Jump to content

Sony Ericsson T630


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eXecrable ( 5 Ιαν. 2004 , 11:44)

 

dil lewton kai esy apo nokia perases mia xara sto ericsson???

to fobomouna ligo, giati an d mporw na grapsw sms tha to peteksw, alla an einai etsi opws les efyga na to parw!!!!!

thanks :)

 

 

Δεν πέρασα θα περάσω.

Αλλά το Τ9 δεν με προβληματίζει καθόλου γιατί το δοκίμασα στο Τ610. Περισσότερα το βράδυ που θα έχω το Ζ600.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος de4th (31 Δεκ. 2003 , 09:24)

 

Na prosthesw ki egw mia erwthsh, otan kanei kapios klhsh tote akougete prwta enas hxos kai meta o hxos klhshs pou exw epilexei. Symvenei kai se esas?

 

 

συμβαίνει και σε εμένα...

ακούγεται πρώτα ένας τυπικός χτύπος και μετά ότι έχεις επιλέξει...

Έχω βρεί κάτι ήχους στο web τους οποίους αν τους επιλέξω η καθυστέρηση απο τον πρώτο τυπικό χτύπο μέχρι να ξεκινήσει ναι παίζει ο ήχος είναι αρκετά μεγάλη ( την υπολόγισα γύρω στα 3-4 χτυπήματα στο τηλέφωνο που με καλεί ) ...

αποτέλεσμα είναι να βλέπεις ποιός σε καλεί στην οθόνη σου και να περιμένεις να χτυπήσεις το τηλ. 3 με 4 δευτερόλεπτα ...

ίσως βέβαια να φταίνε και τα συγκεκριμένα αρχεία (.mid) που έχω κατεβάσει εγώ...

 

το ίδιο δεν συμβαίνει με τους ήχους που έχει ενσωματεμένους το τηλέφωνο...

Αντε... και κάλη τύχη μάγκες...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lestrange ( 2 Ιαν. 2004 , 12:07)

 

Άν το προηγούμενο κινητό σου δεν ήταν έγχρωμό, τότε καταλαβαίνεις οτι η αυτονομία έχει πέσει λόγω της οθόνης.Αλλά πάντως δεν είναι η καλύτερη αυτονομία (και ούτε η χειρότερη)

 

 

Το προηγούμενο τηλέφωνο μου ήταν το ιστορικό ( ακόμα το θεωρώ πολύ μπροστά για την εποχή του ) SE T68i. Πρόσφατα μεταφέρθηκα σε ένα SE T630. H χρήση που κάνω είναι περίπου ίδια ( αρκετή ομιλία καθημερινά, ελάχιστα SMS, αρκετό bluetooth, σχεδόν καθόλου camera ). To T68i κρατούσε έως και 4 μέρες γεμάτες ενώ το Τ630 κάθε δεύτερο βράδυ θέλει φόρτιση.

Δέχομαι οτι η οθόνη TFT μπορεί να καταναλώνει κάτι παραπάνω ...

όπως είπα camera δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου ( όσο δλδ χρησιμοποιούσα και την δύσχρηστη εξωτερική που είχα για το T68i )

 

αλλά θεωρώ μεγάλη τη διαφορά ( πρός τα πίσω ) όσον αφορά τη διάρκεια της μπαταρίας.

Αντε... και κάλη τύχη μάγκες...
Link to comment
Share on other sites

Κάθε πέρσι και καλύτερα που λέμε...

Ερώτηση Νο1 τώρα: Γιατί το τελικό ς δεν υπάρχει στο 630? Στο κρυφό μενού το βλέπω σε κάποιες επιλογές, αλλά όταν στέλνω sms δεν υπάρχει...Ξέρει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να εμφανιστεί?

Ερώτηση Νο2: Γιατί όταν στέλνω sms και ενώ το μύνημα δεν είναι 160 χαρακτήρες, ούτε καν 80, μου λέει sms 2? Τι παίζει εδώ? Χρεώνομαι 2 sms ενώ έχω γράψει 2 κουβέντες?

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vision72 ( 5 Ιαν. 2004 , 12:25)

 

Κάθε πέρσι και καλύτερα που λέμε...

