Jump to content

Φοιτητές: Adsl 512kbps με 20 ευρώ το μήνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς εννοώ. Αλλά μήπως υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι αν μείνω στην Ξάνθη θα πληρώνω εγώ τα όποια έξοδά μου (του ADSL και όχι μόνο) και όχι οι γονείς μου;

Επιπλέον το να μείνω στην Καβάλα με τους γονείς μου δεν σημαίνει ότι έχει απαραίτητα μικρότερο κόστος. Ενδεχομένως μάλιστα να κοστίζει και περισσότερο το να πηγαινοέρχομαι, αλλά να το κάνω π.χ. γιατί στην Καβάλα έχω δουλειά και μπορώ να καλύπτω μέρος των εξόδων μου.

Αφού το μέτρο έχει σαν στόχο την μείωση του κόστους του γρήγορου internet για τους φοιτητές (και κατ' επέκταση για τις οικογένειές τους), αλλά και την μεγαλύτερη διείσδυση των ευρυζωνικών συνδέσεων στην ελληνική κοινωνία, δεν θα έπρεπε να εξαιρεί αυτήν την περίπτωση, εκτός κι αν γίνεται για να "ακουστεί" ως κυβερνητική παροχή έχοντας όμως το μικρότερο δυνατό κόστος.

Γι αυτό έβαλα "" στο "λογικό"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή αυτο επαναλαμβάνεται συνέχεια και σε διάφορα threads γνωρίζεται

πολλούς μη φοιτητές να διαθέτουν φοιτητική ταυτότητα?Τόσο απλό

είναι να διαπιστωθεί αν είναι κανείς φοιτητής ή όχι.Τώρα το τι φυσιολογικά εννούν ποτέ μην είσαι σίγουρος.Ποτέ δεν ξέρεις.

 

Δεν ειναι τοσο απλο. Κλασικο παραδειγμα: Βαζω ενα φιλο μου να συμπληρωσει την αιτηση για μενα ετσι ωστε παροτι εγω μενω Θεσ/νικη αυτος Ξανθη και σπουδαζει Καβαλα να εχω φοιτητικο ιντερνετ. Γι'αυτο απαιτειται να ειναι στον ιδιο Νομο με το πανεπιστημιο και στο ονομα του φοιτητη, γιατι αν δεν υπηρχαν αυτα τα απολυτα λογικα και θεμιτα ολοι θα γινοντουσαν ευκολα και γρηγορα φοιτητες καθως κανεις δεν θα εμποδιζε το φιλο μου με τη φοιτητικη του ταυτοτητα να ενεργοποιησει το dsl σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλο. Κλασικο παραδειγμα: Βαζω ενα φιλο μου να συμπληρωσει την αιτηση για μενα ετσι ωστε παροτι εγω μενω Θεσ/νικη αυτος Ξανθη και σπουδαζει Καβαλα να εχω φοιτητικο ιντερνετ. Γι'αυτο απαιτειται να ειναι στον ιδιο Νομο με το πανεπιστημιο και στο ονομα του φοιτητη, γιατι αν δεν υπηρχαν αυτα τα απολυτα λογικα και θεμιτα ολοι θα γινοντουσαν ευκολα και γρηγορα φοιτητες καθως κανεις δεν θα εμποδιζε το φιλο μου με τη φοιτητικη του ταυτοτητα να ενεργοποιησει το dsl σε μενα.

 

Και με βάση "αυτα τα απολυτα λογικα και θεμιτα" αποκλείονται και

τιμωρούνται όλοι οι φοιτητές που κατάφεραν να περάσουν σε πανεπιστήμιο

του τόπου διαμονής τους και μένουν με τους γονείς τους.

