Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να αλλαχθεί το product code του τηλεφώνου και έπειτα να γίνει αναβάθμιση αλλά από τη στιγμή που το 6280 ακόμα δεν είναι στη λίστα για αναβάθμιση από το site πρέπει να πάει οπωσδήποτε σε club nokia για να γίνει η διαδικασία. Δε γνωρίζω αν μπορεί να γίνει σε γερμανικό club nokia. Θα ήταν καλό να τους κάνεις μια ερώτηση.

 

 

Εδω στην Γερμανια αν εχεις εγγυηση σου το κανουν FREE αναβάθμηση αλλα για τα Ελληνικα Πληρωνης 15€.

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδω στην Γερμανια αν εχεις εγγυηση σου το κανουν FREE αναβάθμηση αλλα για τα Ελληνικα Πληρωνης 15€.

 

Σε όλο τον κόσμο free είναι η αναβάθμιση αν το τηλέφωνο καλύπτεται από εγγύηση. Είναι πολιτική της NOKIA. Άλλο αναβάθμιση όμως κι άλλο αλλαγή product code και μετά αναβάθμιση για να εγκατασταθεί άλλη γλώσσα στο τηλέφωνο. Δυστυχώς τα 15 ευρώ είναι μονόδρομος φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλο τον κόσμο free είναι η αναβάθμιση αν το τηλέφωνο καλύπτεται από εγγύηση. Είναι πολιτική της NOKIA. Άλλο αναβάθμιση όμως κι άλλο αλλαγή product code και μετά αναβάθμιση για να εγκατασταθεί άλλη γλώσσα στο τηλέφωνο. Δυστυχώς τα 15 ευρώ είναι μονόδρομος φίλε μου.

 

Να σαι καλα

Σε ευχαριστω..

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι άδικα περιμένουμε τη NOKIA να βάλει το 6280 στη λίστα με τις αυτόματες αναβαθμίσεις . Δείτε παλαιότερες περιπτώσεις συσκευών που κλείδωναν η κολλουσαν κατα την αναβάθμιση ακόμη και σε NOKIA shop και απαιτούνταν να αποσταλλούν έξω, η ακόμη και συσκευές οι οποίες αναγνωρίζονται ως 6288, και όπως γνωρίζω είναι αδύνατον να δεχθουν firmware απο 6280. Για το δεύτερο θέμα τα NOKIA shops σηκώνουν τα χέρια ψηλά, άλλωστε το κινητό δουλεύει, άσχετα από το πως εμφανίζεται στο PC Suite. :lol: :lol:

 

Για σκευθείτε λοιπόν, να crashαρει το κινητό στην αναβάθμιση στο σπίτι-:blink: :blink: Προφανώς η NOKIA δεν πρόκειται να αναλάβει την επισκευή (ενώ είμαστε στην εγγύηση) και θα σου πει ότι φταις εσύ και να πληρώσεις για να μάθεις άλλη φορά να το χαλάς. Πολύ φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να σε καμιά περίπτωση να ρισκάρουν, και να αποκτήσουν δεκάδες δυσαρεστημένους πελάτες, από λάθος στην αναβάθμιση για το οποίο δν ευθύνονται οι τελευταίοι.

 

Γι αυτό όσον αφορά το autoupdate για 6280 νομίζω ότι είναι ένα όνειρο θερινής νυκτός, βέβαια ποτέ δεν ξέρεις και καλό θα ήταν να έχουμε και μια πισινή, μακάρι να το κάνουν κάποια στιγμή, να διορθώσουν τυχόν λάθη και προβλήματα, γιατί μας έχουν φάει τα πέρα δώθε στο NOKIA Shop για αναβάθμιση

 

:mad: :mad: :mad: Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο :mad: :mad: :mad:

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αυτό να συμβαίνει αποκλειστικά στο 6280 και όχι στο 6288 ή στο 6270 ή σε κάποιο άλλο?

Δε νομίζω...

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αυτό να συμβαίνει αποκλειστικά στο 6280 και όχι στο 6288 ή στο 6270 ή σε κάποιο άλλο?

Δε νομίζω...

