Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι, αλλα βγαζει χειροτερες φωτος απο 6270. Δυστυχως.
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια γρήγορη απάντηση αν σας είναι εύκολο: Το 6280 ή 6270 και γιατί;

 

Από μια ματιά που τους έριξα από κοντά, πρόσεξα τα ακόλουθα:

 

--> 3G το 6280

--> πιο κομψό το 6280

--> πιο στιβαρό το 6270

--> στέρεο ήχο (2 ηχεία) το 6270

 

Υπάρχουν άλλες ουσιαστικές διαφορές ή είναι θέμα γούστου;

 

6280 φυσικά !!! :happy:

Πιο μικρό , πιο ελαφρύ , πιο κομψό , τέλειο video , 3G , νεότερο ..... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά την αλλαγή της κάρτας sim όλα μου λειτουργούν κανονικά.

 

Δυστηχως (η μαλλον ευτυχως...) εκανα κι εγω αντικατασταση καρτας σημερα το πρωι, προφανως για (περιπου) τους ιδιους λογους...

Link to comment
Share on other sites

Boys υπαρχει κανα site με οδηγιες για αποσυναρμολογηση (λυσιμο ολα τα κομματια του δηλαδη)του κινητου?
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως (η μαλλον ευτυχως...) εκανα κι εγω αντικατασταση καρτας σημερα το πρωι, προφανως για (περιπου) τους ιδιους λογους...

Την πλήρωσες;

 

Πάντως για να μην λέμε μόνο τα άσχημά τους, κάποια στιγμή προχτές που έψαχνα να βρω το "make your plan" της Vodafone με τα νέα οικονομικά προγράμματα και δεν υπήρχε πουθενά (ούτε σε έντυπο κατάλογο ούτε στο website), τους έστειλα e-mail κάνοντας παράπονο. Σε μία ώρα με είχαν καλέσει και αφού με ευχαρίστησαν, άλλαξαν και το link.

Link to comment
Share on other sites

Την πλήρωσες;

 

Ναι, 17.5 ευρω. Στο προηγ. post μου περιγραφω το προβλημα που ειχα.

Μου ειπαν οτι εχει παρατηρηθει ασυμβατοτητα σε παλιες καρτες (οπως η δικη μου) και σε νεες 3G συσκευες, οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες παλιά; πόσο παλιά εννοείς; Ήταν 3G; Αν ναι, τότε δεν ήταν και τόσο παλιά.

Κακώς την πλήρωσες. Έπρεπε να ταλαιπωρηθείς λιγάκι αλλά μετά από 10 μέρες δοκιμών και συνομιλιών με τους τεχνικούς τoυ πάροχου, θα στην άλλαζαν δωρεάν. (εγώ είχα φτάσει στο σημείο να οδηγώ και να τους μιλάω ώστε να βλέπουν τις ανεπιτυχείς προσπάθειές μου στις διάφορες περιοχές)

 

Θα μου πεις, αξίζει; Θεωρώ πως ναι, αφού μιας και μας τα παίρνουν (όλοι) από παντού, αν είναι κάτι που μπορούμε να γλυτώσουμε (έστω και 10 ευρώ), τότε καλώς το γλυτώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες παλιά; πόσο παλιά εννοείς; Ήταν 3G; Αν ναι, τότε δεν ήταν και τόσο παλιά.

 

Ηταν 5 ετων, παλιας τεχνολογιας, οποτε μαλλον επρεπε να αλλαχτει, ασε που και αυτες φτανουν σε καποια στιγμη στα ορια τους.

 

 

Κακώς την πλήρωσες. Έπρεπε να ταλαιπωρηθείς λιγάκι αλλά μετά από 10 μέρες δοκιμών και συνομιλιών με τους τεχνικούς τoυ πάροχου, θα στην άλλαζαν δωρεάν. (εγώ είχα φτάσει στο σημείο να οδηγώ και να τους μιλάω ώστε να βλέπουν τις ανεπιτυχείς προσπάθειές μου στις διάφορες περιοχές)

 

Θα μου πεις, αξίζει; Θεωρώ πως ναι, αφού μιας και μας τα παίρνουν (όλοι) από παντού, αν είναι κάτι που μπορούμε να γλυτώσουμε (έστω και 10 ευρώ), τότε καλώς το γλυτώνουμε.

