Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H microsoft δε θέλει να αναβαθμιζόμαστε για να πουλάει καινούριο software (δες π.χ. εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=294142) και η HTC και οι άλλες εταιρίες επίσης δε θέλουν, για να πουλάνε καινούριες συσκευές με το ίδιο hardware και αλλάζοντας λίγο το look του τηλεφώνου....
I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκεφτόμουν κι εγώ για wm5 στο S100 (το είχα πολύ παλιότερα) και μόλις είδα αυτή τη δημοπρασία...

 

http://www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=7151809

 

είναι ψέμμα...;;;

 

Πάντως πέρυσι αγόρασα από τον συγκεκριμένο στο fleamarket ένα QTEK 9000 ΚΑΙ ένα s100, σε άψογη κατάσταση και είμαι πολύ ευχαριστημένος, στα μισά χρήματα απ' ότι κυκλοφορούσαν εδώ. Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα (και δεν παίρνω ποσοστά...). Αποκλείεται να λέει ψέματα.

Γ.Μ.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρυσι αγόρασα από τον συγκεκριμένο στο fleamarket ένα QTEK 9000 ΚΑΙ ένα s100, σε άψογη κατάσταση και είμαι πολύ ευχαριστημένος, στα μισά χρήματα απ' ότι κυκλοφορούσαν εδώ. Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα (και δεν παίρνω ποσοστά...). Αποκλείεται να λέει ψέματα.

 

Από Intel 416 σε Omap είναι βελτίωση; :lol:

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος και χρειαζομαι επειγοντος βοηθεια!

Εχω ενα s100 και θελω να το χρησιμοποιησω σαν modem με usb για να συνδεθει το laptop στο internet μεσω κανονικης γραμμης καλωντας αριθμο ΕΠΑΚ οχι με gprs.

Αυτο γιατι θα παω καπου χωρις τηλεφωνικη γραμμη και έχω δωρεαν πολλες ωρες αστικων κλησεων και δεν θελω να πανε χαμενες και χρειαζομαι οποσδηποτε internet

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Kαι θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και τα WM5.0 :)

http://www.ipaqhq.com/forums/showthread.php?t=17580

Το μόνο κακό είναι οτι μερικά προγράμματα που είναι γραμμένα για WM2003SE δεν τρέχουν... Αλλά αξίζει!

 

ρε παιδία επειδη είμαι λιγο άσχετος πως δουλευει αυτό το εμυλατορ? εχω κατεβάσει την εκδοση για win2003 ce

Αφου έμπλεξα με την τεχνολογία καλα να πάθω......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να ακούσουμε την μουσική του S100 μέσω bluetooth.Οσες φορές δοκίμασα μόνο οι κλήσεις περνάνε και οχι η μουσική.Χρησιμοποίησα το bluetooth HBH-65 της sony-ericson.

Προσπάθησα να βρώ κάποια προγράμματα διαχείρισης του bt αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω αναβαθμισα τη rom στο i-mate jam απο το clubimate με επιτυχια, αλλα εχω το εξης προβλημα : πολλη αργη ανταποκριση στο tapping της οθονης με το στιλο, ενω με τα buttons ολα ok.

καποια βοηθεια παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βρήκα ένα i-mate jam σε πολύ καλή κατάσταση 150 ευρώ. Αξίζει να το αγοράσω; Και θα ήθελα να ρώτήσω επίσής αν μπορώ με αυτή τη συσκευή να συνδέομαι ασύρματα στο internet όπως π.χ. με το laptop.
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
η τιμη ειναι πολυ καλη,ειναι μια χαρα μηχανακι,απο τα αγαπημενα μου:happy: δυστυχως για ασυρματη συνδεση πρεπει να παρεις μια sd wifi με κοστος περιπου στα 40-50 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί το imate jam να αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες (για τον κατάλογο κυρίως) και αν ναι πως. Και επίσης κάπου στο forum διάβασα ότι μπορεί η καρτα sd wi-fi να έχει πρόβλημα με το imate jam ή με το MDA. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα MDA Compact (Qtek-S100) με Windows Mobile 2003 SE + Fortuna Slim BT GPS.

