Jump to content

Χρησιμοποιείτε πειρατικό λογισμικό στο PC σας;


TrobocopR
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε πειρατικό λογισμικό στο PC σας;  

147 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε πειρατικό λογισμικό στο PC σας;

    • Όχι, γιατί δεν έχω επιλογή/υπόκειμαι σε έλεγχο.
      3
    • Όχι, γιατί θεωρώ ότι δεν αξίζει το κόπο ή χρειάζομαι υποστήριξη/service.
      1
    • Όχι, γιατί το νέο μου PC/φορητός συμπεριλαμβάνει όλα όσα χρειάζομαι.
      4
    • Όχι, χρησιμοποιώ λογισμικό ανοιχτού κώδικα
      3
    • Ανάλογα, και ναι και όχι.
      21
    • Ναι, γιατί θεωρώ απάτη να πληρώσω για προγράμματα γεμάτα bugs και "τρύπες".
      25
    • Ναι, γιατί τo οriginal είναι δυσανάλογα υπερτιμημένο.
      58
    • Ναι, γιατί καμία εταιρεία δεν έκλεισε λόγω πειρατείας, το αντίθετο.
      26
    • Δεν ξέρω/δεν απαντώ/Leave me alone
      6


Recommended Posts

Ποιος είναι ο γνήσιος? Να τον ρωτήσουμε αν ξέρει κομπιούτερ! Πρεπει να αποδειχθεί η θεωρία μου! :)
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω ένα πρόγραμμα μόνο αν είμαι σίγουρος 100% ότι δουλεύει σωστά και ότι 100% κάνει ακριβώς αυτά που θέλω, είναι πλήρως απαλλαγμένο από bugs και δεν έχει εκνευριστικές ελλείψεις. Αλλιώς θα θεωρήσω τα λεφτά μου πεταμένα.

 

Και φυσικά τέτοιο πρόγραμμα δεν υπάρχει στον κόσμο.

 

Όσο για παιχνίδια, ναι έχω αγοράσει μερικά, που όμως άξιζαν τα λεφτά τους και είχαν προσιτή τιμή.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Η πειρατεία σε μαθαίνει κομπιούτερ

 

Εδώ έρχεται λοιπόν το μεγάλο ΚΑΛΟ που κανουν τα πειρατικά προγράμματα. Πώς νομίζετε ότι μάθαμε όλοι μας κομπιούτερ? Προσπαθώντας να λύσουμε προβλήματα και να εγκαταστήσουμε προγράμματα αφού δεν μπορούσαμε να καλέσουμε το helpdesk. Στη 4η-5η εγκατασταση των Windows ήμασταν πλέον εξπέρ.

 

 

Etsi akrivws file mou einai....pathenodas...mathenodas...eidika me ta windows tis prwtes fores....thriller kanoniko na kaneis ena install xwris provlimata!

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω ποτέ δεν έχω αγοράσει γνήσιο πρόγραμμα, πρώτον γιατί είναι πανάκριβα και δεύτερον πολλές φορές που μπορεί να θέλω κάποιο μου είναι αδύνατον να βάζω πιστωτικές κάρτες κλπ (που δεν έχω δηλαδή) για να το αγοράσω. Οπότε αναγκαστικά ψάχνω το πειρατικό από ιντερνετ και kazaa, όσα ΜΒ και να είναι πρόβλημα δεν έχω οπότε...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εγω όπως και πολλοί άλλοι χρησιμοποιώ πειρατικό λογισμικό... Πιστεύω πως ο κύριος λόγος για τον οποίο η πειρατεία βρίσκεται σε τέτοια έξαρση (και όχι μόνο στο λογισμικό, μην ξεχνάμε και τη μουσική) είναι η υπερτίμηση των προϊόντων. Θυμάμαι που είχα αγοράσει πριν κάποια χρόνια το Microsoft Visual Studio 97 σε Ακαδημαϊκή έκδοση. Τότε έκανε 450.000 δραχμές και το αγόρασα (λόγω προσφοράς σε μαθητές/φοιτητές/σπουδαστές) με 90% έκπτωση, δηλαδή πλήρωσα 45.000 δρχ. Ναι πιστεύω πως άξιζε κάθε δεκάρα από αυτά (αν και δεν ήταν λίγα τα λεφτά) και δεν το χω μετανιώσει ούτε στιγμή (ασχετώς αν μετά από λίγο καιρό βγήκε το Visual Studio 6 και ελλέιψει ανάλογης προσφοράς το χρησιμοποίησα πειρατικό - όπως και τα .NET και .NET 2003)

