Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 Ερωτησεις,πρωτον οταν βγαζουμε την καρτα με ανοιχτο το κινητο χανονται οι ρυθμισεις των ηχων? και δευτερον σε ληψη βιντεο σε αναλυση 352χ288 δεν το παιζει fullscreen? μου βγαζει δυο μπαρες αριστερα δεξια. thanks.

Φυσικά και χάνονται αν σχετίζονται με την κάρτα μνήμης. Όσο για την προβολή σε πλήρη οθόνη, αυτό που βλέπεις είναι φυσιολογικό. Η οθόνη έχει ανάλυση 320x240 (δηλαδή 1,33:1). Έτσι θα καλυφθεί πλήρως όποια διάσταση του βίντεο είναι μεγαλύτερη (συνήθως το πλάτος της εικόνας). Αν είχαμε ένα βίντεο με ανάλυση 640x480 βεν θα έβλεπες λευκές μπάρες γιατί η ανάλυση αυτή είναι ακέραιο πολλαπλάσιο της ανάλυσης της οθόνης του 6280. Στην περίπτωση με ανάλυση 352x288 έχουμε να κάνουμε με λόγο 1,22:1 (που δεν είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του 1,33:1) άρα είναι φυσιολογικό να βλέπεις λευκά περιθώρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.

Έχω το 8310 (να καλά διαβάζετε, τώρα μπορείτε να κλείσετε το στόμα... :p ) και θέλω να περάσω τις επαφές μου στο 6280.

Ο Γερμανός ή ένα κατάστημα Vodafone θα μπορεί άραγε να κάνει την "τράμπα";

 

Επίσης, θέλω να στείλω σε περίπου 100 επαφές μου το νέο αριθμό του κινητού μου.

Υπάρχει κάποιος ανέξοδος τρόπος (πρόγραμμα, ιστοσελίδα, κ.τ.λ.) να αποστείλλω ένα ίδιο μήνυμα σε όλους με τη μία, εκτός από τον παραδοσιακό και δαπανηρό τρόπο του απλού sms;

Ευχαριστώ...

Και καλώς μπήκα στο club των 6280 users... :cool:

 

Ρε παιδιά, καμία βοήθεια...; :cry:

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, καμία βοήθεια...; :cry:
Για χαμηλό κόστος sms ρίξε μια ματιά σε αυτό: Midlet αποστολής SMS χαμηλού κόστους με GPRS (JSaveSMS)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θέλω βοήθεια σχετικά με το σημείο πρόσβασης γιατί μάλλον κάτι δεν κάνω καλά.

 

Έχω κάνει τα εξής:

 

Ρυθμίσεις>Διαμόρφωση>Προσωπικές Ρυθμίσεις Διαμόρφωσης>Προσθήκη>Σημείο Πρόσβασης

 

Όνομα Λογαριασμού: internet.vodafone.gr (τυχαίο)

Ρυθμίσεις Σημείου Πρόσβασης: Πακέτο GSM/Πακέτο δεδομένων (έχω δοκιμάσει και τα δύο)

 

Ρυθμίσεις φορέα

Σημείο πρόσβασης πακέτων δεδομένων: internet.vodafone.gr (φαντάζομαι)

Τύπος δικτύου: IPv4

Τύπος ελέγχου στοιχείων: κανονικός (όπως είναι)

Όνομα χρήστη: user (τυχαίο)

Κωδικός πρόσβασης: user (τυχαίο)

 

 

Ύστερα το ορίζω και ως προτινόμενο σημείο πρόσβασης.

 

*Νομίζω πως αν επιλέξω πακέτο δεδομένων έναντι του πακέτου GSM προσπαθεί να φορτώσει σελίδες ενώ στο πακέτο GSM αναφέρει ότι κάποια ρύθμιση είναι λάθος. Παρ'όλα αυτά κάτι δεν μου λειτουργεί σωστά.

 

 

Σημείωση: Οι δοκιμές γίνονται με 3G όπου λειτουργεί κανονικά το GPRS.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θέλω βοήθεια σχετικά με το σημείο πρόσβασης γιατί μάλλον κάτι δεν κάνω καλά.

Mια από τα ίδια. Που βάζουμε αυτή τη ρύθμιση για το access point?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και χάνονται αν σχετίζονται με την κάρτα μνήμης. Όσο για την προβολή σε πλήρη οθόνη, αυτό που βλέπεις είναι φυσιολογικό. Η οθόνη έχει ανάλυση 320x240 (δηλαδή 1,33:1). Έτσι θα καλυφθεί πλήρως όποια διάσταση του βίντεο είναι μεγαλύτερη (συνήθως το πλάτος της εικόνας). Αν είχαμε ένα βίντεο με ανάλυση 640x480 βεν θα έβλεπες λευκές μπάρες γιατί η ανάλυση αυτή είναι ακέραιο πολλαπλάσιο της ανάλυσης της οθόνης του 6280. Στην περίπτωση με ανάλυση 352x288 έχουμε να κάνουμε με λόγο 1,22:1 (που δεν είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του 1,33:1) άρα είναι φυσιολογικό να βλέπεις λευκά περιθώρια.

