Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλές φορές όταν είσαι στην κίνηση ή βιάζεσαι καταλαβαίνεις πόσο σε δυσκολεύει να στείλεις ένα sms ή να κάνεις μια απλή δουλειά.

Πολλές φορές έχω χρησιμοποιήσει το νύχι μου...έτσι μου έρχεται να του δέσω ένα μικρό πενάκι όπως στις δημόσιες υπηρεσίες που έχουν δεμένους τους στυλούς bic.

 

Δεν με βλέπω να το έχω πολύ ως mobile. Μάλλον θα πάρει την θέση ppc και θα πάρω ένα Νokia να βρω την υγειά μου.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest lagoudakis
Γιατί έχει τόσο καιρό να βγει αναβάθμιση του s100; Τα διόρθωσαν όλα ή απλά σταμάτησε η υποστήριξη λόγω νέων μοντέλων που κυκλοφορούν ;
βασικα σταματησε η υποστηριξη οπως γινεται παντα σε ολες τις εταιρειες αμα βγαζουν νεα μοντελα,παντως προσωπικα δεν βλεπω καποιο σημαντικο προβλημα να εχει,εσυ εχεις βρει κατι πολυ ενοχλητικο;
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές όταν είσαι στην κίνηση ή βιάζεσαι καταλαβαίνεις πόσο σε δυσκολεύει να στείλεις ένα sms ή να κάνεις μια απλή δουλειά.

Πολλές φορές έχω χρησιμοποιήσει το νύχι μου...έτσι μου έρχεται να του δέσω ένα μικρό πενάκι όπως στις δημόσιες υπηρεσίες που έχουν δεμένους τους στυλούς bic.

 

Δεν με βλέπω να το έχω πολύ ως mobile. Μάλλον θα πάρει την θέση ppc και θα πάρω ένα Νokia να βρω την υγειά μου.

Εγώ με το PhonePlus δεν δυσκολεύομαι καθόλου για κλήσεις και μηνύματα με το ένα χέρι (δηλαδή με το ένα δάχτυλο, δηλαδή με τον αντίχειρα) την ώρα που περπατάω στον δρόμο...

 

Υπάρχει και ένα καλό Full Screen Keybord απ' ότι θυμάμαι, αλλά πλέον έχω συνηθίσει έτσι.

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση για εμάς που το έχουμε αγορασμένο από E-bay (Γερμανία) και περασμένη big storage αγγλική rom να μπει με κάποιο τρόπο ελληνικό Τ9 ?

 

 

Κ.Ι.Σ.

Link to comment
Share on other sites

1. Πώς μπορώ με το που πατώ το πράσινο κουμπί του τηλεφώνου να έχω το PhonePlus αντί του default keypad;

 

2. Υπάρχει δυνατότητα να σβήνονται αυτόματα οι υπενθυμίσεις που έχουμε βάλει στο ημερολόγιο και έχουν περάσει;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

1. Πώς μπορώ με το που πατώ το πράσινο κουμπί του τηλεφώνου να έχω το PhonePlus αντί του default keypad;

 

2. Υπάρχει δυνατότητα να σβήνονται αυτόματα οι υπενθυμίσεις που έχουμε βάλει στο ημερολόγιο και έχουν περάσει;

 

1) Το επιλέγεις από τις ρυθμίσεις του προγράμματος.

 

2) Εγώ τις σβήνω μόνος μου κάθε βράδυ... Δοκίμασε να ρυθμίσεις το ActiveSync να συγχρονίζει όλες τις μελλοντικές υπενθυμίσεις και μόνο αυτές των προηγούμενων δύο εβδομάδων... Ίσως δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

1) Το επιλέγεις από τις ρυθμίσεις του προγράμματος.

 

Mπορείς να γίνεις λίιιγο πιο συγκεκριμένος...γιατί το έψαξα και δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να γίνεις λίιιγο πιο συγκεκριμένος...γιατί το έψαξα και δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ

 

Δεν το έχω εγκατεστημένο πλέον, οπότε θα σε παραπέμψω στο επίσημο site της εταιρείας στην προ-τελευταία εικόνα όπου φαίνονται οι ρυθμίσεις του προγράμματος, επιλέγεις "Map hardware key" και από τη λίστα που θα σου εμφανίσει επιλέγεις το "Green answer key" (ή κάπως έτσι... :O ). Πάντως είναι μία από τις επιλογές που σου δίνει εκεί. Θα το καταλάβεις ότι διάλεξες σωστά γιατί θα σου βγάλει ένα παράθυρο και θα σου πει να κάνεις soft reset για να αρχίσει να λειτουργεί το πράσινο κουμπί.

 

Σημείωσε ότι για να απεγκαταστήσεις το πρόγραμμα πρέπει να αλλάξεις πάλι αυτή την επιλογή (να βάλεις "No Key"), να κάνεις soft reset και μετά απεγκατάσταση, αλλιώς θα έχεις πρόβλημα!...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις soft reset για να ενεργοποιηθεί η επιλογή αυτή.

