Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί αλλάζει από μόνο του ήχους? :wacko:

Αχ! Τόσες μέρες δεν είχε προβλήματα και χάρηκα, αλλά σιγά - σιγά βλέπω πως όλο και κάτι μου βγάζει :(

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα? Λίγο χαζό βέβαια αλλά θα το πω...

Πως μπορώ να βάλω άλλο ήχο σε κάποια επαφή και να βγάζει και φωτογραφία όταν χτυπάει?

Επίσης, γίνεται να έχω άλλο ήχο μηνύματος σε κάποια συγκεκριμένη επαφή?

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως μπορώ να βάλω άλλο ήχο σε κάποια επαφή και να βγάζει και φωτογραφία όταν χτυπάει?

Επίσης, γίνεται να έχω άλλο ήχο μηνύματος σε κάποια συγκεκριμένη επαφή?

Νομίζω ότι έχεις γράψει δυο φορές το ίδιο! :p

 

Για να βάλεις ήχο κλήσης σε μια συγκεκριμένη επαφή η διαδικασία είναι ως εξής:

"Μέσα στην επαφή">Επιλογές>Προσθήκη στοιχείων>Ήχος ;)

 

Για να εμφανίζεται και η φωτογραφία δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Απλά προσθέτωντας τη φωτογραφία στην επαφή, αυτή εμφανίζεται από "default".

Πώς μπαίνει η φωτογραφία;

"Μέσα στην επαφή">Επιλογές>Προσθήκη στοιχείων>Εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις γράψει δυο φορές το ίδιο! :p

 

Για να βάλεις ήχο κλήσης σε μια συγκεκριμένη επαφή η διαδικασία είναι ως εξής:

"Μέσα στην επαφή">Επιλογές>Προσθήκη στοιχείων>Ήχος ;)

 

Για να εμφανίζεται και η φωτογραφία δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Απλά προσθέτωντας τη φωτογραφία στην επαφή, αυτή εμφανίζεται από "default".

Πώς μπαίνει η φωτογραφία;

"Μέσα στην επαφή">Επιλογές>Προσθήκη στοιχείων>Εικόνα

 

Στο δεύτερο λέω ήχο μηνύνατος.

Σ ευχαριστώ πολύ:)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω. Μεγιά μου, μεγιά μου, μεγιά μου, μεγιά μου, μεγιά μου, μεγιά μου, μεγιά μου. Α και κάτι ακόμη. Μεγιά μου :lol:

Ξέρει κανείς μέχρι τι χωρητικότητας SD παίρνει; Μπορεί πχ να πάρει και 2 και 3 και 4 GB;

Είναι πολλά τα releases Άρη
Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα πως το 6280 δέχεται κάρτες miniSD 2GB. Αληθεύει? Ρωτάω γιατί κάπου αλλού διάβασα πως υποστηρίζει ως 1GB...

 

 

Επίσης, να ζητήσω μια συγγνώμη στον nervous αν παρεξηγήθηκα για το θέμα των off-topic δικαιολογιών αλλά το είπα εντελώς καλοπροαίρετα απευθυνόμενος προς τους χρήστες του forum. Και όσο για αυτά που έπρεπε να μάθω, τα έμαθα και μάλιστα πολύ καλά (διάβασα και τους όρους χρήσης και τα faq's πριν λίγη ώρα). Και πάλι συγγνώμη...

