Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω ενα s100 και καθως θα ηθελα να αγορασω ενα bluetooth gps receiver, εχω καποιες αποριες.

 

Το s100 υποστηριζει πρωτοκολλο bluetooth 1.1 ή/και 2? (last firmware)

 

Απο play247.gr ειμαι αναμεσα στα:

Pretec BluetoothGPS x-Mini Wireless SiRF III

Haicom HI-406BT Bluetooth, USB, Serial, SiRF III

GlobalSat BT-338 SiRF Star III

Fortuna Slim Bluetooth SiRF Star IΙΙ

 

Ποιο απο τα 4 μου προτεινετε σε θεμα αξιοπιστιας και ποιοτητας κατασκευης (οχι αυτονομιας) για το s100 μου? Αντε γιατι θελω να το παραγγειλω ;)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest lagoudakis
εγω φιλε μου εχω το fortuna και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο καθε αποψη,αλλα ριξε μια ματια και στο επισημασμενο θεμα που μιλανε τα παιδια για ολα τα μοντελα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα s100 και καθως θα ηθελα να αγορασω ενα bluetooth gps receiver, εχω καποιες αποριες.

 

Το s100 υποστηριζει πρωτοκολλο bluetooth 1.1 ή/και 2? (last firmware)

 

Απο play247.gr ειμαι αναμεσα στα:

Pretec BluetoothGPS x-Mini Wireless SiRF III

Haicom HI-406BT Bluetooth, USB, Serial, SiRF III

GlobalSat BT-338 SiRF Star III

Fortuna Slim Bluetooth SiRF Star IΙΙ

 

Ποιο απο τα 4 μου προτεινετε σε θεμα αξιοπιστιας και ποιοτητας κατασκευης (οχι αυτονομιας) για το s100 μου? Αντε γιατι θελω να το παραγγειλω ;)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις :)

1.2 έχει το S100

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είναι το κατάλληλο σημείο - οπότε αν κάποιος mod θέλει ας το μεταφέρει στο σωστό - αλλά θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει για την διαφορετική διαχείρηση της μνήμης από τα 2003SE στα 2005. Γιατί τα 64ΜΒ του 9000 είναι αρκετά για heavy εφαρμογές, και γιατί όχι στο S100;

Και κάτι άλλο, τελικά έχει χρησημοποιήσει κανείς με επιτυχία το skype μέσω BT;

Tnx...

Κανένα νέο;

 

Α... έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα τελικά πως μπορώ να αφαιρέσω το εικονίδιο του ΒΤ από την κάρω δεξιά γωνία του Today Screen. Πώς γίνεται αυτό;

 

Ευχαριστώ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

@neo_com_3:

Για το ερώτημά σου σε ότι αφορά τα 2003 και τα 2005 έχω να πω τα εξής: Η διαφορά στα 2005 είναι ότι η μνήμη RAM δεν χωρίζεται σε program memory και storage. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όλη η RAM να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την εκάστοτε εφαρμογή για τις ανάγκες της. Στα 2003 με το διαχωρισμό program/storage στη RAM ποτέ δεν θα μπορούσες να έχεις καθαρά 64ΜΒ RAM για χρήση από μια εφαρμογή. Άρα 64ΜΒ RAM στα 2005 είναι καθαρή μνήμη για τις ανάγκες μιας εφαρμογής, ενώ 64ΜΒ RAM στα 2003 αντιστοιχούν περίπου στα μισά (γύρω στα 30 στις καλύτερες περιπτώσεις) καθαρής μνήμης για μια εφαρμογή.

 

Επιπλέον τα WΜ 5 είναι πολύ λιγότερο απαιτητικά σε πόρους συσκευής από τα 2003SE. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χρησιμοποιούνται ακόμα και επεξεργαστές μικρότερης ισχύος (βλέπε ΤΙ ΟΜΑΡ) σε σχέση με αυτούς που χρησιμοποιούνταν στα παλαιότερα μηχανάκια με συνέπεια οι νέες συσκευές να έχουν μεγαλύτερη αυτονομία (Τα MHz τρώνε μπαταρία!!!).

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τουμπα με το πανω μερος σημερα :mad: χαλασε μαλλον το ακουστικο στο s100. Πλεον ειμαι εκτος εγγυησης. Ερωτημα: Τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
αφου εχεις 2 χρονια εγγυηση,εχει σημαδια απο την πτωση;δοκιμασε να το πας και να τους πει οτι στα καλα καθουμενα εγινε
Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις 2 χρονια εγγυηση,εχει σημαδια απο την πτωση;δοκιμασε να το πας και να τους πει οτι στα καλα καθουμενα εγινε

 

Ναι εκανε μια λακουβιτσα στη γωνια :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μπορούμε να αντιγράψουμε με κάποιον τρόπο τα SMS από το S-100 στον Η/Υ; Είτε με συγχρονισμό είτε χειροκίνητα.

Υπάρχουν κάπου στη μνήμη του S-100 ως αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μπορούμε να αντιγράψουμε με κάποιον τρόπο τα SMS από το S-100 στον Η/Υ; Είτε με συγχρονισμό είτε χειροκίνητα.

Υπάρχουν κάπου στη μνήμη του S-100 ως αρχεία;

 

Χρησιμοποίησε το Jeyo mobile extender.

