Jump to content

ΕΤΕΝ M600


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλά πρέπει πρώτα να βρεθεί η ελληνική ROM;)

λοιπον ειναι καθαρη ελληνικη rom, R22 GRC με πληρη μεταφραση ολων των mui και dll, και με πιο ωραια μεταφραση απο αυτη της ace hellas. Στο windows δεν εχει το κλασσικο της Ace StartMenu και Start_menu για την εναλλαγη γλώσσας, αλλά Εκκίνηση και Προγράμματα. Την εκανα extract σε 256 sd σε bin format με το εργαλειακι του buzz, απο το buzzdev.net. Οποιος εχει το χρονο να ασχοληθεί για να επεξεργαστει το bin file (και εχει και τις γνωσεις βεβαια) ας μου στειλει ενα pm.

Πάντως πιστεύω αργα η γρηγορα, θα υπαρχει στο updte.eten.ch και στο eten-users.net στο download area για οποιον θελει να τη δοκιμασει.

Βεβαια στα αλλα eten για να μπορεσεις να φλασαρεις με rom αλλης γλώσσας, έπρεπε να φλασαρεις πρωτα με μια ειδική rom, που αφαιρει το language id, και μετα με τη rom που θελεις. Αυτή η rom ειναι εδω για οποιον ενδιαφερεται:)

http://www.torq-users.net/listing/eten/ETEN_M600/rom-special/M600-215-WWE-change-lang.rar

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Xtes piga sto plaisio stin agia paraskevi kai den to eixan. Rotisa an iparxi to eten se agglika kai mou eipan oti den exoun kamia enimerosi gia agglika. mono ellinika.

 

iparxi kaneis edo pou na kseri? Ti lete, na to paro me ellinika kai meta na balo agglika mesa?

 

Den thelo na to agoraso apo ekso gia to thema tis egioisis. ti protinete na kano paidia?

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous, neos sto forum alla exw to M600 apo to Honk Kong apo 2/2006 kai mou aresei trela. Exw 2 issues omws. !!!

1. exw version 170 kai 8elw na kanw upgrade giati oloi mou kanoun parapona gia ixo ths fwnhs tous. APO POU KANW DOWNLOAD TA NEA VERSIONS!!!

 

2.Epishs to protective film tou kinitou mou pou arxika eixe einai se katastash...DEN BLEPW TI GRAFW !!! h ellinikh agora me mia grigori matia den exei... protaseis agoras apo kapou ??

 

8a boi8aw apantaw me thn empeiria mou. Genika exei 8etika to kinito alla kai liga arnitikoulia. ta pio polla ta exw ftiaksei kai ta alla 8a ta ftiaksw me programmata.

Perimenw feedback gigantes :) ta leme

thanks

Link to comment
Share on other sites

1. exw version 170 kai 8elw na kanw upgrade giati oloi mou kanoun parapona gia ixo ths fwnhs tous. APO POU KANW DOWNLOAD TA NEA VERSIONS!!!

 

2.Epishs to protective film tou kinitou mou pou arxika eixe einai se katastash...DEN BLEPW TI GRAFW !!! h ellinikh agora me mia grigori matia den exei... protaseis agoras apo kapou ??

 

Λοιπόν για το πρώτο θέμα, ROM μπορείς να βρεις στο download section του http://www.eten-users.net/. Γράψου στο forum κι ακολούθησε τις οδηγίες, είναι αρκετά εύκολο...

 

Για screen protector κάνει κι αυτή του Qtek S100 ή 9100, καθώς η οθόνη είναι ιδίου μεγέθους;). Για αυτά τα δύο μπορείς να βρεις από παντού (π.χ. play247). Πάντως εγώ που παράγγειλα από http://shop.brando.com.hk/ έκανε μία εβδομάδα να έρθει και με χρεώσανε μόνο 3$ μεταφορικά:).

