Jump to content

Καλησπέρα σας. ψιλοbusiness Κινητο έως 400-450 ευρώ...


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Ψάχνω να αλλάξω το LG G4, πάλιωσε, σέρνεται, μπαταρία χάλια, θύρα φόρτισης στο όριο να πεθάνει και οθόνη ραγισμένη..

 

Λοιπον..έχω φορτωμένα 3-4 email, skype και ότι Messenger υπάρχει να τρέχουν στο backround..

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 400-450 Ευρώ είναι το ταβάνι το απόλυτο, θυα επιθυμούσα να μείνω στα 400...

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5.5 ίντσες μου είναι οκ, και παραπάνω αν δεν αλλάζει τραγικά ο όγκος...

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Από όπου νάναι αλλά να έχουμε μια εγγύηση....Αγορά από Ελλάδα, αλλά δεν με νοιάζει από που το φέρνουν αυτοί..

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι οπωσδήποτε.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Dual Τπτ δεν είναι απαραίτητο όχι.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Αγγλικό είναι αρκετό,

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Καμμία απαίτηση για ήχο, οθόνη ευκρινής κάτω από ήλιο θα το εκτιμούσα...

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ- ταχύτητητα, πολλές παράλληλα εφαρμογές χωρίς να κολλάει- future proof όσο είναι δυνατό, να μην αλλάζουμε κινητό συνέχεια. Κάμερα και παιχνίδια αδιάφορα.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. LG G4

 

Γενικά θέλω να είναι κάπως ντιζαινάτη με edge οθόνη αμα γίνεται μέχρι ένα βαθμό με όσο το δυνατόν καλύτερη αυτονομία μπαταριας και να την κρατήσω αρκετά..

 

Συμπάθεια σε V30, και HTC, είμαι ανοιχτός σε huawei αλλά έχω μπερδευτεί με τα πολλα μοντέλα...

EDIT: Αν γίνεται να έχει αδιαβροχοποίηση γιατί μας τρώει η θάλασσα στην βάρκα το καλοκαίρι θα ήταν πολύ χρήσιμο...

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πας καρφί για Pocophone F1 και εξοικονομείς και χρήματα!!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Poco f1 6/128 στα 400 με εγγύηση infoquest. Αν δεν σου αρέσει εμφανισιακά δίνεις κάτι παραπάνω και παίρνεις mi mix 2s ή mi8 6/64 αλλά με εγγύηση σκρουτζομάγαζου. Αδιάβροχο και να πάρεις δεν θα σε καλύψει γι αυτό που το θες γιατί καμία αδιαβροχοποίηση δεν αντέχει θαλασσινό νερό.
Link to comment
Share on other sites

https://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/HUAWEI-Mate-20-Lite-Mple-51092RK.htm καλημέρα.επαιξα προχθες με αυτό λιγο και μου φανηκε πολύ καλο.δεν ξερω βεβαια αν εχει τα χαρακτηριστικα που θελεις.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα μαγαζί που να έχει το Poco να το δω απο κοντα?

 

Την αδιαβροχοποιηση την ηθελα για την βασικη χρηση, σταζει νερο κτλ και το κινητο ζει, οχι για να το κανω υποβρυχιο..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα μαγαζί που να έχει το Poco να το δω απο κοντα?

 

Την αδιαβροχοποιηση την ηθελα για την βασικη χρηση, σταζει νερο κτλ και το κινητο ζει, οχι για να το κανω υποβρυχιο..

 

Εδώ θα βρεις όλες τις αλυσίδες που συνεργάζονται με την infoqest https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points αλλά δεν ξέρω ποιες από αυτές έχουν καταστήματα στη Θεσσαλονίκη και αν θα το έχουν εκθεσιακό. Για σιγουριά πάρε τους τηλέφωνο. Πιτσιλιές λίγο πολύ όλα αντέχουν, απλά η αδιαβροχοποίηση προστατεύει και σε βύθιση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις όλες τις αλυσίδες που συνεργάζονται με την infoqest https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points αλλά δεν ξέρω ποιες από αυτές έχουν καταστήματα στη Θεσσαλονίκη και αν θα το έχουν εκθεσιακό. Για σιγουριά πάρε τους τηλέφωνο. Πιτσιλιές λίγο πολύ όλα αντέχουν, απλά η αδιαβροχοποίηση προστατεύει και σε βύθιση.

 

τώρα πρόσεξα ότι τα έχει ο kotsovolos. θα παω μια βολτα να τα δω.....

 

ευχαριστώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τις προδιαγραφές που βάζεις θα πρότεινα το Poco. Σαν (αρκετά ακριβότερη) εναλλακτική το Huawei Mate 10 Pro. Πολύ καλή μπαταρία και επεξεργαστής, όχι καλύτερα από του Poco όμως. Έχει πάντως πιστοποίηση αδιαβροχοποίησης μιας και σε ενδιαφέρει και καλύτερη οθόνη κάτω από τον ήλιο.
Link to comment
Share on other sites

Το mi mix2s δεν μου αρεσε εμφανισιακα καθολου.

Αντιθετως μου αρεσε πολυ το mi8 καθως και το mate 10 pro. Δυστυχως το poco f1 δεν μπορεσα να το δω ακομα ωστε να αποφασισω.

Σε σχεση με τα παραπανω 2 μεχρι στιγμης η διαφορα ειναι στην μπαταρια υπερ του mate και στην αδιαβροχοποιηση.

Με επεξεργαστη μπερδευτηκα μεταξυ kirin και snapdragon..

Link to comment
Share on other sites

.

Με επεξεργαστη μπερδευτηκα μεταξυ kirin και snapdragon..

 

Ο Snapdragon 845 είναι ταχύτερος και έχει καλύτερη διαχείριση ενέργειας από τον Kirin 970 του Mate. Όμως στην πράξη δεν πρόκειται να δεις διαφορά σε ταχύτητα αφού είναι υπέρ αρκετή η ισχύς του για καθημερινή χρήση, ενώ η μεγαλύτερη μπαταρία υπερκαλύπτει την κάπως κατώτερη διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σας.

 

Τελικα αγοραστηκε το mi8. Πολυ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής ξαφνικα αντιληφθηκα ποσο σκουπιδι ειχε γινει το καημενο το G4 μου που με υπηρετησε καλα για σχεδόν 3 χρόνια..

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Μονο λιγο συνήθεια οτι δεν δειχνει ειδοποιησεις στην κορυφή εκει που είναι το notch αλλά συνήθεια ειναι υποθέτω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...