Η υπερτίμηση δεν είναι τυχαία, ξέρουν ότι λόγω αυτής βγάζουν πολύ περισσότερα από όσα "χάνουν" από την πειρατεία. Γιατί οι περισσότεροι εδώ μέσα χρησιμοποιούν πειρατικό λογισμικό όμως καμμία εταιρία δεν τολμάει να βάλει πειρατικά, η BSA και το ΣΔΟΕ καραδοκούν. Δεν μιλαμε μόνο για την Ελλάδα (όπου έχουμε τα μεγαλύτερα ποσοστά πειρατείας από όλες τις αναπτυσσόμενες & ανεπτυγμένες χώρες). Ο τζίρος των εταιριών λοιπόν είναι πολύ μεγαλύτερος από τον τζίρο που θα έκαναν οι χρήστες των πειρατικών προγραμμάτων μαζί με τον τζίρο των εταιριών αν αυτά έκαναν το 10% της σημερινής τους τιμής (αν παρακολουθήσατε το συλλογισμό μου :P)

Και κάτι άλλο: Πιστεύω πως στο poll πρέπει να προστεθεί σαν επιλόγη το "Όχι, χρησιμοποιώ λογισμικό ανοιχτού κώδικα". Περισσότερο στους servers και πολύ λιγότερο στα desktops αυτή είναι μια τεράστια κατηγορία (και είναι και νόμιμη).

 

Θα ήθελα να παρακαλέσω (για ακόμη μια φορά) ότι όσο και να ενισχύετε προσωπικά την πειρατεία να μην δίνετε warez links ή attachments στα πλαίσια αυτού του forum, για νομικούς λόγους (ένα επίσης πολύ μεγάλο ελληνικό forum είχε προβλήματα με την BSA λόγω μιας Warez υποκατηγορίας - μετά από αυτό μετονομάστηκε Ακατανόμαστο - ο νοών νοείτο :P)

Link to comment
Share on other sites

Στην εργασια φυσικα και original, για το σπιτι εεεε, οικιακη χρηση.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά μόνο γνήσια, στο σπίτι... καλά είναι και της δουλειάς.

Βασίκά μαζί με το laptop μου πείρανε πακέτο και οτι προγράματα ζήτησα οποτε είμαι ΟΚ.

 

@Ovelix: ξερω απο computer :p

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από παρότρυνση του δημιουργού της δημοσκόπησης (Trobocop®) προστέθηκε η επιλογή που πρότεινα "Όχι, χρησιμοποιώ λογισμικό ανοιχτού κώδικα". Αν κάποιοι από όσους ήδη ψήφισαν θα ήθελαν να καταμετρηθεί μια ψήφος τους εκεί ας μου το πουν :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eNeRGy

 

ego an valo afthentiko cd sto pc mou tha mou vgalei minima "you are starting installation of a non pirated program. Something 's wrong with you. Please visit a docktor. Your computer will shutdown now."

 

 

:D :lol: :p :D :lol:

 

Mpa!

Ayto den einai tipota! Kapoia stigmh egkatestisa to Partition Magic 7.0. Kapoia stigmh moy zhtaei password! Ta 'paixa egw giati sto CD den egrafe kapoio password kai to paidi poy to phra moy eipe safws oti den xreiazetai! Oyte kai yphrxe kapoio arxeio .txt mesa poy na to anaferei! Ti na kanw kai egw bazw ena tyxaio pasword oxtw mhdenika mpas kai to dextei pataw enter kai moy bgazei to exhs apisteyto mhnyma:

 

 

The password you entered is incorrect. Would you like to continue anyway?

 

Yes No Cancel

 

 

:wacko: :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Trobocop®

 

Oyte kai yphrxe kapoio arxeio .txt mesa poy na to anaferei! Ti na kanw kai egw bazw ena tyxaio pasword oxtw mhdenika mpas kai to dextei pataw enter kai moy bgazei to exhs apisteyto mhnyma:

 

The password you entered is incorrect. Would you like to continue anyway?

 

Yes No Cancel

 

 

Το χα πάθει και εγώ αλλά με άλλο πρόγραμμα...μιλάμε ψάρωσα όταν μου ζήτησε κωδικό και έλεγα πού στο καλό θα το βρώ αλλά άμα μου έβγαλε το μήνυμα ήθελα να πιάσω το pc και να το σπάσω ! :lol: :p ;)

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον paravoid

 

Έπειτα από παρότρυνση του δημιουργού της δημοσκόπησης (Trobocop®) προστέθηκε η επιλογή που πρότεινα "Όχι, χρησιμοποιώ λογισμικό ανοιχτού κώδικα". Αν κάποιοι από όσους ήδη ψήφισαν θα ήθελαν να καταμετρηθεί μια ψήφος τους εκεί ας μου το πουν :)

 

 

Kanenas allos me Open Source.............. :( :(

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...