 

Πέρα απο την προώθηση της ευρυζωνικότητας , ένας απο τους λόγους που προφανώς προσφέρεται στους φοιτητές το φθηνό Internet είναι και η προώθηση

της ακαδημαικής έρευνας καθώς το διαδίκτυο αποτελεί μια τεράστια βιβλιοθήκη

και πηγή πληροφορίων με πληθώρα επιστημονικών ερευνών.Αλλιώς ποιός ο λόγος να γίνει κάτι τέτοιο για τους φοιτητές και όχι για τους νέους γενικότερα ,

σαν δώρο για την επιτυχία τους?

.
Link to comment
Share on other sites

Και με βάση "αυτα τα απολυτα λογικα και θεμιτα" αποκλείονται και

τιμωρούνται όλοι οι φοιτητές που κατάφεραν να περάσουν σε πανεπιστήμιο

του τόπου διαμονής τους και μένουν με τους γονείς τους.

 

Πέρα απο την προώθηση της ευρυζωνικότητας , ένας απο τους λόγους που προφανώς προσφέρεται στους φοιτητές το φθηνό Internet είναι και η προώθηση

της ακαδημαικής έρευνας καθώς το διαδίκτυο αποτελεί μια τεράστια βιβλιοθήκη

και πηγή πληροφορίων με πληθώρα επιστημονικών ερευνών.Αλλιώς ποιός ο λόγος να γίνει κάτι τέτοιο για τους φοιτητές και όχι για τους νέους γενικότερα ,

σαν δώρο για την επιτυχία τους?

 

Μα τα παιδια που περασαν στο σπιτι τους γλυτωνουν καμια 400 Ευρωπουλα το μηνα στο χαλαρο! Αν θελουν dsl ας το πληρωσουν, μην αρχιζουμε τωρα το γνωστο Ελληνικο, δεν εχω εγω να μην εχει ο διπλα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλο. Κλασικο παραδειγμα: Βαζω ενα φιλο μου να συμπληρωσει την αιτηση για μενα ετσι ωστε παροτι εγω μενω Θεσ/νικη αυτος Ξανθη και σπουδαζει Καβαλα να εχω φοιτητικο ιντερνετ. Γι'αυτο απαιτειται να ειναι στον ιδιο Νομο με το πανεπιστημιο και στο ονομα του φοιτητη, γιατι αν δεν υπηρχαν αυτα τα απολυτα λογικα και θεμιτα ολοι θα γινοντουσαν ευκολα και γρηγορα φοιτητες καθως κανεις δεν θα εμποδιζε το φιλο μου με τη φοιτητικη του ταυτοτητα να ενεργοποιησει το dsl σε μενα.

Όχι όπως είπα και παραπάνω θα μπουν περιορισμοί αλλά ρεαλιστικοί. Η διεύθυνση κατοικίας ας πούμε να είναι μέσα στα όρια της αστικής χρέωσης από την έδρα της σχολής που είναι τα 50 χλμ σε ευθεία. Στο παράδειγμα που ανέφερες λοιπόν δε θα μπορούσε να γίνει τίποτα γιατί η Θεσσαλονίκη απέχει 150 χλμ από την Καβάλα. Θα μπορούσε να γίνει αν έμενες Ξάνθη αλλά αν κάτσεις και το σκεφτείς καλά οι περιπτώσεις αυτές είναι λίγες.

Έπειτα επειδή δεν είστε συγγενείς 1ου βαθμού (αυτός θα μπορούσε να είναι άλλος ένας περιορισμός) θα έπρεπε να βάλεις την τηλεφωνική γραμμή σου στο όνομά του. Αυτό εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται μεγάλο πρόβλημα, όμως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σπουδάζω στη Θεσσαλονίκη, όπου και μένω με τους γονείς μου. Τί θα γίνει; Θα πρέπει απλά να αλλάξω τη σύνδεση στο όνομά μου; Δεν είναι χαζομάρα και άδικα έξοδα; Θα πρέπει να φροντίσουν για περιπτώσεις παρόμοιες με τη δικιά μου. Και όσον αναφορά αυτούς που λένε πως "αφού μένεις με τους δικούς σου, γλυτώνεις πολλά λεφτα", δε είναι σωστό! Δε γνωρίζεις την οικονομική κατάσταση του καθενός. Εξάλλου είτε θα εφαρμοστεί καθολικά, είτε καθόλου. Πάντως θα πρέπει να γίνουν ανακοινώσεις σύντομα και να μη ψάχνουμε σε άρθρα εφημερίδων κτλ. Αναμένουμε...
GOD FORGIVES, I DO NOT............
Link to comment
Share on other sites