Device History : Nokia 3310 , Sony Ericsson T100 , Nokia 9210i , Sony Ericsson T610 , Nokia 2600 , Sony Ericsson S700i , Sony Ericsson K750i , Nokia 6280 , και βάλε . . . μακάρι να τις εκατοστίσω ! ! ! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Anyway, τώρα είναι πολύ αργά... Αγόρασα την 1GB...
Device History : Nokia 3310 , Sony Ericsson T100 , Nokia 9210i , Sony Ericsson T610 , Nokia 2600 , Sony Ericsson S700i , Sony Ericsson K750i , Nokia 6280 , και βάλε . . . μακάρι να τις εκατοστίσω ! ! ! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Anyway, τώρα είναι πολύ αργά... Αγόρασα την 1GB...
Κρίμα γιατί βρήκα ότι όντως δέχεται 2GB καρτούλες κι ετοιμάζομαι να παραγγείλω τη δική μου. Το κινητό δεν το έχω ανοίξει ακόμη (κάνει την πρώτη του φόρτιση). Μήπως έχω ξεφύγει; :lol:
Είναι πολλά τα releases Άρη
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει απαντήσει κάποιος αν η διεύρυνση στέρεο είναι γενικό φαινόμενο (ήχοι κλήσεων, μηνυμάτων, κτλ.)

"Ακουστικά" δεν μπορώ να καταλάβω δυστυχώς...

 

Το ξυπνητήρι χτυπάει λίγο σιγά ή ιδέα μου είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει απαντήσει κάποιος αν η διεύρυνση στέρεο είναι γενικό φαινόμενο (ήχοι κλήσεων, μηνυμάτων, κτλ.)

"Ακουστικά" δεν μπορώ να καταλάβω δυστυχώς...

 

Το ξυπνητήρι χτυπάει λίγο σιγά ή ιδέα μου είναι;

 

Κατ'αρχάς δεν είναι "φαινόμενο"(όπως καιρικά φαινόμενα κλπ.),είναι ρύθμιση η οποία κυρίως ενισχύει την στερεοφωνική απόδοση του μεγαφώνου.Οσο για το ξυπνητήρι εξαρτάται από τον ήχο που θέτεις,παίξε λίγο και με άλλους ήχους(διαφορετικού είδους-mp3,aac,mid-συχνότητας,bitrate κλπ.)θα δεις διαφορές και στην ένταση-πάντως στο δικό μου είναι δυνατά από την αρχή.:) :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι η μόνη διότι εγώ δεν μπορώ να βρω και τα εξής δύο:

 

1. Πως μπορούμε να επιλέξουμε τον τρόπο που θα δουλεύει το Τ9 (όχι _αν_ θα δουλεύει). Σύμφωνα με το manual, το κάνουμε αν, καθώς γράφουμε ένα κείμενο, πάμε στο Επιλογές -> Ρυθμίσεις Πρόβλεψης. Μενού Ρυθμίσεις Πρόβλεψης όμως εγώ δεν βρήκα.

 

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω πότε μου στείλανε ένα SMS εκτός από το να πάω στο Επιλογές -> Στοιχεία Μηνύματος ενώ το διαβάζω;

 

Ευχαριστώ!!

 

Αρα έχεις τρεις απορίες που τώρα θα επιλυθούν όλες:)

1.θα αναζητήσεις σε αυτήν την λίστα των επιλογών την λέξη "Με λεξικό"(και αντίστροφα όταν το Τ9 είναι ενεργό θα λέει "Χωρίς λεξικό")

2.Οχι,άλλος τροπος δεν υπάρχει αφου ήδη καλύπτονται τα ζητούμενα με τον τρόπο που προανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την επανεκκίνηση που μου έκανε καθώς έπαιζα με τους ήχους;;; (καμιά ιδέα)

Γράφω αναλυτικά στην προηγούμενη σελίδα το τι και πως...