Ερώτηση Νο1 τώρα: Γιατί το τελικό ς δεν υπάρχει στο 630? Στο κρυφό μενού το βλέπω σε κάποιες επιλογές, αλλά όταν στέλνω sms δεν υπάρχει...Ξέρει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να εμφανιστεί?

Ερώτηση Νο2: Γιατί όταν στέλνω sms και ενώ το μύνημα δεν είναι 160 χαρακτήρες, ούτε καν 80, μου λέει sms 2? Τι παίζει εδώ? Χρεώνομαι 2 sms ενώ έχω γράψει 2 κουβέντες?

 

 

το θέμα με τους χαρακτήρες στο sms που περιγράφεις σε εμένα δεν συμβαίνει ... το sms2 το γράφει όταν περάσω τους 160 χαρακτήρες ( ελληνικό κείμενο ) ... αυτό το πρόβλημα το είχα στο T68i ...

 

ίσως είναι θέμα διαφορετικών εκδόσεων της συσκεύης ( δεν ξέρω )...

διάβαζω στο thread για διάφορα releases του τηλεφώνου ( π.χ. R4001 )...

πώς μπορώ να αναγνωρίσω το δικό μου ... ?

Αντε... και κάλη τύχη μάγκες...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vision72 ( 5 Ιαν. 2004 , 12:25)

Ερώτηση Νο2: Γιατί όταν στέλνω sms και ενώ το μύνημα δεν είναι 160 χαρακτήρες, ούτε καν 80, μου λέει sms 2? Τι παίζει εδώ? Χρεώνομαι 2 sms ενώ έχω γράψει 2 κουβέντες?

 

 

Αυτο συμβαινει και σε μενα με το Τ610 και η απαντηση που υπαρχει στο Τ610 FAQ τοπικ....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=36908#post36908

 

Πώς μπορούμε να αποφύγουμε το unicode για να έχουμε 160 χαρακτήρες/sms; Φυσικά με Ελληνικούς χαρακτήρες!

 

Με την κατάργηση των εθνικών χαρακτήρων. Από αποστολή νέου μηνύματος, επιλέγουμε Προσθετ. -> Εθν.χαρακτήρες -> Μη ενεργό.

 

Από εδώ και στο εξής, μπορούμε να γράφουμε μόνο με κεφαλαία ελληνικά αλλά στέλνουμε φουλ SMS 160 χαρακτήρων.

 

...δεν με καλυπτει διοτι δεν μπορω βρω που ειναι αυτες οι επιλογες και πως μπορω να κανω disable το Regional settings.

Εχω αγγλικο μενου αλλα δεν εχω καταφερει να βρω το ... "Προσθετ. -> Εθν.χαρακτήρες -> Μη ενεργό"

 

To firmware που εχω ειναι το R1L. Υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο και να πρεπει να κανω upgrade σε καποια νεοτερη εκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sfotakis ( 5 Ιαν. 2004 , 12:46)

 

το θέμα με τους χαρακτήρες στο sms που περιγράφεις σε εμένα δεν συμβαίνει ... το sms2 το γράφει όταν περάσω τους 160 χαρακτήρες ( ελληνικό κείμενο ) ... αυτό το πρόβλημα το είχα στο T68i ...

 

ίσως είναι θέμα διαφορετικών εκδόσεων της συσκεύης ( δεν ξέρω )...

διάβαζω στο thread για διάφορα releases του τηλεφώνου ( π.χ. R4001 )...

πώς μπορώ να αναγνωρίσω το δικό μου ... ?

 

 

δες στο κρυφό μενού

πάτα κατά σειρά

>*<<*<*

όπου <> το joystick αριστερά δεξιά και πες μου. Δε νομίζω καινούργιο τηλέφωνο και να φταίει το firmware.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vision72 ( 5 Ιαν. 2004 , 12:51)

 

δες στο κρυφό μενού

πάτα κατά σειρά

>*<<*<*

όπου <> το joystick αριστερά δεξιά και πες μου. Δε νομίζω καινούργιο τηλέφωνο και να φταίει το firmware.

 

 

οχι οχι

εγώ δεν είχα πρόβλημα με τους χαρακτήρες στο sms ...

