Jump to content

Φοιτητές: Adsl 512kbps με 20 ευρώ το μήνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nα υπαρχει γιατι ειστε και οι δυο ζηλιαρηδες γι'αυτο :p
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nα υπαρχει γιατι ειστε και οι δυο ζηλιαρηδες γι'αυτο :p

 

Καλα οταν εφαρμοστει εχει να γινει χαμος στο φορουμ, πολυ μπινελικι και μικροπρεπεια θα πεσει (ξερεις δεν εχω εγω γιατι να εχει και αυτος). Πολυ γουσταρω :D :p

Link to comment
Share on other sites

Καλα οταν εφαρμοστει εχει να γινει χαμος στο φορουμ, πολυ μπινελικι και μικροπρεπεια θα πεσει (ξερεις δεν εχω εγω γιατι να εχει και αυτος). Πολυ γουσταρω :D :p

Εμένα πάντως με απωθεί τελείως αυτή η λογική να ζηλεύουν οι μεν τους δε και αντιστρόφως.

 

Θεωρώ πολύ μίζερη νοοτροπία κάποιος που δεν είναι φοιτητής να θέλει να έχουν όριο στο download οι φοιτητές και μάλιστα 5gb το μήνα.

 

Κάτι τέτοιο καθιστά ουσιαστικά άχρηστη την προσφορά για φθηνό ίντερνετ στους περισσότερους φοιτητές, που θέλουν να χρησιμοποιούν το διαδίκτυο όχι μόνο για τις σπουδές τους αλλά και σαν ψυχαγωγικό/ενημερωτικό μέσο. Αυτό δεν είναι κοινωνική αδικία;

 

Η προσωπική μου εμπειρία μου λέει ότι μόνο τα λεγόμενα <<φυτά>> ή αλλιώς σπασίκλες θα είναι ευχαριστημένοι με ίντερνετ ταχύτητας 512kbps με όριο στα 5gb. Όλοι οι άλλοι που θα θέλουν να κατεβάσουν κανένα βίντεο ή mp3 θα έχουν πρόβλημα.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι και παράλογο το παραπάνω, να δίνουν γρήγορες ταχύτητες αλλά υπερβολικά μικρά όρια κίνησης. Σαν να σου δίνουν ένα αμάξι πολλών κυβικών αλλά να σε αναγκάζουν να οδηγείς σε δρόμους που έχουν φανάρια κάθε 3 χιλιόμετρα. Ουσιαστικά τα 512kbps μένουν ανεκμετάλλευτα.

 

Τέλος αν έχουν πρόβλημα με την αντοχή του δικτύου θα μπορούσαν να δώσουν χαμηλότερες ταχύτητες (384) αλλά απεριόριστη κίνηση. Δε ξέρω για σας, εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ προτιμότερο.

Link to comment
Share on other sites

Να υπαρχει για να μη σερνεται αυτος που δεν δικαιουται φοιτητικο. Σωστος μπορω να πω :rolleyes:

Έτσι.

2 είναι οι λύσεις.

1η: φοιτητικό flat rate και αναβαθμιση από πλευράς ΟΤΕ και ISP για να μην σερνόμαστε εμείς που πληρώνουμε σα μαμάκες από τη τσέπη μας για να κατεβάζει τσόντες και ταινίες ο φοιτητής 24/7 και

2η: Όριο 10-15 GB το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πολύ μίζερη νοοτροπία κάποιος που δεν είναι φοιτητής να θέλει να έχουν όριο στο download οι φοιτητές και μάλιστα 5gb το μήνα.

 

Εδω υπερβαλλεις λιγακι. Ειμαι υπερ του φοιτητικου απεριοριστου ιντερνετ αρκει να φροντισουν οι αρμοδιοι εγω που πληρωνω 3 φορες τα χρηματα που θα πληρωνει ο φοιτητης να μην αντιμετοπισω προβλημα. Νομιζω ειναι λογικο.