Αν έκανες soft reset και δεν ξεκινά το PhonePlus δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις soft reset για να ενεργοποιηθεί η επιλογή αυτή.

Αν έκανες soft reset και δεν ξεκινά το PhonePlus δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει... :confused:

 

Σου είπα ότι το δοκίμασα αυτό πριν μου το προτείνεις...μου βγάζει μήνυμα λάθος οπότε πήρε πόδι!:mad:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.Μου έχει σφηνωθεί η εξής ιδέα στο μυαλό.Μήπως θα μπορούσαμε να έχουμε το dialer/τηλέφωνο πραγματικά ή εικονικά μόνιμα εγκατεστημένο στην today screen?Ετσι ώστε μολις ανοιγουμε την οθόνη του s100 να είμαστε και έτοιμοι να τηλεφωνήσουμε:blink: ;Δεν ξέρω αν έχει γίνει ή αν γίνεται, πάντως η ιδέα μου ήρθε μετά τη χρήση του vjdialer προγράμματος που διανεμήθηκε απο το xda developers αρκετό καιρό πριν και που σου δίνει τη δυνατότητα να καλείς πολύ γρήγορα όποιον θες προσθέτοντας ένα shortcut/εικονίδιο στην today screen.
To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.Μου έχει σφηνωθεί η εξής ιδέα στο μυαλό.Μήπως θα μπορούσαμε να έχουμε το dialer/τηλέφωνο πραγματικά ή εικονικά μόνιμα εγκατεστημένο στην today screen?Ετσι ώστε μολις ανοιγουμε την οθόνη του s100 να είμαστε και έτοιμοι να τηλεφωνήσουμε:blink: ;Δεν ξέρω αν έχει γίνει ή αν γίνεται, πάντως η ιδέα μου ήρθε μετά τη χρήση του vjdialer προγράμματος που διανεμήθηκε απο το xda developers αρκετό καιρό πριν και που σου δίνει τη δυνατότητα να καλείς πολύ γρήγορα όποιον θες προσθέτοντας ένα shortcut/εικονίδιο στην today screen.

Ποιός ο λόγος να χαραμίσεις τόσο χώρο στην today screen; Ένα πάτημα πλήκτρου είναι όλο κι όλο για να μπεις στον dialer.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει miniSD στο S100 και τι μέγεθος; Θέλω να πάρω μία κάρτα αλλά θα ήθελα να δουλεύει, αν μελλοντικά αλλάξω σε Nokia N80.
Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο λόγος να χαραμίσεις τόσο χώρο στην today screen; Ένα πάτημα πλήκτρου είναι όλο κι όλο για να μπεις στον dialer.

 

Ακριβώς! Πάτα το πράσινο κουμπί και αμέσως θα σε πάει στο dialer...:rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Πάτα το πράσινο κουμπί και αμέσως θα σε πάει στο dialer...:rolleyes:

σας ευχαριστώ και τους δύο αλλά αυτά τα ήξερα.θα προτιμούσα να το έχω στην today screen για να μην βγάζω γραφίδα έστω για να κλείσω το dialer,γιατί ανοιγει με το πρασινο κουμπι δεν κλεινει ομως...τουλαχιστον χωρις νυχι ή γραφίδα;) και έπειτα ίσως μου έδινε και μια καλύτερη αίσθηση τηλεφώνου.anyway...

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ και τους δύο αλλά αυτά τα ήξερα.θα προτιμούσα να το έχω στην today screen για να μην βγάζω γραφίδα έστω για να κλείσω το dialer,γιατί ανοιγει με το πρασινο κουμπι δεν κλεινει ομως...τουλαχιστον χωρις νυχι ή γραφίδα;) και έπειτα ίσως μου έδινε και μια καλύτερη αίσθηση τηλεφώνου.anyway...

φυσικα θα συμφωνησω και γω με τα παιδια που λενε οτι δεν υπαρχει λογος να βλεπεις τον dialer στην οθονη του κινητου σου. σιγουρα υπαρχουν πολυ πιο χρησιμα πραγματα.

και φυσικα ουτε νυχι ουτε γραφιδα χρειαζεσαι. οπως πατας το πρασινο κουμπακι για να ανοιξει, ετσι πατας το κοκκινο και το κλεινεις

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ και τους δύο αλλά αυτά τα ήξερα.θα προτιμούσα να το έχω στην today screen για να μην βγάζω γραφίδα έστω για να κλείσω το dialer,γιατί ανοιγει με το πρασινο κουμπι δεν κλεινει ομως...τουλαχιστον χωρις νυχι ή γραφίδα;) και έπειτα ίσως μου έδινε και μια καλύτερη αίσθηση τηλεφώνου.anyway...

