Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω το ειχα παει σε νοκια shop και που φτιαξανε το restart που εκανε οταν επαιζα mp3s.Δεν ρωτησα αν μου κανανε αναβαθμιση.Το ειχαν στειλει στα κεντρικα να το φτιαξουν.

 

Υπαρχει τροπος να δω στο κινητο τι filmware εχει, για να δω αν κανανε αναβαθμιση;

Ναι φυσικά!

πίεσε: *#0000#

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί δλδ?Εσένα η ψηφιακή σου τη μια δουλεύει και την άλλη όχι?

Σου κάνει μήπως restart?

Το αυτοκίνητό σου ,σου σβήνει στα καλά καθούμενα και το θεωρείς φυσιολογικό?

Ο εκτυπωτής σου που και που δεν εκτυπώνει?

Μήπως έχει πρόβλημα και το ψυγείο σου?:lol: :p

Και μήπως όλα τα παραπάνω δεν είναι μηχανήματα??:worry:

Αλλά δεν βρίσκεις λογικές τις τυχόν δεισλειτουργίες τους.

Στα κινητά όμως σου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό!!!!!!!!!:blink:

Ε, τι να σου πώ!Κάτσε να κάνεις restart και να περιμένεις σαν τον ζητιάνο πότε θα έχει την ευχαρίστηση η nokia (και η κάθε nokia εννοείται) να βγάλει ένα καλό λογισμικό.

Φιλικά όλα αυτά , αλλά τι νοοτροπία είναι αυτή???

 

Μπράβο φίλε μου , έχεις δίκιο 100% :) :!:

Μας έχουν βρει m@L@kEs και μας κάνουν ότι θέλουν .

Έτσι δεν πάει μήπως τόσα χρόνια και με τα Windows της microsoft ......

Σου λέει αφού δεν μιλάνε άστους να χτυπιούνται και φυσικά να πληρώνουν ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Χαρούμενος και εγώ που πήρα το κινητό εχθές είπα να το χαρώ λίγο σημερα τραβάω μία φωτο οκ...στη δευτερη μου έκανε οριζόντιες ασπρες γραμμές στην τρίτη ακόμη περισσότερες... στην τέταρτη δεν εβλεπες τίποτα!το κάνω ρεσταρτ τίποτα. τώρα όταν πατάω να μπώ στην καμερα μου λέει λάθος χειρισμός και κρεμάει μεχρι να πατήσω να βγώ!!!ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ....!!!!!όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά!!!!made in finland με το 3.6 ήτανε....ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΚΑΚΟΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ!!!! θα τους το τρίψω αυριο στη μούρη!

 

Υ.Γ:Μην βιαστείται να αγορασετε είναι οτι έχει ξεμίνει απο τις αποσύρσεις δεν εξηγείτε αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμβαίνουν κουφά πράγματα σε όλες τις εταιρείες και σε πολλές συσκευές :(

 

Μα το πιο κουφό είναι πως δύο από εμάς μπορεί να έχουμε το ίδιο κινητό , με την

ίδια firmware version και στον έναν να λειτουργεί τέλεια η συσκευή και στον άλλο

να κάνει συνέχεια crash , restart και ένα σωρό άλλα . :worry: :wacko: :blink:

 

Όταν είχα το SE K700i άκουγα τους άλλους να έχουν σοβαρά προβλήματα και

εγώ αισθανόμουν πολύ τυχερός που δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα :happy:

Μία από τα ίδια συμβαίνει και τώρα με το 6280 μου (made in Finland - version 03.60) :wacko: :O

Πάλι ανήκω στους τυχερούς , χωρίς δηλαδή κανένα πρόβλημα στη συσκευή !!!

 

Ρε μπας και τα κινητά τρελάθηκαν και κάνουν ότι θέλουν , όταν το θέλουν ???!!! :confused: :mad: :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα καμμενα pixel, θα το παω σημερα πισω στην Cosmote (σε περιπτωση βλαβης εντος 3 ημερων απο την ημερομηνια αγορας γινεται αντικατασταση συσκευης)

Το θεμα ειναι αν θα το δεχθουν σαν βλαβη... για να δουμε

 

Αυτό ισχύει μόνο στην COSMOTE η έτσι πρεπει να είναι νομικά σε όλα τα καταστήματα? Να το πάω πίσω στη microland η σε Nokia shop?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το *#7370# (που παταμε για να κανουμε φορματ στα symbian) ισχυει και στο 6280? Αν οχι τοτε πως μπορουμε να κανουμε φορματ???
[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να πάω να το κάνω μια αναβάθμιση; Πείτε μου κάτι, ισχύει ότι παλιά; Δηλαδή το πας σε Nokia Shop και στο κάνου επί τόπου, χωρίς χρέωση για εντός εγγύησης συσκευές;

 

Δεν εχει αλλαξει κατι ,μονο η εγγυηση ειναι 2 χρονια .

