Jump to content

G6 η Poco F1??


nikaki71
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για φανμποισμο μίλησες αλλά από τι βλέπω εσύ παίζεις σ αυτό το κομμάτι . Εγώ σου έβαλα ένα βίντεο ενός τύπου που έχει 2 εκατομμύρια followers τυχαιο δεν θα ναι . Κ.δεν είπα ότι είναι καλύτερο στην κάμερα συνολικά το f1 απλά σε κάποια κομμάτια του τυχαίνει να είναι καλύτερο κ για τα λεφτά που κοστίζει σου δίνει περισσότερα. Κ είναι απολύτως λογικο αυτο γτ πάνω κάτω έχουν το ίδιο hardware . Σιγουρα παίζει τεράστιο ρόλο το ois κ το μεγαλύτερο aperture αλλά κατά τ αλλά δεν είναι μακριά . Για ποιο λόγο είναι biased δεν καταλαβαίνω επειδή δεν λέει αυτά που θες εσύ ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το βίντεο σύγκριση με το mi a2 το είδες; Θες αλήθεια τώρα να μου πεις ότι δεν είναι mid range?

 

Ένα βίντεο που δεν ζουμαρει να δείξει ανάλυση και δεν τραβά βραδινά τοπία δεν είναι σοβαρό συγκριτικό. Με τον ίδιο τρόπο μπορώ να σου βγάλω εφάμιλλο το rn4x με το mi8 ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις την απόψη σου έχω την δική.μου μιλάμε κ ο άνθρωπος που ρώτησε δεν έχει εμφανιστεί καν . Οπότε είναι κ λίγο άτοπο όλο αυτό
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχεις αποψη... απλα στηριζεις κατι που λεει (λεκτικα) ενα βιντεο και μαλιστα βασει του αριθμου followers που εχει :lol: . Θες να χεις αποψη; Ανεβασε δειγματα να δουμε. :) Εγω τουλαχιστον αυτο κανω https://www.flickr.com/photos/148406140@N05/albums . Και αν βαζεις συγκριτικα, τουλαχιστον βαζε σοβαρα συγκριτικα με ζουμαρισμα και νυχτερινα ή ακομα καλυτερα flickr ;)

 

Και οταν φτανεις να γραφεις "παταει κατω op6" να εισαι ετοιμος και για την κριτικη σου (που δεν σε κριτικαρα αλλα απλα διαφωνισα). Δεν την δεχεσαι; Τοτε μην τα γραφεις δημοσια. Εδω ειναι χωρος που προσπαθουμε να βοηθησουμε κοσμο να επιλεξει συσκευη και οχι για να γραψουμε fanboistikes υπερβολλες που απλα μπερδευουν. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχω άποψη εγώ δεν έχεις ούτε συ . Θίχτηκε η αγαπημένη σου συσκευή και άρχισες να μου λες κάτι τρελα τύπου είναι biased κλπ κλπ μπλα μπλα . Έχω βρει αλλά 10 βίντεο που σε κάποια σημείο είναι καλύτερο εννοείται όχι σε όλα . Είναι όλοι biased ; Η μήπως τους πλήρωσε όλους η xiaomi ;;; Γελαει ο κόσμος Σιγά μην πω στην διαδικασία να ανεβάσω φωτο για να πείσω τον οποιοδήποτε ,εχω ζωή εκτός δίκτυου δεν με ενδιαφέρει να πείσω για κάτι κανεναν.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχω άποψη εγώ δεν έχεις ούτε συ . Θίχτηκε η αγαπημένη σου συσκευή και άρχισες να μου λες κάτι τρελα τύπου είναι biased κλπ κλπ μπλα μπλα . Έχω βρει αλλά 10 βίντεο που σε κάποια σημείο είναι καλύτερο εννοείται όχι σε όλα . Είναι όλοι biased ; Η μήπως τους πλήρωσε όλους η xiaomi ;;; Γελαει ο κόσμος Σιγά μην πω στην διαδικασία να ανεβάσω φωτο για να πείσω τον οποιοδήποτε ,εχω ζωή εκτός δίκτυου δεν με ενδιαφέρει να πείσω για κάτι κανεναν.

