Jump to content

Aγορά κινητού έως 250 ευρώ με κύριο κριτήριο την κάμερα


aeras78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα βοήθεια για επιλογή κινητού με καλή κάμερα, κυρίως για φωτογραφίες.

Δεν το θέλω για χρήση με παιχνίδια, μόνο fb, insta και απλές εφαρμογές, αλλά να μη σέρνεται κιόλας

 

Έχω δει κάποια:

Samsung Galaxy J7 2017

Meizu Pro 6 Plus

Meizu M6 Note

Sony Xperia XA1

Huawei Honor 6X/7X

Ηuawei p10 lite

Κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

HTC u ultra.. Από μένα.

Γρήγορο παντού , πολύ καλή κάμερα που με την χρήση gcam γίνεται καλύτερη. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα , αλλά σε αυτά τα χρήματα δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο.

 

Same Sh1t... Different Day

Edited by karajim80
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Δες και xiaomi mi note 3 από Κίνα. Εξαιρετική κάμερα. Δεν έχει 800αρα αλλά έχει πολύ δυνατή αυτονομία

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγω στο HTC U Ultra ή στο Μi note 3, τα οποία,καθώς θεωρούνται καλύτερα από τις υπόλοιπες επιλογές.

Ποιο από τα δυο υπερτερεί σε φωτογραφική;

Αν θεωρούνται παρόμοια σε κάμερα, τι μπορεί να γύρει τη ζυγαρία υπέρ του ενός ή του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγω στο HTC U Ultra ή στο Μi note 3, τα οποία,καθώς θεωρούνται καλύτερα από τις υπόλοιπες επιλογές.

Ποιο από τα δυο υπερτερεί σε φωτογραφική;

Αν θεωρούνται παρόμοια σε κάμερα, τι μπορεί να γύρει τη ζυγαρία υπέρ του ενός ή του άλλου.

 

Τα ειχα και τα 2.

 

Υπερ U Ultra:

- Πολύ ανώτερη οθονη (contrast, αναλυση, μέγεθος)

- Λιγο καλυτερος ηχος στα εξωτερικά ενω συνοδεύεται απο πολύ καλά hands free

- 800αρα μπάντα

- Εγγύηση

- Πολυ ανώτερο βιντεο (ειδικά στον ήχο)

- Καμερα στα προσωπα (φυσική και καλή λεπτομέρεια) καθώς και indoor φωτισμο (πχ σαλόνι) και καλυτερο OIS (πολυ ευκολότερες λήψεις)

 

Υπερ mi note 3:

- Πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες

- Πιο μαζεμένο

- Γρηγορότερη φόρτιση

- Δαχτυλικο (πιο γρήγορο)

- Αυτονομια που ειναι η διπλάσια

- Κάμερα στα νυχτερινά (σκοτεινα) τοπία καθώς και ημερήσια landscapes όσον αφορά τη λεπτομέρεια (με κόστος λιγο τη φυσικότητα και θόρυβο στον ουρανό)

 

Δες εδώ το συγκριτικό μου Mi Note 3 vs U Ultra

Βέβαια το χω λιγο αδικήσει το U Ultra γιατι δεν έχω πρόσωπα. Στα πρόσωπα κερδίζει κατά κράτος.

Δες για παράδειγμα τη φώτο απο κάτω. Τόσο φυσικά και λεπτομερή πρόσωπα δεν θα δεις στο mi note 3

 

39894629890_ef26119b61_z.jpg2018-04-25_10-40-55 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα και τα 2.

 

Υπερ U Ultra:

- Πολύ ανώτερη οθονη (contrast, αναλυση, μέγεθος)

- Λιγο καλυτερος ηχος στα εξωτερικά ενω συνοδεύεται απο πολύ καλά hands free

- 800αρα μπάντα

- Εγγύηση

- Πολυ ανώτερο βιντεο (ειδικά στον ήχο)

- Καμερα στα προσωπα (φυσική και καλή λεπτομέρεια) καθώς και indoor φωτισμο (πχ σαλόνι) και καλυτερο OIS (πολυ ευκολότερες λήψεις)

 

Υπερ mi note 3:

- Πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες

- Πιο μαζεμένο

- Γρηγορότερη φόρτιση

- Δαχτυλικο (πιο γρήγορο)

- Αυτονομια που ειναι η διπλάσια

- Κάμερα στα νυχτερινά (σκοτεινα) τοπία καθώς και ημερήσια landscapes όσον αφορά τη λεπτομέρεια (με κόστος λιγο τη φυσικότητα και θόρυβο στον ουρανό)

 

Δες εδώ το συγκριτικό μου Mi Note 3 vs U Ultra

Βέβαια το χω λιγο αδικήσει το U Ultra γιατι δεν έχω πρόσωπα. Στα πρόσωπα κερδίζει κατά κράτος.