Αναβαθμιση γινεται στο 20λεπτο ,τωρα αναλογα με την ορεξη και

την δουλεια που εχουν,μπορει να παρει παραπανω.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει αλλαξει κατι ,μονο η εγγυηση ειναι 2 χρονια .

Αναβαθμιση γινεται στο 20λεπτο ,τωρα αναλογα με την ορεξη και

την δουλεια που εχουν,μπορει να παρει παραπανω.

Κάποτε ένας φιλαράκος μου, δούλευε σε κατάστημα ΝΟΚΙΑ κι ότι ήθελα το είχα στο "πιτς φυτίλι"... Δυστυχώς όμως αλλαξοπίστησε!

Είσαι όμως σίγουρος για τη διάρκεια της εγγύσης; Η Voda μου είπε (γιατί τη ρώτησα) ότι η συσκευή έχει ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ εγγύηση, με την απόδειξη. Μήπως ο ένα χρόνος είναι από τη Vf και ο δεύτερος -ούτως ή άλλως- από τη ΝΟΚΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το *#7370# (που παταμε για να κανουμε φορματ στα symbian) ισχυει και στο 6280? Αν οχι τοτε πως μπορουμε να κανουμε φορματ???

Δεν ισχύει και δεν κάνουμε format(δεν υποστηρίζεται-δεν είναι symbian),μόνο επαναφορά ρυθμίσεων και χειροκίνητα/επιλεκτικά διαγράφουμε προσωπικά δεδομένα και περιεχόμενο(εφαρμογές-παιχνιδια-ήχους-εικόνες κλπ.):)

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ένας φιλαράκος μου, δούλευε σε κατάστημα ΝΟΚΙΑ κι ότι ήθελα το είχα στο "πιτς φυτίλι"... Δυστυχώς όμως αλλαξοπίστησε!

Είσαι όμως σίγουρος για τη διάρκεια της εγγύσης; Η Voda μου είπε (γιατί τη ρώτησα) ότι η συσκευή έχει ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ εγγύηση, με την απόδειξη. Μήπως ο ένα χρόνος είναι από τη Vf και ο δεύτερος -ούτως ή άλλως- από τη ΝΟΚΙΑ;

Μάλλον ένα βόδι στην Voda στο'πε:lol: 2(δύο):) χρόνια εγγύηση σε όλα τα ΝΟΚΙΑ(branded-nonbranded):)από την ΝΟΚΙΑ(Alpha Copy) με πολλή αγάπη:) ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ένας φιλαράκος μου, δούλευε σε κατάστημα ΝΟΚΙΑ κι ότι ήθελα το είχα στο "πιτς φυτίλι"... Δυστυχώς όμως αλλαξοπίστησε!

Είσαι όμως σίγουρος για τη διάρκεια της εγγύσης; Η Voda μου είπε (γιατί τη ρώτησα) ότι η συσκευή έχει ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ εγγύηση, με την απόδειξη. Μήπως ο ένα χρόνος είναι από τη Vf και ο δεύτερος -ούτως ή άλλως- από τη ΝΟΚΙΑ;

 

Δεν ειναι πρωταπριλιατικο :D

 

Απο 1/4/2005 24 μηνες.

As of April 1, 2005, Nokia products purchased in the European Union, Iceland, Norway, Switzerland, and Turkey are covered by the European Limited Warranty.

http://www.europe.nokia.com/nokia/0,,73153,00.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Poia einai diladi i teleftea ekdosh sto diko mas 6280? ( trexo ki ego me v3.60 )
Device History : Nokia 3310 , Sony Ericsson T100 , Nokia 9210i , Sony Ericsson T610 , Nokia 2600 , Sony Ericsson S700i , Sony Ericsson K750i , Nokia 6280 , και βάλε . . . μακάρι να τις εκατοστίσω ! ! ! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Επομένως εγώ με καμμένη την φρεσκο αγορασμενη μου 2mpx καμερα που είχε το 6280 και φρεσκοκαμένη οπως έγινε μπορώ να πω οτι είναι άχρηστη η συσκευή :) anyway δε θα σκεφτώ και πολύ τι μάρκα θα είναι η επόμενη συσκευή μου Πάντως σίγουρα όχι MOKIA
Link to comment
Share on other sites

Poia einai diladi i teleftea ekdosh sto diko mas 6280? ( trexo ki ego me v3.60 )

v3.70

Η σωστή ερώτηση είναι: Υπάρχει στην Ελλάδα; Και πιο σωστά, έχουν το κατάλληλο HASP και τις ενημερωμένες εκδόσεις για την αναβάθμιση στο 6280 ή λόγω νέας συσκευής δεν τα έχουν παραλάβει ακόμα...;

 

Η απάντηση αύριο το πρωί που θα καλέσω στα Nokia Shops.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει μόνο στην COSMOTE η έτσι πρεπει να είναι νομικά σε όλα τα καταστήματα? Να το πάω πίσω στη microland η σε Nokia shop?

