Jump to content

[MOTO] Γουρούνες (Quads)


geotech22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω το ειχα αντιμετωπισει αυτο το προβλημα οταν σε μια δεξια κλειστη στροφη πεταλο βρεθηκα στο αντιθετο ρευμα με τισ 2 ροδεσ στον αερα(χεστηκα πανω μου αλλα εφτυχωσ δεν περναγε αυτοκινητο) οποτε απλα αυξησα λιγο την πιεση απο αυτη που δινει ο κατασκευαστησ στα πισω λαστιχα ωστε να πεταει κωλο το οποιο ειναι ποιο ελεγχομενο.... τωρα πιστευω πωσ μειωνεισ την ζωη στα λαστιχα στο μισο(αλλα καλυτερα να πληρωνεισ ποιο πολλα λαστιχα παρα να κινδυνεψεις) :)

 

νομιζω οτι υπαρχουν λαστιχα για δρομο σωστα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω δρομου φοραω
ποση πιεση εχεις? και ποια λαστιχα φορας ειναι με γραμμες η με τακουνι?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

ποση πιεση εχεις? και ποια λαστιχα φορας ειναι με γραμμες η με τακουνι?

 

ο κατασκευαστησ δινει 35 kPa me 150 kg φορτωμενοαλλα εγω το εχω με 25 στα πισω 20 στα μπροστα για νοητους λογους.... α εσυ ποιο γουρουνι εχεις?

 

αν θελεις εγγυημενη ποιοτητα παρε maxxer

δηλαδη δεν ειναι να τα εμπιστευεσαι τα ymc e? τουλαχιστον εγω απο το δικο μου ετσι εχω καταλαβει και εχω στεναχωρεθει γιατι εχω αλλο 1.5 χρονο δοσεις και το πηρΑ νομιζωντας οτι ειναι το καλυτερο στα 50cc....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Κymco και Υamaha οι καλυτερες γουρουνες που κυκλοφορουν.Τις ymc δεν τις εχω ακουστα.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

ο κατασκευαστησ δινει 35 kPa me 150 kg φορτωμενοαλλα εγω το εχω με 25 στα πισω 20 στα μπροστα για νοητους λογους.... α εσυ ποιο γουρουνι εχεις?
εγω εχω το kymco mxu 300 ειμαι πολυ ευχαριστημενος θα σου προτεινα να βαλεις ιση πιεση και στα τεσσερα λαστιχα για καλυτερη ευσταθεια και 25 ειναι παρα πολυ 10 με 15 psi ειναι καλα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το kymco mxu 300 ειμαι πολυ ευχαριστημενος θα σου προτεινα να βαλεις ιση πιεση και στα τεσσερα λαστιχα για καλυτερη ευσταθεια και 25 ειναι παρα πολυ 10 με 15 psi ειναι καλα
ομωσ του δινει 35psi απο το εργοστασιο/ και αφτο που ειπεσ το παρρατηρησα επειδη εχει ενασ θειος μου την kymco 150 του 2005 και εχουνε λιωσει ολα τα καλωδια απο την αλμυρα (ειναι σε θαλασσα) και αν και εχει πολλα χιλιομετρα το μοτερ ειναι σαν καινουργιο /αριστη λειτουργεια α και δν εχει ξεβιδωσει ουτε βιδα!!! μαλλον θα πουλησω το ymc και εχω και καποιοα λεφτα στην ακρη (απο παμε στοιχημα ) και θα παρω το maxxer και οσο για το διπλωμα θα φοραω και κρανοσ και θα πηγαινω απο τουσ χωματοδρομουσ καλου κακου

και σε 1 χρονο .... νομιμοσ εφχαριστω για τισ συμβουλες :)

Link to comment
Share on other sites

Yamahaaaa:D

φιλε εγω η χοντα η γιαμαχα θα επαιρνα αλλα ακομα και η 125 ειναι 1000 ευρω πιο ακριβη απο την κυμκο 150 και για παραπανω κυβικα ..... αστα :p

Link to comment
Share on other sites

ομωσ του δινει 35psi απο το εργοστασιο/ και αφτο που ειπεσ το παρρατηρησα επειδη εχει ενασ θειος μου την kymco 150 του 2005 και εχουνε λιωσει ολα τα καλωδια απο την αλμυρα (ειναι σε θαλασσα) και αν και εχει πολλα χιλιομετρα το μοτερ ειναι σαν καινουργιο /αριστη λειτουργεια α και δν εχει ξεβιδωσει ουτε βιδα!!! μαλλον θα πουλησω το ymc και εχω και καποιοα λεφτα στην ακρη (απο παμε στοιχημα ) και θα παρω το maxxer και οσο για το διπλωμα θα φοραω και κρανοσ και θα πηγαινω απο τουσ χωματοδρομουσ καλου κακου