 

Ποιά γραφίδα και ποιό νύχι...όπως είπε o psybill πράσινο για να καλέσεις νούμερο και κόκκινο για να βγεις από το dialer pad ...δεξί πλάγιο κουμπί και sleep.:zzz: :alien:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

βασικα σταματησε η υποστηριξη οπως γινεται παντα σε ολες τις εταιρειες αμα βγαζουν νεα μοντελα,παντως προσωπικα δεν βλεπω καποιο σημαντικο προβλημα να εχει,εσυ εχεις βρει κατι πολυ ενοχλητικο;

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνουν βελτιώσεις... 1 χρόνου μοντέλο είναι και έχει να βγάλει νέα έκδοση πριν από το προηγούμενο καλοκαίρι... Προσωπικά δεν θα αγόραζα πάλι Qtek με αυτή την υποστήριξη! Ακόμα και η Nokia βγάζει αναβαθμίσεις λογισμικού 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία 1 συσκευής !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Εγώ σαφώς και θα ξαναγόραζα Qtek-imate ...διότι τα μηχανάκια τους είναι απροβλημάτιστα εν αντιθέσει με τα Symbian της Νokia που δεινοπάθησα.

 

Οι αναβαθμίσεις λογισμικού δεν είναι πιστοποιητικό υπεροχής...ίσα ίσα που δεν τιμά μία εταιρεία να βγάζει πολλές από δαύτες διότι σημαίνει ότι παρουσιάζουν πρόβλημα που χρήζει διόρθωσης.

 

Αnyway...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.Μου έχει σφηνωθεί η εξής ιδέα στο μυαλό.Μήπως θα μπορούσαμε να έχουμε το dialer/τηλέφωνο πραγματικά ή εικονικά μόνιμα εγκατεστημένο στην today screen?Ετσι ώστε μολις ανοιγουμε την οθόνη του s100 να είμαστε και έτοιμοι να τηλεφωνήσουμε:blink: ;Δεν ξέρω αν έχει γίνει ή αν γίνεται, πάντως η ιδέα μου ήρθε μετά τη χρήση του vjdialer προγράμματος που διανεμήθηκε απο το xda developers αρκετό καιρό πριν και που σου δίνει τη δυνατότητα να καλείς πολύ γρήγορα όποιον θες προσθέτοντας ένα shortcut/εικονίδιο στην today screen.

 

Καλησπερα..

Το προγραμμα vjdialer ειναι παρομοιο με το MyPhoneShortcuts?

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνουν βελτιώσεις... 1 χρόνου μοντέλο είναι και έχει να βγάλει νέα έκδοση πριν από το προηγούμενο καλοκαίρι... Προσωπικά δεν θα αγόραζα πάλι Qtek με αυτή την υποστήριξη! Ακόμα και η Nokia βγάζει αναβαθμίσεις λογισμικού 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία 1 συσκευής !!!
παντως στα 7650-3650-6600-7610 που ειχα σταματησαν πριν τον χρονο,τι αναβαθμιση να σου βγαλουν για το s100 αν δεν χρειαζεται να βελτιωσουν κατι σημαντικο;ποιο προβλημα εχεις παρατηρησει στο s100 σου;βελτιωσεις σιγουρα μπορουν να γινουν σε ολες τις συσκευες αλλα δεν τις κανουν οι εταιρειες για να πουλησουν το επομενο μοντελο
Link to comment
Share on other sites

το vj dialer είναι πρόγραμμα που σου δίνει τη δυνατότητα σε συνδυασμό με κάποιο άλλο που δημιουργεί shortcuts στην today screen να κάνεις εικονίδια/shortcuts που θα έχουν το όνομα επαφών σου και πιέζοντας τα να καλείς τη συγκεκριμένη επαφή χωρίς τίποτε άλλο.τώρα για το προγραμμα που λες δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσω.παντως αν θες περισσότερα για το προγραμματάκι δες

h**p://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=26972&postdays=0&postorder=asc&highlight=vjdialer&start=0&sid=d89153b503a04cd5f87db4f6dedfd9c1

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

το vj dialer είναι πρόγραμμα που σου δίνει τη δυνατότητα σε συνδυασμό με κάποιο άλλο που δημιουργεί shortcuts στην today screen να κάνεις εικονίδια/shortcuts που θα έχουν το όνομα επαφών σου και πιέζοντας τα να καλείς τη συγκεκριμένη επαφή χωρίς τίποτε άλλο.τώρα για το προγραμμα που λες δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσω.παντως αν θες περισσότερα για το προγραμματάκι δες

h**p://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=26972&postdays=0&postorder=asc&highlight=vjdialer&start=0&sid=d89153b503a04cd5f87db4f6dedfd9c1

 

Σ ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση σου! Μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποιο "ελαφρυ" προγραμμα που δημιουργει shortcuts?

Thanx Anyway :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει miniSD στο S100 και τι μέγεθος; Θέλω να πάρω μία κάρτα αλλά θα ήθελα να δουλεύει, αν μελλοντικά αλλάξω σε Nokia N80.
doulevi awoga exo dokimasi xoritikotita eos 1G kai pai sfaira ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...