 

Μετά από ένα από τα συνηθισμένα soft reset το pda μου αρνείται να επικοινωνήσει πλέον με το GPS. Συγκεκριμένα το soft reset έγινε κατά λάθος επειδή αποσυνέδεσα το PDA από το USB charger πριν το βγάλω από την πρίζα (το έχω ξαναπάθει αρκετές φορές). Ενώ λοιπόν μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα κανένα πρόβλημα με το GPS για μήνες άψογης χρήσης, μετά τίποτα!

 

Δεν φταίει το Destinator γιατί δοκίμασα και με άλλα προγράμματα που χρησιμοποιούν GPS, όπως το Ozi Explorer. Το βλέπει σαν συσκευή Bluetooth (την απεγκαθιστώ και την εγκαθιστώ κανονικά), ενώ το PC μου με bluetooth USB "βλέπει" τόσο το PDA όσο και το GPS. Δεν έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις σύνδεσης (COM5, 38400, NMEA) αν και μετά την εμφάνιση του προβλήματος δοκίμασα και άλλες θύρες και ταχύτητες χωρίς αποτέλεσμα. Tόσο το PDA, όσο και το GPS δεν είχαν κάποια πτώση. Τα leds μπαταρίας και σήματος του GPS πρασινίζουν κανονικά, αλλά το τρίτο led που δείχνει ενεργή επικοινωνία με το Destinator δεν ανάβει. Ενώ λοιπόν όλα φαίνονται να λειτουργούν κανονικά το GPS δεν επικοινωνεί με το PDA!

 

Το μόνο περίεργο που παρατήρησα είναι ότι στα Bluetooth settings του PDA, στο tab COM Ports όταν κάνω edit το Slim BT GPS δεν βρίσκει καμία διαθέσιμη Port (και η παρένθεση είναι κενή). Βέβαια για να πω τη μαύρη αλήθεια δεν θυμάμαι αν αυτό ήταν έτσι και πριν το πρόβλημα αφού δεν είχε χρειαστεί να το ψάξω.

 

Προσπαθώ να αποφύγω πάση θυσία το hard reset καθότι με τα Windows Mobile 2003 SE θα είναι μαρτύριο να ξαναεγκαταστήσω όλα τα προγράμματα, τις επαφές, το ημερολόγιο και τα personal settings απο την αρχή, οπότε κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

 

Σημειωτέον ότι η χρήση που του κάνω είναι 80% πλοήγηση, 10% organizer, 10% games (δεν το χρησιμοποιώ ως τηλέφωνο) οπότε χωρίς το GPS ουσιαστικά καθίσταται άχρηστο.

 

Καμιά ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα MDA Compact (Qtek-S100) με Windows Mobile 2003 SE + Fortuna Slim BT GPS.

 

Μετά από ένα από τα συνηθισμένα soft reset το pda μου αρνείται να επικοινωνήσει πλέον με το GPS..... ενώ το PC μου με bluetooth USB "βλέπει" τόσο το PDA όσο και το GPS....

 

Μήπως προσπαθείς να "δεις" το Fortuna από το S100 την ίδια στιγμή που αυτό είναι συνδεδεμένο με το PC σου ? Νομίζω οτι δεν γίνεται να συνδέεται ταυτόχρονα με δύο συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως προσπαθείς να "δεις" το Fortuna από το S100 την ίδια στιγμή που αυτό είναι συνδεδεμένο με το PC σου ? Νομίζω οτι δεν γίνεται να συνδέεται ταυτόχρονα με δύο συσκευές.
Όχι βέβαια. Πλοήγηση κάνω από το αυτοκίνητο που δεν έχω PC. Έχω φάει τον κόσμο να βρω τι φταίει και δεν μπορώ :(
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Πλοήγηση κάνω από το αυτοκίνητο που δεν έχω PC. Έχω φάει τον κόσμο να βρω τι φταίει και δεν μπορώ :(

 

Δοκίμασε με ένα reset στο fortuna (βγάλε για λίγο την μπαταρία)