 

Ενω το να βρεις αλλα 10 βιντεο δεν σου στερουνε χρονο απο τη ζωη σου :lol:. Και οταν λες "γελαει ο κοσμος", μηπως εννοεις "γελαει ο bruno"? :rolleyes:

 

Φιλε μου οι νυχτερινες φωτογραφιες ειναι απλα ξεπλυμενες και χωρις λεπτομερια. Ειναι ντροπη να λες οτι τρωει flagship. Εγω σου ειπα να ανεβασεις κανενα δειγμα που παιρνει και λιγοτερο χρονο στη τελικη... δεν θες; Οκ. Αλλα μεχρι να ανεβασεις, τα δειγματα που βρισκουμε στο flickr ειναι καπως σαν αυτο που χω παρακατω. Και με σχετικα χαμηλο iso (για xiaomi που ανεβαζει αρκετα)

 

Και οσον αφορα το "σου θιξα την αγαπημενη σου συσκευη", μαλλον το αναποδο εγινε ;). Καλο βραδυ. :)

 

30746021338_3a18ba7c79_z.jpgIMG_20180910_222507 by The Adventures of Vesper, on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

και αυτή από pocophone ειναι: Νυχτερινές

 

Pocophone F1

 

Pocophone F1

 

Pocophone F1

 

αν ξέρεις να "τραβάς" τότε και με kodak του '90 του πεντοχίλιαρου τραβάς καλές φώτογραφίες ή ξέρεις τέλος πάντων τι βγαίνει και τι όχι.

 

Στην αντιπαράθεση των φωτογρφικών επιδόσεων Pocof1 vs G6 vs OP6 δεν μπάινω δεν υπάρχει λόγος. Εκτός του ότι ο OP δεν έχει αναφέρει που δίνει βάρος και τι χρειάζεται από την συσκευή. All-around το G6 κερδίζει, αλλά εγώ προσωπικά θα έπαιρνα Poco. Τρομερή μπαταρία, 9ώρες SOT, επιδόσεις κορυφαίες, αναβαθμίσεις και κοινότητα μια χαρά με παραχωρίσεις σε look/σχεδιασμο και NFC.

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

και αυτή από pocophone ειναι: Νυχτερινή

 

Pocophone F1

 

αν ξέρεις να "τραβάς" τότε και με kodak του '90 του πεντοχίλιαρου τραβάς καλές φώτογραφίες

 

shutter 1/25 και iso 224... με base iso το 100, δεν την λες και τοσο σκοτεινη. Ειχε πολυ φως η συγκεκριμενη. Η δευτερη (που προσθεσες μετα), παροτι ειχε αρκετο φως (1/25 με iso 228), θα δεις οτι εχει χασει αρκετη λεπτομερια. Σαν ζωγραφικη ειναι. :)

 

Και συμφωνω, αν ξερεις μπορεις να βγαλεις πολυ καλες φωτογραφιες. Για αυτο επιμενω κιολας για το flickr οπου βλεπουμε το exif (πχ θα μπορουσε καποιο δειγμα να ηταν long exposure)

 

Και για να ειμαι δικαιος, εχει βγαλει και καποιες καλες φωτογραφιες όπως αυτη εδω (αν και παλι πισω το κτηριο προς την βιτρινα χανει). Αλλα δυστυχως οι περισσοτερες ειναι παστελιασμενες

42916878670_e17b34bffb_z.jpgPocophone F1 by Teknófilo, on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο επιμενω κιολας για το flickr οπου βλεπουμε το exif (πχ θα μπορουσε καποιο δειγμα να ηταν long exposure)
αστο αυτό γιατί και εκεί στο flickr και στο θέμα που υπάρχει για της φωτογραφίες στο forum (το γνωστό σεντόνι) είδα σε exif νυχτερινή με shutter 1/1600 με iso 100 και f2.0 και τράβαγα τα βυγζγζγια που δεν έχω .....

 

Τεσπα, συμφωνώ μαζί με αυτούς που πιστευουν ότι η φωτο toy PocoF1 είναι ΚΑΛΗ mid-range και όχι κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να κερδίσει με άλλο app γιατί και ο σενσορας καλούτσικος είναι, και ο φακός "αρκετός" με f1.9 και ο SD845 ικανός να δουλέψει εξελιγμένους αλγόριθμους επεξεργασίας. Μόνο προς το καλύτερο μπορούμε να δούμε στο μέλλον.

 

Αλλά καλό είναι να δώσει περισσότερες πληροφορίες ο OP για το τι ζητά για να πάρει και πιο σωστές γνώμες. :ninja:

 

Το poco είναι μια "νέα αρχή" για την Xiaomi και από αυτό εξαρτώνται πολλά πράγματα και ήδη φαίνεται ότι η Xiaomi το προσέχει πολύ σε σχέση με άλλα κινητα της, πχ ξεκλείδωμα σε 3 μέρες και όχι σε 1-2 μηνες. Δεν είναι απλά ένα τηλέφωνο που έβγαλε για να κόψει πωλήσεις από το honor Play...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειδες gcam εκδοση le (long exposure). Τα νουμερα του shutter speed ειναι λαθος και μονιμα κολλημενα σε μια τιμη. Αλλα κανει μπαμ οτι ειναι λαθος (οπως το καταλαβες και εσυ). Αν παταγες info θα βλεπες στο software hdr+ με ενα κατεβατο απο πισω. Κατα τα αλλα εχω σταματησει να συμμετεχω σε αυτο το thread. Απλα τους διαβαζω για να βλεπω κανενα δειγμα.

