Jump to content

Της ταυτότητας τα πάθη...


Michelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ή εντάξει ναι μεν αλλά.... με το γνωστό Ελληνικό τρόπο;

 

Δεν την αλλάζω επίτηδες διότι έχω σπαστεί με το κράτος. Κράτησαν ίδιες τις ταυτότητες και έδωσαν διπλώματα ευρωπαϊκού τύπου. Ήμαρτον. Βλέπω στη δουλειά μου αλλοδαπούς Βαλκανικών χωρών με κάρτες-ταυτότητα και βιδώνομαι.

 

το χειροτερο ειναι να προεξεχει η ταυτοτητα απο το πορτοφολι.δεν μπορω να καταλαβω και εγ γιατι δεν αλλαξαν και της ταυτοτητες.

η τεχνογνωγια για να γινει καρτα υπαρχει και το πιο σημαντικο : ειναι πιο δυσκολο να της πλαστογραφησεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στη δική μου ταυτότητα είχε φθαρεί το πλαστικό στις άκρες του.Επειδή βαριόμουν να βγάζω νέα πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο και την επαναπαστικοποίησα χωρίς να αφαιρέσω το κάτω πλαστικό.Είμαι παράνομος ή όχι?:)

 

;) - το ειχα κανει και εγω,την ειχα για δεκα χρονια τουλαχιστον ετσι

 

Πολύ πιθανον να θεωρηθεί παραποιηση δημοσιου εγγραφου. Δεν είμαι σιγουρος .

 

:rolleyes: - οπου την εδειξα περναγε,απο Α/Τ μεχρι την ΓΑΔΑ,εφορια κλπ

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Ανακοίνωσαν με πολλές φανφάρες ότι "τέρμα οι γραφειοκρατίες", "πλέον αλλαγή ταυτότητας σε 20 λεπτά" κλπ κλπ κλπ και τελικά..... πάλι ζητάνε ραντεβού σε 20 μέρες. Ακόμα και σε άδειο από κοινό γραφείο ταυτοτήτων του τοπικού αστυνομικού τμήματος. Ξεφτίλα εντελώς. Edited by tekar22
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η ταυτοτητα γνωστης μου, εκδοθηκε το 2003. Στη τελευταια πλαστικοποιηση αλλοιωθηκε η φωτο, και η σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας μονο στο σημειο εκεινο, προφανως λογω θερμανσης κατα τη διαδικασια της πλαστικοποιησης. Στη πισω οψη ειναι ολα οκ κι η σφραγιδα, ενω κι στη μπροστινη οψη φαινονται ημερονια εκδοσης και αριθμος εγγραφου.. Λετε να γλιτωνει τη ταλαιπωρια εεπανεκδοσης με νεο αριθμο;;;

 

Υπαρχει τροπος ελεγχος της ταυτοτητας απο την αρμοδια αστυνομικη αρχη, ωστε να μην αντιμετωπισει θεμα στις πιθανες συναλλαγες με υπηρεσιες; Εκδοση δηλ καποιου εγγραφου που πρεπει να εχει μαζι της;

Link to comment
Share on other sites

Η ταυτοτητα γνωστης μου, εκδοθηκε το 2003. Στη τελευταια πλαστικοποιηση αλλοιωθηκε η φωτο, και η σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας μονο στο σημειο εκεινο, προφανως λογω θερμανσης κατα τη διαδικασια της πλαστικοποιησης. Στη πισω οψη ειναι ολα οκ κι η σφραγιδα, ενω κι στη μπροστινη οψη φαινονται ημερονια εκδοσης και αριθμος εγγραφου.. Λετε να γλιτωνει τη ταλαιπωρια εεπανεκδοσης με νεο αριθμο;;;

 

Υπαρχει τροπος ελεγχος της ταυτοτητας απο την αρμοδια αστυνομικη αρχη, ωστε να μην αντιμετωπισει θεμα στις πιθανες συναλλαγες με υπηρεσιες; Εκδοση δηλ καποιου εγγραφου που πρεπει να εχει μαζι της;

 

Αν δεν φαινεται η φωτογραφια καθαρα ειναι υποχρεωμενη να ζητησει καινουργια ταυτοτητα λογω φθορας (κοστος 10 ευρω)Η Ταυτοτητα βγαινει την ιδια ωρα.Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να δηλωθει η αλλαγη παντου. (Εφορια ασφαλιστικος φορεας τραπεζες κινητη τηλεφωνια κτλ κτλ) Το ιδιο ακριβως ειχα παθει και εγω.Εκτος απο την φωτογραφια ειχε φθαρει το επιθετο και δεν εβλεπες το επιθετο καθολου οποτε ουτε φωτοτυπια μπορουσα να το βγαλω.Εβγαλα καινουργια και ησυχασα. (Ειδικα με αλλιωμενη ταυτοτητα αν προσπαθησεις ταξιδεψεις δεν θα σε αφησουν)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...