Jump to content

Plextor 716A ή 740A;


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να περιμενω το καινουριο 740Α? Παραθετω τα χαρακτηριστηκα και των δυο (716Α) και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας.

 

PX-740A Benefits

 

* Writing DVD+R: 16x

* DVD-R: 16x

* DL DVD+R: 8X

* DL DVD-R: 4X

* CD-R: 48x

* Rewriting DVD+RW: 8x

* DVD-RW: 6x

* CD-RW: 32x

* Reading DVD-ROM: 16x

* CD-ROM: 48x

* Buffer Underrun Proof Technology: Stops buffer underrun errors

* Supports Lossless Linking (DVD+R/RW)

* Zero Link (DVD-R/RW)

* Supports Background Formatting

* Access Time <100 ms for CD; 150 ms for DVD

* 2MB Buffer

Short length design: 177.5mmm (including front bezel)

 

PX-716A Benefits

 

* Writing DVD+R: 16x

* DVD-R: 16x

* DL DVD+R: 6X

* DL DVD-R: 6X

* CD-R: 48x

* Rewriting DVD+RW: 8x

* DVD-RW: 4x

* CD-RW: 24x

* Reading DVD-ROM: 16x

* CD-ROM: 48x

* Buffer Underrun Proof Technology: Stops buffer underrun errors

* GigaRec Technology

* Intelligent Recording

o 'AutoStrategy' is a self-learning writing technology to optimise the writing quality on any type of media

o 'Intelligent Tilt' controls the laser in three dimensions, to ensure high quality writing and reading if the disc surface has imperfections

o 'PoweRec' is a complex piece of writing intelligence ensuring superior recording quality at high speeds on certified media

* SecureRecording Technology

* Silent Mode

* Q-Check

* VariRec Technology

* Supports Lossless Linking (DVD+R/RW)

* Zero Link (DVD-R/RW)

* Supports Background Formatting

* Access Time <100 ms for CD; 150 ms for DVD

* 8MB Buffer

 

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το μειωμενο buffer στο νεο μοντελο :confused: Και δεν εχει τις τεχνολογιες που εχει το 716Α (σημειωμενες με bolt). :what: Αξιζει μονο για λιγο παραπανω ταχυτητα να περιμενω το 740Α? Μηπως αλλαξει τιποτα με νεο firmware στο νεο μοντελο η plextor, οπως εκανε με το 716Α? Θελω να παρω μεσα στο καλοκαιρι DVD-RW.

 

Για αλλη μαρκα δεν ενδιαφερομαι :)

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κάνουν αυτές οι τεχνολογίες?

Για το Gigarec που εχω εμπειρια απο το premium της plextor ειναι δυνατοτητα να γραψεις μεγαλυτερο ογκο δεδομενων σε ενα δισκακι απο αυτο που πραγματικα χωραει. Διαβαζεται μονο απο ιδια μοντελα ομως μετα...Ιδανικο για buck up( εχω χωρεσει 850mb σε δισκακι 700mb...)

 

Το silent mode ειναι για αθορυβη λειτουργια.

 

Το varyrec εχει να κανει με τον ηχο στα audio cd.

 

Τα αλλα δεν ξερω :O

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, τίποτα χρήσιμο λοιπόν... γιατί να στοιχίζουν τα διπλά από οποιοδήποτε άλλο recorder?

Tα διπλα? Το 716Α κανει 125€ retail και περα απο τα προγραμματα που δινει εχεις και 50 DVD Tayo Yuden δωρο.Δηλαδη Βulk 90€ περιπου. Το ΝEC 3540 εχει 55€ νομιζω. Αλλα αν θεωρεις καλυτερη την NEC απο την plextor, παω πασο...Μονο σαν τιμη αποδοση ,ναι. Αλλα υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα και το service.Απο προσωπικη εμπειρια μιλαω.