Ναι εννοω οτι την βγαζω να περασω κατι και την βαζω παλι την καρτα αμεσως,και πρεπει να ρυθμιζω παλι τους ηχους απο την αρχη:wacko: οσο για το βιντεο σκεφθηκα αφου το 352χ288 ειναι μεγαλυτερο του 320χ240 γιατι αφηνει κενα στο πλαι,νομιζα θα καλυπτε την οθονη ολη οπως και στο 640χ480:worry: thanks anyway.

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Tι θα γινει ρε παιδια με αυτο τον opera θα βρουμε λυση?

Υπαρχουν καποιες αναλυτικες ρυθμισεις και σιγουρες οτι δουλευουν για το δικτυο της βοδιαφον!

ΘΕΛΩ ΝΑ :shoot: ΤΟΥΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΣ

ΘΕΛΩ ΝΑ :knife: ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

Link to comment
Share on other sites

@ FABARMBOY : δες λιγο στην προηγ. σελιδα και μαλλονθα λυσεις το προβλημα με αυτα που λεμε οπως εκανε και η valeria ;)

 

Νομίζω ότι θέλω βοήθεια σχετικά με το σημείο πρόσβασης γιατί μάλλον κάτι δεν κάνω καλά.

 

Έχω κάνει τα εξής:

 

Ρυθμίσεις>Διαμόρφωση>Προσωπικές Ρυθμίσεις Διαμόρφωσης>Προσθήκη>Σημείο Πρόσβασης

 

Όνομα Λογαριασμού: internet.vodafone.gr (τυχαίο)

 

Μπορεις να το ονομασεις π.χ. Access Point για να μην μπερδευεσαι.

 

Ρυθμίσεις Σημείου Πρόσβασης: Πακέτο GSM/Πακέτο δεδομένων (έχω δοκιμάσει και τα δύο)

Το "Πακετο δεδομενων" βαλε.

 

Ρυθμίσεις φορέα

Σημείο πρόσβασης πακέτων δεδομένων: internet.vodafone.gr

Σωστο.

 

Τύπος δικτύου: IPv4

Τύπος ελέγχου στοιχείων: κανονικός (όπως είναι)

Σωστο και αυτο.

 

 

Όνομα χρήστη: user (τυχαίο)

Λαθος, εδω βαζεις τον αριθμο του τηλεφωνου σου

 

Κωδικός πρόσβασης: user (τυχαίο)

Σωστο, βαλε εναν τυχαιο 4ψηφιο αριθμο.

 

 

 

Ύστερα το ορίζω και ως προτινόμενο σημείο πρόσβασης.

Σωστο και αυτο.

 

Νομιζω λοιπον, οτι αν βαλεις στο user name τον αριθμο σου θα εισαι οκ!

 

 

EDIT: Στο μενου Ρυθμισεις/Συνδεσι-μοτητα/Πακετα δεδομένων/Ρυθμ. πακετων δεδομενων/Επεξ.ενεργ. σημ. προσβ./Ψευδ.σημειου προσβ. δινουμε ενα ονομα π.χ. "vodafone" και στο απο κατω που λεει "Σημ.προσβ.πακετ.δεδ." δινουμε "internet.vodafone.gr"

Επισης επιλεγουμε το "Vodafone" στην προηγ, τωρα οθονη στο "Ενεργο σημ. προσβασης"!

Link to comment
Share on other sites

pedia pos mporo na megaloso to sms tou kinitou??? giati stous 70 xaraktires vgazei 2o sms

Δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1321987#post1321987

:)

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό έφταιγε και δεν δούλευε. Παρατήρησα όμως ότι σε μια σελίδα (πχ. webmail.forthnet.gr) δεν εμφάνιζε σωστά τα ελληνικά (στην αρχική σελίδα).
Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό έφταιγε και δεν δούλευε. Παρατήρησα όμως ότι σε μια σελίδα (πχ. webmail.forthnet.gr) δεν εμφάνιζε σωστά τα ελληνικά (στην αρχική σελίδα).

 

OK, τo θεμα ειναι οτι καταφερες να το κανεις να δουλεψει, τωρα σιγουρα καποιες σελιδες ισως να μην τις βλεπεις σωστα ειτε αυτες με ελληνικα ειτε καποιες "περιεργες" με διαφορα frames κτλ κτλ. (Εδω στα pocket pc και δεν τις βλεπουμε ολες...)

 

Σε γενικες γραμμες παντως, δουλευει πολυ ωραια ο opera-mini στο τηλ. μας.