 

Σημαντικο αυτο που λες για το ξεκλειδωμα. Το χει ξεφτιλισει η xiaomi με τους 2 μηνες. :) Και αν βγει καμια καλη gcam πιστευω πως θα βελτιωθει πολυ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :από τις 3 φώτο που παρέθεσε ο φίλος με το poco αν π.χ. στη δεύτερη, είχε βάλει manual και 1" shutter speed, θα είχε μεγάλη διαφορά από αυτή που έβγαλε?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :από τις 3 φώτο που παρέθεσε ο φίλος με το poco αν π.χ. στη δεύτερη, είχε βάλει manual και 1" shutter speed, θα είχε μεγάλη διαφορά από αυτή που έβγαλε?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Δευτερη εννοεις αυτην; Pocophone F1

 

Αν ναι, κοιτα, το base iso της συσκευης ειναι 100. Τωρα εχουμε shutter 1/25 και iso 682. Για να φτασεις το base iso θες περιπου 2,5 στοπ πιο αργο κλειστρο, δηλαδη 1/4 sec. Οποτε μεχρι 1/4 θα εβλεπες βελτιωση. Με 1 ομως sec εκθεση, θα εβγαινε 2 στοπ πιο φωτεινη η φωτογραφια κατι που σημαινει οτι θα εκαιγε τα πιο φωτεινα της μερη και γενικα θα ειχε υπερεκθεση.

 

Οποτε για να απαντησω πιο απλα, μεχρι 1/4 ναι θα εχες σιγουρη βελτιωση (εφοσον δεν εχεις camera shake). Τωρα το ποσο μεγαλη θα ειναι θα εξαρτηθει και απο αν στο αυτοματο κανει καποιο ειδους stacking το οποιο προφανως θα το χασεις στο manual.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δευτερη εννοεις αυτην; Pocophone F1

 

Αν ναι, κοιτα, το base iso της συσκευης ειναι 100. Τωρα εχουμε shutter 1/25 και iso 682. Για να φτασεις το base iso θες περιπου 2,5 στοπ πιο αργο κλειστρο, δηλαδη 1/4 sec. Οποτε μεχρι 1/4 θα εβλεπες βελτιωση. Με 1 ομως sec εκθεση, θα εβγαινε 2 στοπ πιο φωτεινη η φωτογραφια κατι που σημαινει οτι θα εκαιγε τα πιο φωτεινα της μερη και γενικα θα ειχε υπερεκθεση.

 

Οποτε για να απαντησω πιο απλα, μεχρι 1/4 ναι θα εχες σιγουρη βελτιωση (εφοσον δεν εχεις camera shake). Τωρα το ποσο μεγαλη θα ειναι θα εξαρτηθει και απο αν στο αυτοματο κανει καποιο ειδους stacking το οποιο προφανως θα το χασεις στο manual.

Ξέρω τι λες. Το 1" το είπα υποθετικά. Απλά ρωτάω αν θα έχει τόσο μεγάλη βελτίωση. Υπόψιν ότι έχω έχω βγάλει πολλές φορές φώτο με 1" shutter speed χωρίς blur

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Το G6 αν δεν κάνω λάθος πήρε το Android 8 και μάλλον δεν θα πάρει το 9 από updates.

 

Θα πάρει..

Εδώ σας θέλω Lg g6 vs mi a2 6/128 ?

Edited by Tolakos
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει..

Εδώ σας θέλω Lg g6 vs mi a2 6/128 ?

 

Σιγά τη δύσκολη απόφαση βρε φίλε, το G6 είναι και πολύ πιο ακριβό και καλύτερο τηλέφωνο από το Mi A2. Τα μόνα πλεονεκτήματα του Α2 είναι πως θα πάρει περισσότερες αναβαθμίσεις στο μέλλον και η σελφοκάμερα, σε όλα τα άλλα υστερεί. Γενικά το G6 με την τιμή του να έχει πέσει κάτω από τα 300 είναι κτγμ πλέον το καλύτερο vfm midrange.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τη δύσκολη απόφαση βρε φίλε, το G6 είναι και πολύ πιο ακριβό και καλύτερο τηλέφωνο από το Mi A2. Τα μόνα πλεονεκτήματα του Α2 είναι πως θα πάρει περισσότερες αναβαθμίσεις στο μέλλον και η σελφοκάμερα, σε όλα τα άλλα υστερεί. Γενικά το G6 με την τιμή του να έχει πέσει κάτω από τα 300 είναι κτγμ πλέον το καλύτερο vfm midrange.

