Jump to content

Huawei P20 Lite


aras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους.

Νέος κάτοχος κι εγώ... και έχω σταθεί σε 2 σημεία.

1. Τραγικός δέκτης ραδιοφώνου (FM). Φτωχότατο interface, φτωχή ποιότητα ήχου, κακή λήψη (ακόμα και όταν βλέπεις τις κεραίες του Υμηττού). Επίσης τους περισσότερους σταθμούς τους λαμβάνω μονοφωνικά.

 

Χωρίς να θέλω να βγω off topic, ακόμα και το κινέζικο-ρώσικο Yotaphone, είχε καλύτερο interface.

Κάντε κλικ στο ακόλουθο λινκ για να κρίνετε και μόνοι σας...

https://imgur.com/a/QJugqJz

 

Ας μην μιλήσω για Samsung, που είχε ως και RDS.

Edited by radiodj105
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 739
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είχα το κινητό ξεκλείδωτο στην τσέπη και πατήθηκαν άπειρα κουμπιά.

Δυστυχώς έχασε την εργοστασιακή εφαρμογή του email.

Μίλησα με την Huawei μήπως και μου στείλουν την εφαρμογή σε αρχείο «apk» αλλά δεν γίνεται.

Μου πρότειναν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάτι, για να μην κατεβάζω από το playstore;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μήπως υπάρχει και είναι απενεργοποιημένη

Ρυθμίσεις > Εφαρμογές

Δυστυχώς όχι. Μίλησα με την Huawei και το ίδιο με ρώτησαν κι αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το κινητό ξεκλείδωτο στην τσέπη και πατήθηκαν άπειρα κουμπιά.

Δυστυχώς έχασε την εργοστασιακή εφαρμογή του email.

Μίλησα με την Huawei μήπως και μου στείλουν την εφαρμογή σε αρχείο «apk» αλλά δεν γίνεται.

Μου πρότειναν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάτι, για να μην κατεβάζω από το playstore;

 

Καλημέρα για τσέκαρε αυτό εδώ....κατεβασέ το να δεις αν δουλεύει.

 

https://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=4485724&d=1524657091

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα για τσέκαρε αυτό εδώ....κατεβασέ το να δεις αν δουλεύει.

 

https://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=4485724&d=1524657091

 

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες.

 

Ευτυχώς έχω λογαριασμό σε εκείνο το forum και το κατέβασα.

Δυστυχώς δεν δούλεψε.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που δεν δουλεύει.

Κάποτε υπήρχε στα κινητά το "Εγκατάσταση από άγνωστες πηγές" και το είχα ενεργοποιήσει.

Εδώ έχω πάει στο

Ρυθμίσεις=> Ασφάλεια και Απόρρητο=> Πρόσθετες ρυθμίσεις=> Εγκατάσταση εφαρμογών από εξωτερικές πηγές => Αρχεία - ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.

 

Όμως αν και ξεκινάει την εγκατάσταση, μου την τερματίζει χωρίς να την ολοκληρώσει.

 

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες.

 

Ευτυχώς έχω λογαριασμό σε εκείνο το forum και το κατέβασα.

Δυστυχώς δεν δούλεψε.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που δεν δουλεύει.

Κάποτε υπήρχε στα κινητά το "Εγκατάσταση από άγνωστες πηγές" και το είχα ενεργοποιήσει.

Εδώ έχω πάει στο

Ρυθμίσεις=> Ασφάλεια και Απόρρητο=> Πρόσθετες ρυθμίσεις=> Εγκατάσταση εφαρμογών από εξωτερικές πηγές => Αρχεία - ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.

 

Όμως αν και ξεκινάει την εγκατάσταση, μου την τερματίζει χωρίς να την ολοκληρώσει.

 

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

 

Καλημέρα.

Εφόσον δεν μπορείς να την εγκαταστήσεις και επειδή είναι εφαρμογή συστήματος και δεν μπορεί να απεγκατασταθεί πιθανών βρίσκεται στο κινητό σου.Φαντάζομαι θα έχεις ελέγξει ρυθμίσεις-εφαρμογές-και την ανάλογη εφαρμογή email και δεν θα υπάρχει.Αν όντως ισχύει

δυστηχώς κάποια ''φλασιά'' έφαγε το κινητό σου και πρέπει να το κάνεις factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που αφορά όσους έχουν περάσει εικόνες σε ορισμένες επαφές.