Ισχυει βαση νομου για οποιαδηποτε αγορα.

Στη Vodafone μαλιστα σου δινουν χαρτι που αναφερει οτι η εταιρια ειναι υποχρεωμενη βασει του ταδε νομου να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ τη συσκευη (οχι σερβις) αν παρουσιαστει κατι μεσα σε 2 εβδομαδες.

Το ξερω γιατι ο αδερφος μου ειχε ενα ν703 που του κολαγε συνεχεια και το αντικαταστησανε χωρις κουβεντα!

Link to comment
Share on other sites

Βάσει οδηγίας τη Ευρωπαϊκής Ένωσης όλα τα αγαθά που πωλούνται στα κράτη μέλη αυτής(τα πάντα όμως)θα πρέπει να καλύπτονται απο εγγύηση 24 μηνών απο τον κατασκευαστή...:D
:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά όποιος πάει να πάρει συσκευή πρέπει να την ελέγξει επί τόπου για τον τζόγο. Το πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως όταν το slide είναι κλειστό. Δεν λέω, κινούμενα μέρη έχει, οπότε είναιι φυσιολογικό να έχει λίγο τζόγο. Όμως ένας φίλος μου πήγε χθες να το αγοράσει από ένα Nokia shop και κουνιόταν απίστευτα! Το έλεγξε αφού είχε φύγει από το μαγαζί και όταν επέστρεψε του είπαν ότι και άλλο να του έδιναν το ίδιο θα ήταν. Μόλις όμως είδαν ένα άλλο η κοπέλα έμεινε έκπληκτη γιατί παραείταν σφιχτό :lol: Τι να πεις. Ας σκεφτούμε λίγο και την μεταπωλητική αξία ;)
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου, φτου φτου, δεν κουνιέται πάρα πολύ, λίγο ενοχλητικά για μένα βέβαια αλλά για κάποιον φυσιολογικό άνθρωπο φαντάζομαι ανεπαίσθητα. :D
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά όποιος πάει να πάρει συσκευή πρέπει να την ελέγξει επί τόπου για τον τζόγο. Το πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως όταν το slide είναι κλειστό. Δεν λέω, κινούμενα μέρη έχει, οπότε είναιι φυσιολογικό να έχει λίγο τζόγο. Όμως ένας φίλος μου πήγε χθες να το αγοράσει από ένα Nokia shop και κουνιόταν απίστευτα! Το έλεγξε αφού είχε φύγει από το μαγαζί και όταν επέστρεψε του είπαν ότι και άλλο να του έδιναν το ίδιο θα ήταν. Μόλις όμως είδαν ένα άλλο η κοπέλα έμεινε έκπληκτη γιατί παραείταν σφιχτό :lol: Τι να πεις. Ας σκεφτούμε λίγο και την μεταπωλητική αξία ;)

 

Πάντως η Νοκια απο ποιοτητα και αξιοπιστία πάει απο το κακο στο χειρότερο... γι'αυτό μάλλον φταίνε τα συνεργαζομενα εργοστασια πιστευω, άλλα παραγουν σωστα άλλα οχι και τοσο... είναι αυτο που λένε ειναι Ford απο γερμανια όχι απο τουρκία... αλλα μαλλον ακόμα και στη φιλανδία έχουν προβλήματα, ή μήπως τα βαφτίζουν made finland δεν εξηγείται αλλιώς

 

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε και να συγκρίνουμε την ποιότητα κατασκευής και τα προβλήματα που βγάζουν τα 6280 αλλα να τα ομαδοποιήσουμε με βάση το made in και την ημερα κατασκευής(Κυρίως)!Σίγουρα θα βρούμε πολλά κοινα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με το δικό μου pappoulis...

 

Πιστεύω πως η λύση στο πρόβλημα αυτό θα είναι να μην ανοίγει άσκοπα το πληκτρολόγιο ωστε να μην χαλαρώνει και το ελατήριο που το κρατάει...

 

Επειδή το θέμα επείγει, Please πείτε μου αν είναι διαθέσιμη η έκδοση v3.70 του firmware στα Nokia Shops...