απλά ανέφερα οτι στο δικό μου Τ630 δεν εμφανίζεται αυτό το θέμα μάλλον επείδη είναι disabled το unicode..

 

Βρήκα το version του S/W μου : R4B001

thanx.

 

Αυτό τώρα θεωρείται παλιό ? καινούργιο ?? καλό ?

δεν γνωρίζω...

Αντε... και κάλη τύχη μάγκες...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sfotakis ( 5 Ιαν. 2004 , 13:05)

 

οχι οχι

εγώ δεν είχα πρόβλημα με τους χαρακτήρες στο sms ...

απλά ανέφερα οτι στο δικό μου Τ630 δεν εμφανίζεται αυτό το θέμα μάλλον επείδη είναι disabled το unicode..

 

Βρήκα το version του S/W μου : R4B001

thanx.

 

Αυτό τώρα θεωρείται παλιό ? καινούργιο ?? καλό ?

δεν γνωρίζω...

 

 

αυτη την έκδοση έχω και εγώ. Δε νομίζω να υπάρχει άλλη προς το παρόν.

πως βγάζεις τους unicode αν φταίει αυτό?

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

lewton (DIMITRI) perimenw entypwseis apo to z600 (gia to t9 sxetika) giati ap'oti exw katalabei einai idio me to t630 se diaforetiko kaloupi...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vision72 ( 5 Ιαν. 2004 , 13:29)

 

αυτη την έκδοση έχω και εγώ. Δε νομίζω να υπάρχει άλλη προς το παρόν.

πως βγάζεις τους unicode αν φταίει αυτό?

 

 

Είναι απο default στο disabled το National Characters

 

Αν όχι,

Messages > Write New > More > National Char. > Disabled

Αντε... και κάλη τύχη μάγκες...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sfotakis ( 5 Ιαν. 2004 , 14:22)

 

Είναι απο default στο disabled το National Characters

 

Αν όχι,

Messages > Write New > More > National Char. > Disabled

 

 

Den blepo tetoio menu.

Messages > sms > Apostol. neoy > ..meta?? den iparxoyn ta ipoloipa poy les diladi More>National Char. ktl ktl..

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sfotakis ( 5 Ιαν. 2004 , 14:22)

 

Είναι απο default στο disabled το National Characters

 

Αν όχι,

Messages > Write New > More > National Char. > Disabled

 

Pragmati den iparxei to National Char. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stark ( 5 Ιαν. 2004 , 12:49)

 

Αυτο συμβαινει και σε μενα με το Τ610 και η απαντηση που υπαρχει στο Τ610 FAQ τοπικ....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=36908#post36908

 

Πώς μπορούμε να αποφύγουμε το unicode για να έχουμε 160 χαρακτήρες/sms; Φυσικά με Ελληνικούς χαρακτήρες!

 

Με την κατάργηση των εθνικών χαρακτήρων. Από αποστολή νέου μηνύματος, επιλέγουμε Προσθετ. -> Εθν.χαρακτήρες -> Μη ενεργό.

 

Από εδώ και στο εξής, μπορούμε να γράφουμε μόνο με κεφαλαία ελληνικά αλλά στέλνουμε φουλ SMS 160 χαρακτήρων.

 

...δεν με καλυπτει διοτι δεν μπορω βρω που ειναι αυτες οι επιλογες και πως μπορω να κανω disable το Regional settings.

Εχω αγγλικο μενου αλλα δεν εχω καταφερει να βρω το ... "Προσθετ. -> Εθν.χαρακτήρες -> Μη ενεργό"

 

To firmware που εχω ειναι το R1L. Υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο και να πρεπει να κανω upgrade σε καποια νεοτερη εκδοση;

 

 

έχετε δίκιο sorry ... και εμένα πλέον δεν το εμφανίζει

αλλά...

 

Δεν ξέρω...

κάτι δεν μπορώ να καταλάβω ...

όπως έγραψα και πιο πρίν , στις επιπλέον επιλογές που δίνονται πατώντας το πλήκτρο ( More/Εργαλεία ) μου έδινε μια επιλογή National Char (Enabled/Disabled ) ... δεν ξέρω ποιοι είναι οι αντίστοιχοι τίτλοι στα ελληνικά ...

