Jump to content

Αγορά νέου κινητού. Μετά το LG G4 ποιο?


DonPitbull
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι να μου πείτε τη γνώμη σας ... μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω ένα απλό κινητό σαν το 3310 γιατί κάνω και δύσκολη δουλειά και φοβάμαι μη σπάσει στη τσέπη και να αγοράσω καλύτερα ένα tablet για να έχω και τη μεγάλη οθόνη που θέλω για όλα τα άλλα? Έχετε κάποιο να προτείνετε για να δώ τελικά τι με συμφέρει και τι με βολεύει?

 

Το μοναδικό που βρήκα και να έχει όλα όσα θέλω αλλά χωρίς να έχω βρει κάπου την τιμή του είναι το

https://www.skroutz.gr/s/14149102/Huawei-MediaPad-M5-10-8.html.

Όλα αυτά που είναι όπως τα θέλω ξεπερνάμε τα 700€.

Έλεος δηλαδή. Με τα χαρακτηριστικά ενός πολύ καλού τηλεφώνου αλλά σε μέγεθος tablet η τιμή ξεφεύγει. Εκτός κι αν δεν έχω κάνει σωστή αναζήτηση. Τι να πω !!!!

 

Τελικά βρήκα ένα άρθρο που να έχει πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά και τις τιμές. Δε ξέρω αν κάνει να βάλω το λινκ οπότε πείτε μου αν θέλετε να το βάλω.

Οι τιμές είναι οι εξής :

Huawei MediaPad M5 8 – €329 (WiFi)

Huawei MediaPad M5 8 – €380 (LTE)

Huawei MediaPad M5 10 – €379 (WiFi)

Huawei MediaPad M5 10 – €420 (LTE)

Huawei MediaPad M5 10 Pro – €520 (LTE)

 

Εμένα με ενδιαφέρει πολύ το Μ5 10 LTE, δε ξέρω για το Pro που έχει μεγαλύτερη μνήμη και το πενάκι αν μου χρειάζονται. 100€ παραπάνω δεν είναι και λίγα. Τη μνήμη την αναβαθμίζω με μια SD κάρτα. Πενάκι δεν έχω δουλέψει ποτέ οπότε δεν έχω γνώμη.

Edited by DonPitbull
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα πόσο θα σε βολέψει αυτό που λες.

Άσε που θεωρώ οτι το κοστος για παρόμοια specs, αν παιρνει sim για mobile interner ανεβαίνει ακόμα περισσότερο.

 

Εφόσον λοιπον είσαι τοσο ελαστικός ώστε να σκεφτείς την αγορά δεύτερης συσκευής, γιατί δεν παίρνεις ενα mi max 2 και την 800αρα να την βολέψεις με mobile internet με μια δεύτερη sim cosmote που συνήθως δεν έχει θέμα; Ή αν δεις οτι πάλι έχεις θέμα, παίρνεις με 30-40 ευρώ ενα router για mobile internet. Ειναι αρκετα φορητό και συνδέεται το κινητό σου με wifi. Μπορείς να το χεις μόνιμα στο τσαντάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα πόσο θα σε βολέψει αυτό που λες.

Άσε που θεωρώ οτι το κοστος για παρόμοια specs, αν παιρνει sim για mobile interner ανεβαίνει ακόμα περισσότερο.

 

Εφόσον λοιπον είσαι τοσο ελαστικός ώστε να σκεφτείς την αγορά δεύτερης συσκευής, γιατί δεν παίρνεις ενα mi max 2 και την 800αρα να την βολέψεις με mobile internet με μια δεύτερη sim cosmote που συνήθως δεν έχει θέμα; Ή αν δεις οτι πάλι έχεις θέμα, παίρνεις με 30-40 ευρώ ενα router για mobile internet. Ειναι αρκετα φορητό και συνδέεται το κινητό σου με wifi. Μπορείς να το χεις μόνιμα στο τσαντάκι.

 

Στα 420 που είναι η LTE έκδοση (Huawei MediaPad M5 10 – €420 (LTE) είναι λίγα παραπάνω από τη τιμή του Mi mix 2 αλλά και παραπάνω να βγει της τάξεως ενός ποσού των εξτρά 50-60€ δε με πειράζει γιατί μιλάμε για tablet κι όχι για κινητό. Πολύ μεγαλύτερη οθόνη κι όλα τα παρεμφερή που έχει ένα tablet έναντι ενός κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε. Δεν ειπα mi mix 2 αυτή τη φορά αλλά mi max 2 το οποίο κοστίζει 230 ευρώ στο σκρουτζ και έχει οθονη 6.44 ιντσών (16:9 αναλογία, δηλαδή πραγματικές). Και ειναι 2 σε ένα, δηλαδή και κινητό και "tablet" ενώ το μέγεθος του ειναι ιδανικό για να το κουβαλάς παντου (χωράει σε τσαντάκι) και έχεις και μια τυπική κάμερα που οκ ειναι πολύ μέτρια αλλά ειναι σίγουρα ανώτερη απο tablet. Και το κυριότερο ειναι οτι η αυτονομία του λόγω του επεξεργαστή ξεπερνά τις 12 ώρες ενεργής οθόνης.

 

Από εκεί και πέρα εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι. Αλλά απο το να πάρω ενα κινητό με πλήκτρα και χωριστά ενα tablet, προσωπικά θα προτιμούσα αυτή την επιλογή βάζοντας του και μια κάρτα cosmote στην περίπτωση που δεν πιανει 4g ή ένα φορητο mini router για mobile internet.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...