Εμενα βασικα ολη αυτη η ιστορια με το 6280 μου επιτρεπει να μην τρεχω συνεχεια στο ppc (η να το κουβααω συνεχεια μαζι μου) και για τα πιο απλα πραγματα (π.χ. email η καποιο browsing της στιγμης) μιας και η οθονη του αλλα και η ταχυτητα του σου επιτρεπουν να τα κανεις αυτα εκει και ο opera πραγματικα μου εχει λυσει τα χερια...:)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι φοβερός!Επιτέλους μπαίνω με Opera και έχω και email!:D

 

Χλιδη!...:)

Πρεπει να πω ομως οτι αυτο το κομματι με τις συνδεσεις και τις ρυθμισεις κτλ κτλ ειναι λιγο μπερδεμενο, σιγουρα θα μπορουσε να ειναι πιο απλο, τελος παντων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία. Είχα 7710. Αγόρασα 6280 αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω μέσω PC Suite τίποτα. Καμιά λύση;;;;;

 

Δεν μας βοηθας ομως να καταλαβουμε τι προβλημα υπαρχει...

Κανονικα μεσω pc suite θα μεταφερεις απο το outlook μια χαρα στοιχεια

οπως contacts/calendars/notes κτλ.

Τι θεμα αντιμετωπιζεις ?

Link to comment
Share on other sites

@objectref: Σχετικά με το πμ που μου έστειλες αν θες δώσε μου ένα από τα sites που μπήκες ώστε να υπάρχει μέτρο σύγκρισης.
Link to comment
Share on other sites

@objectref: Σχετικά με το πμ που μου έστειλες αν θες δώσε μου ένα από τα sites που μπήκες ώστε να υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

 

Αν θες, μπες στο http://www.izaino.com/meter

 

με το που θα μπεις απο τον opera π.χ., θα σου δειξει το connection speed. εμενα πριν λιγο που εβλεπα το 3G icon (τωρα δεν το βλεπω...) επανω αριστερα, εβγαλε 341.8 kbps, που αν ειναι αληθεια (μαλλον ειναι) λεω να κανω παρτυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,απέκτησα κι εγώ το 6280,το πρώτο ΝΟΚΙΑ ύστερα από πολλά χρόνια(7110)!Πριν είχα ένα Κ750.Το πήρα από Vodafone με ανανέωση,δεν έχει live! (ευτυχώς)! Πήρα και 1 κάρτα 1gb sandisk από Γερμανό 53 ευρώ.Έκδοση 3.60.Το κόλλησα σήμερα!:mad: Έπαιζε ο ήχος στην Διαμόρφωση προφίλ και μετά την αποθήκευση συνέχισε να παίζει ασταμάτητα!! Έχω μια ερώτηση: Γίνεται να τραβήξουμε βίντεο με ενεργοποιημένο το φλας&αν ναι,πώς? Και μια παρατήρηση: αυτό το slider δεν νομίζω πως θα κρατήσει πολύ....:( :(
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο μενα σας παρακολουθω καιρο για συγκριση κινητων και κατεληξα στο 6280 και τωρα αφου καταφερα να ενεργοποιήσω το μινι οπερα ηθελα να ρωτησω τη χρεωση εχει αυτο το προγραμματακι?

 

ευχαριστω

reveur-voyageur.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα στα χέρια μου την SanDisk 2GB miniSD καρτούλα. Η κάρτα δουλεύει άψογα με το κινητό εκτός ενός σημείου. Δεν αναγνωρίζεται από το PC σε data storage mode. Δηλαδή μην περιμένετε να χρησιμοποιήσετε το κινητό σας σαν USB drive σε νετ καφέ για να πάρετε αρχεία που τυχόν κατεβάσατε (κάτι τέτοιο σκεφτόμουν όταν την παρήγγειλα :( ). δουλεύει μια χαρά και γρήγορα με PC suite και Oxygen Phone Manager 2.9.5.8 με το οποίο έκανα παρεμπιπτόντως backup τα αρχεία της αρχικής καρτούλας (64ΜΒ) που ήρθε με το κινητό και μετά τα αντέγραψα στην καινούργια με το PC suite (δεν έχω registered έκδοση του ΟΡΜ γιαυτό και δεν μπορούσα να τα ξαναγράψω στο κινητό με αυτό παρά μόνο να τα τραβήξω). Μέχρι 1GB κάρτες απ' ότι έχω ακούσει δουλεύουν άψογα και σε data storage mode. Αυτό μάλλον συνέβει γιατί οι miniSD 2GB είναι πάρα πολύ καινούργιες και δεν τις τεστάρισαν εκτενώς στη ΝΟΚΙΑ ώστε να έχουν πλήρη υποστήριξη σύμφωνα με πολλούς στο internet. Γιαυτό και στο site της έχει υποστήριξη μέχρι 1GB cards. Λογικά θα το διορθώσουν σε κάποιο firmware αλλά κανείς δεν ξέρει πότε και αν.
Είναι πολλά τα releases Άρη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...