Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι.

Ηθελα να σε ρωτήσω 2 πράγματα.

1ον Εαν υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιω τις υπερυθρες για να χρησιμοποιήσω το κινητο ως χειριστηριο τηλεόρασης για παράδειγμα και

2ον μπήκα στο μενου της extended rom και βρήκα κάποιες εφαρμογές,μπορείς να μου πεις τι κάνουν αυτές και τι δεν πρεπει να πειράξω από εκεί μέσα?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1)το πρόγραμμα που λες υπάρχει. Ένα που ξέρω πως δουλεύει πολύ καλά είναι το NOVIIremote

 

2) μπορείς να εγκαταστήσεις ότι είναι στον κατάλογο extra χωρίς φόβο.

 

Αν θυμάμε καλά είναι ένας Flash Player , To PMRRecording (ηχογράφηση ομιλίας) και το Dict που είναι κάτι σας λεξικό

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα τις ρυθμίσεις του 9090.

Είχα ένα mms που μου είχε σταλεί σήμερα αλλά δεν "κατέβαινε".

Προσπάθησα να το κάνω download μια που έβαλα τις ρυθμίσεις, αλλά τίποτε.

Είπα να δοκιμάσω ένα soft-reset αλλά μόλις το έκανα...το κινητό δεν βρίσκει δίκτυο, δεν λειτουργούν καθόλου τα τέσσερα κάτω κουμπιά...

HELPPPPP!:cry:

Τι έπαθε το pda μου;;;;:shock:

 

Edit:Δοκίμασα και με κάρτα άλλου δικτύου...τίποτε όμως...

 

gia rytmiseis internet tis tim koita ta pm sou..Gia rythmiseis mms yparxoun mesa sti syskevi.Oti afora ta symptwmata me koumpia kai anazitisi diktyou mallon epathe shock to pda sou

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα ξεπεράσει αυτό το σοκ;:worry: :p

trister@ thanks.

Εννοώ αυτά που έχει κάτω από την οθόνη.

Anyway, από αύριο θα ξανασχοληθώ με το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω σε αυτά τα κουμπιά δεν είναι δυνατόν να επαναπρογραμματιστεί η χρήση τους και η αλλαγή λειτυργίας τους όπως γίνεται πχ στα πλήκτρα record,camera,iexplorer, κλπ. Άρα το να πείραξες κάτι εσύ είναι σχεδόν απίθανο. Ίσως φταίει καμιά εφαρμογή. Όσον αφορά το δίκτυο δες αν έχεις βάλει κατά λάθος χειροκίνητη επιλογή δικτύου και προσπαθεί να αναζητήσει δίκτυο διαφορετικό από αυτό της sim σου. Εάν "μπερδεύτηκαν" οι ρυθμίσεις mms μπορείς να κάνεις το εξής.Πχ θέλεις ρυθμίσεις για tim. Βάζεις μια κάρτα cosmote i voda σε ρωτάει αν θές να διαγράψεις παλιές ρυθμίσεις απαντάς θετικά. τότε στο pda σβήνονται οι αποθηκευμένες ρυθμίσεις και αποθηκέυονται νέες.Στη συνέχεια βάζεις Sim της tim και επαναλαμβάνεται η ερώτηση. Απαντάς πάλι θετικά και έχεις πλέον ρυθμίσεις tim mms. Σε ότι αφορά το tim internet ίσχύουν οι ρυθμίσεις στο pm. Υπενθυμίζεται να έχεις την τελευταία rom στο pda.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγώ ξανάβαλα την original rom της ace hellas λόγο και των ελληνικών στο πληκτρολόγιο (δεν μου λειτούργησε ποτέ το leng και εν μέρη δουλεψε σωστά το AEKmap) και είχα πολλά προβλήματα με το τηλέφωνο (έκανα τουλάχιστον 1 soft reset την ημέρα) και επίσης με το τηλέφωνο δεν έκλεινε όταν έπερνα τηλέφωνο και μου το έκλεινε ο αποδέκτης!!!!

 

έτσι λοιπόν ξαναγύρισα στην αργή (αλλα τουλάχιστον λειτουργεί) έκδοση του 2.17!!!!!

Link to comment
Share on other sites

TGI είσαι από τους άτυχους. Δεν έχω κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις και δεν ξέρω κάποιον άλλο που να είχε τα ίδια προβλήματα...
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,έβαλα την ROM 2.61 από το xda-developers...

 

Νομίζω ότι έχει καλύτερο σήμα άλλα η μπαταρία μου αδείαζει πολύ γρήγορα... περίπου σε 24ώρες.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το κινητό το πήρα από ebay και ήταν ήδη χρησιμοποιημένη η μπαταρία του. Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος την 2.61? Θέλω να μάθω άν φταίει η μπαταρία ή η ROM.