Link to comment
Share on other sites

Αρα έχεις τρεις απορίες που τώρα θα επιλυθούν όλες:)

1.θα αναζητήσεις σε αυτήν την λίστα των επιλογών την λέξη "Με λεξικό"(και αντίστροφα όταν το Τ9 είναι ενεργό θα λέει "Χωρίς λεξικό")

Όοοοχι αυτό! Μάλλον δεν το είπα εγώ καλά. Στο μάνουαλ λοιπόν λέει:

"Γιαααα να επιλέξετε το είδος πρόβλεψης κειμένου, επιλέξτε Τύπος Πρόβλεψης > Κανονικός ή Προτεινόμενες Λέξεις. Αν επιλέξετε Κανονικός, που δηλώνεται με την ένδειξη (μολυβάκι με 2 γραμμές), το τηλέφωνο προβλέπει τη λέξη με βάση τους χαρακτήρες που έχετε εισαγάγει. Εάν επιλέξετε Προτεινόμενες Λέξεις που δηλώνεται με την ένδειξη (μολυβάκι με 3 γραμμές), το τηλέφωνο προβλέπει και ολοκληρώνει τη λέξη πριν εισαγάγετε όλους τους χαρακτήρες."

(Το Τύπος Πρόβλεψης το χάρτινο μάνουαλ το έλεγε Ρυθμίσεις Πρόβλεψης). Υπάρχει πουθενά η επιλογή αυτή ή μου δώσανε άλλο τηλέφωνο; Ή έχει παλιό firmware; Ή είμαι τελείως τυφλός;

2.Οχι,άλλος τροπος δεν υπάρχει αφου ήδη καλύπτονται τα ζητούμενα με τον τρόπο που προανέφερες.

Χμ. Διότι είναι ψιλοενοχλητικό το να πρέπει να κάνω αυτή τη διαδικασία για να δω πότε μου στείλανε ένα sms. Είπα μήπως, μια και έχει τόσο χώρο η οθόνη αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ενημερώσω εσάς που έχετε το 6280 οτι σε λίγο καιρό θα έχετε απο την Vodafone υποστήριξη του 3G Vodafone Live...καλό ακούγεται

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες ειμαι και εγω κατοχος του 6280. Πολυ καλο αλλα εχω τα εξης παραπονα:

 

1) Τριξιμο

2) Χαμηλη ενταση ηχου

3) 2 καμμενα pixel της καμερας!!! Το ενα μαλιστα ειναι στο κεντρο της οθονης!!!

 

Τα 2 πρωτα να τα ανεχτω, αλλα αυτο με την καμερα με εκνευρισε πολυ!

Οχι πως χαλαει ολη τη φωτογραφια, αλλα 400ευρω ειναι αυτα...

Η εγγυηση λετε να το καλυπτει?

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες ειμαι και εγω κατοχος του 6280. Πολυ καλο αλλα εχω τα εξης παραπονα:

 

 

3) 2 καμμενα pixel της καμερας!!! Το ενα μαλιστα ειναι στο κεντρο της οθονης!!!

 

Τα 2 πρωτα να τα ανεχτω, αλλα αυτο με την καμερα με εκνευρισε πολυ!

Οχι πως χαλαει ολη τη φωτογραφια, αλλα 400ευρω ειναι αυτα...

Η εγγυηση λετε να το καλυπτει?

 

Και εμένα έχει 2 και εμενα κοντά στο κεντρο και το άλλο κατω αριστερά!!!!

 

Που λέτε να βρούμε το δίκιο μας????

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί βρήκα ότι όντως δέχεται 2GB καρτούλες κι ετοιμάζομαι να παραγγείλω τη δική μου. Το κινητό δεν το έχω ανοίξει ακόμη (κάνει την πρώτη του φόρτιση). Μήπως έχω ξεφύγει; :lol:

 

Φίλε μου δεν έχεις ξεφύγει καθόλου, γιατί μόλις πριν λίγη ώρα που είδα την απάντησή σου πούλησα την 1GB σ'ένα φίλο μου που έχει φάει τον κόσμο για μια φτηνή miniSD. Αύριο πηγαίνω να αγοράσω μια των 2GB !!!

 

Πώς καταλαβαίνουμε αν υπάρχει/ουν καμμένο/α plxel(s) ?