και σε 1 χρονο .... νομιμοσ εφχαριστω για τισ συμβουλες :)

Tα 35 psi που αναφερει το λαστιχο ειναι οταν το βαζεις στην ζαντα το φουσκωνεις για να κατσει δεν θελει τοσο αερα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Tα 35 psi που αναφερει το λαστιχο ειναι οταν το βαζεις στην ζαντα το φουσκωνεις για να κατσει δεν θελει τοσο αερα
λοιπον μολισ φουσκωσα τα λαστιχα ΠΑΝΩ στη γουρουνα και εβαλα σε ολα 20 πσι ειναι ακριβωσ αφτο που ηθελατελικα μλκια εκανα που ειχα βαλει 30 στα 20 ειναι κομπλε και οποτε χρειαστει ... γλιστραει ομαλα
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως συζητουσαμε σημερα..επειδη θα παμε διακοπεσς με φιλους..χρειαζεται διπλωμα για να νοικιασουμε γουρουνα??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως συζητουσαμε σημερα..επειδη θα παμε διακοπεσς με φιλους..χρειαζεται διπλωμα για να νοικιασουμε γουρουνα??

 

η 50αρα οδηγειται μονο με διπλωμα μοτοποδηλατου και οι πιο μεγαλες με αυτοκινητου:)

Link to comment
Share on other sites

Tα 35 psi που αναφερει το λαστιχο ειναι οταν το βαζεις στην ζαντα το φουσκωνεις για να κατσει δεν θελει τοσο αερα

 

λοιπον νομιζω οτι αν φουσκωσεις το λαστιχο πανω στη ζαντα μονο και οχι στο γουρουνι θελει 5.1psi...ετσι γραφει και μεγιστο βαροσ 150 κιλα ανα λαστιχο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον νομιζω οτι αν φουσκωσεις το λαστιχο πανω στη ζαντα μονο και οχι στο γουρουνι θελει 5.1psi...ετσι γραφει και μεγιστο βαροσ 150 κιλα ανα λαστιχο
μεχρι 35 psi ειναι για τη ζαντα 5.1 ειναι ο αερα που βαζεις στο λαστιχο πανω στην γουρουνα αλλα για δρομο δεν σσυνηστω τοσο χαμηλη μονο για χωμα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

μεχρι 35 psi ειναι για τη ζαντα 5.1 ειναι ο αερα που βαζεις στο λαστιχο πανω στην γουρουνα αλλα για δρομο δεν σσυνηστω τοσο χαμηλη μονο για χωμα

κοιτα να δεις βασικα εγω τα ρυθμιζω με την οδηγηση..... βαζω αερα οδηγαω και αναλογα βαζω η βγαζω αλλα αποκλειεται να θελει 35 psi σκετο το ζαντολαστιχο επειδη οταν μπει απανω θα ανεβει απο το βαροσ που του ασκει ο οδηγοσ και το γουρουνι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

 

"Μου έχει σπάσει μια φλέβα μέσα στο κεφάλι εδώ και μέρες" να πάρω γουρούνα. Δεδομένου ότι απλός θέλω να "παίζω" και όχι να κάνω τρελές διαδρομές και αναβάσεις θα ήθελα να ρωτήσω από ποιά να ξεκινήσω? Μάρκα? Κυβικά? Σκοπεύω να διαθέσω μέχρι 1000 άντε 1000 και κάτι. Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου αλλά δεν σκοπεύω να βγάλω μηχανής, αυτό με πάει αναγκαστικά σε μεταχειρισμένη 100άρα? Τι θα έπρεπε να προσέξω κατά την αγορά μεταχειρισμένης? Πχ στα αμάξια το ψάχνεις για σαζμαν τρακαρίσματα κλπ για τις γουρούνες τι ισχύει?

 

Μένω εδώ και μερικά χρόνια Πυλαία...και είμαι σε απόσταση 5 λεπτών από 3 βουνά! Είναι κρίμα να μένουν ανεκμετάλευτα ;)

 

Επίσης επειδή και η γυναίκα γουστάρει γουρούνα, είναι ασφαλές να 2 άτομα πάνω στην γουρούνα (μόνο για ήσυχες βολτίτσες)? Για να βγάλω και πινακίδα πληρώνω πολλά παραπάνω? Τα τέλι κυκλοφορίας που κυμαίνονται?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Όποιος έχει κουράγιο απαντά :O )

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα χρηματα ουτε 50αρα δεν παιρνεις!