 

Τελος για τον σκοπο που προοριζεται το φοιτητικο ιντερνετ τα 5GB/μηνα ειναι υπεραρκετα. Και για να προλαβω τις κακες γλωσσες ακομα και με τα 3Mbit στην Αγγλια δυσκολα ξεπερναω τα 4-5GB/μηνα, βλακεια ε? :p

Link to comment
Share on other sites

Πιο λογικο θα ηταν να ζητησετε μειωση στις τιμες ολων και οχι να μην δινουν με τοσο χαμηλη χρεωση στους φοιτητες
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να υπαρχει για να μη σερνεται αυτος που δεν δικαιουται φοιτητικο. Σωστος μπορω να πω :rolleyes:

 

Απο τη στιγμή που η HOL έχει την δυνατότητα να παρέχει την προσφορά του περιοδικού RAM δίχως να πληρώνουν την νύφη οι κανονικοί συνδρομητές της , κάτι ανάλογο μπορούν να κάνουν και οι isps με το φοιτητικό internet.

.
Link to comment
Share on other sites

Πιο λογικο θα ηταν να ζητησετε μειωση στις τιμες ολων και οχι να μην δινουν με τοσο χαμηλη χρεωση στους φοιτητες

 

Δεν λεμε να μη δινουν τοσο χαμηλη τιμη στους φοιτητες. Λεμε να μην αντιμετωπισουμε προβλημα εμεις που χρυσοπληρωνουμε το dsl,απο εκει και περα για μενα ας το κανουν και δωρεαν για τους φοιτητες.

 

 

Απο τη στιγμή που η HOL έχει την δυνατότητα να παρέχει την προσφορά του περιοδικού RAM δίχως να πληρώνουν την νύφη οι κανονικοί συνδρομητές της κάτι ανάλογο μπορούν να κανουν και οι isps με το φοιτητικό internet.

 

Ολοκληρη η Βορειος Ελλαδα σερνεται με τη HOL λογω του δωρεαν ιντερνετ μεσω του ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεμε να μη δινουν τοσο χαμηλη τιμη στους φοιτητες. Λεμε να μην αντιμετοπισουμε προβλημα εμεις που χρυσοπληρωνουμε το dsl,απο εκει και περα για μενα ας το κανουν και δωρεαν για τους φοιτητες.

Συμφωνώ απόλυτα.Το αποτέλεσμα αυτής της προσφοράς προς τους φοιτητές , δεν θα πρέπει να είναι άθλιες συνδέσεις για όλους και ειδικά για τους κανονικούς συνδρομητές.

.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες (χτυπα ξυλο) η HOL εχει βελτιωθει αρκετα. Περιμενουμε ο ΟΤΕ και οι υπολοιποι ISP να ειναι προετοιμασμενοι,αν και προσωπικα δε νομιζω ξαφνικα να πλακωσουν τοσοι πολλοι για DSL. Εξαλλου υποτιθεται οτι θελουμε να προωθησουμε την ευρυζωνικοτητα. Ας κανουν επενδυσεις και δεν θα χασουν. Για ολους οσοι γυρισουν σε dsl μετα δεν θα υπαρχει επιστροφη σε pstn :p
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρη η Βορειος Ελλαδα σερνεται με τη HOL λογω του δωρεαν ιντερνετ μεσω του ραμ.

Πάντως στη Νότια απ' ότι αναφέρουν οι χρήστες του myphone δεν υπάρχουν προβλήματα.

 

Εαν δεν έχουν την δυνατότητα οι isps να αντιμετωπίσουν τον αυξημένο φόρτο του δικτύου τους που θα προκύψει τότε ας επιβάλλουν την ογκοχρέωση , αρκεί να υπάρχει και η δυνατότητα χρήσης κανονικής συνδρομής για όποιον δεν επαρκεί το όριο της ογκοχρέωσης.

.
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον, αν έχει ογκοχρέωση, να μπορούμε να πάρουμε τη γραμμή ξεχωριστά και να βάλουμε κάποιον ISP με κανονικό (όχι φοιτητικό κόστος) για να μην έχουμε μόνο 5GB. Εγώ έχω κοινόχρηστη DSL με έναν συμφοιτητή μου και, μόνο εγώ, κατεβάζω πάνω από 10-15GB τομήνα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κοινόχρηστη DSL με έναν συμφοιτητή μου και, μόνο εγώ, κατεβάζω πάνω από 10-15GB τομήνα

Aμα θέλεις να κατεβάζεις θα πληρώνεις κανονικά όπως όλοι μας.

Αν το θέλεις για ακαδημαικού σκοπούς. Τα 5-10GB ειναι υπερυπεραρκετα.

Simple?

Link to comment
Share on other sites

Aμα θέλεις να κατεβάζεις θα πληρώνεις κανονικά όπως όλοι μας.