Device History : Nokia 3310 , Sony Ericsson T100 , Nokia 9210i , Sony Ericsson T610 , Nokia 2600 , Sony Ericsson S700i , Sony Ericsson K750i , Nokia 6280 , και βάλε . . . μακάρι να τις εκατοστίσω ! ! ! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Με τα καμμένα pixels τι κάνουμε? Εγώ βρήκα 3 μέχρι τώρα. 2 δίπλα δίπλα στη μέση και προς τα κάτω της οθόνης και το άλλο τελείως στην άκρη. Αυτά τα 2 μαζί όμως είναι λίγο ενοχλητικά.

Ρώτησε κανείς για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Όοοοχι αυτό! Μάλλον δεν το είπα εγώ καλά. Στο μάνουαλ λοιπόν λέει:

"Γιαααα να επιλέξετε το είδος πρόβλεψης κειμένου, επιλέξτε Τύπος Πρόβλεψης > Κανονικός ή Προτεινόμενες Λέξεις. Αν επιλέξετε Κανονικός, που δηλώνεται με την ένδειξη (μολυβάκι με 2 γραμμές), το τηλέφωνο προβλέπει τη λέξη με βάση τους χαρακτήρες που έχετε εισαγάγει. Εάν επιλέξετε Προτεινόμενες Λέξεις που δηλώνεται με την ένδειξη (μολυβάκι με 3 γραμμές), το τηλέφωνο προβλέπει και ολοκληρώνει τη λέξη πριν εισαγάγετε όλους τους χαρακτήρες."

(Το Τύπος Πρόβλεψης το χάρτινο μάνουαλ το έλεγε Ρυθμίσεις Πρόβλεψης). Υπάρχει πουθενά η επιλογή αυτή ή μου δώσανε άλλο τηλέφωνο; Ή έχει παλιό firmware; Ή είμαι τελείως τυφλός;

 

Χμ. Διότι είναι ψιλοενοχλητικό το να πρέπει να κάνω αυτή τη διαδικασία για να δω πότε μου στείλανε ένα sms. Είπα μήπως, μια και έχει τόσο χώρο η οθόνη αυτή...

 

 

Σωστή και ψαγμένη επισήμανση,διάβασα το manual (σελ.30) και κατάλαβα ότι δεν υπήρχε αυτή η επιλογή-μήπως είναι λάθος του συντάκτη/της εκτύπωσης του εγχειρίδιου και αφορά άλλο μοντέλο:worry: ,μάλλον, πάντως και έτσι νάναι δεν είναι ουσιαστικά έλλειψη,το Τ9 δουλεύει σωστά και προνοεί τις λέξεις μας-δεν τις συμπληρώνει/προβλέπει/προτείνει άλλες.Αλλά και πάλι μπράβο για την εύρεση της διαφοροποίησης αυτής:)

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες ειμαι και εγω κατοχος του 6280. Πολυ καλο αλλα εχω τα εξης παραπονα:

 

1) Τριξιμο

2) Χαμηλη ενταση ηχου

3) 2 καμμενα pixel της καμερας!!! Το ενα μαλιστα ειναι στο κεντρο της οθονης!!!

 

Τα 2 πρωτα να τα ανεχτω, αλλα αυτο με την καμερα με εκνευρισε πολυ!

Οχι πως χαλαει ολη τη φωτογραφια, αλλα 400ευρω ειναι αυτα...

Η εγγυηση λετε να το καλυπτει?

dinoss ,άντε επιτέλους με γεια ρε :p :D

 

1) Όταν λες τρίξιμο εννοείς στο slide μηχανισμό ;

Εάν ναι μην το παίρνεις και τόσο βαριά , το είδος αυτών τον κινητών (slide)

παρουσιάζουν κάποια τριξίματα , κουνήματα και διάφορα άλλα.....:O

Και στο D600 να κατέληγες πάλι θα είχες κάποια παραπονάκια .

 

2) Όσο για τη χαμηλή ένταση στον ήχο , έχεις κάποιο δίκιο !

