε που ρώτησα αν χρωστάω κάτι (για τον καθαρισμό κυρίως), ούτε που τόλμησε να ανοίξει το στόμα της...

 

Μα την αλήθεια, το σκέφτομαι αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει, να κάνω παράπονο στην AlphaCopy για την αντιμετώπιση....

 

 

Τουλάχιστον έκανα την αναβάθμιση και το κινητό δείχνει να λειτουργεί απροβλημάτιστα!

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα αναβαθμιση σε 5.92 και το κινητο μου εγινε 6288! αλλα το προβλημα ειναι οτι τωρα το Pcsuite μου ζηταει τους drivers του 6288 με αποτελεσμα να μην μπορω να περασω το backup. PLEASE HELP
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω την 3,81.στην συγγρου στη νοκια εχει παει κανεις να παω να του κανω αναβαθμιση σε 5,92?αληθεια εχει flight mode η καινουρια εκδοση?τι αλλες αλλαγες παρατηρησατε?και κατι ασχετο το 6288 ειχε ανακοινωθει οτι θα εχει μπαταρια 1100 mah αντι για 970 που εχει το 6280.υπαρχει αυτη η μπαταρια για αγορα και αναναι υποστηριζεται απο το 6280?
Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry που ρωταω εδω..αλλα ειμαι αναμεσα στο να αγορασω το νοκια 6270 κ 6280 ρε .... πιο απο τα 2 ειναι καλυτερο το 6280 επηδει ειναι 3G η το 6270 επηδει εχει καλυτερη καμερα οθονη κ ηχεια.υπαρχη καποιος που να ασχοληθηκε κ με τα 2 κινητα να μου πει την γνωμη του...?
MAFIOZOS o TROMEROS
Link to comment
Share on other sites

το οτι επαναφερει τις αρχικες ρυθμισεις στα προφιλ μετα απο αλλαγη θεματος διορθωνεται με την εκδοση 5,92?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμα τη 3.60 :rolleyes: και θέλω να βάλω τη 5.92

 

Επειδή θα ανέβω Αθήνα τις επόμενες μέρες, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα να κάνω την αναβάθμιση? (να το πάω και να το πάρω όσο γίνεται γρηγορότερα)

 

Αλήθεια τί χρειάζεται για να σου κάνουν την αναβάθμιση?

Ευχαριστώ

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

το οτι επαναφερει τις αρχικες ρυθμισεις στα προφιλ μετα απο αλλαγη θεματος διορθωνεται με την εκδοση 5,92?

 

Μόλις έβαλα τήν έκδοση 5.92 στο 6280 μου... δωρέαν και χωρίς ερωτήσεις στο (πολυ εξυπηρετικό) Nokia Shop της Ζωοδόχου Πηγής στη Σολωνος.

 

Προφανώς η έκδοση αυτή του Firmware είναι του 6288 αφού έτσι λέει το *#0000#. Το διακριτικό του κινητού με το 5.92 είναι πλέον 6288 RM-78 και δεν υποστηρίζεται απο την έκδοση 6.81.13.0 του PC Suite! Οπότε προς το παρόν δεν έχω τηλεφωνικό κατάλογο και τα υπόλοιπα αρχεία μου :-(

 

Εαν και η Nokia εχει ανεβάσει το support site του 6288 απο τις 6/10 ωστόσο δεν εχει βάλει ακόμα την νέα έκδοση του PC Suite.

 

Δεν εχει φτιαχτεί το πρόβλημα με την αλλαγή των Themes, (χάνονται οι ρυθμίσεις ήχων), υπάρχουν νεα κινούμενα εικονίδια στις κλήσεις και εχει προστεθεί το Flight Mode και επιλογή αναβάθμισης firmware. O Μusic Player εχει βελτιωθεί αφού εμφανίζει τα επόμενα τραγούδια αλλα και τις επιλογές του equalizer. Επίσης έχει προστεθεί το Play via Bluetooth στις επιλογές του (ή υπήρχε?).

 

Αυτά προς το παρόν... εν αναμονή του νέου PC Suite λοιπον :-)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες amigas.τι εννοεις οτι εχει πλεον την επιλογη αναβαθμισης firmware?εννοεις μεσω του Internet απο το σπιτι οταν επιτελους η νοκια αποφασισει να βγαλει αναβαθμισεις μεσω του internet ετσι δεν ειναι?με την αναβαθμιση χανονται ολα τα δεδομενα του κινητου?τελος η νεα εκδοση του pcsuite ποτε αναμενεται?(οσο για τον τηλεφωνικο καταλογο γιατι δεν ειχες αποθηκευσει τα τηλεφωνα και στην sim)?
Link to comment
Share on other sites

amigas και εγω το ιδιο προβλημα με το pcsuite εχω και εχω σκασει τωρα 2 μερες να το λυσω αλλα ματαια. Να δουμε τωρα ποτε θα βγει η νεα εκδοση του pcsuite να ησυχασουμε. Οποιος το βρει πρωτος ας το γραψει στο forum.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τέτοιο πρόβλημα δεν έχω.

 

Και για του λόγου το αληθές:

 

Nokia 6280

V 05.92

07-09-06

RM-78

© Nokia

 

Language:

V 05.92

07-09-06

RM-78

© Nokia

H

Link to comment
Share on other sites

που εκανες papoulis την αναβαθμιση εσυ?σε ποιο καταστημα?

Η απάντηση υπάρχει στην προηγούμενη αλλά και σε αυτή τη σελίδα. :D

 

Υ.Γ.: pappoulis! ;) :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...