Link to comment
Share on other sites

@neo_com_3:

Για το ερώτημά σου σε ότι αφορά τα 2003 και τα 2005 έχω να πω τα εξής: Η διαφορά στα 2005 είναι ότι η μνήμη RAM δεν χωρίζεται σε program memory και storage. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όλη η RAM να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την εκάστοτε εφαρμογή για τις ανάγκες της. Στα 2003 με το διαχωρισμό program/storage στη RAM ποτέ δεν θα μπορούσες να έχεις καθαρά 64ΜΒ RAM για χρήση από μια εφαρμογή. Άρα 64ΜΒ RAM στα 2005 είναι καθαρή μνήμη για τις ανάγκες μιας εφαρμογής, ενώ 64ΜΒ RAM στα 2003 αντιστοιχούν περίπου στα μισά (γύρω στα 30 στις καλύτερες περιπτώσεις) καθαρής μνήμης για μια εφαρμογή.

 

Επιπλέον τα WΜ 5 είναι πολύ λιγότερο απαιτητικά σε πόρους συσκευής από τα 2003SE. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χρησιμοποιούνται ακόμα και επεξεργαστές μικρότερης ισχύος (βλέπε ΤΙ ΟΜΑΡ) σε σχέση με αυτούς που χρησιμοποιούνταν στα παλαιότερα μηχανάκια με συνέπεια οι νέες συσκευές να έχουν μεγαλύτερη αυτονομία (Τα MHz τρώνε μπαταρία!!!).

Poia 30, oute 20 den menoun. Pantos se eyxaristo, me boithises arketa...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το Jeyo mobile extender.

 

ξέρεις κάνεις δουλειά με τους ελληνικούς χαρακτήρες ?

 

Στην σελίδα τους λένε :

 

Supported Languages:

English

French

German

Italian

Simplified Chinese

Spanish

// Huawei P6 //
Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει ελληνικά μια χαρά. Οι γλώσσες που λέει αναφέρονται στις γλώσσες (μενού κ.λπ.) της εφαρμογής
Link to comment
Share on other sites

pedia ligo help giati tha to spaso, plz apantiste

 

POS BORO NA BALO TO OPACITY ENOS WALLPAPER POU EVALA STO 100%

dld to mauro na fenete MAURO ke oxi axno mauro

 

ke deuteron thelo ena programma gia skin sto s100 mou pou NA MIN G@m1 tin mnimi mou opos to wisbar to ilithio to programma.

 

ena today theme mauro an exi kapios ime ok

Link to comment
Share on other sites

Έχει μέρες που ρώτησα αν έχει άλλος παρατηρήσει "σφύριγμα" από την οθόνη, δεν απάντησε κανείς...:worry:

Επειδή με hard-reset δεν διορθώθηκε, σκέφτομαι να ξαναπεράσω τη rom της ACE, σαν τελευταία λύση πριν το service.

Δέχομαι γνώμες :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
σφυριγμα;;;;:confused: πρωτη φορα το ακουω αυτο!!!!παντα στο κανει η οταν ειναι ανοιχτη η οθονη;για πηγαινε μια βολτα απο ace
Link to comment
Share on other sites

kanenas sas den jeri pos i ikona na min ine toso axni? kapou to ixa diavasi gamoto alla den thimame. ma kala kanenas sas den exi vali dikia tou wallpaper pote sto pda tou? eleos dld
Link to comment
Share on other sites

kanenas sas den jeri pos i ikona na min ine toso axni? kapou to ixa diavasi gamoto alla den thimame. ma kala kanenas sas den exi vali dikia tou wallpaper pote sto pda tou? eleos dld

 

Καλά εσύ δεν είπες ότι με ένα μαύρο theme θα είσαι μια χαρά; :confused:

 

Τέλος πάντων, αφού ζητάς και έλεος... θα δείξουμε λίγο γιατί φαίνεσαι καλός ιός :p

 

Πήγαινε στην εφαρμογή "Άλμπουμ" του S100 (τη δική του εφαρμογή, όχι άλλη), άνοιξε από εκεί την εικόνα που θέλεις για φόντο στην today screen σου και μετά πήγαινε στο μενού "Εργαλεία" και διάλεξε "Ορισμός ως φόντου της αρχικ. οθόνης". Έτσι η εικόνα θα φαίνεται σωστά και όχι θολή. :)

Link to comment
Share on other sites

σφυριγμα;;;;:confused: πρωτη φορα το ακουω αυτο!!!!παντα στο κανει η οταν ειναι ανοιχτη η οθονη;για πηγαινε μια βολτα απο ace

Μόνο όταν είναι ανοιχτή η οθόνη ακούγεται.. Έχει φάει κάμποσες τούμπες και άρχισε τελευταία κι άλλα "περίεργα" (π.χ. έβγαλα την μπαταρία και όταν την ξαναέβαλα, μου έβγαλα μήνυμα οτι πέιραξα τη ROM και έκανε hard-reset μόνο του, επίσης κάνει συχνά soft-reset μόνο του).

Να το στείλω για service είναι ένα ζήτημα, μιας και είμαι Χανιά και θα πρέπει να χρεωθώ courier, άσε που με τα σημάδια που έχει από τις πτώσεις δεν θα με καλύψει (εκτιμώ) η εγγύηση, αν και το S100 είναι μόλις 6 μηνών.

Γι αυτό ρωτώ, να περάσω από πάνω τη ROM, πριν πάρω την απόφαση να το στείλω στην ACE ? Έχω κάποια πιθανότητα να διορθωθεί ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...