Έχω προσέξει πως... καθώς με καλούν, όποτε θέλει μου δείχνει την φωτογραφία (του καλούντος).

ΠΧ όταν με καλεί το σπίτι μου, μερικές φορές δείχνει φωτογραφία. Άλλες φορές, όχι!

 

Επίσης, όταν επιλέξω να κάνω κλήση, αν θέλει μου δείχνει τη φωτογραφία αυτού που καλώ. Συνήθως δεν θέλει και μου δείχνει απλά το νούμερο.

Άλλες φορές, όταν καλώ το ίδιο νούμερο, μου δείχνει τη φωτογραφία!

 

Σας το κάνει και εσάς αυτό; Το έχετε προσέξει;

Edited by radiodj105
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες.

 

Ευτυχώς έχω λογαριασμό σε εκείνο το forum και το κατέβασα.

Δυστυχώς δεν δούλεψε.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που δεν δουλεύει.

Κάποτε υπήρχε στα κινητά το "Εγκατάσταση από άγνωστες πηγές" και το είχα ενεργοποιήσει.

Εδώ έχω πάει στο

Ρυθμίσεις=> Ασφάλεια και Απόρρητο=> Πρόσθετες ρυθμίσεις=> Εγκατάσταση εφαρμογών από εξωτερικές πηγές => Αρχεία - ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.

 

Όμως αν και ξεκινάει την εγκατάσταση, μου την τερματίζει χωρίς να την ολοκληρώσει.

 

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

Απο περιεργεια τοσο καλη ειναι και την θες? εχει κατι το ιδιαιτερο σε σχεση με αλλες?

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια τοσο καλη ειναι και την θες? εχει κατι το ιδιαιτερο σε σχεση με αλλες?

Καθόλου καλή. Αλλά ευελπιστούσα πως επειδή είναι "Μαμά" δεν θα έχει διαφημιστικά.

 

Τελικά κατέβασα το blue mail (για να διαχειρίζομαι το προσωπικό μου μαιλ από σέρβερ με συγκεκριμένο domain) που επίσης δεν έχει διαφημιστικά!

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας χτες το διαφημιστικό του τηλεφώνου μας, είδα να κάνουν λόγο για γρήγορη φόρτιση.

Πράγματι, με έναν απλό φορτιστή μου έλεγε "Χρόνος φόρτιστις 2h:15 λεπτά".

Με τον δικό του φορτιστή, έγραφε "Χρόνος φόρτισης 1h:50 λεπτά".

Το επανέλαβα το πείραμα, 2 ακόμα φορές ώστε να είμαι βέβαιος πως γράφει σωστά.

 

Υπάρχει πουθενά κάποιος τρόπος, για να καταλάβει κανείς ότι έχει συνδεθεί σε ταχυφορτιστή και όχι σε κανονικό φορτιστή;

 

Για παράδειγμα παλιά, όταν φόρτιζα ένα κινητό HTC από το USB υπολογιστή έγραφε "Φόρτιση USB", ενώ από τον φορτιστή του έγραφε "Φόρτιση AC".

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας χτες το διαφημιστικό του τηλεφώνου μας, είδα να κάνουν λόγο για γρήγορη φόρτιση.

Πράγματι, με έναν απλό φορτιστή μου έλεγε "Χρόνος φόρτιστις 2h:15 λεπτά".

Με τον δικό του φορτιστή, έγραφε "Χρόνος φόρτισης 1h:50 λεπτά".

Το επανέλαβα το πείραμα, 2 ακόμα φορές ώστε να είμαι βέβαιος πως γράφει σωστά.

 

Υπάρχει πουθενά κάποιος τρόπος, για να καταλάβει κανείς ότι έχει συνδεθεί σε ταχυφορτιστή και όχι σε κανονικό φορτιστή;

 

Για παράδειγμα παλιά, όταν φόρτιζα ένα κινητό HTC από το USB υπολογιστή έγραφε "Φόρτιση USB", ενώ από τον φορτιστή του έγραφε "Φόρτιση AC".