Δες για παράδειγμα τη φώτο απο κάτω. Τόσο φυσικά και λεπτομερή πρόσωπα δεν θα δεις στο mi note 3

 

39894629890_ef26119b61_z.jpg2018-04-25_10-40-55 by Andreas L., on Flickr

 

Άκρως κατατοπιστικό το post σου, σε ευχαριστώ.

Γενικά βλέπω πως είναι δυσκολη η επιλογή μιας και οι διαφορές είναι μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σε 32 από όσο ξέρω..

 

Same Sh1t... Different Day

 

Οχι δεν υπαρχει. Μιλάμε για κινητό που ειχε 700+ ευρω οταν πρωτοβγηκε (πέρυσι). Όποτε εχει γενικα premium χαρακτηριστικα.

 

Πάντως να πω οτι 700+ δεν αξιζε. Αλλά 270 ειναι εξαιρετική επιλογή. Μαζι με το Mn3 αποτελουν ισως τις πιο vfm επιλογες σε αυτα τα χρήματα. Προσωπικά προτίμησα το mn3 τότε.

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα και τα 2.

 

Υπερ U Ultra:

- Πολύ ανώτερη οθονη (contrast, αναλυση, μέγεθος)

- Λιγο καλυτερος ηχος στα εξωτερικά ενω συνοδεύεται απο πολύ καλά hands free

- 800αρα μπάντα

- Εγγύηση

- Πολυ ανώτερο βιντεο (ειδικά στον ήχο)

- Καμερα στα προσωπα (φυσική και καλή λεπτομέρεια) καθώς και indoor φωτισμο (πχ σαλόνι) και καλυτερο OIS (πολυ ευκολότερες λήψεις)

 

Υπερ mi note 3:

- Πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες

- Πιο μαζεμένο

- Γρηγορότερη φόρτιση

- Δαχτυλικο (πιο γρήγορο)

- Αυτονομια που ειναι η διπλάσια

- Κάμερα στα νυχτερινά (σκοτεινα) τοπία καθώς και ημερήσια landscapes όσον αφορά τη λεπτομέρεια (με κόστος λιγο τη φυσικότητα και θόρυβο στον ουρανό)

 

Μιας και είχες και τα δυο θα λίγη βοήθεια ακόμα για την επιλογή.

Έχω σημειώσει στην παράθεση όσα θεωρώ σημαντικά για μένα.

Για κινητό που θα πρέπει να καλύπτει τις ανάγκες ενός πολυήμερου ταξιδιού ποιο από τα 2 θα διάλεγες;

(Αφορμή για αναζήτηση κινητού είναι ένα ταξίδι στην Αμερική που θα κάνω το καλοκαίρι. Φωτογραφική μηχανή δεν υπάρχει και με δεδομένο ότι έχω ήδη ένα Xiaomi Redmi 2 με άθλια κάμερα και μέτρια αυτονομία, σκέφτηκα να αναβαθμιστώ -οικονομικά- σε τηλέφωνο με καλή φωτογραφική.)

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να σου πω. Αν δεν κουβαλας power bank ισως καλυτερα το Mi note 3. Κατα τα άλλα εσυ ξερεις καλύτερα τι χρειάζεσαι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταλήγω προς mi note 3 μάλλον και αγορά από banggood.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σχετικά με τις rom πριν το παραγγείλω?

H διαδικασία να φλασάρω νέα rom αν χρειαστεί είναι εύκολη;

Link to comment
Share on other sites

Καταλήγω προς mi note 3 μάλλον και αγορά από banggood.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σχετικά με τις rom πριν το παραγγείλω?

H διαδικασία να φλασάρω νέα rom αν χρειαστεί είναι εύκολη;

 

Ειμαι στην ιδια διαδικασια για επιλογη συσκευης. Με ποιο κριτηριο κατεληξες στο mn3;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ιδια διαδικασια για επιλογη συσκευης. Με ποιο κριτηριο κατεληξες στο mn3;

Κυρίως για την πολύ καλή κάμερα, καλύτερη από του mi6 ή άλλων ακριβότερων κινητών. Έχει βαθμολογία 90 στο DxOMark το οποίο θεωρείται ιδιαίτερα αξιόπιστο στις δοκιμές κάμερας.