τωρα για παιχνιδι που θελεις θα πρεπει να δωσεις λεφτα και να παρεις γουρουνα με μεγαλυτερο κυβισμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

 

"Μου έχει σπάσει μια φλέβα μέσα στο κεφάλι εδώ και μέρες" να πάρω γουρούνα. Δεδομένου ότι απλός θέλω να "παίζω" και όχι να κάνω τρελές διαδρομές και αναβάσεις θα ήθελα να ρωτήσω από ποιά να ξεκινήσω? Μάρκα? Κυβικά? Σκοπεύω να διαθέσω μέχρι 1000 άντε 1000 και κάτι. Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου αλλά δεν σκοπεύω να βγάλω μηχανής, αυτό με πάει αναγκαστικά σε μεταχειρισμένη 100άρα? Τι θα έπρεπε να προσέξω κατά την αγορά μεταχειρισμένης? Πχ στα αμάξια το ψάχνεις για σαζμαν τρακαρίσματα κλπ για τις γουρούνες τι ισχύει?

 

Μένω εδώ και μερικά χρόνια Πυλαία...και είμαι σε απόσταση 5 λεπτών από 3 βουνά! Είναι κρίμα να μένουν ανεκμετάλευτα ;)

 

Επίσης επειδή και η γυναίκα γουστάρει γουρούνα, είναι ασφαλές να 2 άτομα πάνω στην γουρούνα (μόνο για ήσυχες βολτίτσες)? Για να βγάλω και πινακίδα πληρώνω πολλά παραπάνω? Τα τέλι κυκλοφορίας που κυμαίνονται?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Όποιος έχει κουράγιο απαντά :O )

 

Oντως αυτα τα λεφτα ειναι πολυ λιγα για να παρεις μια γουρουνα για παιχνιδια

http://www.mediaplanet.gr/index.php?cPath=62

Δες εδω εχει κατι παιδικες γουρουνες με 600κατι,αλλα θα σου πεφτουν κοματακι μικρες:rolleyes:.Αλλα αν δωσεις 2 χιλιαρικα περνεις μια 250αρα κινεζικη και κανεις τη δουλεια σου.Αν και εγω δεν θα επερνα κινεζικη γουρουνα,λογο ανταλλακτικων.Μια και εισαι πρωταρης μπορεις να παρεις καποια yamaha raptor 250,κανει γυρω στα 5500€,αλλα ξεφευγουμε απο το budjet σου.Γενικα οι γουρουνες ειναι ακριβες,αλλα δεν θα τις βαριεσε ποτε,ειδικα αν εχει δυναμη.Για εναν εμπειρο δικαβαλο ειναι ασφαλες,αλλα ειναι καπως δυστροπο στις στροφες και δεν στριβει τοσο ευκολα.:(

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε. Βρήκα ένα φιλαράκι που ασχολείται με τέτοια κόλπα και θα πάω να μου κάνει κανένα μάθημα. Τελικά με 1000 μόνο αγοράζω 1-2 γουρούνια για σφάξιμο και ψησταριά. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ανυπομονώ να πάω για "μάθημα".
Link to comment
Share on other sites

και εγω το ειχα αντιμετωπισει αυτο το προβλημα οταν σε μια δεξια κλειστη στροφη πεταλο βρεθηκα στο αντιθετο ρευμα με τισ 2 ροδεσ στον αερα(χεστηκα πανω μου αλλα εφτυχωσ δεν περναγε αυτοκινητο) οποτε απλα αυξησα λιγο την πιεση απο αυτη που δινει ο κατασκευαστησ στα πισω λαστιχα ωστε να πεταει κωλο το οποιο ειναι ποιο ελεγχομενο.... τωρα πιστευω πωσ μειωνεισ την ζωη στα λαστιχα στο μισο(αλλα καλυτερα να πληρωνεισ ποιο πολλα λαστιχα παρα να κινδυνεψεις) :)

 

ποσα χρονια την εχεις? ποσα προβληματα σου εχει βγαλει?

Link to comment
Share on other sites

ποσα χρονια την εχεις? ποσα προβληματα σου εχει βγαλει?

 

λοιπον την εχω απο τον νοεμβριο του 2008 και ειχε ενα μεταλλικο "Ζ"για βαση τησ εξατμισησ το οποιο καποιοα στιγμη εσπασε.... συναμα και η εξατμιση και επισησ και αρκετεσ ξεβιδωμενεσ βιδεσ (το ελυσα ολο και εβαλα παντου loctite δυνατο για να εχω ησυχο το κεφαλι μου παντωσ γενικα επειδη εχω εμπειρια απο μαστοριλικια ειμαι οκ τωρα..... αλλλα καποιοσ που δεν γνωριζει το αντικειμενο,,,, την πατησε:ninja::)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
κατι παιζει με το τιμονι μου ειναι πολυ βαρυ και δεν στριβει ευκολα η πιεση ειναι μια χαρα γιατι και πριν που εχα 10 psi μια χαρα εστριβε. τι αλλο μπορει να φται εκτος απο την πιεση?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...