Jump to content

Electric bike


dimgeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να ξεκινήσουμε μια συζήτηση όσοι έχουμε η σκεφτόμαστε την αγορά ενός ηλεκτρικού ποδηλάτου ...

Εγώ δοκίμασα το xiaomi και το fiido ..ξεκάθαρα το fiido μου άρεσε πολύ περισσότερο και προχώρησα στην αγορά του από το gearbest..

Θέλει υπομονή μιας και έρχεται με railway shipping τα οποία είναι με τρένο..εμένα έκανε 45 μέρες

 

FIIDO D1 FOLDING ELECTRIC BIKE.

Τιμή γύρω στα 380 ευρω..

Σπαστο ηλεκτρικο ποδηλατο με ένα μοτερ 250 watt στον πίσω τροχο.

τροχοι 14 ιντσών,

3 mode οδηγησης,

12 ενσωματομενες ταχυτητες.

Εμπρός φως πίσω ανακλαστηρας.

7.800mha μπαταρία μη αποσπωμενη

40 km αυτονομια.80 αν βοηθάς με το πετάλι.

25km τελικη με το ηλεκτρικό σύστημα.

Ανεβαίνει ανηφόρες με κλίση έως 30% χωρίς βοηθεια από τον αναβάτη.

Περιλαμβάνει όργανο με 4 led για να βλέπουμε το φορτίο της μπαταρίας,περιλαμβανει βάση για κινητο με θύρα usb ώστε να φορτισουμε ότι χρειαζομαστε..

Δύο δισκοφρενα εμπρός και πισω

οδηγίες

 

Unboxing

 

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το έχω εδώ και περίπου ένα μήνα.

Το ποδηλατάκι απλά τα σπάει.

Το βάζω μετρό και πάω δουλειά , κάνω 10 χλμ σε αυτό κάθε μέρα και έχει μπαταρία σίγουρα για άλλα τόσα.

Ότι θέλετε ρωτάτε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το αυτό το Tailg εδώ και 4 χρόνια, με διαφορές στο χρώμα και ότι έχω βγάλει το καλαθάκι και έβαλα ποτηροθήκη ! ;) Στα δύο χρόνια άλλαξα μια μπαταρία και τώρα θέλει πάλι αλλαγή (κόστος περίπου 150 ευρώ).

Στα θετικά ... σχεδόν όλα. Λύνει τα χέρια σε όλες τις κοντινές μετακινήσεις με μηδαμινό κόστος.

Στα αρνητικά ...Θέλει περισσότερη προσοχή από το μηχανάκι γιατί δεν ακούγεται καθόλου και πετάγονται μπροστά σου πολύ εύκολα. Άλλο αρνητικό είναι ότι δύσκολα βρίσκεις ανταλλακτικά, φέτος ήθελα και μια δεύτερη θήκη μπαταρίας και δε μπόρεσε να μου βρει ο εισαγωγέας, γιατί είναι παλιό μοντέλο. Τέλος, όταν χρειάστηκε να αλλάξω το πίσω λάστιχο (σαμπρέλα), αναγκάστηκα και ξήλωσα μεγάλο μέρος του μοτέρ, αφού είναι ενσωματωμένο πάνω στην πίσω ρόδα.

Συμπέρασμα : Την επόμενη φορά που θα αγοράσω ηλεκτρικό ποδήλατο, θα πάρω κατευθείαν και δεύτερη θήκη μπαταρίας για να μπορώ να αφήνω τη μια στο φορτιστή όταν αδειάσει και να παίρνω την άλλη άμεσα. Και αυτή τη φορά θα φροντίσω ο αντιπρόσωπος (η έστω κάποιο service) να είναι κοντά στο σπίτι μου, για να αλλάζω εκεί λάστιχα ! :lol:

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν υπάρχει Ελλάδα...τακάκια κτλ βρίσκεις όπως και λάστιχα,κτλ..Το θέμα είναι μοτέρ κι μπαταρία...εκεί Δυστυχώς απο Κίνα....τρομερό μέχρι στιγμής το fiido..Η μπαταρία δείχνει να μην έχει θέμα παρά τα 2000+ χιλιόμετρα.θα ήθελα σίγουρα πλέον ένα μεγαλύτερο μοτέρ να βαράει 35/40'km/h....εντύπωση μου κάνει το κράτημα στις στροφές παρότι 14έριδες τροχοί..

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως επηρεαζει το κρατημα στις στροφες η διαμετρος των τροχων?
Όπως ένα συμβατικό αμάξι...Η και ποδήλατο...Όσο πιο μικρή η διάμετρος τόσο πιο απότομες αντιδράσεις..και με λιγότερα χιλιόμετρα...θυμασαι τα αγωνιστικά ποδήλατα με το μικρό ελαστικό πως έστριβε??δοκίμασε να μπεις με τα δια χιλιόμετρα με ένα ποδήλατο πολύ πιο φαρδύ σε ελαστικό και μικρότερο σε μέγεθος τροχού και θα έχεις την απάντηση...

Όταν πλαγιαζει το ποδήλατο ο μικρός τροχός έχει πολύ χαμηλότερο κέντρο βάρους οπότε δεν μπορεί να πάρει την ίδια κλίση με έναν μεγαλύτερο τροχό πριν χαιρετήσει η πρόσφυση και αγοράσεις καινούργιο σετ μουτρα

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...
On 3/1/2019 at 4:30 ΜΜ, icebox said:

Το έχω εδώ και περίπου ένα μήνα.

Το ποδηλατάκι απλά τα σπάει.

Το βάζω μετρό και πάω δουλειά , κάνω 10 χλμ σε αυτό κάθε μέρα και έχει μπαταρία σίγουρα για άλλα τόσα.

Ότι θέλετε ρωτάτε!

Καλημέρα !

η φόρτιση του πόση ώρα διαρκεί ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...