 

Άσχετα με τα από επάνω, πήγα κι εγώ σήμερα στο Πλαίσιο στο Mall και είδα το m600+. Δυστυχώς ήταν κλειστό και δεν κατάφερα ούτε με hard reset να το ανοίξω:ninja: οπότε δεν μπορώ να κρίνω από ταχύτητες, ποιότητα κάμερας, Ελληνικά κτλ. Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα είναι ότι η βαφή του όπως και τα κουμπιά του είναι σε ματ χρώμα, κάτι που το βρίσκω πολύ πιο ωραίο από το γυαλιστερό m600 το οποίο έχει αρχίσει να φθείρετε σιγά σιγά...

 

Πάντως μπράβο στο Πλαίσιο που το έφερε και το έβαλε και σε αρκετά καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εχτες μου ηρθε απο το πλαισιο και σημερα θα το στειλω πισω δυστηχως!!!! :(

Η οθονη εχει καμενο pixel και τους το στελνω πισω για αντικατασταση . Απο το τμημα τεχνικης υποστιριξης μου ειπαν οτι θα γινει αντικατασταση .

Παντως εχω να πω οτι ειναι απαραδεκτο σε προιοντα που εισαγωνται για τη ελληνικη αγορα να μην υπαρχει manual μεσα στα ελληνικα. :mad: ( οχι μονο για το πλαισιο αλλα και για ολες τις εταιρειες που κανουν εισαγωγη )

Στην συσκευασια υπαρχει ενα φυλλαδιο με φωτογραφιες το οποιο σου εξηγει πως να βαλεις την μπαταρια και για την φορτιση του κινητου και φυσικα δεν ειναι στα ελληνικα αλλα ουτε καν στα αγγλικα :blink:

Παντως σε γενικες γραμμες η συσκευη ( την λιγη ωρα που την χρησιμοποιησα ) φαινεται αρκατα γρηγορη , η καμερα δεν ειναι αργη οσο ειχε πει καποιος στο forum , μεσα σε 2-3 δευτερολεπτα ενεργοποιηται ( οσο μου κανει το Κ750 που εχω ) και σε ληψη ημερα αρκετα καλη .

Bug της ελληνικης εκδοσης ειναι στο πληκτρολογιο , με το που διαλεγεις να γραψεις αγγλικα μονο το πρωτο γραμμα παιρνει και γυρναει αυτοματα στα ελληνικα ( το εχει αναφερει και καποιος αλλος αυτο )

Τωρα ερωτηση ασχετου , ρε παιδια πως κλεινει η συσκευη , πατωντας το κουμπι που ανοιγει η συσκευη απλως μου σβυνει την οθονη, πατωντας το παρατεταμενα απλως σβυνει η οθονη και μετα απο λιγο αναβει η οθονη και η συσκευη διαβαζει ξανα την καρτα μνημης ( sd ) .

Αναγκαστικα να βγαλω την μπαταρια για να σβυσω την συσκευη :O

Ελπιζω να μην μου κανουν παρατραγουδα με την αντικατασταση .

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. το ΕΤΕΝ μου δεν εκτελούσε σωστά στις εντολές και δοκίμασα να του κάνω screen align αλλά αντί να διορθώσει το πρόβλημα μου ζητούσε να συνεχίσω την διαδικασία του alignment. Στην 7-8 φορά βαρέθηκα και είπα να του κάνω ένα restart. Και αυτό ήτανε μάλλον το τέλος του κινητού. Το κινητό προχωράει μέχρι τον κωδικό πρόσβασης και μένει εκεί. Η οθόνη ενώ καταλαβαίνει τα αγγίγματα δεν ανταποκρίνεται καθόλου αλλά μου παίζει τον ήχο του αγγίγματος. Μόνο όταν πατήσω πάνω δεξιά στην γωνία τότες ανταποκρίνεται κάτω αριστερά. Μήπως αυτό σημαίνει πώς μου έχει σπάσει η οθόνη?

