Jump to content

Mi A1 vs Redmi plus vs Redmi Note 5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αγορά θα γίνει από Κωτσόβολο λόγω επιδότησης και είναι για γυναίκα.

Θέλουμε Xiaomi κοντά στα 200€

 

Το ερώτημα είναι τι αξίζει πιο πολύ, καθώς στο μέγεθος είναι περίπου ίδια.

Το Mi A1 με 4/64 στα 199€ με τα θετικά του Android One, το Redmi 5 plus με 4/64 με τη μεγαλύτερη οθόνη και τα μικρότερα bezels στα 235€, ή το Redmi Note 5 με 3/32€ όμως, αλλά καλύτερη κάμερα και επεξεργαστή και αυτό στα 235€;

Edited by billphone

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αυτό.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/185000-nokia-6.1-dual-sim-black

 

Πρόσεχε το mi a γιατί άργησε να πάρει Oreo και εν τέλη είχε θέματα.

 

https://www.androidauthority.com/xiaomi-mi-a1-battery-fingerprint-sensor-issues-oreo-update-833877/

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πάρει ακόμα 8.1. πρόσφατα νομίζω δόθηκε στην κυκλοφορία και αμέσως ακούστηκαν θέματα και το πήραν πίσω.

 

Δεν ξέρω τι λοιπές συσκευές αλλά το mia1 σαν συσκευή είναι εξαιρετική με εξαίρεση την κάμερα που βασικά δεν έχει πρόβλημα η ίδια αλλά το λογισμικό και ο κάλος στον εγκέφαλο της εταιρίας.

Όπως τα λες είναι.

Συμφωνώ, κι γι'αυτό δεν την πρότεινω.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το μόνο που πρέπει να ασχοληθείς είναι το redmi note 5...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Κι ας έχει τις μικρότερες μνήμες;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Κι ας έχει τις μικρότερες μνήμες;

 

Ναι γιατί ουσιαστικά δεν θα καταλάβει διαφορά... μόνο αν παίζει κανένα βαρύ παιχνίδι...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί ουσιαστικά δεν θα καταλάβει διαφορά... μόνο αν παίζει κανένα βαρύ παιχνίδι...

 

Έχω και εγώ την εντύπωση ότι ανάμεσα σε λίγο παραπάνω ram ή καλύτερο επεξεργαστή καλύτερη επιλογή είναι το δεύτερο ως προς την καθημερινή λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 5 και από μένα αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση για την 64αρα έκδοση.

 

Αν πάλι τα 200 είναι αυστηρο τότε πας mi a1. Τα 235 ίσως είναι κάπως πολλά για το 3/32. Η κάμερα του mi a1 φτιάχνει με gcam (αντίθετα η gcam στο rn5 δεν δίνει πολλά οπότε ισοφαρίζονται). Οκ θα χάνει σε επεξεργαστή αλλά κερδίζει σε ram, αποθηκευτικό, ελαφρύ λογισμικό και φτηνότερο κατά 35 ευρώ.

 

Το μόνο πραγματικό αρνητικό για μένα είναι το μετριο μαύρο της οθόνης και το κακό βίντεο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω και εγώ την εντύπωση ότι ανάμεσα σε λίγο παραπάνω ram ή καλύτερο επεξεργαστή καλύτερη επιλογή είναι το δεύτερο ως προς την καθημερινή λειτουργία.

 

Ενα καλό multitasking καλύπτει τις αδυναμίες ενός πιο αργου επεξεργαστη στη καθημερινή χρήση. Ένας γρήγορος όμως επεξεργαστής δεν καλύπτει το κακό multitasking (μην ξεχνάμε ότι το miui δεν έχει και το καλύτερο multi... Πόσο μάλλον αν έχει μόνο 3 gb ram).

 

Για μένα μόνο αν παίζεις βαριά παιχνίδια ή τρέχεις βαριές εφαρμογές θα χεις πρόβλημα από το πιο αργό soc. Δηλαδή εγώ έξτρα 35 ευρώ και να χω μικρότερη ram ενώ το κινητό κιόλας έχει και ταλαιπωρία στο ξεκλειδωμα... Δεν ξέρω αν θα τα δινα. Για άλλους λόγους μπορεί να το επέλεγα (πχ βίντεο, οθόνη) όχι όμως για το soc από τη στιγμή που χάνω σε ram και αποθηκευτικό.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Redmi note 5 και από μένα αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση για την 64αρα έκδοση.

Αν πάλι τα 200 είναι αυστηρο τότε πας mi a1. Τα 235 ίσως είναι κάπως πολλά για το 3/32...

Οκ θα χάνει σε επεξεργαστή αλλά κερδίζει σε ram, αποθηκευτικό, ελαφρύ λογισμικό και φτηνότερο κατά 35 ευρώ.