25 ευρώ διαφορά είναι...μιλάω για το mi a2 6gb ram..

Link to comment
Share on other sites

25 ευρώ διαφορά είναι...μιλάω για το mi a2 6gb ram..

 

Και πάλι. Το g6 έχει πολύ ποιοτικη οθόνη, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής (χαίρεσαι να το πιάνεις), καλύτερη πισω κάμερα, καλύτερη gpu, αδιαβροχοποιηση και ευρωπαικη εγγύηση. Οκ, έχει μεγαλύτερη ram το mi a2 αλλά δεν αρκεί για να το προτιμήσεις κατά τη γνώμη μου. Το g6 είναι περσινή ναυαρχίδα. Αν θα κοίταζα το mi a2 θα ήταν περισσοτερο για το android one και την μεγαλυτερη οθονη (αν την προτιμας).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,όντας κάτοχος για αρκετό διάστημα του G6 θα ήθελα να κάνω μερικές επισημάνσεις που ίσως βοηθήσουν τους υποψηφίους αγοραστές.

Κάμερα:Σίγουρα πρόκειται για μια πρόταση που καλύπτει τη πλειονότητα των χρηστών τόσο το πρωί όσο και το βράδυ,τοσο ο wide angle φακός όσο και το OIS βοηθάνε πολύ ώστε οι φωτός να είναι άνετα άνω του μέσου όρου των mid range.Μικρη απογοήτευση η selfie camera με πιο "ψεύτικο"αποτέλεσμα και έλλειψη λεπτομέρειας στις φωτός

Επεξεργαστής:Κατά την ταπεινή μου άποψη βρίσκω τον 821'κατωτερο του 660.Ειχα θέματα υπερθέρμανσης και υψηλης κατανάλωσης(φταίει και η οθόνη σίγουρα) που με "δυσκόλευε" στην καθημερινή χρήση

Από την άλλη καλουδια όπως ip68 και NFC είναι σίγουρα ευπρόσδεκτα και δυσεύρετα σε αυτή την τιμή.

Τέλος για να είμαι ειλικρινής,στο δικό μου απαίδευτο μάτι,δεν βρίσκω σημαντική την 2Κ οθόνη,δεδομένου τα αρνητικά που φέρνει στη συγκεκριμένη συσκευη.

Αυτά.

Edited by trancer13
Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραψα ποιοτική οθόνη δεν εννοούσα μόνο την ανάλυση. Έχει πολύ καλό calibration, με σωστά χρώματα, καλό contrast και καλή φωτεινότητα. Από τις καλύτερες lcd οθόνες που έχω δει. Μπορώ να πω ότι την προτιμω από την οθόνη του τωρινού μου op6.
Link to comment
Share on other sites

honor play?? γιατι δεν κοιτας και αυτο?

 

Χρειαζομαι το ραδιοφωνο..Εχει το Honor Play??

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ραδιόφωνο αλλά σε σχεσημε το poco f1 το honor play χάνει παντού. Πετάς και την gcam πάνω και έχεις αξιοπρεπή φωτογραφία όχι μέτρια , 4000 mah ραδιόφωνο headjack δεν χρειάζεται να συνεχίσω
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ κοιτάζω τώρα για κινητό αφού το S6 μου άρχισε να παραδίδει πνεύμα, θεωρώ το POCO την πιο δελεαστική επιλογή αυτή τη στιγμή λόγω τιμής και χαρακτηριστικών. Παρ' όλα αυτά, για μένα το πιο σημαντικό σε ένα κινητό είναι η οθόνη (εννοώντας το digitizer) και δυστυχώς, από ό,τι διαβάζω, το poco σ' αυτό το τομέα είναι λότο. Βέβαια η xiaomi έχει παραδεχθεί τα θέματα με ghost touch/multi touch και υποτίθεται οτι θα τα επιλύσει με update αλλά ακόμα δεν έχει γίνει κάτι. Οπότε αν νιώθεις ότι θέλεις να πάρεις το ρίσκο προχωράς.

 

Άλλα, μικρότερης σημασίας για μένα, ζητήματα με την συσκευή είναι η έλλειψη NFC, δεν υποστηρίζει HD playback σε ορισμένες εφαρμογές π.χ. Netflix.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...