Και όσον αναφορά αυτούς που λένε πως "αφού μένεις με τους δικούς σου, γλυτώνεις πολλά λεφτα

 

Σιγουρα ειναι καλυτερη απο αυτων που μενουν μακρια απο το σπιτι τους και εχουν διπλασια εξοδα τουλαχιστον. Μα αν δεν βαζανε αυτους τους περιορισμους θα γινοντουσαν ολοι φοιτητες, ημαρτον δηλαδη αυτα κατα τη γνωμη μου ειναι τα ελαχιστα! Εσεις αν εισασταν στη θεση του ΟΤΕ &isp's πως αλλιως θα διασφαλιζατε οτι δεν θα "γεννηθουν" νεοι φοιτητες?

Link to comment
Share on other sites

πως αλλιως θα διασφαλιζατε οτι δεν θα "γεννηθουν" νεοι φοιτητες?

 

Θα ζήταγα βεβαίωση σπουδών. (η οποία δίνεται από την γραματεία κάθε σχολής για διάφορους λόγους... πχ στρατο)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

nrg , στο παράδειγμα που αναφέρεις , δεν "γεννιούνται" νέοι φοιτητές αλλά κανονικοί φοιτητές συμμετέχουν στην "απάτη",

αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι.Αλλωστε κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό παρά μόνο με πλαστογραφία φοιτητικής ταυτότητας ή βεβαίωσης σπουδών.

 

Το μέτρο ,άλλωστε , δεν αποσκοπεί στην οικονομική ελάφρυνση των οικογενειών με φοιτητές που σπουδάζουν σε πόλη διαφορετική απο την πόλη διαμονής της οικογένειας.Γι αυτό το σκοπό υπάρχουν άλλα μέτρα (επιδότηση ενοικίου κτλ.)

 

Σκοπός του μέτρου είναι η διάδοση της ευρυζωνικότητας και της

χρήσης του διαδικτύου στην ακαδημαική έρευνα.Εκτος και αν πιστεύει κανείς οτι η διείσδυση του διαδικτύου στην ελλάδα δεν είναι ανάλογη με την υπόλοιπη ευρώπη εξαιτίας του μεγάλου αριθμού φοιτητών που σπουδάζουν μακριά απο τις οικογένειες τους.

 

Σε κάθε περίπτωση , όλοι υποθέσεις κάνουμε και μην περιμένετε

καμμία ανακοίνωση πρίν από τη Δ.Ε.Θ.

.
Link to comment
Share on other sites

Το μέτρο ,άλλωστε , δεν αποσκοπεί στην οικονομική ελάφρυνση των οικογενειών με φοιτητές που σπουδάζουν σε πόλη διαφορετική απο την πόλη διαμονής της οικογένειας.Γι αυτό το σκοπό υπάρχουν άλλα μέτρα (επιδότηση ενοικίου κτλ.)

 

Σκοπός του μέτρου είναι η διάδοση της ευρυζωνικότητας και της

χρήσης του διαδικτύου στην ακαδημαική έρευνα.Εκτος και αν πιστεύει κανείς οτι η διείσδυση του διαδικτύου στην ελλάδα δεν είναι ανάλογη με την υπόλοιπη ευρώπη εξαιτίας του μεγάλου αριθμού φοιτητών που σπουδάζουν μακριά απο τις οικογένειες τους.

 

Σε κάθε περίπτωση , όλοι υποθέσεις κάνουμε και μην περιμένετε

καμμία ανακοίνωση πρίν από τη Δ.Ε.Θ.

Απολυτα σωστός και να προσθέσω και κάτι στο τελευταιο...