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα (που ίσως είναι τυχαίο) :

Μέτα που έριξα την Radio ROM2.61 πάνω στην faria ROM :ninja: παρατήρησα ότι στην extended_rom στον φάκελο NETWORK έχει πολλούς junk φακέλους...

Δεν είχα μπεί πριν σε αυτόν το φάκελο και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή αν η Radio ROM έγραψε κάτι πάνω στην extended rom.

Κανένας άλλος το παρατήρησε?

 

:!: Σημέιωση: ΤΡΕΞΤΕ να πάρετε τις ΡΟΜ του faria (και τις άλλες) τώρα γιατί η Microsoft ζήτησε από το xda-developers να βγάλει τις ROMS...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,έβαλα την ROM 2.61 από το xda-developers...

 

Νομίζω ότι έχει καλύτερο σήμα άλλα η μπαταρία μου αδείαζει πολύ γρήγορα... περίπου σε 24ώρες.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το κινητό το πήρα από ebay και ήταν ήδη χρησιμοποιημένη η μπαταρία του. Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος την 2.61? Θέλω να μάθω άν φταίει η μπαταρία ή η ROM.

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα (που ίσως είναι τυχαίο) :

Μέτα που έριξα την Radio ROM2.61 πάνω στην faria ROM :ninja: παρατήρησα ότι στην extended_rom στον φάκελο NETWORK έχει πολλούς junk φακέλους...

Δεν είχα μπεί πριν σε αυτόν το φάκελο και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή αν η Radio ROM έγραψε κάτι πάνω στην extended rom.

Κανένας άλλος το παρατήρησε?

 

:!: Σημέιωση: ΤΡΕΞΤΕ να πάρετε τις ΡΟΜ του faria (και τις άλλες) τώρα γιατί η Microsoft ζήτησε από το xda-developers να βγάλει τις ROMS...

 

 

1) Προφανώς έβαλες την 2.61 Radio version. Αναφέρεσαι στην ROM που διαχειρίζεται τα θέματα τηλεφώνου και ασυρμάτων συνδέσεων της συσκευής. Η 2.61 είναι "κλεμμένη" από το Universal και πατενταρισμένη. Δεν θα στο συνιστούσα να την κρατήσεις εκτός και αν θέλεις να καρβουνιάσει το κεφάλι σου... Δυστυχώς και η 2.47 που έχω εγώ έχει τρομερή ακτινοβολία αν και το σήμα έχει βελτιωθεί αισθητά.

 

 

2) η Extended κανονικά δεν έπρεπε να επηρεάζεται αν και αυτό το καθορίζει ο "μάγειρας" της ROM. Αν δηλαδή η συσκευή για να ΄δεχτεί την radio rom απαιτούσε και κάποια extra εφαρμογή , πιθανά να περάστηκαν κάποια cab στην extended ώστε με την επανεκκίνηση να εγκαταστάθηκαν κάποια πραγματάκια...

 

 

3)Το xda-developers τις τελευταίες μέρες δεν ανοίγει καν! Δυστυχώς έχουν αποσύρει όλες τις ROM ήδη μετά από εξώδικο που τους έγινε από την Microsoft.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

1) Προφανώς έβαλες την 2.61 Radio version. Αναφέρεσαι στην ROM που διαχειρίζεται τα θέματα τηλεφώνου και ασυρμάτων συνδέσεων της συσκευής. Η 2.61 είναι "κλεμμένη" από το Universal και πατενταρισμένη. Δεν θα στο συνιστούσα να την κρατήσεις εκτός και αν θέλεις να καρβουνιάσει το κεφάλι σου... Δυστυχώς και η 2.47 που έχω εγώ έχει τρομερή ακτινοβολία αν και το σήμα έχει βελτιωθεί αισθητά.

2) η Extended κανονικά δεν έπρεπε να επηρεάζεται αν και αυτό το καθορίζει ο "μάγειρας" της ROM. Αν δηλαδή η συσκευή για να ΄δεχτεί την radio rom απαιτούσε και κάποια extra εφαρμογή , πιθανά να περάστηκαν κάποια cab στην extended ώστε με την επανεκκίνηση να εγκαταστάθηκαν κάποια πραγματάκια...

3)Το xda-developers τις τελευταίες μέρες δεν ανοίγει καν! Δυστυχώς έχουν αποσύρει όλες τις ROM ήδη μετά από εξώδικο που τους έγινε από την Microsoft.

 

1. Thanks. Την βγάζω την radio ROM. Άκουσα ότι η 2.47 τρώει πολύ γρήγορα την μπαταρία. Λέω να βάλω την T-Mobile-US_2.24.10_Radio_Only..

Γενικά άκουσα ότι η 2.09 κρατάει πολύ την μπαταρία αλλά δεν ξέρω τι παίζεται με το σήμα..