το θέμα είναι οτι το έθεσα μια φορά σε Disabled και πλέον δεν μου το εμφανίζει ... γι'αυτό ίσως οι προηγούμενοι φίλοι δεν μπορούν να το βρούν...

όμως τι γίνεται ????

το θέτεις μια φορά Enabled/Disabled και μετά δεν μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου ???

 

Ας βοηθήσει κάποιος αν ξέρει ..... :( :( :( :(

Αντε... και κάλη τύχη μάγκες...
Link to comment
Share on other sites

ελληνικά πεζά

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάτι κατάλαβα...

για να εμφανιστεί το Ελληνικά πεζά / National Char στο menu Εργαλεία/More όταν γράφεται ένα SMS θα πρέπει στο ίδιο menu (Εργαλεία/More) να επιλέξετε Ελληνικά. Δηλαδή, στην περίπτωση που γράφεται Αγγλικά δεν πρόκειται να εμφανιστεί ποτέ ( άλλωστε δεν υπάρχει και πρόβλημα με τα αγγλικα ) αλλά στην περίπτωση που input language είναι τα Ελληνικά τότε αν είναι Enabled το Ελληνικά πεζά / National Char το μήνυμα θα έχει 80 χαρακτήρες ενώ σε αντίθετη περίπτωση έχει 160....

 

:worry: νομίζω ??

Αντε... και κάλη τύχη μάγκες...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sfotakis ( 5 Ιαν. 2004 , 16:23)

 

Λοιπόν, κάτι κατάλαβα...

για να εμφανιστεί το Ελληνικά πεζά / National Char στο menu Εργαλεία/More όταν γράφεται ένα SMS θα πρέπει στο ίδιο menu (Εργαλεία/More) να επιλέξετε Ελληνικά. Δηλαδή, στην περίπτωση που γράφεται Αγγλικά δεν πρόκειται να εμφανιστεί ποτέ ( άλλωστε δεν υπάρχει και πρόβλημα με τα αγγλικα ) αλλά στην περίπτωση που input language είναι τα Ελληνικά τότε αν είναι Enabled το Ελληνικά πεζά / National Char το μήνυμα θα έχει 80 χαρακτήρες ενώ σε αντίθετη περίπτωση έχει 160....

 

:worry: νομίζω ??

 

 

Δηλαδή αν γράφω με μικρούς ελληνικούς μπορώ μέχρι 80 και αν τους κάνω disabled και γράφω με ελληνικά κεφαλαία μέχρι 160?

Ψιλοαπαράδεκτο!!

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vision72 ( 5 Ιαν. 2004 , 16:32)

 

Δηλαδή αν γράφω με μικρούς ελληνικούς μπορώ μέχρι 80 και αν τους κάνω disabled και γράφω με ελληνικά κεφαλαία μέχρι 160?

Ψιλοαπαράδεκτο!!

 

 

Μόνο απαράδεκτο δεν είναι. Δεν ξέρω κινητό που να στελνει SMS 160 χαρακτήρων με μικρά ελληνικά. Πχ στα Nokia γράφεις με μικρά και στα κάνει από μόνο του κεφαλαία πριν τα στείλει. Πολύ χειρότερο αυτό γιατί αν γράψεις ελληνικά με λατινικά θα κάνει μεγάλα μόνο τα ελληνικά και θα αφήσει μικρά τα λατινικά. Στα SΕ γράφεις κατευθείαν μόνο με μεγάλα και δεν μπερδεύεσαι, ή αν θες μικρά μπορείς να τα βάλεις αλλά το κάθε ένα θα πιάσει δύο χαρακτήρες. Αναπόφευκτο...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ,

με κεφαλαία ελληνικά γράφεις μέχρι 160 χαρακτήρες

ενώ με πεζά ελληνικά μέχρι 80 χαρακτήρες .

και φυσικά με λατινικούς 160 ...

 

όλο το θέμα προκύπτει αν θελήσεις να γράψεις ελληνικά - μικρά γράμματα...

 

:p

Αντε... και κάλη τύχη μάγκες...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eXecrable ( 5 Ιαν. 2004 , 13:52)

 

lewton (DIMITRI) perimenw entypwseis apo to z600 (gia to t9 sxetika) giati ap'oti exw katalabei einai idio me to t630 se diaforetiko kaloupi...