Σε κάθε περίπτωση , όλοι υποθέσεις κάνουμε και μην περιμένετε

καμμία ανακοίνωση πρίν από τη Δ.Ε.Θ.... και να πιστεψετε τα μισά απόσα θα ανακοινώσει εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Θα ζήταγα βεβαίωση σπουδών. (η οποία δίνεται από την γραματεία κάθε σχολής για διάφορους λόγους... πχ στρατο)

 

Εγω δεν δικαιουμαι φοιτητικο dsl, τι με εμποδιζει να κανω τη γραμμη στο ονομα του φιλου μου που δικαιουται? Τιποτα. Τι με εμποδιζει να στειλω το φιλο μου να κανει στον ΟΤΕ την αιτηση με τη βεβαιωση σπουδων για το δικο μου τηλεφωνο που θα ειναι στο ονομα του? Τιποτα. Αρκει βεβαια να μην τη θελει για τη παρτη του :p Παλι λοιπον θα γινουν λαμογιες, αλλα τουλαχιστον θα πρεπει να βρω φιλο που να σπουδαζει στη Θεσ/νικη και η κατοικια του να ειναι αλλου ωστε να εχω εγω φοιτητικο dsl και τη γραμμη στο ονομα του. Απλα προσπαθουν να το κανουν οσο πιο δυσκολο γινεται για τα λαμογια, τι σας πειραζει εσας δεν το καταλαβαινω...

 

Το μέτρο ,άλλωστε , δεν αποσκοπεί στην οικονομική ελάφρυνση των οικογενειών με φοιτητές που σπουδάζουν σε πόλη διαφορετική απο την πόλη διαμονής της οικογένειας.Γι αυτό το σκοπό υπάρχουν άλλα μέτρα (επιδότηση ενοικίου κτλ.)

 

Σκοπός του μέτρου είναι η διάδοση της ευρυζωνικότητας και της

χρήσης του διαδικτύου στην ακαδημαική έρευνα.Εκτος και αν πιστεύει κανείς οτι η διείσδυση του διαδικτύου στην ελλάδα δεν είναι ανάλογη με την υπόλοιπη ευρώπη εξαιτίας του μεγάλου αριθμού φοιτητών που σπουδάζουν μακριά απο τις οικογένειες τους.

 

Δηλαδη περιμενες ποτε ο ΟΤΕ και οι isp να δωσουν τοσο φθηνο ιντερνετ σε τοσους χιλιαδες φοιτητες ? Για μενα καλα κανουν και το δινουν σε οσους ειναι μακρια απο τη πολη τους, α) γιατι δεν θα μπουκωσουν τοσο τα dslam , β) συνηθως αν καποιος μενει με τους γονεις του και θελει dsl μπορει να το παρει, καθως τα εξοδα ειναι πολυ λιγοτερα. Τωρα στη περιπτωση που δεν του περισσευουν τα 15-20 Ευρω για ιντερνετ τοτε σιγουρα δεν εχει μπει ποτε στο ιντερνετ καθως με dial up θελεις 10 ευρω το μηνα μονο για τη συνδρομη.

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε με παράθεση κειμένου που ακριβως λεει οτι θα διατίθετε μόνο στους φοιτητές που ειναι εκτος πολης που μένουν οι γονεις τους?
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε με παράθεση κειμένου που ακριβως λεει οτι θα διατίθετε μόνο στους φοιτητές που ειναι εκτος πολης που μένουν οι γονεις τους?