Αν το θέλεις για ακαδημαικού σκοπούς. Τα 5-10GB ειναι υπερυπεραρκετα.

Simple?

 

Well said. Ετσι ειναι παιδια ειτε σας αρεσε ειτε οχι...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ε κι εγώ αυτό δεν είπα; :confused: Θα πληρώσω κανονικά και έναν Provider και θα κατεβάζω... Αν τα δίνουν πακέτο, τότε μάλλον θα πάρουμε 2 φοιτητικά (αφού είμαστε 2 φοιτητές).
Link to comment
Share on other sites

Ε κι εγώ αυτό δεν είπα; :confused: Θα πληρώσω κανονικά και έναν Provider και θα κατεβάζω... Αν τα δίνουν πακέτο, τότε μάλλον θα πάρουμε 2 φοιτητικά (αφού είμαστε 2 φοιτητές).

Δύο φοιτητές αλλά σε μία γραμμή. Χλωμό το βλέπω να παίρνετε 2 φοιτητικές συνδέσεις.

Ο provider είναι ένα μέρος του κόστους. Το άλλο είναι η γραμμή, την οποία θα παίρνεις στο 1/4 του κόστους. Λογικό είναι να έχει κάποιο περιορισμό. Απλά ίσως τα 5 GB να είναι λίγα. 10 θα ήταν πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ε θα πάρει κι αυτός γραμμή... Αυτό λέω. Το ξέρω ρε παιδιά ότι είναι λογικό να έχει ογκοχρέωση... Αυτό που λέω είναι ότι μακάρι να γίνεται να πάρουμε μόνο τη γραμμή ως φοιτητές (5 ευρώ το μήνα) και να βάλουμε κάποιον ISP, τον οποίο θα πληρώνουμε κανονικά (πχ Forthnet 512/128 -- 34,90+ΦΠΑ) για να μην έχουμε ογκοχρέωση. Έτσι κι αλλιώς ο περιορισμός (αν υπάρχει) θα είναι στον ISP όχι στη γραμμή.
Link to comment
Share on other sites

Re paidia to 8ewrw xazo na fonazete na mh paroun 512 me 5Euro xwris ogkoxrewsh osoi to dikaiountai apo to na apaithte na beltiw8oun oi grammes.

Sto katw katw mh nomizetai....oi foitites pou einai na baloun ADSL me ayto to paketo 8a bazane etsi ki alliws,opote ti skate, to dyktio 8a fortw8ei to idio...Den exoun oloi oi foitites H/Y oute exoun oloi oi foithtes kaoura na mpoune internet...

Osoi fonazete exw thn entypwsh oti den fonazete gia na mh fortw8ei to dyktio alla fonazetai pou oi foitites 8a exoun meiwmenw ADSL...Mh 3exnate oti oi foithtes sxedwn pantou exoun ekptwsh...Einai sa na fonazete pou exoume meiwmena eishthria gia ta mesa metaforas kai den 8a mporeite na breite eishthria, osoi ta xrhshmopoioume etsi ki allios 8a ta xrhshmopoiousame....(Travigmeno paradeigma :p )

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου :) Εχεις καλο πληροφοριοδοτη? Δηλαδη εισαι σιγουρος?

 

Nαι μην ανησυχείς!! Όσο για Isps και download limits δεν γνωρίζω ακόμη.Επιφυλλάσομαι...

Link to comment
Share on other sites

Re paidia to 8ewrw xazo na fonazete na mh paroun 512 me 5Euro xwris ogkoxrewsh osoi to dikaiountai apo to na apaithte na beltiw8oun oi grammes.

Φυσικά φωνάζουμε και γι' αυτό. Θα έλεγα μάλιστα κυρίως γι' αυτό. Αυτό δεν σημαίνει ότα αφήνουμε όλα τα άλλα.

Sto katw katw mh nomizetai....oi foitites pou einai na baloun ADSL me ayto to paketo 8a bazane etsi ki alliws,opote ti skate, to dyktio 8a fortw8ei to idio...

Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Αλλά αν ισχύει τότε αναιρεί τον λόγο ύπαρξης αυτής της προσφοράς. Γιατί να μην ξεχνάμε ότι στόχος της κυβέρνησης μ' αυτή την προσφορά δεν είναι η οικονομική ελάφρυνση των φοιτητών και των οικογενειών τους, αλλά η προώθηση της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα, στοχεύοντας στήν μερίδα εκείνη του πληθυσμού που στο μέλλον έχει πολλές πιθανότητες να διατηρήση την σύνδεση στην κανονική της τιμή. Αφού όμως λες ότι αυτοί που θα πάρουν την προσφορά θα βάζανε ούτως ή άλλως adsl, τότε το μέτρο θα αποτύχει και καλύτερα να καταργηθεί.