@tna : Μπορείς να στείλεις ένα link για την ακτινοβολία των ROMS? Δεν είδα κάτι τέτοιο στο xda. Thanks

 

 

2. Δεν είναι κάποιά εχτρα εφαρμογή. Οι φάκελοι είναι πολλοί και έχουν τυχαία ονόματα ... Μάλλον φοβάμαι ότι έκανε κάτι overwrite...

 

3. Το xda απλά είναι πολύ αργό.. οι ROMS είναι ακόμα εκεί. Πρίν απο λίγο κατέβασα μια για δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

για το Xda έχεις δίκιο . T

 

o έλεγξα. Περίεργο βέβαια.

Η καλύτερη σχέση απόδοσης σήματος- ακτινοβολίας ήταν στην 2.25 της Cingular.

 

Το link δεν μπόρεσα να το βρω... κάπου υπήρχε σε ένα post αλλα τώρα...

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο το ftp που μπορω να βρω απο το xda-developers ρε tna?τωρα προσπαθησα να κατεβασω παλι την molski και ουτε αυτη κατεβαινει.που μπορω να βρω του faria αλλου?του faria μολις παω να το κατεβασω μου βγαζει username:xda και ζηταει password...
Link to comment
Share on other sites

Απο χτές παρατήρησα ότι βγάλαν τις ROMs από το xda ftp site...

 

:( :( :(

 

:X Είναι μια κίνηση πολύ κακή από την πλευρα της :X MS:X η οποία πάει πίσω την αγορά των WM5+ mobile smartphones/PDA....:X

 

......

Link to comment
Share on other sites

ναι... μου έχουν μείνει κάποιες ROM . Θα τις ανεβάσω καπου για να υπάρχουν

 

ftp://ftp.clubimate.com/

edo exei akomh Roms prolabete

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω σε αυτά τα κουμπιά δεν είναι δυνατόν να επαναπρογραμματιστεί η χρήση τους και η αλλαγή λειτυργίας τους όπως γίνεται πχ στα πλήκτρα record,camera,iexplorer, κλπ. Άρα το να πείραξες κάτι εσύ είναι σχεδόν απίθανο. Ίσως φταίει καμιά εφαρμογή. Όσον αφορά το δίκτυο δες αν έχεις βάλει κατά λάθος χειροκίνητη επιλογή δικτύου και προσπαθεί να αναζητήσει δίκτυο διαφορετικό από αυτό της sim σου. Εάν "μπερδεύτηκαν" οι ρυθμίσεις mms μπορείς να κάνεις το εξής.Πχ θέλεις ρυθμίσεις για tim. Βάζεις μια κάρτα cosmote i voda σε ρωτάει αν θές να διαγράψεις παλιές ρυθμίσεις απαντάς θετικά. τότε στο pda σβήνονται οι αποθηκευμένες ρυθμίσεις και αποθηκέυονται νέες.Στη συνέχεια βάζεις Sim της tim και επαναλαμβάνεται η ερώτηση. Απαντάς πάλι θετικά και έχεις πλέον ρυθμίσεις tim mms. Σε ότι αφορά το tim internet ίσχύουν οι ρυθμίσεις στο pm. Υπενθυμίζεται να έχεις την τελευταία rom στο pda.

 

Λοιποοοόν...

Σήμερα είπα να το ξαναπιάσω στα χέρια μου.

Έκανα και hard reset αλλά τα ίδια.

Βασικά:

Δεν δουλεύουν:

-Calendar

-Contacts

-Δίκτυο

Συγκεκριμένα το Calendar και το Contacts που είναι και οι συντομεύσεις κάτω αριστερά και δεξιά αντίστοιχα, δεν ανοίγουν ούτε με το "πενάκι", αλλά ούτε και από το μενού "έναρξη".

Το κινητό είναι αγορασμένο από εξωτερικό πριν περίπου 1 χρόνο, οπότε δεν νομίζω να είχε ρυθμίσεις mms κλπ, αλλά αυτά στην παρούσα φάση μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ για να συνέλθει το κινητό;

Αν όχι να απευθυνθώ στην Ace Hellas?

Έχει κάποιο γραφείο στην Θεσσαλονίκη;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοόν...

Σήμερα είπα να το ξαναπιάσω στα χέρια μου.

Έκανα και hard reset αλλά τα ίδια.

Βασικά:

Δεν δουλεύουν:

-Calendar

-Contacts

-Δίκτυο

Συγκεκριμένα το Calendar και το Contacts που είναι και οι συντομεύσεις κάτω αριστερά και δεξιά αντίστοιχα, δεν ανοίγουν ούτε με το "πενάκι", αλλά ούτε και από το μενού "έναρξη".