 

Γιατί το 6280 ήταν προβληματικό από την πρώτη του έκδοση, ενώ το 6288 κυκλοφόρησε με καινούργιο firmware από την πρώτη στιγμή, το οποίο προφανώς θα διόρθωνε τα προβλήματα του 6280... Λαλακία μήτηρ πάσης μαθήσεως, π λένε, αλλά δεν είναι τόσο απλό να πατήσεις πάνω στο παλιό firmware και να βάλεις το καινούργιο.... Δν ξέρεις που θα σκαλώσει:!:

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το 6280 ήταν προβληματικό από την πρώτη του έκδοση, ενώ το 6288 κυκλοφόρησε με καινούργιο firmware από την πρώτη στιγμή, το οποίο προφανώς θα διόρθωνε τα προβλήματα του 6280... Λαλακία μήτηρ πάσης μαθήσεως, π λένε, αλλά δεν είναι τόσο απλό να πατήσεις πάνω στο παλιό firmware και να βάλεις το καινούργιο.... Δν ξέρεις που θα σκαλώσει:!:

 

Ναι αλλά από τη στιγμή που έχεις στο 6280 την έκδοση firmware 5.92 που είχε και το 6288 όταν κυκλοφόρησε γιατί να υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε 6280 και 6288?

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά από τη στιγμή που έχεις στο 6280 την έκδοση firmware 5.92 που είχε και το 6288 όταν κυκλοφόρησε γιατί να υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε 6280 και 6288?

 

Δες το σαν αναβάθμιση λειτουργικού, στο 6280 έκανες απλό upgrade και κράτησες κάποια από τα προβλήματα που μπορεί να είχε πριν λόγω του ότι δν αντικαταστάθηκαν τα αρχεία αλλά αναβαθμίστηκαν το γιατί το εξηγώ πιο κάτω, ενώ στο 6288 ήταν σαν να πήγε με clean install, δηλαδή όλα τα αρχεία μπήκαν σε formarismeno δισκο. Στο update παίζουν ασυμαβατότητες του λογισμικού στο ίδιο θέμα, ενώ με καθαρή εγκατάσταση μπορεί και να μην υπάρχουν. Πιο απλά, πάει να αναβαθμίσει τον κώδικα σε ένα αρχείο για να μην το διαγράψει και να κερδίσει χρόνο στην εγκατάσταση και το αρχείο δεν δέχεται το νέο κομμάτι (με αποτέλεσμα να crasharei το update), ενώ με την δεύτερη διαδικασία που ανέφερα το νεότερο αρχείο μπαίνει αυτούσιο, χωρίς να χρειάζεται να παίξει η εγκατάσταση με τις παλαιότερες εκδόσεις του ιδίου αρχείου, άρα δν υπάρχει και θέμα ασυμβατότητας... Δν ξέρω αν κατάλαβες τι θέλω να πω

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Και με τα 6280 που βγήκαν με την έκδοση 5.92 τι γίνεται?

Κι αυτά με "clean install" δεν είναι?

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Και με τα 6280 που βγήκαν με την έκδοση 5.92 τι γίνεται?

Κι αυτά με "clean install" δεν είναι?

 

Θωρητικά ναι, αλλά για σκέψου, εκείνα μπορούν να δουλέψουν σωστά, αλλά θα ρίσκαρες καμιά εκατοστή και βάλε προηγούμενα να σου μείνουν στα χέρια? Πολύ φοβάμαι ότι σαν εταιρεία δεν θα το δεχόσουν..

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω οτι την πήγατε πολύ μακριά τη βαλίτσα και οτι δεν είναι και τόσο "υποχθόνιοι" οι λόγοι για τους οποίους το 6280 ΔΕΝ είναι στη λίστα με τα τηλέφωνα που αναβαθμίζονται από το site.

 

Άλλωστε αυτά περι μη σταθερού λογισμικού κ.λπ. του 6280 υπήρχαν και στο 6270 στις αρχές. Ήμουν κάτοχος του 6270 και πέρασα μεγάλο "γολγοθά"! Κάθε τρείς και λίγο ήμουν στα κεντρικά τους ωσπού μια ωραία πρωία πήγα και τους είπα οτι δεν πάει άλλο και αυτοί το έστειλαν σε level 4 service στη Γερμανία και όταν γύρισε το κινητό (μετά από έναν ολόκληρο μήνα) ΔΕΝ είχε διορθωθεί ΚΑΝΕΝΑ από τα προβλήματα τα οποία τους είχα αναφέρει.

 

Θέλω να πω με αυτή την ιστορία οτι σύμφωνα με τα λεγόμενά σας αν ίσχυαν όλα αυτά τότε ούτε το 6270 θα υπήρχε στη λίστα με τις on line αναβαθμίσεις. Κάτι άλλο συμβαίνει με το 6280 το οποίο πιθανότατα δε θα μάθουμε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα αυτα που λετε...