Edit : Δοκίμασε πρώτα το εξής : Σβήσε όλες τις BT συσκευές από το S100 και κάνε soft reset, στη συνέχεια ψάξε ξανά για συσκευές και κάνε pairing με το fortuna. Υποψιάζομαι ότι έχει "πιάσει" τη serial port του S100 κάποια άλλη συσκευή (π.χ. το PC σου)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με ένα reset στο fortuna (βγάλε για λίγο την μπαταρία)

Edit : Δοκίμασε πρώτα το εξής : Σβήσε όλες τις BT συσκευές από το S100 και κάνε soft reset, στη συνέχεια ψάξε ξανά για συσκευές και κάνε pairing με το fortuna. Υποψιάζομαι ότι έχει "πιάσει" τη serial port του S100 κάποια άλλη συσκευή (π.χ. το PC σου)

Φίλε cybernec δεν ξέρω πώς να σε ευχαριστήσω! Ακολούθησα τις οδηγίες σου και έφτιαξε! Μου πήρε λίγο χρόνο μέχρι να καταλάβω πως το default passkey είναι 0000 (και όχι 1111 ή 1234 που προσπαθούσα) αλλά η ουσία είναι ότι τώρα δουλεύει και πάλι και γλύτωσα και το hard reset που θα πήγαινε στο βρόντο!

 

1000 ευχαριστώ και να σε έχει ο Θεός καλά να βοηθάς κι άλλους! :)

Link to comment
Share on other sites

.......Μου πήρε λίγο χρόνο μέχρι να καταλάβω πως το default passkey είναι 0000 (και όχι 1111 ή 1234 που προσπαθούσα)....

 

Από το avatar σου προκύπτει το γιατί έβαζες αυτούς τους κωδικούς:lol:

Να σαι καλά και συ φίλε μου:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, μηπως γνωριζει καποιος αν η Sandisk Extreme III 2gb και η Sandisk Ultra II 4gb ειναι συμβατες με το S-100;

 

Εχω βάλει sandisk 4gb με ταχύτητα 150 και δουλεύει κανονικά.Καλό είναι οτι πάρεις να το δοκιμάσεις στην συσκευή πρώτα, πολλά καταστήματα στο επιτρέπουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest a778899
Εχω βάλει sandisk 4gb με ταχύτητα 150 και δουλεύει κανονικά.Καλό είναι οτι πάρεις να το δοκιμάσεις στην συσκευή πρώτα, πολλά καταστήματα στο επιτρέπουν.

 

Φιλε nikar, πηρα την sandisk ultra II 4gb και η συσκευη δεν τη βλεπει. Ενω την Sandisk Extreme III 2gb τη βλεπει κανονικα. Εσυ ποια εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nikar, πηρα την sandisk ultra II 4gb και η συσκευη δεν τη βλεπει. Ενω την Sandisk Extreme III 2gb τη βλεπει κανονικα. Εσυ ποια εβαλες;

 

 

Οντως την sandisk ultra II δεν τη βλέπει αυτή τελικά που έβαλα δεν είναι sandisk sorry αλλά είναι αυτή

http://www.nextag.com/Pqi-4GB-Secure-Digital-504153014/prices-html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω το S100 και αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι...

 

Δεν έχω σήμα, μου λέει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο... Στην ACE Hellas μου ζήτησαν 295 ευρώ για αλλαγή mainboard, έχει σπάσει απ'ότι μου είπαν. Το άνοιξα μόνος μου αλλά δεν βλέπω να έχει σπάσει κάτι. Λέτε να είναι η κεραία;

 

Ξέρει κανείς κάποιον που να επισκευάζει συσκευές (pm me).

 

Thanx in advance :)

 

edit

To έφτιαξα μόνος μου. Το έκανα βίδες, καθάρισα τις επαφές και όλα ΟΚ.

Για να ξέρετε με τι άχρηστους έχουμε να κάνουμε στο επίσημο service. Κατευθείαν για αλλαγή πλακέτας μου είπαν οι παλιομ@λ@κες... Στο τσακ ήμουν να τα σκάσω. Αλλά ακόμα δεν τελείωσα μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...