 

Ενα καλό multitasking καλύπτει τις αδυναμίες ενός πιο αργου επεξεργαστη στη καθημερινή χρήση. Ένας γρήγορος όμως επεξεργαστής δεν καλύπτει το κακό multitasking (μην ξεχνάμε ότι το miui δεν έχει και το καλύτερο multi... Πόσο μάλλον αν έχει μόνο 3 gb ram).

 

Για μένα μόνο αν παίζεις βαριά παιχνίδια ή τρέχεις βαριές εφαρμογές θα χεις πρόβλημα από το πιο αργό soc. Δηλαδή εγώ έξτρα 35 ευρώ και να χω μικρότερη ram ενώ το κινητό κιόλας έχει και ταλαιπωρία στο ξεκλειδωμα... Δεν ξέρω αν θα τα δινα. Για άλλους λόγους μπορεί να το επέλεγα (πχ βίντεο, οθόνη) όχι όμως για το soc από τη στιγμή που χάνω σε ram και αποθηκευτικό.

 

Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου. Έχω αναφέρει από την αρχή ότι είναι για τη γυναίκα μου, οπότε η χρήση θα είναι η βασική, χωρίς παιχνίδια και βαριές εφαρμογές.

Κάπου μπερδεύτηκα όμως.

Συμφωνώ ότι το RN5 είναι για την ώρα ακριβό (σε Κωτσόβολο από όπου και θα το πάρω) αλλά τι είναι προτιμότερο;

Ο 625 με 4/64 ή ο 636 με 3/32;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου. Έχω αναφέρει από την αρχή ότι είναι για τη γυναίκα μου, οπότε η χρήση θα είναι η βασική, χωρίς παιχνίδια και βαριές εφαρμογές.

Κάπου μπερδεύτηκα όμως.

Συμφωνώ ότι το RN5 είναι για την ώρα ακριβό (σε Κωτσόβολο από όπου και θα το πάρω) αλλά τι είναι προτιμότερο;

Ο 625 με 4/64 ή ο 636 με 3/32;

 

Εφόσον δεν τρέχει βαριές εφαρμογές προτιμότερη η μεγαλυτερη ram που στη τελική ειναι φτηνότερο.

Το θεμα ειναι θα το ρουτάρεις να βάλεις gcam? (ειναι ευκολο στο mi a1) Γιατι αν δεν το ρουτάρεις η κάμερα του ειναι αρκετά μέτρια. Με gcam ομως ειναι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται root.

 

Χρειάζεται ξεκλείδωμα μέσω fastboot και πειραγμα στο build.prop. Απλά έχει βγει script που τα κάνει αυτόματα. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν πειράζεις τη συσκευή. Για ευκολία έγραψα απλά root. ;) Ίσως ορθότερη λέξη θα ήταν το "πειραγμα".

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει ότι το Mi A1 είχε αρκετά υψηλό SAR. Ισχύει;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει ότι το Mi A1 είχε αρκετά υψηλό SAR. Ισχύει;

Ναι ισχύει

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει

Άρα είναι σημαντικό μείον. Μάλλον καταλήγω στο RN5 3/32

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι σημαντικό μείον. Μάλλον καταλήγω στο RN5 3/32

 

Και πολύ καλά θα κάνεις!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Xiatomi Redmi 5+

Γνωριζει κανεισ Γιατί Υπάρχει διαφορά €65 στην τιμή στα Σκρουτζομαγαζια με μεγαλεσ αλυσιδες-φαινομενικά όλα τα χαρακτηριστικά είναι ίδια .....

Link to comment
Share on other sites

Xiatomi Redmi 5+

Γνωριζει κανεισ Γιατί Υπάρχει διαφορά €65 στην τιμή στα Σκρουτζομαγαζια με μεγαλεσ αλυσιδες-φαινομενικά όλα τα χαρακτηριστικά είναι ίδια .....

 

Στις μεγάλες αλυσίδες είναι επίσημη εισαγωγή και έχουν εγγύηση από την infoquest.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει ότι το Mi A1 είχε αρκετά υψηλό SAR. Ισχύει;

 

Όχι υψηλό αλλά το υψηλότερο!!!

Πολύ κουβέντα για το τίποτα με τις 3 επιλογές. Το καλύτερο πακέτο από αυτές τις συσκευές το έχει το Note 5.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά καταλήξαμε στο Redmi Note 5 και κάναμε την υπέρβαση με το 4/64. Ελπίζω να μας βγει σε καλό!

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και τις συμβουλές

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταλήξαμε στο Redmi Note 5 και κάναμε την υπέρβαση με το 4/64. Ελπίζω να μας βγει σε καλό!

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και τις συμβουλές

 

Καλορίζικο :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...