Υπάρχουν κάποιοι έλεγχοι πού μπορώ να κάνω? Που θα μπορούσα να το στείλω για επιδιόρθωση και πόσα στοιχίζει?

Σας παρακαλώ δώστε κάποιες συμβουλές επειδή είμαι χαμένος.

Link to comment
Share on other sites

@memix: δεν κλείνει η συσκευή, όπως και κανένα ppc. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να μη δέχεσαι κλήσεις είναι να κλείσεις το GSM...

 

@Petros_CY: κάτι έχω διαβάσει στο eten-users forum, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. http://www.eten-users.net/ πήγαινε γράψου και κάνε search με screen alignment, κάτι θα βρεις. Πάντως για αρχή δοκίμασε να κάνεις ένα hard reset...

Link to comment
Share on other sites

@memix: δεν κλείνει η συσκευή, όπως και κανένα ppc. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να μη δέχεσαι κλήσεις είναι να κλείσεις το GSM...

 

κλεινουν πληρως μονο τα dell axim x50v/51v , το mio 701 και ολα της HTC (9100, s200, Tytn) με aku2 rom και μετα, με παρατεταμενο πατημα του power off button

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εφυγε ακομα η συσκευη γιατι σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα σημερα με το πλαισιο δεν ξερουν ακομα σε ποιο καταστημα να το στειλω γιατι η αγορα εγινε μεσω internet και ο υπευθυνος δεν εργαζεται Σαββατο για να μου πει :lol:

Θα με ενημερωσουν απο οτι ειπαν την Δευτερα , για να δουμε .

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μόλις αγόρασα το ETEN 600+ από το Πλαίσιο, σε γενικές γραμμές πολύ καλό, αλλά έχω ένα πρόβλημα με το keyboard, όταν κάνω την αλλαγή από Ελληνικά σε Αγγλικά πατάω πχ το γραμμα ® και αμέσως γυρίζουν τα Ελληνικά. Με λίγα λόγια δεν μπορώ να γράψω κάτι στα Αγγλικά. Έχει κανείς καμια ιδέα. Επίσης ρώτησα ποια εταιρεία το υποστηρίζει στην Ελλάδα και μου είπαν το Πλαίσιο, δηλαδή οι ίδιοι κάνουν την εισαγωγή και για Support θα πρέπει αυτοι να το στείλουν έξω?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εστειλα πισω την συσκευη με το καμμενο pixel και σημερα μου ηρθε καινουργια.

Συγχαρητηρια στο Πλαισιο για το service τους αν και το τηλεφωνικο τους κεντρο θελει λιγη δουλεια :)

Τελικα αξιζει να πληρωσεις κατι παραπανω και να εχεις το service εδω στην Ελλαδα.

Ασχετο για screen protector παραγγειλα απο την Brando απο Hong Kong , και πολυ πιο φτηνα ειναι και ηρθε και σε 6 μερες με το ταχυδρομειο. (γινονται και θαυματα με τα ΕΛΤΑ ) :D

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

@andrewt_vtr: κοίταξε μερικά post πιο πάνω και θα βρεις λύση για το πληκτρολόγιο (Resco). Για το Destinator καλύτερα να ρωτήσεις στο ανάλογο post για να βρεις απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μόλις αγόρασα το ETEN 600+ από το Πλαίσιο, σε γενικές γραμμές πολύ καλό, αλλά έχω ένα πρόβλημα με το keyboard, όταν κάνω την αλλαγή από Ελληνικά σε Αγγλικά πατάω πχ το γραμμα ® και αμέσως γυρίζουν τα Ελληνικά. Με λίγα λόγια δεν μπορώ να γράψω κάτι στα Αγγλικά. Έχει κανείς καμια ιδέα.

 

Οπως λεει και ο hab με το resco keyboard οταν το βαλεις δεν θα εχεις προβλημα , το ιδιο εκανα και εγω και δουλεψε.