 

Μεχρι στιγμης δεν εχει υποθει κατι τετοιο απο καμια πλευρα. Απλα αν μενεις με τους γονεις σου θα πρεπει να βαλεις τη τηλεφωνικη γραμμη στο ονομα σου, περισσοτερα μπορεις να δεις εδω

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν δικαιουμαι φοιτητικο dsl, τι με εμποδιζει να κανω τη γραμμη στο ονομα του φιλου μου που δικαιουται? Τιποτα. Τι με εμποδιζει να στειλω το φιλο μου να κανει στον ΟΤΕ την αιτηση με τη βεβαιωση σπουδων για το δικο μου τηλεφωνο που θα ειναι στο ονομα του? Τιποτα. Αρκει βεβαια να μην τη θελει για τη παρτη του :p Παλι λοιπον θα γινουν λαμογιες, αλλα τουλαχιστον θα πρεπει να βρω φιλο που να σπουδαζει στη Θεσ/νικη και η κατοικια του να ειναι αλλου ωστε να εχω εγω φοιτητικο dsl και τη γραμμη στο ονομα του. Απλα προσπαθουν να το κανουν οσο πιο δυσκολο γινεται για τα λαμογια, τι σας πειραζει εσας δεν το καταλαβαινω....

 

Η απλούστερη λύση είναι να βάλουν έναν περιορισμό σε βαθμό συγγένειας ή τι ποιο απλό από το να δείξεις την ταυτοτητά σου (που λέει διεύθυνση)...

 

Τώρα αν κάποιος πλαστογραφήσει μια βεβαίωση σπουδών (η οποία είναι κρατικό έγγραφο), πλαστογραφήσει και την ταυτότητα του τότε χαλάλι του :p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι χαλιεστε μερικοι, το μετρο ειναι υποτιθεται για να προωθηθει η ευρυζωνικοτητα. Οσο πιο πολλοι συμμετεχουν τοσο το καλυτερο, προσωπικα δεν θα με χαλουσε να ισχυε για ολους. Ειναι βλακεια να εισαι φοιτητης και να μενεις σε διαφορετικο νομο απο αυτον που σπουδαζεις (ναι ξερω πολλους που μενουν πχ στην Βεροια και ερχονται Θεσσαλονικη στη σχολη συγκεκριμενες μερες)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι χαλιεστε μερικοι, το μετρο ειναι υποτιθεται για να προωθηθει η ευρυζωνικοτητα.

 

Το πρόβλημα δεν είναι το μέτρο αυτό καθεαυτό , αλλά οι περιορισμοί που

τίθενται και κάνουν τη ζωή δύσκολη σε χιλιάδες φοιτητές.

.
Link to comment
Share on other sites

Απλα προσπαθουν να το κανουν οσο πιο δυσκολο γινεται για τα λαμογια, τι σας πειραζει εσας δεν το καταλαβαινω...

 

Προφανώς το ενδιαφέρον μας δεν είναι καθαρά ακαδημαικό , ούτε εκφράζουμε τη συμπάθεια μας απέναντι στα λαμόγια ,

αλλά είμαστε ανάμεσα σε αυτούς που θα αναγκαστούν να κάνουν μεταφορά

γραμμής στο όνομα τους.Συνεπώς μαζί με τα λαμόγια παίρνει και μας η μπάλλα.

 

 

Τωρα στη περιπτωση που δεν του περισσευουν τα 15-20 Ευρω για ιντερνετ τοτε σιγουρα δεν εχει μπει ποτε στο ιντερνετ καθως με dial up θελεις 10 ευρω το μηνα μονο για τη συνδρομη.

 

Δηλαδή το κόστος πρόσβασης με adsl είναι χαμηλότερο απ' ότι με dial-up?

:confused:

Και τότε γιατί δεν έχουν αποκτήσει όλοι adsl?

Κορόιδα είναι ή ανησυχούν για τα έσοδα του οτε και θέλουν να ενισχύσουν την εθνική οικονομία? :confused: :confused:

.
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Δηλαδή το κόστος πρόσβασης με adsl είναι χαμηλότερο απ' ότι με dial-up?

:confused:

Και τότε γιατί δεν έχουν αποκτήσει όλοι adsl?