Δοκιμασε κανεις να αναβαθμισει απο το σπιτι το 6280 με το update του 6288, που οπως εχω και καποια post παραπανω ειναι το ιδιο και για τα 2 τηλεφωνα...

Υπαρχει προβλημα????

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα αυτα που λετε...

Δοκιμασε κανεις να αναβαθμισει απο το σπιτι το 6280 με το update του 6288, που οπως εχω και καποια post παραπανω ειναι το ιδιο και για τα 2 τηλεφωνα...

Υπαρχει προβλημα????

Όπως έχω ξαναγράψει, το 6280 v5.92 αναγνωρίζει σαν 6288 κανονικά με έκδοση v5.92 αλλά λέει πως δεν υπάρχει καινούρια έκδοση firmware

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?

η τεχνικoi σε απλά Μαγαζιά πως κάνουν αναβάθμιση σε 6280?

Τι προγράμματα έχουν και δεν μπορούμε να τα βρούμε εμείς?

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναγράψει, το 6280 v5.92 αναγνωρίζει σαν 6288 κανονικά με έκδοση v5.92 αλλά λέει πως δεν υπάρχει καινούρια έκδοση firmware

 

Τότε θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να βγεί καινούρια έκδοση. Μόλις βγεί καινούρια έκδοση 2-3 "παλλικαράδες" θα δοκιμάσουν πρώτοι, θα πουν τις εντυπώσεις τους κι αν πετύχει τότε θα τους κάνετε ήρωες και θα την περάσετε όλοι! Είναι απλά τα πράγματα. :lol: :lol: :p

 

Να ρωτήσω κάτι?

η τεχνικoi σε απλά Μαγαζιά πως κάνουν αναβάθμιση σε 6280?

Τι προγράμματα έχουν και δεν μπορούμε να τα βρούμε εμείς?

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και θα σου λυθεί η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να βγεί καινούρια έκδοση. Μόλις βγεί καινούρια έκδοση 2-3 "παλλικαράδες" θα δοκιμάσουν πρώτοι, θα πουν τις εντυπώσεις τους κι αν πετύχει τότε θα τους κάνετε ήρωες και θα την περάσετε όλοι! Είναι απλά τα πράγματα. :lol: :lol: :p

Μα έχει βγει (v6.10).... :worry:

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Μα έχει βγει (v6.10).... :worry:

 

Τότε τι να πώ; Έχει μπερδέψει τα μπούτια της η NOKIA. Αυτό που συμβαίνει με τα 6280 και 6288 δεν έχει ξαναγίνει!

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να βγεί καινούρια έκδοση. Μόλις βγεί καινούρια έκδοση 2-3 "παλλικαράδες" θα δοκιμάσουν πρώτοι, θα πουν τις εντυπώσεις τους κι αν πετύχει τότε θα τους κάνετε ήρωες και θα την περάσετε όλοι! Είναι απλά τα πράγματα. :lol: :lol: :p .

 

κανενας εθελοντης ρε παιδια? καντε την καλη και πεστε και εμας του απλους "κοινους" θνητους...

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι μπορεί όντως το 6288 να σταματάει στην [5.92] ενώ για το 6280 να έχει κυκλοφορήσει η [6.10] όπως λέτε αλλά πιθανόν να υπάρχει κάποιο λάθος (bug) στην εφαρμογή αναβάθμισης (Nokia Software Updater) οπότε αναγνωρίζει τα 6280 σαν 6288 και έτσι "πετάει" μήνυμα οτι δεν υπάρχει καινούρια έκδοση. Αν σε μελλοντική έκδοση του Nokia Software Updater (βγαίνουν πολύ συχνά καινούριες) διορθωθεί το πρόβλημα τότε αυτό που σκέφτομαι είναι σωστό. Αλλιώς.... Άβυσσος η ψυχή της Nokia :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

@stefidis

Ναι αφού χρειάζεται εξοπλισμός πως περιμένετε να κάνετε update από την σελίδα τις nokia?

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

@stefidis

Ναι αφού χρειάζεται εξοπλισμός πως περιμένετε να κάνετε update από την σελίδα τις nokia?

 

Από την σελίδα δεν χρειάζεται τέτοιος εξοπλισμός

Link to comment
Share on other sites

@stefidis

Ναι αφού χρειάζεται εξοπλισμός πως περιμένετε να κάνετε update από την σελίδα τις nokia?

 

1. @Pontios15 άλλο update από το site της NOKIA κι άλλο flash update με εξοπλισμό που έχουν μόνο τα NOKIA SHOPS και κάποια άλλα καταστήματα. Τα flash files πάντως τα βρίσκεις και στα "γνωστά μαγαζάκια" δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Οι χιλιάδες ευρώ που στοιχίζει ο εξοπλισμός είναι το πρόβλημα.