 

 

Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένεις. Πήγα σήμερα σε ότι Γερμανό ή Telestet έβρισκα αλλά πουθενά το Ζ600. Επειδή οι γονείς πρέπει να φύγουν και θα το παίρναμε με σύνδεση της μάνας μου έκανα τη σύνδεση στο Γερμανό δίπλα στην Ομόνοια (Μπενάκη) και όταν έρθει θα μου κρατήσουν συσκευή.

Πάντως αν το πρόβλημά σου είναι το Τ9 σου λέω να προχωρήσεις άφοβα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φιλο που εχει το Τ610 και μου λεει τρομερη η μπαταρια του..το ιδιο ισχυει και με το Τ630 ή η Τft οθονη του τρωει πολυ μπαταρια?τα περι 2 μερες αναμονη που διαβαζω μου φαινεται απαραδεκτο!!!!!!!!υπαρχει στην αγορα αλλη πιο ενισχυμενη μπαταρια και εαν ναι ποσο κανει?εχω SIEMENS ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ την χρειαστηκα την αντιπροσωπια για την μια μου το εφτιαξαν σε 20 λεπτα την αλλη σε 2 μερες.....και γενικα ειναι αψογη ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ.....επειδη δεν ειχα ποτε ericsson σαν αντιπροσωπια τι λεει?εχει τα χαλια της NOKIA΄?:))))

Σας ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]http://www.dr-bet.com ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ....ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΟΥΒΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nikmak3 ( 5 Ιαν. 2004 , 17:15)

 

Εχω ενα φιλο που εχει το Τ610 και μου λεει τρομερη η μπαταρια του..το ιδιο ισχυει και με το Τ630 ή η Τft οθονη του τρωει πολυ μπαταρια?τα περι 2 μερες αναμονη που διαβαζω μου φαινεται απαραδεκτο!!!!!!!!υπαρχει στην αγορα αλλη πιο ενισχυμενη μπαταρια και εαν ναι ποσο κανει?εχω SIEMENS ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ την χρειαστηκα την αντιπροσωπια για την μια μου το εφτιαξαν σε 20 λεπτα την αλλη σε 2 μερες.....και γενικα ειναι αψογη ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ.....επειδη δεν ειχα ποτε ericsson σαν αντιπροσωπια τι λεει?εχει τα χαλια της NOKIA΄?:))))

Σας ευχαριστω

 

 

με normal χρήση 2 γεμάτες μέρες (24ωρα) και κάτι παραπάνω...

το έχω περίπου 20 μέρες ... εκεί έχω καταλήξει ...

και εμένα με χαλάει μιάς και είχα συνηθίσει στην ανεξάντλητη μπαταρία του Τ68i ....

Αντε... και κάλη τύχη μάγκες...
Link to comment
Share on other sites

Μία ενημέρωση για την τιμή: Το αγόρασα σήμερα από το νέο Πλαίσιο στην Αργυρούπολη, προς 329€ τελική τιμή συσκευής χωρίς σύνδεση, συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Υπήρχαν άφθονες συσκευές στο κατάστημα.

 

Επίσης, σε απάντηση προηγούμενων ερωτήσεων: Η MobileAction κυκλοφόρησε την αναμενόμενη ενημερωμένη έκδοση του T610 Handset Manager, που υποστηρίζει πλέον και το T630. Μόλις έκανα restore στο T630 μου τις μνήμες που είχα πάρει backup από το (πρώην μου) T610 :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sfotakis ( 5 Ιαν. 2004 , 16:46)

 

Ακριβώς ,

με κεφαλαία ελληνικά γράφεις μέχρι 160 χαρακτήρες

ενώ με πεζά ελληνικά μέχρι 80 χαρακτήρες .

και φυσικά με λατινικούς 160 ...

 

όλο το θέμα προκύπτει αν θελήσεις να γράψεις ελληνικά - μικρά γράμματα...

 

:p

 

70 xarakthres einai kai opws eipe o LEWTON isxyei se ola ta thlefwna poy xrhshmopoioyn unicode.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson T630

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...