Den exoun oloi oi foitites H/Y oute exoun oloi oi foithtes kaoura na mpoune internet...

Το ζήτημα όμως είναι πόσοι είναι αυτοί που έχουν καούρα και πως θα χρησιμοποιήσουν το internet.

Osoi fonazete exw thn entypwsh oti den fonazete gia na mh fortw8ei to dyktio alla fonazetai pou oi foitites 8a exoun meiwmenw ADSL...

Σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι (λίγοι ελπίζω). Μη γενικεύεις όμως.

Mh 3exnate oti oi foithtes sxedwn pantou exoun ekptwsh...Einai sa na fonazete pou exoume meiwmena eishthria gia ta mesa metaforas kai den 8a mporeite na breite eishthria, osoi ta xrhshmopoioume etsi ki allios 8a ta xrhshmopoiousame....(Travigmeno paradeigma :p )

Το παράδειγμα είναι όντως τραβηγμένο, αλλά εγώ προσωπικά θα φώναζα και γι' αυτό αν επρόκειτο να εφαρμοστεί ξαφνικά αύριο για πρώτη φορά και με έκπτωση της τάξης του 75% και όχι 25% που ισχύει στα περισσότερα μέσα μαζικής μεταφοράς σήμερα, γιατί το αποτέλεσμα θα ήταν να αυξηθεί ενδεχομένως πολύ η κίνηση και να μην βρίσκω εγώ θέσεις. Και ας μην ξεχνάμε ότι τα μέσα μαζικής μεταφοράς τα χρησιμοποιούμε όλοι. Υπάρχουν δηλαδή υποδομές για 10.000.000 ανθρώπους και οι προσθήκη 100.000 φοιτητών δεν θα έκανε μεγάλη διαφορά. Αντίθετα η υποδομή για το adsl δεν επαρκεί καλά - καλά για να καλύψει τους υπάρχοντες χρήστες οι οποίοι δεν είναι 10.000.000 αλλά πολύ λιγότεροι και η προσθήκη π.χ. 30.000 θα έχει πολύ μεγαλύτερες επιπτώσεις.

Αυτό δηλαδή που ενοχλεί είναι η απότομη αύξηση του φόρτου. Πάρε σήμερα χρονοχρέωση 5GB και αν τα σηκώσει το δίκτυο σε 3 ή 6 μήνες τα κάνουμε 10 και σε 1 χρόνο 20.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να δημιουργηθεί τόσο μεγάλο πρόβλημα, ειδικά στην επαρχία. Μέχρι να το πάρουν χαμπάρι όλοι και να βάλουν DSL θα έχει αναβαθμιστεί πιστεύω το δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το γεγονός οτι όλοι οι isps διαμαρτύρoνταν για την πρόθεση του Ο.Τ.Ε να επιφυλάξει προνομιακή μεταχείριση στην otenet λέει πολλά.

 

Εαν ήταν να βγούν ζημιωμένοι ,ακόμη και απο την άποψη του αυξημένου φόρτου δικτύου ,απο την μειωμένη τιμή της προσφοράς δεν νομίζω να αντιδρούσαν έτσι.Κανένας isp δεν θα ήθελε οι , μειωμένου κόστους , φοιτητικές συνδέσεις να δημιουργήσουν προβλήματα στο δίκτυο του και να απομακρύνουν τους κανονικούς συνδρομητές

 

Μια άλλη παρατήρηση είναι οτι εαν τα δίκτυα των isps δεν μπορούν να αντέξουν την αύξηση του φόρτου , τότε οι συνδρομητές τους για να απολαμβάνουν ποιοτικές υπηρεσίες θα πρέπει να εύχονται να μην αυξηθεί απότομα η ζήτηση του adsl , με ή χωρίς φοιτητικό internet.

.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να δημιουργηθεί τόσο μεγάλο πρόβλημα, ειδικά στην επαρχία. Μέχρι να το πάρουν χαμπάρι όλοι και να βάλουν DSL θα έχει αναβαθμιστεί πιστεύω το δίκτυο.