 

2. Με κάλυψε κι ο φίλος @GreekMu άλλωστε! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω οτι την πήγατε πολύ μακριά τη βαλίτσα και οτι δεν είναι και τόσο "υποχθόνιοι" οι λόγοι για τους οποίους το 6280 ΔΕΝ είναι στη λίστα με τα τηλέφωνα που αναβαθμίζονται από το site.

 

Άλλωστε αυτά περι μη σταθερού λογισμικού κ.λπ. του 6280 υπήρχαν και στο 6270 στις αρχές. Ήμουν κάτοχος του 6270 και πέρασα μεγάλο "γολγοθά"! Κάθε τρείς και λίγο ήμουν στα κεντρικά τους ωσπού μια ωραία πρωία πήγα και τους είπα οτι δεν πάει άλλο και αυτοί το έστειλαν σε level 4 service στη Γερμανία και όταν γύρισε το κινητό (μετά από έναν ολόκληρο μήνα) ΔΕΝ είχε διορθωθεί ΚΑΝΕΝΑ από τα προβλήματα τα οποία τους είχα αναφέρει.

 

Θέλω να πω με αυτή την ιστορία οτι σύμφωνα με τα λεγόμενά σας αν ίσχυαν όλα αυτά τότε ούτε το 6270 θα υπήρχε στη λίστα με τις on line αναβαθμίσεις. Κάτι άλλο συμβαίνει με το 6280 το οποίο πιθανότατα δε θα μάθουμε ποτέ.

 

Πάντως φίλε αυτό που μας καίει είναι αν είναι να μπει το τηλέφωνο στις online αναβαθμίσεις γιατί πλέον έχει καταντήσει αηδία το πέρα δώθε στα nokia shops, έσκασα 400E τότε που πρωτοβγήκε το 6280 και νομίζω ότι δικαιούμαι, όπως και άλλοι στη θέση μου κάποια καλύτερη εξυπηρέτηση από την εταιρεία, γιατί όταν μας τα παίρνει είναι καλά, αλλά πρέπει να δίνει και την απαραίτητη προσοχή στους πελάτες. Όσο για το 6288 επειδή βγήκε μετά γιατί να του δώσουμε και περισσότερη τεχνική υποστήριξη? (από τη στιγμή που είναι σχεδόν ίδιο με το 6280, τι παραπάνω κόστος έχει?) Δηλαδή ποιά είναι η φιλοσοφία τους? Να το πετάξουμε 400Ε τηλέφωνο ή να το δώσουμε όσο όσο για να πάρουμε πιο καινούργιο (και ίδιο σχεδον)?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είπα να κάνω ένα μικρό testaki για να δω το κατά πόσο μπορούμε να βάλουμε Firmware του 6288 στο 6280.

 

Η δοκιμη έγινε με NOKIA 6280 v3.81. Μετά τους drivers και τις συνδέσεις το κινητό εμφανιζόταν ως 6288 v3.81, και λογικό άλλωστε γιατί ο updater ήταν για 6288. Αποτέλεσμα μηδέν, δεν υπάρχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις...

 

ΑΡΑ: Το 6280 ΔΕΝ υποστηρίζεται από την online αναβάθμιση της NOKIA, έστω και αν λέγεται ότι είναι ίδιο με το 6288, έστω και αν φαίνεται σαν 6288 στο πρόγραμμα. Σε αναμονή λοιπόν για το επόμενο βήμα της NOKIA, τα σχόλια δικά σας και οι αναβαθμίσεις των εξουσιοδοτημένων NOKIA Shops....

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχε πρωτοκυκλοφορίσει η έκδοση v.5.92 για το 6280, αν θυμάμαι καλά :worry:, έλεγε στο changelog οτι πλέον θα υποστηρίζεται και η on-line αναβάθμιση firmware..

Αν είναι έτσι, η αναβάθμιση από παλιότερη της 5.92 έκδοση δε μπορεί να γίνει online!

Τι γίνεται όμως αν ήδη υπάρχει στο κινητό η έκδοση v5.92; μήπως η νόκια δεν έχει "ανεβάσει" στο νεότερη έκδοση από τη 5.92 (πχ την 6.10) και γι'αυτό το λόγο μας λέει πως δεν υπάρχει;

Σε αυτό θα μας διεκόλυνε κάποιος φιλος με 6288, αν μπορεί να κάνει online update σε νεότερη έκδοση..

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...