Jump to content

Μικρά λαγκ!


jasonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

 

Εχω ενα θεματακι με το pc απο το πρωι! Καταρχας χτες το βραδυ το εκλεισα κανονικα, ενω η λειτουργια του ηταν φυσιολογικη! Σημερα το πρωι που τον ξανα ανοιξα, κανω να μπω στον broswer για να σερφαρω στις σελιδες που μπαινω καθε μερα! Ενω στην αρχη η λειτουργια του υπολογιστη ηταν φυσιολογικη, καποια στιγμη αρχισε να τρωει πολλα λαγκαρισματα! Οχι το βελακι του ποντικου που δουλευει κανονικα, αλλα οτιδηποτε αλλο! πχ απο το να μεταφερεις εναν ανοικτο παραθυρο απο την δεξια πλευρα τσης οθονης, στην αριστερη, μεχρι και το να μαρκαρω 2-3 εικονίδια στην επιφανεια εργασιας! Αυτο δεν το κανει οταν εχω καποιο συγκεκριμενο προγραμμα ανοικτό, το κανει και απλα αν κοιταω την επιφάνεια εργασίας!

 

Αυτο που μου με μπερδεύει, ειναι οτι τα λαγκαρισματα αυτα, ερχονται σαν ομαδες! δηλαδη ξεκιναει μικρα κολληματακια συνεχόμενα για 1-2 λεπτα, μετα σταματανε και λειτουργει ο υπολογιστης φυσιολογικοτατα για αλλα 1-2 λεπτα και μετα ξανα τα ιδια! Σαν κυκλος! να σημειώσω, οτι ανοιξα το κουτι καθαρισα οτι σκονη ειχε (που δεν ειχε γιατι τον ειχα καθαρισει προσφατα), εκανα επανεκκίνηση και τιποτα! ετρεξα και το antivirus το avg, δεν βρηκε κατι, εκανα εκαθαρισμο δισκου, να καθαρισει τα dump files, εκανα και ανασυγκροτηση και παλι τιποτα!

 

ξερετε τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γενικό αυτό που λες. Τι υπολογιστή έχεις, τι λειτουργικό, ήλεγξες τις διεργασίες την στιγμή του lag ή την χρήση ram /cpu, μήπως κατεβάζει τίποτα ενημερώσεις εκείνη την στιγμή το λειτουργικό;

Το avg δεν θα κάνει κάτι. Εγκατέστησε το malwarebytes και το adwcleaner μήπως σκαναρε το μηχάνημα μην τυχόν κι έχει τσιμπήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

1. Τι λειτουργικό φοράς

2. Αν το λειτουργικό αυτό 3ο έκανες καθαρή εγγαταστασης η upgrade πάνω στο άλλο

3. Τι μηχάνημα έχεις(laptop, desktop) αν έχεις λαπτοπ ποιο αν desktop πες το hardware του (και αν φοράς γενικός ssd κλπ στα μηχανήματα αυτά)

Για αρχή αυτά τουλάχιστον οποίος σε βοηθήσει να ξέρει με. Τι έχει σχέση

Link to comment
Share on other sites

windows 7 εχω! λοιπον εχω την εντυπωση οτι ειναι αυτο που λεει o vforv εχει τσιμπησει πραγματα το pc!

προσπαθησα να googlarω απο 3 διαφορετικους browser για να κατεβάσω malwarebytes και το adwcleaner και με το που πατουσα το enter εσβηνε ο browser... τα κατεβαζω και τα δυο μεσω κινητου και τα βαζω στο pc και με το που πατησα να κανω εγκατασταση, εσβησαν και τα δυο προγραμματα.... ολα τα αλλα λειτουργούν σωστα!

 

τι κανω τωρα? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

windows 7 εχω! λοιπον εχω την εντυπωση οτι ειναι αυτο που λεει o vforv εχει τσιμπησει πραγματα το pc!

προσπαθησα να googlarω απο 3 διαφορετικους browser για να κατεβάσω malwarebytes και το adwcleaner και με το που πατουσα το enter εσβηνε ο browser... τα κατεβαζω και τα δυο μεσω κινητου και τα βαζω στο pc και με το που πατησα να κανω εγκατασταση, εσβησαν και τα δυο προγραμματα.... ολα τα αλλα λειτουργούν σωστα!

 

τι κανω τωρα? :wacko:

Ρ

Ε εαυτό είναι τότε, Δωκιμασε safe mode with networking

 

Και γενικός πληροφοριακά από σύγχρονους ιούς δεν σε σώζει τπτ πέρα από το μίαλο σου να ξέρεις που πατάς και τι κάνεις όλα τα αλλα είναι..

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε σε στικάκι τα .exe, άνοιξε το pc και επέλεξε να ξεκινήσει με γραμμή εντολών, γράψε την εντολή explorer κι έπειτα enter.

Θα μπεις σε safe mode Και νομίζω πως θα μπορέσεις να τα εγκαταστήσεις. Αν όχι, προσπάθησε να επαναφέρεις τον υπολογιστή σε προηγούμενο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει βρήκα λυση καπως (δεν καταλαβα πως) αλλα τα κατάφερα και πέρασαν τα 2 προγράμματα! ελπίζω μονο μην διέγραψα κανένα σημαντικό αρχείο των windows :P
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...