 

Με το τελευταιο που λες δεν εχεις μεν αδικο αλλα δε νομιζω οτι ειναι πολλα τα χρηματα που εδωσα για να κανω απο σημερα τη δουλεια μου και να εχω (το κυριοτερο) τα νευρα μου στη θεση τους...

 

 

Πάντως για να μην λέμε μόνο τα άσχημά τους, κάποια στιγμή προχτές που έψαχνα να βρω το "make your plan" της Vodafone με τα νέα οικονομικά προγράμματα και δεν υπήρχε πουθενά (ούτε σε έντυπο κατάλογο ούτε στο website), τους έστειλα e-mail κάνοντας παράπονο. Σε μία ώρα με είχαν καλέσει και αφού με ευχαρίστησαν, άλλαξαν και το link.

 

 

Χμμμ...κοιτα, κι εγω με τα emails δεν εχω γενικα παραπονο απο τη βοδιαφον αλλα πριν μια εβδομαδα που τους εστειλα ενα ρωτωντας πως μπορω να ξερω οτι οντως εχω 3G ταχυτητες καποια δεδομενη στιγμη στο κινητο μου, ακομα να παρω απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Ηταν 5 ετων, παλιας τεχνολογιας, οποτε μαλλον επρεπε να αλλαχτει, ασε που και αυτες φτανουν σε καποια στιγμη στα ορια τους.

Με το τελευταιο που λες δεν εχεις μεν αδικο αλλα δε νομιζω οτι ειναι πολλα τα χρηματα που εδωσα για να κανω απο σημερα τη δουλεια μου και να εχω (το κυριοτερο) τα νευρα μου στη θεση τους...

Κοίτα από τη στιγμή που ήταν 5 ετών λογικά δεν ήταν 3G, οπότε καλώς την πλήρωσες (μικρό το κακό). Στην περίπτωση μου η κάρτα ήταν ενός έτους (και με 3G δυνατότητες), οπότε ΛΟΓΙΚΑ δεν υπήρχε λογική σε ότι συνέβαινε... :p

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το εχω περιπου 10 μερες, ας γραψω κι εγω λιγα για τη...συμβιωση μου μαζι του :rolleyes: :

 

- Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, το slide μου δεν παρουσιαζει κανενα τριξιμο (η συσκευη ειναι main in finland).

 

- Αν και η εκδοση του firmwire ειναι η 3.60, παρ'ολο που το εχω δοκιμασει αρκετα με αυτα που μ'ενδιαφερουν (3G, bluetooth, pc sync κτλ), δεν εχει κανει ακομα κιχ! Παντως, η 3.60 ειναι η τεταρτη εκδοση firmwire στο τηλεφωνο, οποτε δικαιολογειται να ειναι σε σχετικα καλο βαθμο σταθεροτητας σε σχεση με τις αλλες 3 (3.36, 3.40, 3.41)

(Αν και νομιζω οτι εχει ξανα-αναφερθει, δειτε εδω http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/index_en.php)

 

- Η μπαταρια ειναι παρα πολυ καλη, πραγματικα εχω ξεαγχωθει με αυτο το θεμα γιατι ειναι πολυ σημαντικο (και για ποιον δεν ειναι βεβαια...) για μενα

 

- Το software "τρεχει" αρκετα γρηγορα, χωρις προβληματα.

 

Αρνητικα δεν εχω δει ακομα (ισως οι φωτογραφιες που βγαζει να μπορουσαν να ειναι καλυτερες αλλα δεν μ'ενδιαφερει και τοσο η καμερα σε τηλεφωνο οποτε...), νομιζω οτι σαν "πακετο" ειναι οτι καλυτερο εχω αγορασει (απο κινητο) μεχρι τωρα.

 

EDIT: Να συμπληρωσω οτι ειδικα σε σχση με το 7650, ειναι κατα ΠΟΛΥ ανωτερο το πολυπληκτρο του 6280. Αν καποιος ειχε αγαπησει το joystick του 7650, αυτο εδω πραγματικα θα το λατρεψει! Παρα πιολυ ευχρηστο και γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το εχω περιπου 10 μερες, ας γραψω κι εγω λιγα για τη...συμβιωση μου μαζι του :rolleyes: :

 

- Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, το slide μου δεν παρουσιαζει κανενα τριξιμο (η συσκευη ειναι main in finland).