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το forum και στην καταπληκτικη δουλεια ενημερωσης που κανετε.Απ΄οτι βλεπετε αρχισα με "γλυψιμο" :rolleyes: γιατι η ερωτηση εχει ξαναγινει και απο εμενα κιολας αλλα δεν πηρα κατατοπιστικη απαντηση.Η ερωτηση ειναι η εξης και αφορα τους κατοχους του m600+.Με το "παλιο" m600 υπηρχαν προβληματα στον ηχο τοσο στην ομιλια και στην ακουστικη τα οποια λυθηκαν με την καινουργια rom και καποιες αλλες ρυθμισεις.Τα προβληματα αυτα ξεπεραστηκαν με την ελευση του m600+ ή θα πρεπει να περιμενουμε καινουργιες rom να το διορθωσουν?

Και κατι ακομα για καινουργιες rom η eten θα βγαλει δικες του για το m600+ ή θα χρησιμοποιει τις ιδιες με το m600?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το forum και στην καταπληκτικη δουλεια ενημερωσης που κανετε.Απ΄οτι βλεπετε αρχισα με "γλυψιμο" :rolleyes: γιατι η ερωτηση εχει ξαναγινει και απο εμενα κιολας αλλα δεν πηρα κατατοπιστικη απαντηση.Η ερωτηση ειναι η εξης και αφορα τους κατοχους του m600+.Με το "παλιο" m600 υπηρχαν προβληματα στον ηχο τοσο στην ομιλια και στην ακουστικη τα οποια λυθηκαν με την καινουργια rom και καποιες αλλες ρυθμισεις.Τα προβληματα αυτα ξεπεραστηκαν με την ελευση του m600+ ή θα πρεπει να περιμενουμε καινουργιες rom να το διορθωσουν?

Και κατι ακομα για καινουργιες rom η eten θα βγαλει δικες του για το m600+ ή θα χρησιμοποιει τις ιδιες με το m600?

 

Στην ακουστικη απο αυτα που διαβασα πρεπει να ειναι τα ιδια με το Μ600 αλλα διορθωνεται με ενα patch απο την eten , δεν το εχω βαλει ακομα αυριο το πρωι θα το δοκιμασω. ( ακουγεται καπως χαμηλα ο αλλος στο τηλεφωνο )

Απο οτι ξερω το Μ600+ εχει αλλη rom απο το Μ600, ηδη στο site της eten μπορεις να κατεβασεις την τελευταια rom ( που ηδη εχει το κινητο ) αλλα ειναι αγγλικη εκδοση , ελληνικη δεν ειδα.

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Χερετε.... Το Μ-600+ ειναι το καλύτερο και πιο σταθερο PPC που έχω πιάσει ποτε στο χέρια μου, ( ακόμα και απο το Dellακι που πάντα το θεωρούσα το γρηγορότερο). Χτές το πήρα απο το πλαίσιο, και έχω κάποιες απορίες ( καθώς ειναι το πρώτο PPC με winmob 5),

 

πώς μπορεί κάποιος να γράφει με το πενάκι?

 

Υπάρχει κάποιος φίλος που να γνωρίζει πως κάνουμε connect με ενα BT GPS?

 

Πού μπορώ να βρω patches της registry?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες πληροφορίες που ελπίζω να μην χρειαστούν σε κανένα.

 

Όταν το PPC σας θέλει συνεχώς ευθυγράμμιση ίσως αυτό να είναι επειδή έχει σπάσει η οθόνη του. Κάντε ένα έλεγχο (με το να τραβήξετε μια ευθεία γραμμή στο paint) για να βεβαιωθείτε πριν το κάνετε reset.