Γράφει "γρήγορη φόρτιση" και εμφανίζει διπλό κεραυνό.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει "γρήγορη φόρτιση" και εμφανίζει διπλό κεραυνό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν το είχα προσέξει. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω, ότι έχω δοκιμάσει καμιά 10ριά διαφορετικούς fast chargers,

αλλά ΜΟΝΟ με τους μαμίσιους Huawei γράφει γρήγορη φόρτιση και εμφανίζει τους 2 κεραυνούς.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι! Χτες Παρήγγειλα ταχυφορτιστή (από Κίνα) και σήμερα παρήγγειλα καλώδιο με μέτρηση τάσης και ρεύματος.

Με άλλα λόγια= Με κατέστρεψες. Τζάμπα τα 4 ευρώ που έδωσα!

Χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Προς ενημέρωσή σας. Για να δούμε αν είναι ταχύφορτιστής ή όχι μπορούμε να ανατρέξουμε στα (A) Αμπέρ του μετασχηματιστη. Άρα γύρω στο 1Α παίζουν οι κλασικοί φορτιστές-μετασχηματιστες, 2Α και άνω οι ταχυφορτιστες και πιο πάνω οι υπερταχυφορτιστες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Προς ενημέρωσή σας. Για να δούμε αν είναι ταχύφορτιστής ή όχι μπορούμε να ανατρέξουμε στα (A) Αμπέρ του μετασχηματιστη. Άρα γύρω στο 1Α παίζουν οι κλασικοί φορτιστές-μετασχηματιστες, 2Α και άνω οι ταχυφορτιστες και πιο πάνω οι υπερταχυφορτιστες.

Σύμφωνοι, όμως οι ταχυφορτιστές, δίνουν και παραπάνω τάση (9volt). Δεν είναι μόνο το ρεύμα που μπορούν να δώσουν μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ όσα δοκίμασα είχαν το σήμα του ταχυφορτιστή και ήταν 2.5Α 9V.

MΟΝΟ όμως με τα Huawei μου βγάζει το σήμα της γρήγορης φόρτισης.

 

Μάλιστα, μεταξύ άλλων είχα πάει και στο Πλαίσιο του Πειραιά (απ' όπου αγόρασα και το κινητό) και τους ζήτησα έναν ταχυφορτιστή,

όπου ο υπάλληλος (παρά τις αντιρρήσεις μου) μου έδωσε έναν και επέμενε ότι κάνει.

Τελικά αφού το πλήρωσα (αλλιώς δε μου το άνοιγε), το ξεσφράγισα μπροστά του και το δοκιμάσαμε και ΔΕΝ έκανε γρήγορη φόρτιση.

Δοκιμάσαμε και-ένα δύο άλλους, πάλι χωρίς επιτυχία, οπότε κατέληξα να πληρώσω τη διαφορά και να μου δώσει ένα original Huawei στα 13€ όπου και δούλεψε.

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, όμως οι ταχυφορτιστές, δίνουν και παραπάνω τάση (9volt). Δεν είναι μόνο το ρεύμα που μπορούν να δώσουν μεγαλύτερο.

Εγώ ανέφερα τεχνικά πως κάποιος μπορεί να καταλάβει ποιος φορτιστής είναι πιο γρήγορος.Είπα και πιο πριν πως τα Αmper δηλώνουν το πόσο γρήγορα φορτίζει.O φορτιστής(μετασχηματιστής σωστότερη ονομασία του) με τάση στα 5V υπήρχε με ρεύμα από 100mA στα παλαιότερα κινητά έως και 1,2Α στους απλούς φορτιστές σήμερα.Στα 9V συναντάμε 2Α και 2.5Α και στα 10V 4A.Οπότε φίλε μου δεν μπορεί κανείς να δει ποιος φορτιστής είναι πιο γρήγορος από την τάση.

Άρα λοιπόν ένας μετασχηματιστής ή φορτιστής όπως τον λέμε λανθασμένα, για να δούμε πόσο γρήγορος είναι για το τηλέφωνό μας κοιτάμε το ρεύμα εξόδου(output) ανεξαρτήτως της τάσης στην συγκεγκριμένη περίπτωση των κινητών καθώς οι φορτιστές των συσκευών μας έχουν την δυνατότητα να εναλλάσουν την τάση τους με βάση των δυνατοτήτων της κάθε συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Οι ταχυφορτισεις έχουν αλλάξει από παλιά.

