Jump to content

Κινητό με καλή κάμερα,οθόνη (μέχρι 400 ευρώ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. μέχρι 400

2) Μέγεθος οθόνης. 5,2-5,7 ίντσες

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Αδιάφορο

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα; προτιμότερο ναι αλλά και να μην έχει δεν μας πειράζει

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Όχι απαραίτητα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; ΝΑΙ Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; ΟΧΙ

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; ΝΑΙ

8) Σειρά προτεραιότητας: κάμερα, ταχύτητα, οθόνη, αυτονομία, βαρύ gaming.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. xiaomi redmi note 3 pro

 

Ψάχνω καινούργιο κινητό για τη γυναίκα μου. Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι η κάμερα. Επίσης θέλουμε να παίρνει αναβαθμίσεις για 2-3 χρόνια οπωσδήποτε και να έχει γενικά καλή υποστήριξη.

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

1) Xiaomi Mi Note 3 6/64 (250 ευρώ από banggood)

2) Xiaomi Mi MIX 2 6/64 (300 ευρώ από banggood)

3) LG G6 (32GB) (335 από Ελλάδα)

4) Huawei Mate 10 Lite Dual (64GB) (255 από Ελλάδα)

5) Xiaomi mi 6 4/64 (Περίπου 300 από banggood)

και τελευταίο αφήνω το samsung galaxy s8 στα 480 πλέον. Σαφώς εκτός budget, άλλα αξίζει η υπέρβαση για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Από τις 6 επιλογές που έγραψες τις καλύτερες κάμερες τις έχουν το mi note 3 μαζί με mi6 που έχουν ίδιο setup. Σε updates όμως πιστεύω ότι θα πάρει περισσότερες το mi6 ως πιο prime συσκευή. Οπότε μάλλον το mi6 θα σου πρότεινα αφού θα κερδίσεις και σε επεξεργαστή.

 

Τωρα το αν αξίζει η υπέρβαση για s8 εξαρτάται και από το είδος της φωτογραφίας που τραβάει. Αν είναι σκοτάδια τότε αξίζει. Σε άλλες συνθήκες όμως δεν αξίζει πιστεύω η χρηματική υπέρβαση (εκτός αν πας για την amoled οθονη). Αν μάλιστα το ρουταρεις και βάλεις google camera θα κλείσει αρκετά η ψαλίδα.

 

Υ.Γ. Σε σχέση με τη συσκευή που έχει, οποίο και να πάρει θα χει μεγάλη βελτίωση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei Honor 9 είναι οκ με βάση αυτά που ζητάω; Σε σύγκριση με τα υπολοιπα κινητα που αναφέρω στο ποστ μου;
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei Honor 9 είναι οκ με βάση αυτά που ζητάω; Σε σύγκριση με τα υπολοιπα κινητα που αναφέρω στο ποστ μου;

 

Γενικά σαν κινητό ναι, είναι οκ. Το θέμα είναι ότι δεν το βλέπω να παίρνει αναβαθμίσεις για τόσο καιρό. Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για αναβαθμίσεις και υποστήριξη, καλύτερα πάρε ένα από τα Xiaomi που προαναφέρθηκαν.

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei Honor 9 είναι οκ με βάση αυτά που ζητάω; Σε σύγκριση με τα υπολοιπα κινητα που αναφέρω στο ποστ μου;

 

Αν εξαιρέσουμε ότι υστερεί στη καμερα, είναι μια αξιόλογη συσκευή στα 280 που την βρίσκεις πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα που διαθέτεις νομίζω καλύτερη επιλογή είναι το Huawei P20 Lite στο σκρουτζ το βρίσκεις στα 330 - https://goo.gl/7dRFT5 με γκούγκλ σέρτς..
Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα που διαθέτεις νομίζω καλύτερη επιλογή είναι το Huawei P20 Lite στο σκρουτζ το βρίσκεις στα 330 - https://goo.gl/7dRFT5 με γκούγκλ σέρτς..

 

Απλά του λείπει το OIS σε σχέση με αυτά που αναφέρω στο πρώτο ποστ. Βέβαια δεν ξέρω πως τα πάει από άποψη κάμερας σε σύγκριση με τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά σε μεταχειρισμένα,ιδιαιτερα στο HTC U11,το βρίσκεις στα 350-380, και στην κάμερα σπέρνει.... Ναυαρχίδα, επώνυμο, γενικά με το Since δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα για τα επόμενα δύο χρόνια....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά σε μεταχειρισμένα,ιδιαιτερα στο HTC U11,το βρίσκεις στα 350-380, και στην κάμερα σπέρνει.... Ναυαρχίδα, επώνυμο, γενικά με το Since δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα για τα επόμενα δύο χρόνια....
Βλέπω και σε μεταχειρισμένα. Κυρίως για s8
Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα που διαθέτεις νομίζω καλύτερη επιλογή είναι το Huawei P20 Lite στο σκρουτζ το βρίσκεις στα 330 - https://goo.gl/7dRFT5 με γκούγκλ σέρτς..

 

Το p20 lite ειναι mid range με οτι συνεπαγεται. Δεν θα το συγκρινα καν με τις αλλες συσκευές. Αυτη τη στιγμη ειναι αρκετά ακριβό για αυτά που δινει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...