Σε πόλεις όπως η Ξάνθη, στην οποία απ' ότι βλέπω μένεις, με 4 σχολές μηχανικών σε διαβεβαιώνω ότι το έχουν ήδη πάρει χαμπάρι. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι η προσφορά δεν αφορά τους ντόπιους, αλλά τους φοιτητές. Σε πόλεις όπως Σέρρες, οι οποίες δεν έχουν φοιτητές, σαφώς και δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα. Το θέμα είναι πόσο θα επηρεαστούν οι γειτονικές πόλεις από την απότομη αύξηση των συνδέσεων στην Ξάνθη.

 

Πάντως το γεγονός οτι όλοι οι isps διαμαρτύρoνταν για την πρόθεση του Ο.Τ.Ε να επιφυλάξει προνομιακή μεταχείριση στην otenet λέει πολλά.

 

Εαν ήταν να βγούν ζημιωμένοι ,ακόμη και απο την άποψη του αυξημένου φόρτου δικτύου ,απο την μειωμένη τιμή της προσφοράς δεν νομίζω να αντιδρούσαν έτσι.Κανένας isp δεν θα ήθελε οι , μειωμένου κόστους , φοιτητικές συνδέσεις να δημιουργήσουν προβλήματα στο δίκτυο του και να απομακρύνουν τους κανονικούς συνδρομητές

Αυτό με έχει απασχολήσει κι εμένα. Προφανώς έχουν υπολογίσει και άλλες παραμέτρους. Για παράδειγμα η μεγάλη έκπτωση είναι στην τιμή της γραμμής και όχι της σύνδεσης. Αν το συνολικό κόστος είναι 20 ευρώ και τα 15 πάνε στους isps για συνδέσεις 512/128 με ογκοχρέωση 5GB δεν είναι κι άσχημα. Ίσως βασίζονται στο ότι τα πιταρισμένα dslam τελικά δεν θα επιτρέψουν ταχύτητες 512 και δεν θα δημιουργηθούν μεγάλες απαιτήσεις σε bandwich. Ίσως έχουν σκοπό να κάνουν προσφορές (αν τελικά υπάρχει ογκοχρέωση) για flat rate συνδέσεις, οπότε θα τα πάρουν από εκεί.

 

Μια άλλη παρατήρηση είναι οτι εαν τα δίκτυα των isps δεν μπορούν να αντέξουν την αύξηση του φόρτου , τότε οι συνδρομητές τους για να απολαμβάνουν ποιοτικές υπηρεσίες θα πρέπει να εύχονται να μην αυξηθεί απότομα η ζήτηση του adsl , με ή χωρίς φοιτητικό internet

 

Χωρίς το (φθηνό και άνευ ογκοχρέωσης) φοιτητικό internet δεν θα υπάρξει απότομη αύξηση της ζήτησης και οι isps (τουλάχιστον οι σοβαροί) θα προλάβουν να κάνουν τις απαραίτητες επενδύσεις. Άλλωστε ο μεγάλος κίνδυνος δεν έρχεται από τους isps, αλλά από τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=332612&postcount=1062

Μου φαίνεται ότι ο καθένας λέει ό,τι θέλει. Πάντως αυτό είναι που εννοούσα. Πιστεύω ότι αν γίνει αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα υπερφόρτωσης των DSLAM γιατί 5€+41,53=46,53 το μήνα για 512, κόστος που για πολλούς είναι αποτρεπτικό...

@phph: Αυτό που λες για την Ξάνθη το πιστεύω κι εγώ (ότι ήδη το έχουν πάρει χαμπάρι). Πολλοί όμως φοιτητές έχουν ήδη ADSL. Στο σύνολο είναι 3.500 άτομα. Αν αφαιρέσουμε αυτούς που μένουν στις εστίες και έχουν Τ1 (1.5Mbit) και επίσης αν συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι μέχρι τώρα δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα με "πιταρισμένα" DSLAM, πιστεύω ότι ο ΟΤΕ έχει τη δυνατότητα να "σηκώσει" ακόμη 1000 χρήστες γιατί δεν πιστεύω να είναι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε πόσα threads συζητάμε το ίδιο θέμα;;;

Αυτό το σενάριο για γραμμή μόνο χωρίς δέσμευση για isp δεν το είχα πάρει είδηση. Τέλος πάντων νομίζω ότι χωρίς να μάθουμε κάτι πιο σίγουρο δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...