Κορόιδα είναι ή ανησυχούν για τα έσοδα του οτε και θέλουν να ενισχύσουν την εθνική οικονομία? :confused: :confused:

 

Με το φοιτητικο dsl ναι ειναι ιδιο ισως και χαμηλοτερο απο dial-up αναλογα με το ποσες ωρες μπενει καποιος στο ιντερνετ. Αλλα και χωρις το φοιτητικο dsl καποιος που μπαινει 3-4 ωρες τη μερα τον συμφερει να διαλεξει το dsl.

Link to comment
Share on other sites

Η απλούστερη λύση είναι να βάλουν έναν περιορισμό σε βαθμό συγγένειας ή τι ποιο απλό από το να δείξεις την ταυτοτητά σου (που λέει διεύθυνση)...

Πληροφοριακά, η ταυτότητα δεν λέει διευθυνση. Απλά που είσαι δημότης αναφέρει το οποίο και δεν έχει καμία σχέση με τον τόπο κατοικίας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι χαλιεστε μερικοι, το μετρο ειναι υποτιθεται για να προωθηθει η ευρυζωνικοτητα. Οσο πιο πολλοι συμμετεχουν τοσο το καλυτερο, προσωπικα δεν θα με χαλουσε να ισχυε για ολους. Ειναι βλακεια να εισαι φοιτητης και να μενεις σε διαφορετικο νομο απο αυτον που σπουδαζεις (ναι ξερω πολλους που μενουν πχ στην Βεροια και ερχονται Θεσσαλονικη στη σχολη συγκεκριμενες μερες)

Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις;

Δεν χαλιόμαστε που θα πάρουν μερικοί φοιτητές φθηνό dsl αλλά που δεν θα πάρουμε εμείς ως φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, η ταυτότητα δεν λέει διευθυνση. Απλά που είσαι δημότης αναφέρει το οποίο και δεν έχει καμία σχέση με τον τόπο κατοικίας...

 

χμμ στις καινούργιες δεν λέει διεύθυνση??? Εγώ έχω ακόμα την παλιά :p (την είχα βγάλει το 1999 για να δώσω για κάποιο πτυχείο...)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μήν τρελαθούμε...

 

Ποιός είπε πως το μέτρο αυτό είναι ΜΟΝΟ για την οικονομική ελάφρινση των φοιτητών που δε μένουν με τους γονείς τους;

 

Για αυτόν τον λόγο υπάρχουν άλλα μέτρα...

 

Οταν λέμε πως θα δωθεί φθηνό ίντερνετ στους φοιτητές εννοείται.... για την εκπλήρωση καθαρά ακαδημαικών σκοπών. Δηλ ένας φοιτητής μόνος... το χριάζεται adsl πιο πολύ απο ότι ένας φοιτητής που μένει με την οικογενιά του;; Έλεος.

 

Δε φτάνει που υπήρξε μιά τόσο καλή προτοβουλία... αλλα αρχίσαμε να κάνουμε και τους μοναχοφάιδες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μήν τρελαθούμε...

 

Ποιός είπε πως το μέτρο αυτό είναι ΜΟΝΟ για την οικονομική ελάφρινση των φοιτητών που δε μένουν με τους γονείς τους;

 

Για αυτόν τον λόγο υπάρχουν άλλα μέτρα...

 

Οταν λέμε πως θα δωθεί φθηνό ίντερνετ στους φοιτητές εννοείται.... για την εκπλήρωση καθαρά ακαδημαικών σκοπών. Δηλ ένας φοιτητής μόνος... το χριάζεται adsl πιο πολύ απο ότι ένας φοιτητής που μένει με την οικογενιά του;; Έλεος.

 

Δε φτάνει που υπήρξε μιά τόσο καλή προτοβουλία... αλλα αρχίσαμε να κάνουμε και τους μοναχοφάιδες... ;)

 

Μα φυσικα και μπορει να εχει φοιτητικο dsl οποιος μενει με τους γονεις του, αρκει το σπιτι τους να ειναι στο ιδιο Νομο με τη σχολη και να κανει το τηλεφωνο στο ονομα του. (Δεν ξερω ποσοι γονεις θα το δεχτουν αυτο βεβαια..)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...