 

- Αν και η εκδοση του firmwire ειναι η 3.60, παρ'ολο που το εχω δοκιμασει αρκετα με αυτα που μ'ενδιαφερουν (3G, bluetooth, pc sync κτλ), δεν εχει κανει ακομα κιχ! Παντως, η 3.60 ειναι η τεταρτη εκδοση firmwire στο τηλεφωνο, οποτε δικαιολογειται να ειναι σε σχετικα καλο βαθμο σταθεροτητας σε σχεση με τις αλλες 3 (3.36, 3.40, 3.41)

(Αν και νομιζω οτι εχει ξανα-αναφερθει, δειτε εδω http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/index_en.php)

 

- Η μπαταρια ειναι παρα πολυ καλη, πραγματικα εχω ξεαγχωθει με αυτο το θεμα γιατι ειναι πολυ σημαντικο (και για ποιον δεν ειναι βεβαια...) για μενα

 

- Το software "τρεχει" αρκετα γρηγορα, χωρις προβληματα.

 

Αρνητικα δεν εχω δει ακομα (ισως οι φωτογραφιες που βγαζει να μπορουσαν να ειναι καλυτερες αλλα δεν μ'ενδιαφερει και τοσο η καμερα σε τηλεφωνο οποτε...), νομιζω οτι σαν "πακετο" ειναι οτι καλυτερο εχω αγορασει (απο κινητο) μεχρι τωρα.

 

 

Ουσιαστικά η 3.60 είναι η μοναδική γνωστή έκδοση στο launch της συσκευής(3.41 παράλληλα με διαφορετικό RM,language pack)στην Ελλάδα αλλά και σε άλλες χώρες της Ευρώπης.Η νέα έκδοση λογισμικού 3.65(χθές την πέρασα στα κεντρικά της Alpha Copy)εξαφάνισε τα περιττά(για μένα) εικονίδια μηνυμάτων ήχου/άμεσων στον φάκελο των μηνυμάτων και γενικά έκανε το πολύ καλό 6280 ακόμα καλύτερο,πιο γρήγορο ακόμα επεξεργαστικά και μελλοντικά(σε λίγες μέρες...)θα διαπιστώσω και αύξηση της αυτονομίας ενέργειας του,αισίως 4 μέρες με κανονική χρήση:) :)

 

Επίσης και για μένα ένα από τα καλύτερα κινητά που έχω πάρει:) :)

Link to comment
Share on other sites

Η νέα έκδοση λογισμικού 3.65(χθές την πέρασα στα κεντρικά της Alpha Copy)εξαφάνισε τα περιττά(για μένα) εικονίδια μηνυμάτων ήχου/άμεσων στον φάκελο των μηνυμάτων και γενικά έκανε το πολύ καλό 6280 ακόμα καλύτερο,πιο γρήγορο ακόμα επεξεργαστικά και μελλοντικά(σε λίγες μέρες...)θα διαπιστώσω και αύξηση της αυτονομίας ενέργειας του,αισίως 4 μέρες με κανονική χρήση:) :)

 

H νεοτερη εκδοση ειναι η 3.70, δεν την ειχαν εκει να σου την περασουν ?

Εχεις καποιο link με τις διαφορες αναμεσα στις εκδοσεις ?

(Στο link που εδωσα πιο πανω υπηρχε αυτη η δυνατοτητα αλλα δεν τη βλεπω πια)

Link to comment
Share on other sites

Boys υπαρχει κανα site με οδηγιες για αποσυναρμολογηση (λυσιμο ολα τα κομματια του δηλαδη)του κινητου?

Υπάρχει ένα αρχείο το οποίο λέγεται Service Manual Level 4 Nokia 6280-RM 78.pdf το οποίο πρέπει να αναζητήσεις μέσα στο web είτε στο nokiafree.org ή google ή ......:X :X ;) ;) ,έχει αναλυτικές φωτό και οδηγίες κλπ.Search and find it,its out there,closer than you think;) :ninja: :!: ;) :)

Link to comment
Share on other sites

H νεοτερη εκδοση ειναι η 3.70, δεν την ειχαν εκει να σου την περασουν ?

Εχεις καποιο link με τις διαφορες αναμεσα στις εκδοσεις ?