Device History : Nokia 3310 , Sony Ericsson T100 , Nokia 9210i , Sony Ericsson T610 , Nokia 2600 , Sony Ericsson S700i , Sony Ericsson K750i , Nokia 6280 , και βάλε . . . μακάρι να τις εκατοστίσω ! ! ! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λογική....:rolleyes: :rolleyes:

Έτσι σκέφτονται οι περισσότεροι και γι αυτό οι εταιρίες έχουν αποθρασυνθεί τελείως και μαθαίνουν στου κασίδι το κεφάλι:mad:

Δεν είναι λογική μου φίλε μου είναι διαπίστωση της πραγματικότητας και υπάρχουν δύο τρόποι να την αντιμετωπίσεις. Ή να περιμένεις την διόρθωση του προβλήματος κάνοντας αναφορές στην εταιρία εσύ και άλλοι χρήστες που έχουν το πρόβλημα ή να τα χάνεις και να πανικοβάλεσαι. Εγώ αυτό είπα στο φίλο να μην πανικοβάλεται από ένα-δύο restart εκτός αν του κάνει συνέχεια restart. Όλες οι συσκευές έχουν ψιλοατέλειες όταν πρωτοβγαίνουν δυστυχώς που τις διορθώνουν αργότερα...

Είναι πολλά τα releases Άρη
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογική μου φίλε μου είναι διαπίστωση της πραγματικότητας και υπάρχουν δύο τρόποι να την αντιμετωπίσεις. Ή να περιμένεις την διόρθωση του προβλήματος κάνοντας αναφορές στην εταιρία εσύ και άλλοι χρήστες που έχουν το πρόβλημα ή να τα χάνεις και να πανικοβάλεσαι. Εγώ αυτό είπα στο φίλο να μην πανικοβάλεται από ένα-δύο restart εκτός αν του κάνει συνέχεια restart. Όλες οι συσκευές έχουν ψιλοατέλειες όταν πρωτοβγαίνουν δυστυχώς που τις διορθώνουν αργότερα...

 

Υπάρχει και η άλλη λύση:

Παίρνεις το κινητό , το πας πίσω εκεί που το αγόρασες και τους ζητάς πίσω τα λεφτά σου.(έχεις κάθε δικαίωμα)

Αν το έκαναν αυτό οι περισσότεροι , θα έβλεπες μετά πως θα άλλαζε και η νοοτροπία των κατασκευαστών.

Γιατί το να τους επιστρέψεις συσκευή και να πάρεις πίσω τα λεφτά σου είναι ότι χειρότερο γι αυτούς.

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η άλλη λύση:

Παίρνεις το κινητό , το πας πίσω εκεί που το αγόρασες και τους ζητάς πίσω τα λεφτά σου.(έχεις κάθε δικαίωμα)

Αν το έκαναν αυτό οι περισσότεροι , θα έβλεπες μετά πως θα άλλαζε και η νοοτροπία των κατασκευαστών.

Γιατί το να τους επιστρέψεις συσκευή και να πάρεις πίσω τα λεφτά σου είναι ότι χειρότερο γι αυτούς.

Από πότε υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής χρημάτων στην Ελλάδα; Τα περισσότερα καταστήματα αν όχι όλα έχουν αναρτήσει ταμπελίτσες που γράφουν επιστροφές χρημάτων δεν γίνονται και δέχονται μόνο αντικατάσταση του προϊόντος ή πέρασμα των χρημάτων σε λογαριασμό σου (βλέπε Πλαίσιο). Αυτό που λες ισχύει ίσως στο εξωτερικό. Ελλαδίτσα δεν γνωρίζω να παίζει κάτι τέτοιο.

Είναι πολλά τα releases Άρη
Link to comment
Share on other sites

Από πότε υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής χρημάτων στην Ελλάδα; Τα περισσότερα καταστήματα αν όχι όλα έχουν αναρτήσει ταμπελίτσες που γράφουν επιστροφές χρημάτων δεν γίνονται και δέχονται μόνο αντικατάσταση του προϊόντος ή πέρασμα των χρημάτων σε λογαριασμό σου (βλέπε Πλαίσιο). Αυτό που λες ισχύει ίσως στο εξωτερικό. Ελλαδίτσα δεν γνωρίζω να παίζει κάτι τέτοιο.

 

Καλά.

Κάτσε να τους τρίξεις λίγο τα δόντια και σου λέω εγώ.

Και δεν εννοώ φωνές και υστερίες.

Πολιτισμένα πράγματα.

Κανένα mail στην μαμά στο εξωτερικό , κανένα εξώδικο...καμία καταγγελλία στο υπουργείο εμπορίου...

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...