Το κινητό είναι αγορασμένο από εξωτερικό πριν περίπου 1 χρόνο, οπότε δεν νομίζω να είχε ρυθμίσεις mms κλπ, αλλά αυτά στην παρούσα φάση μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ για να συνέλθει το κινητό;

Αν όχι να απευθυνθώ στην Ace Hellas?

Έχει κάποιο γραφείο στην Θεσσαλονίκη;:worry:

έχει ανοίξει service στην Θεσσαλονίκη πριν 1-2 μήνες. λογικά θα μπορούν να σε εξυπηρετήσουν με το αζημίωτο βέβαια, αφού δεν έχεις εγγύηση.

http://qtek.gr/customercare.html

πάντως πολύ περίεργο το πρόβλημα σου, πως έγιναν όλα αυτά μαζί?

είσαι σίγουρος ότι κάνεις hard reset και όχι soft reset?

Link to comment
Share on other sites

έχει ανοίξει service στην Θεσσαλονίκη πριν 1-2 μήνες. λογικά θα μπορούν να σε εξυπηρετήσουν με το αζημίωτο βέβαια, αφού δεν έχεις εγγύηση.

http://qtek.gr/customercare.html

πάντως πολύ περίεργο το πρόβλημα σου, πως έγιναν όλα αυτά μαζί?

είσαι σίγουρος ότι κάνεις hard reset και όχι soft reset?

 

Ναι το βρήκα είναι στην Π.Π.Γερμανού 41.:)

Τώρα πως τα κατάφερα και έγιναν όλα αυτά μαζί...Τι να πω...:(

Κρατάω πατημένα τα κουμπιά του Comm.Manager και Voice Command button και μετά πατάω το reset button με το πενάκι (κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα και τα άλλα δύο). Ότι λέει στο manual.:X

Link to comment
Share on other sites

@ johny

Δοκίμασες να βάλεις μια άλλη ROM από την αρχή? πχ του Faria ?

 

Αν δεν φτιάξει έτσι ,φοβάμαι ότι έχει hardware προβλημα -πράγμα που δεν είναι καλό για το πορτοφόλι σου .

Link to comment
Share on other sites

@ johny

Δοκίμασες να βάλεις μια άλλη ROM από την αρχή? πχ του Faria ?

 

Αν δεν φτιάξει έτσι ,φοβάμαι ότι έχει hardware προβλημα -πράγμα που δεν είναι καλό για το πορτοφόλι σου .

 

Δεν δοκίμασα γιατί δεν ξέρω πως...:X

Κοινώς φοβάμαι να το προσπαθήσω για να μην τα κάνω...:p

Link to comment
Share on other sites

@ johny

Δοκίμασες να βάλεις μια άλλη ROM από την αρχή? πχ του Faria ?

 

Αν δεν φτιάξει έτσι ,φοβάμαι ότι έχει hardware προβλημα -πράγμα που δεν είναι καλό για το πορτοφόλι σου .

 

Δεν δοκίμασα γιατί δεν ξέρω πως...:X

Κοινώς φοβάμαι να το προσπαθήσω για να μην τα κάνω...:p

Είπαμε είμα τελείως αρχάριος στα ppc!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

poia apo loes autes einai tou faria?

ψάχνεις να βρεις rom του faria σε επίσημο ftp server της imate??:blink:

 

Κρατάω πατημένα τα κουμπιά του Comm.Manager και Voice Command button και μετά πατάω το reset button με το πενάκι (κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα και τα άλλα δύο). Ότι λέει στο manual.:X

μάλλον δεν κάνεις hard reset. λογικά μόλις τα πατήσεις όλα αυτά θα πρέπει να δεις μια μαύρη οθόνη που να λέει αν θέλεις να κάνεις hard reset να πατήσεις το πλήκτρο send( πράσινο τηλέφωνο) για να συνεχίσεις

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας τα κουμπιά αυτά δεν βγαίνει κάποιο μήνυμα που να λέει αν θέλω να κάνω hard reset.

Απλά σβήνει η οθόνη, και κάνει restart!

Όσο κι αν προσπαθώ δεν γίνεται κάτι διαφορετικό!:wacko:

 

Edit: Τα κατάφερα τελικά. Άφηνα όλα τα κουμπιά μαζί και μάλλον αυτό έφταιγε.

Για να δούμε μόλις τελειώσει σε τι κατάσταση θα είναι το ppc!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας τα κουμπιά αυτά δεν βγαίνει κάποιο μήνυμα που να λέει αν θέλω να κάνω hard reset.

Απλά σβήνει η οθόνη, και κάνει restart!

Όσο κι αν προσπαθώ δεν γίνεται κάτι διαφορετικό!:wacko:

Τότε μάλλον δεν κάνεις hard reset αλλά απλό reset. Προσπάθησε αρκετές φορές μέχρι να τα καταφέρεις :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...