Τώρα ποια δουλεύουν σε 2-3 modes με διαφορετικες τιμές εξόδου (volt, ampere) σε κάθε mode.

Συγκεκριμένα όταν είναι χαμηλά η στάθμη τότε γυρνάει στο max output mode ας το πούμε και όταν ανέβει στάθμη τότε γυρναει στο medium. Μετά τα 80-90 γυρνάει στο low για προστασία της μπαταρίας.

Ενημερωτικά ο super charge της Huawei που δίνει στα mate 9-10 (22.5W) δουλεύει στα 5V2A, 4.5V5A, 5V4.5A.

Αν εσύ τώρα πας και του βάλεις έναν φορτιστή με σταθερή έξοδο τότε αυτό θα γυρίσει στην άλλη φόρτιση. Το p20 lite υποστηρίζει μέχρι 18W οπότε με τον supercharge φορτιστή της Huawei θα δουλεύει κανονικά

https://www.skroutz.gr/s/16685213/Huawei-USB-Wall-Adapter-Λευκό-AP81-Bulk.html

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι ακούτε ραδιόφωνο.

Πατώντας το πλήκτρο που έχουν επάνω τα handsfree ο δέκτης πηδάει στον επόμενο σταθμό.

Αν όμως έχει κλειδώσει το κινητό (και έχει σβήσει η οθόνη), τότε σε πηγαίνει στον Player που έχει ή αν έχεις απενεργοποιήσει τον player, τότε κλείνει τελείως το ραδιόφωνο και δεν ακούς τίποτα.

 

Υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος, ώστε ακόμα και όταν είναι σβηστή η οθόνη, να μπορεί να δουλέψει το πλήκτρο των ακουστικών και να αλλάξει σταθμό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΟΛΑ όσα δοκίμασα είχαν το σήμα του ταχυφορτιστή και ήταν 2.5Α 9V.

MΟΝΟ όμως με τα Huawei μου βγάζει το σήμα της γρήγορης φόρτισης.

 

Μάλιστα, μεταξύ άλλων είχα πάει και στο Πλαίσιο του Πειραιά (απ' όπου αγόρασα και το κινητό) και τους ζήτησα έναν ταχυφορτιστή,

όπου ο υπάλληλος (παρά τις αντιρρήσεις μου) μου έδωσε έναν και επέμενε ότι κάνει.

Τελικά αφού το πλήρωσα (αλλιώς δε μου το άνοιγε), το ξεσφράγισα μπροστά του και το δοκιμάσαμε και ΔΕΝ έκανε γρήγορη φόρτιση.

Δοκιμάσαμε και-ένα δύο άλλους, πάλι χωρίς επιτυχία, οπότε κατέληξα να πληρώσω τη διαφορά και να μου δώσει ένα original Huawei στα 13€ όπου και δούλεψε.

 

Και εμένα ο "μαμά" φορτιστής Huawei βγάζει το σήμα της γρήγορης φόρτισης.

 

Οστόσο, μου ήρθε ένας κινέζικος που παρήγγειλα με 2,5 ευρώ... και που επίσης δουλεύει σωστά.

Εννοώ πως το κινητό βγάζει τα εικονίδια της γρήγορης φόρτισης.

 

Παραθέτω το λινκ παρακάτω, για όποιον θέλει να πάρει κάτι οικονομικό που δουλεύει...

 

https://www.gearbest.com/car-charger/pp_009146281990.html?wid=1433363

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και μερικές μέρες πρόσεξα πως όταν συνομιλώ στο Viber και προσπαθήσω να τραβήξω φωτογραφία (από την εφαρμογή), τραβάει τη φωτογραφία αλλά κολλάει και δεν μου την "ρίχνει" μέσα στο τσατ για να πατήσω το μπλε βελάκι και να φύγει.

Επίσης αν πάω στη συλλογή δεν δείχνει να την έχει αποθηκεύσει. Το κάνει και σε εσάς το P20 Lite ;

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα συμβαίνει αυτό αλλά λύση δεν έχω βρει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...