Πρέπει να κάνεις πειράματα με δίαφορα είδη (mp3,aac,mid) ,όπως επίσης να παίξεις και με το bitrate.

Το δικό μου παράπονο είναι πως σε αρκετούς mp3 ήχους που βρίσκω , παίζουν

αρκετά χαμηλά αλλά εάν τους αλλάξω το bitrate παίζουν τέλεια !

 

3) Τώρα σχετικά με τα δύο καμμένα pixel της κάμερας σου είσαι λίγο άτυχος !

Άργησες να το πάρεις και τώρα ο Θεός σε τιμωρεί !!!! :p

Μάλλον πρέπει να ρωτήσεις στη Nokia , τί παίζει με τα καμένα pixels ή όποιος

φίλος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του :)

 

Πάντως δεν μπορείς να πεις , είναι πολύ καλό τηλεφωνάκι !!! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, τι ακριβως εννοειτε λεγοντας "καμμενα pixel της καμερας"?

Εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι τα καμμενα pixel οφειλονται σε δυσλειτουργια των TFT οθονων. Οποτε πως γινεται να ειναι στην καμερα? Αν οντως υπαρχουν καμμενα pixel στα σημεια της οθονης που λενε αυτοι που τα εχουν θα εμφανιζονταν στην οθονη μονιμως και απο ολες τις γωνιες θεασης και οχι μονο οταν ενεργοποιηθει η καμερα. Τελικα τι παιζεται με αυτο το θεμα, ας μας πει καποιος που ξερει!

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, τι ακριβως εννοειτε λεγοντας "καμμενα pixel της καμερας"?

Εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι τα καμμενα pixel οφειλονται σε δυσλειτουργια των TFT οθονων. Οποτε πως γινεται να ειναι στην καμερα? Αν οντως υπαρχουν καμμενα pixel στα σημεια της οθονης που λενε αυτοι που τα εχουν θα εμφανιζονταν στην οθονη μονιμως και απο ολες τις γωνιες θεασης και οχι μονο οταν ενεργοποιηθει η καμερα. Τελικα τι παιζεται με αυτο το θεμα, ας μας πει καποιος που ξερει!

 

Δεν είναι ακριβώς καμμένα pixel ειναι κουκίδες σε κάποιο σημείο 1-3 το πολύ και βέβαια με την χρήση zoom εξαφανίζονται και επανέρχονται αντίστροφα.Το όλο ζήτημα έχει να κάνει καθαρά με τους οδηγούς που εμπεριέχονται στο λογισμικό (fillrate,diagonal etc.) και με μια διόρθωση της επόμενης αναβάθμισης θα εκλείψουν(κατά τα λεγόμενα φίλου τεχνικου σε NokiaShop-τα μεταφέρω αυτούσια),δεν σχετίζονται με το module καθαυτό του μηχανισμού του φακού της κάμερας,άρα δεν υπάρχει θέμα-μάλιστα σε προεπισκοπίσεις ημέρας δεν διακρίνονται κάν,μάλλον φαίνονται σε σκοτεινό περιβάλλον θέματος .Υπομονή εώς την αναβάθμιση:)

Link to comment
Share on other sites

Με τα καμμένα pixels τι κάνουμε? Εγώ βρήκα 3 μέχρι τώρα. 2 δίπλα δίπλα στη μέση και προς τα κάτω της οθόνης και το άλλο τελείως στην άκρη. Αυτά τα 2 μαζί όμως είναι λίγο ενοχλητικά.

Ρώτησε κανείς για αυτο?

 

:rtfm:

Λογικά κάτι θα λέει στην εγγύηση για τα καμμένα pxls.

Νομίζω , ότι μέχρι 2(είσαι και άτυχος:mad: )στην οθόνη όμως ,δεν τα καλύπτει(από 3 και πάνω θεωρείται ελλάτωμα.

Για την κάμερα , αν δεν λέει τπτ , τότε λογικά θα πρέπει να έχει zero pxl εγγύηση:)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...