 

Εάν χρειαστεί να αλλάξετε οθόνη, η πιο φτηνή προσφορά που βρήκα μέχρι τώρα είναι 125 Βρετανικές Στερλίνες. Κάπου διάβασα πως στο Dubai στην φτιάχνουν με 120 Ευρώ αλλά δεν ξέρω τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

.Η ερωτηση ειναι η εξης και αφορα τους κατοχους του m600+.Με το "παλιο" m600 υπηρχαν προβληματα στον ηχο τοσο στην ομιλια και στην ακουστικη τα οποια λυθηκαν με την καινουργια rom και καποιες αλλες ρυθμισεις.Τα προβληματα αυτα ξεπεραστηκαν με την ελευση του m600+ ή θα πρεπει να περιμενουμε καινουργιες rom να το διορθωσουν?

 

Τελικα εβαλα το patch , ειναι το ιδιο με του Μ600 , βελτιωνει την ενταση του ηχειου αρκετα αλλα θα πρεπει να κατεβασεις την ενταση του μικροφωνου παρα πολυ ειδαλως κανει αντιλλαλο οταν μιλας .

Δεν ειναι προβλημα ομως αυτο γιατι το μικροφωνο του Μ600+ (Μ600 ) ειναι παρα πολυ δυνατο.

 

Ασχετο αλλα το κινητο κατα τα αλλα ειναι αψογο , δεν εχει κολησει εως τωρα παρα πολυ σταθερο και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι ποσο καλα παιζει τις ταινεις ( με το TCPMP με ρυθμιση στο video gdi , γιατι ο windows media player δεν λεει και πολλα )

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Kalimera paidia.

 

Epidi to skeutome para poli na to paro exo tin eksis aporia.

 

Pos h ti xriazomaste gia na kanoume alagi ton windows tou Eten apo ellinika se agglika?

 

Kanenas den kseri sto plaisio an tha feroun Agglika Etens.

 

Den thelo na to paragilo apo ekso, thelo na exo tin ipostiriksi tou plaisio.

 

Ti lete na kano? Na balo agglika monos mou? an to kano tha xaso tin eggoisi pou exo? einai eukolo na alakso ta windows monos mou?

 

Paidia bohthia giati to thelo edo kai para poli kairo.

Link to comment
Share on other sites

Kalimera paidia.

 

Epidi to skeutome para poli na to paro exo tin eksis aporia.

 

Pos h ti xriazomaste gia na kanoume alagi ton windows tou Eten apo ellinika se agglika?

 

Kanenas den kseri sto plaisio an tha feroun Agglika Etens.

 

Den thelo na to paragilo apo ekso, thelo na exo tin ipostiriksi tou plaisio.

 

Ti lete na kano? Na balo agglika monos mou? an to kano tha xaso tin eggoisi pou exo? einai eukolo na alakso ta windows monos mou?

 

Paidia bohthia giati to thelo edo kai para poli kairo.

 

Απλα φλασαρεις την τελευταια εκδοση λογισμικου WWE απο το site eten-users.net και εισαι οκ.

Αυτο ομως, προϋποθετει οτι εχεις βρει απο καπου την ελληνικη ROM ωστε σε περιπτωση που χρειαστεις την εγγυηση να γυρισεις σε αυτην...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως, προϋποθετει οτι εχεις βρει απο καπου την ελληνικη ROM ωστε σε περιπτωση που χρειαστεις την εγγυηση να γυρισεις σε αυτην...

Sostos o vagelis... Θα το φλασαρα και τελικά βλακεία θα έκανα γιατί δεν εχω βρεί πουθενά την ελληνική

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερώτηση,

 

Στα 2003 ΣΕ, οταν το ΠΠΣ ηταν συνενδεμένο με το ΠΣ είχαμε ιντερνετ στο ππσ σωστά? τώρα τι πρέπει να γίνει για να έχει ιντερνετ το ππσ οταν ειναι σενδεμενο?

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδες γνωριζει κανεις ποιος ειναι αντιπροσωπος στην ελλαδα για το m600+?Updates της rom στα ελληνικα θα υπαρχουν?Πως ειναι η ace hellas για τα qtek κατι αντιστοιχο για την eten και το m600+ θα υπαρχει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ΕΤΕΝ M600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...