Επίσης είδα πολύ καλές φωτό ανεβασμένες από άλλους χρήστες (antretng) εδώ στο φόρουμ, ειδικά σε χαμηλό φωτισμό.

Για ακόμα καλύτερη κάμερα θα πρέπει να δώσω 400€+ τα οποία δεν διαθέτω.

Οπότε για τα χρήματα του (250€) το θεωρώ εξαιρετική πρόταση, αν συνυπολογιστεί πως έχει πολύ καλή αυτονομία, είναι γρήγορο για τη χρήση που το θέλω, δεν ζεσταίνεται και είναι αρκετά μαζεμένο για 5,5 ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

@aeras78 Παρήγγειλα για την ανηψια και ήρθε πριν μια εβδομάδα με global rom. Δεν τους είχα πει κάτι για την rom, και τα άλλα παιδιά που πήραν από εκεί με Global τους ήρθε. Αποστολή με priority direct mail και είσαι έτοιμος.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το κουπόνι 5bgnote3 για να βγει 247 €.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως για την πολύ καλή κάμερα, καλύτερη από του mi6 ή άλλων ακριβότερων κινητών. Έχει βαθμολογία 90 στο DxOMark το οποίο θεωρείται ιδιαίτερα αξιόπιστο στις δοκιμές κάμερας.

Επίσης είδα πολύ καλές φωτό ανεβασμένες από άλλους χρήστες (antretng) εδώ στο φόρουμ, ειδικά σε χαμηλό φωτισμό.

Για ακόμα καλύτερη κάμερα θα πρέπει να δώσω 400€+ τα οποία δεν διαθέτω.

Οπότε για τα χρήματα του (250€) το θεωρώ εξαιρετική πρόταση, αν συνυπολογιστεί πως έχει πολύ καλή αυτονομία, είναι γρήγορο για τη χρήση που το θέλω, δεν ζεσταίνεται και είναι αρκετά μαζεμένο για 5,5 ίντσες.

 

Μια επισημανση. Δεν έχει καλύτερη κάμερα από το mi6. Ίδια κάμερα έχουν. Εκτός αν αναφέρεσαι στη μπροστινή.

Link to comment
Share on other sites

@aeras78 Παρήγγειλα για την ανηψια και ήρθε πριν μια εβδομάδα με global rom. Δεν τους είχα πει κάτι για την rom, και τα άλλα παιδιά που πήραν από εκεί με Global τους ήρθε. Αποστολή με priority direct mail και είσαι έτοιμος.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το κουπόνι 5bgnote3 για να βγει 247 €.

 

Σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Γνωρίζεις αν η Global είναι οκ ή θα χρειαστεί να περάσω κάποια άλλη;

Χρειάζεται να επιλέξω κάποια έξτρα ασφάλεια αποστολής κατά την παραγγελία;

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια επισημανση. Δεν έχει καλύτερη κάμερα από το mi6. Ίδια κάμερα έχουν. Εκτός αν αναφέρεσαι στη μπροστινή.

Nαι έχεις δίκιο, απλά κάπου διάβασα - ίσως και εδώ στο φόρουμ - πως το mi6 (στην πίσω κάμερα) υστερεί ελαφρά σε σχέση το mi note 3 γιατί χρησιμοποιεί διαφορετικό αλγόριθμο. Δεν ξέρω αν ισχύει σίγουρα ή αν είναι θέμα έκδοσης rom που διορθώθηκε κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ίσχυε οταν γράφτηκε... Δηλαδή να είχε βγει με πιο τελευταία έκδοση της κάμερας. Αλλά οι συσκευές βελτιώνονται με τα updates. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

@aeras78 Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα η Global είναι μια χαρά. Με το που το πήρε ήρθε και η αναβάθμιση την έκανα και όλα καλά. Τώρα όσο αναφορά την έξτρα ασφάλεια εγώ δεν την επέλεξα (αγορά με PayPal) με αποστολή Priority direct mail και όλα οκ. Έχω κάνει πολλές παραγγελίες από banggood με το τρόπο αυτό χωρίς κανένα πρόβλημα. Το τηλέφωνο πάντως είναι πολύ καλό όπως έχει αναφερθεί και από άλλους κατόχους. ( Το ληγουρευτηκα όσο το είχα στα χέρια μου)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...