 

Edit: για τα dvd και την τιμη του plextor ,ετσι αναφερει το RAM. Στο πλαισιο το εχει 115€.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

OK αλλά ξέρω πολλούς με Plextor που χρειάστηκαν service ενώ δεν ξέρω κανέναν με NEC, δουλεύω σε μαγαζί με Η/Υ...
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει πολλές φορές. Τα Plextor χαλάνε και αυτά όπως και τα υπόλοιπα μηχανήματα και δεν έχει νόημα να λέει ο καθένας τι του έχει συμβεί με την Α ή Β μάρκα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ κανένα NEC καλύτερο από οποιοδήποτε Plextor. Η αρχική μου απορία ήταν σχετικά με τις τεχνολογίες που ενσωματώνει το 716A σε σχέση με το νεώτερο 740A και κατόπιν αναρωτήθηκα για ποιό λόγο τα Plextor να είναι γενικά ακριβότερα από άλλα DVD recorders. Περίμενα κάποια έγκυρη γνώμη από κάποιον χρήστη, διότι δεν είχα ποτέ Plextor για να ξέρω από πρώτο χέρι, και όχι την δικαιολογία του ονόματος, τα ίδια κάνει και η Sony.

Εν πάσει περιπτώσει, θα αγόραζα τώρα το 716A διότι αν μη τι άλλο είναι δοκιμασμένο, εκτός αν δεν χρειάζεσαι άμεσα DVD recorder και σκέφτεσαι το μέλλον οπότε θα πρότεινα να περιμένεις να έρθει το 740A και να πάρεις το 716A τότε, που θα είναι και φθηνότερο. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

OK αλλά ξέρω πολλούς με Plextor που χρειάστηκαν service ενώ δεν ξέρω κανέναν με NEC, δουλεύω σε μαγαζί με Η/Υ...

 

Εγώ που είχα πρόβλημα με το 708Α, μέσα σε 2 μέρες μου ήρθε καινούριο από το Βέλγιο (μετά από 1.5 χρόνο χρήσης) χωρίς καν να χρειαστεί να στείλω το παλιό. Μακάρι όλες οι εταιρίες να λειτουργούσαν έτσι.

My faith has left me,

they've stolen all my dreams

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα πρόβλημα με το 708Α, μέσα σε 2 μέρες μου ήρθε καινούριο από το Βέλγιο (μετά από 1.5 χρόνο χρήσης) χωρίς καν να χρειαστεί να στείλω το παλιό. Μακάρι όλες οι εταιρίες να λειτουργούσαν έτσι.

Αυτό λέγεται εξυπηρέτηση πελατών και αυτός είναι προφανώς ο μόνος λόγος για τον οποίο τα Plextor είναι ακριβότερα. Μακάρι όλες οι εταιρείες να λειτουργούσαν έτσι, συμφωνώ και επαυξάνω!

Link to comment
Share on other sites

Εν πάσει περιπτώσει, θα αγόραζα τώρα το 716A διότι αν μη τι άλλο είναι δοκιμασμένο, εκτός αν δεν χρειάζεσαι άμεσα DVD recorder και σκέφτεσαι το μέλλον οπότε θα πρότεινα να περιμένεις να έρθει το 740A και να πάρεις το 716A τότε, που θα είναι και φθηνότερο. Αυτά.

Mαλλον θα κανω αυτο που προτεινεις. Θα περιμενω οχι μονο να ερθει το 740Α, αλλα να βγει και το πρωτο firmware update. Να δω αν κανει καμια τρελη διαφορα οπως εκανε η 1.05 στο 716Α. Και αν δεν δινει κατι νεο θα παρω το 716Α.

 

Οσο για την εξυπηρετηση, να πω οτι μου χαλασε το cd-rw της plextor και σε 5 μερες ειχα καινουργιο.Και με ενημερωση μεσω e-mail για το ποτε εφτασε Βελγιο, ποτε εφυγε απο Βελγιο και ποτε θα φτασει Θεσσαλονικη! :w00t:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eπανερχομαι στο θεμα μου γιατι ειδα review για το 740Α. Το δειχνουν καλυτερο απο το 716Α( λογικο) Αλλα διαβασα κατι που με παρεξενεψε. Εχει αλλαξει πλεον chip απο αυτο το μοντελο και αντι να εχει sanyo εβαλε της philips. Και η εσωτερικη σχεδιαση του ειναι ιδια με των BenQ που και αυτα φορανε chip της philips...Δηλαδη για μειωση του κοστους καμουφλαρει πλεον ενα BenQ με δικο της ονομα? Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο το νεο chip , παντως μια φορα τα BenQ δεν μου γεμιζουν το ματι...http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=14345

 

Λετε να παρω το 716Α ή αυτη η αλλαγη με το chip που εγινε να κανει το 740Α καλυτερη επιλογη?