(Στο link που εδωσα πιο πανω υπηρχε αυτη η δυνατοτητα αλλα δεν τη βλεπω πια)

Απ'ότι κατάλαβα η 3.70 ήταν minor(αν μπορούμε να την πούμε έτσι-δεν είναι και 60άρι αλλά τέλος πάντων),και την εβγαλαν από το Phoenix Software στους server τους(εν αναμονή νεότερης έκδοσης στα μέσα Ιουνιου-έτσι μου είπε ο υπάλληλος εξυπηρέτησης),εσύ πρόλαβες και την έβαλες:) ,τώρα για το λεγόμενο firmware log ξεκίνα εδώ και βέβαια υπάρχουν και άλλες πηγές.Πάντως δεν έχω βρει ακόμη για το 6280 κάτι συγκεκριμμένο όπως οι διαφορές αναβαθμίσεων,αλλά θα βρώ που θα πάει:) ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο site του 6280 αναφερει για τον email client που εχει οτι υποστηριζει "attachment types: .jpg, 3gpp, .mp3, .ppt, .doc, .xls, .pdf".

 

Επειδη δεν εχω το manual προχειρο, υποστηριζει viewers για τα παραπανω και μπορεις να τα δεις ? Απο τη δοκιμη που εκανα, μπορεις μεν να σωσεις ενα π.χ. .xls απο ενα email που ελαβες αλλα το τηλ. δεν το αναγνωριζει μετα και δεν το ανοιγει π.χ. για να το δεις.

 

Επισης, δε νομιζω οτι εννοει πως μονο αυτα δεχεται και σου κατεβαζει ο email client γιατι εστειλα και ενα αλλο ασχετο αρχειο και το κατεβασε και αυτο κανονικα...

 

Ξερει καποιος κατι παραπανω ??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εχω ενα νοκια 6280 και παροχεα την cosmote,

μπαινω στο mycosmos και οπου εχει ελληνικα γραμματα μου τα βγαζει κινεζικα

ξερει κανενας τι μπορει να συμβαινει;

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

LATEAM

Enjoy Your Life!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μόλις τα αγόρασα και εγώ και μου αρέσει παρα πολύ,αν και το πρώτο που μου έδωσαν το πήγα πίσω γιατί είχε 4 καμένα pixels η camera και μου έδωσαν άλλο.υπάρχει κανένα καλύτερο πρόγραμμα για αυτό εκτος από το pc suite?
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

μόλις τα αγόρασα και εγώ και μου αρέσει παρα πολύ,αν και το πρώτο που μου έδωσαν το πήγα πίσω γιατί είχε 4 καμένα pixels η camera και μου έδωσαν άλλο.υπάρχει κανένα καλύτερο πρόγραμμα για αυτό εκτος από το pc suite?

 

Τι εννοεις "κανένα καλύτερο πρόγραμμα για αυτό εκτος από το pc suite?" ? :confused: Το pcSuite για μενα κανει παρα πολυ καλα τη δουλεια του, πλεον υπαρχει μια εκδοση για ολα τα τηλεφωνα και γενικα δεν παρουσιαζει προβληματα, ασε που τα κανει ολα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα αρχείο το οποίο λέγεται Service Manual Level 4 Nokia 6280-RM 78.pdf το οποίο πρέπει να αναζητήσεις μέσα στο web είτε στο nokiafree.org ή google ή ......:X :X ;) ;) ,έχει αναλυτικές φωτό και οδηγίες κλπ.Search and find it,its out there,closer than you think;) :ninja: :!: ;) :)

ok thanks man:)

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

geia xara se ola ta paidia.

Prospathisa na kano copy paste tis epafes apo windows explorer, apo to 3230 sto 6280.Mou tis perase oles alla ta grammata einai g@m@t@ .kamia lisi giauto?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εχω ενα νοκια 6280 και παροχεα την cosmote,

μπαινω στο mycosmos και οπου εχει ελληνικα γραμματα μου τα βγαζει κινεζικα

ξερει κανενας τι μπορει να συμβαινει;

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Φίλε μου, θα πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι το Character encoding είναι το: “Greek (ISO)”

Web>Web options>Settings>Appearance> Character encoding>

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι το Character encoding είναι το: “Greek (ISO)”

Web>Web options>Settings>Appearance> Character encoding>

 

 

 

Σευχαριστω πολυ,με το που το ρυθμισα ολα οκ

LATEAM

Enjoy Your Life!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα:

Το Mobiluck μου βγάζει ένα μήνυμα πριν ξεκινήσει "A conflict with the phone's media player was detected. The sound will be disabled"

Γιατί συμβαίνει κατι τέτοιο; Το έχει συναντήσει κανείς άλλος;

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...