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τα benq ειναι κορυφαια drives.Η plextor εβγαλε το 740 για να χτυπησει τον ανταγωνισμο στις χαμηλες τιμες,οποτε αν δεν εχεις να παρεις το 716 παιρνεις το 740.Εγω προσωπικα θα επαιρνα benq αλλα δεν ειναι καθολου διαδεδομενα στην Ελλαδα.Το benq 1620 ειχε βραβευθει απο αρκετα γερμανικα sites.

 

Το nec ειναι πολυ καλο writer αλλα μετριο reader,πραγμα που δε μου αρεσει καθολου και αυτος ειναι ο βασικος λογος για τον οποιο δε θα το προτιμουσα.Overspeeds και overburn δε με ενδιαφερουν ιδιαιτερα γιατι αυξανουν συνηθως τα λαθη τις εγγραφης και μπορει να μειωνουν τη ζωη του δισκου που εγραψες.Δε θα ηθελα μετα απο 1-2 χρονια να μη διαβαζεται το dvd με τις φωτογραφιες μου επειδη το εγραψα σε μεγαλυτερη ονομαστικη ταχυτητα....

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη doctor το 740Α ειναι μοντελο που θα εχει μειωμενη τιμη σε σχεση με το 716Α? Δηλαδη το 716Α ειναι καλυτερο?Να ξερω γιατι την αλλη εβδομαδα θα παω να παρω recorder. Να περιμενω το 740Α?

 

edit: μολις ειδα τιμες στο multirama. Το 740Α κανει 99€ retail. 21€ πιο φτηνο απο το 716Α...

Κατι παιζει με την ποιοτητα... :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οποιο και να παρεις θα εισαι πολυ ευχαριστημενος.Δε νομιζω οτι το 740 εχει χειροτερη ποιοτητα,απλα η Plextor εβγαλε καποια features του 716 και παρουσιασε στην αγορα ενα φτηνοτερο drive για να μπει στο παιχνιδι του ανταγωνισμου.Κακα τα ψεματα με 120 ευρω παιρνεις 2 κορυφαια drives(nec,pioneer).Οποτε εγω θα σου προτεινα αν ντε και καλα θες plextor να προτιμησεις το φτηνοτερο απο τα 2 γιατι τις διαφορες μετα απο ενα μηνα δε θα τις προσεχεις καν.....
Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 716 από το Δεκέμβριο και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. :)

 

Το drive γράφει τα πάντα, κάνει αρκετά καλό overburn, και διαβάζει ό,τι του έχω δώσει μέχρι τώρα χωρίς προβλήματα (εκτός από μερικά ελατωματικά δισκάκια που δε παίζουν πουθενά).

 

Ο λόγος που αγόρασα αυτό κι όχι κάποιο άλλο φτηνότερο (πχ το nec 3500) δεν είναι ούτε οι επιδόσεις ούτε η ποιότητα που ενδεχομένως φέρει το όνομα plextor, αλλά το καταπληκτικό service.

 

Όταν μου κάηκε το cdrw 1 χρόνο και 2 μήνες μετά την αγορά του, η πλέξτορ έσπευσε να μου το αντικαταστήσει σε 3 μέρες χωρίς καμία επιβάρυνση και με συνεχή παρακολούθηση της πορείας του drive από το Βέλγιο στο σπίτι μου ;)

 

Επίσης να αναφέρω τα συνεχή firmware updates που ανεβάζουν ακόμα και την ταχύτητα εγγραφής του drive!

 

Γι' αυτό το λόγο, για τον υποδειγματικό τρόπο δηλαδή που αντιμετωπίζουν το πελάτη μετά την αγορά (after sales support) προτείνω ανεπιφύλακτα plextor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...