Jump to content

Δίκαρτες συσκευές


efrossyni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ως προς τις συσκευές που ενώ είναι δίκαρτες η Vodafone τις κλειδώνει?

Υπάρχει τρόπος ξεκλειδώματος?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κλειδώνει; μιλάμε για συσκευή Vodafone ή άλλη;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όχι απαραίτητα Vodafone κινητό. Οποιαδήποτε συσκευή που είναι δίκαρτη όταν την παίρνεις πχ από Πλαίσιο, η Vodafone κλειδώνει με λογισμικό το δεύτερο slot.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα από καμία εταιρεία κινητής τηλεφωνίας

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννεμρη ισχύει. Για την ακρίβεια όμως δεν ήταν ότι ο πάροχος της κλείδωνε ακριβώς απλά έπαιρνε την έκδοση single sim+sd.

 

Παράδειγμα τέτοιο ήταν τα p9 lite όπου μετά με ένα fm το έκανες δικαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό που λέει δεν ισχύει οπότε γιατί του λες ισχύει. Κανένας πάροχος δεν μπορεί να κλειδώσει το slot της SIM εν αγνοία σου μόνο αν το πουλάει η ίδια και φυσικά αφού αναγράφεται πριν την πώληση

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό που λέει δεν ισχύει οπότε γιατί του λες ισχύει. Κανένας πάροχος δεν μπορεί να κλειδώσει το slot της SIM εν αγνοία σου μόνο αν το πουλάει η ίδια και φυσικά αφού αναγράφεται πριν την πώληση

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν νομίζω να είπα ότι το κάνει εν αγνοία σου και απομακρυσμένα. Νομίζω ότι ούτε αυτό αναφέρεται από την effrosyni. Στην τελική όταν παίρνεις συσκευή από πάροχο και έχει μέσα το bw του μια χαρά μπορεί να σου κόψει και το δίκαρτο αν έχουν συμφωνήσει με τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση της ήταν αν η Vodafone (Ο πάροχος δηλαδή τηλεφωνίας) σε όχι δικό της κινητό μπορεί να κλειδώσει το δεύτερο slot και η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι δεν μπορεί.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση της ήταν αν η Vodafone (Ο πάροχος δηλαδή τηλεφωνίας) σε όχι δικό της κινητό μπορεί να κλειδώσει το δεύτερο slot και η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι δεν μπορεί.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν ξέρω τι κατάλαβες λάθος αλλά στην αρχική ερώτηση η απάντηση είναι κατηγορηματικά ΝΑΙ, μπορεί! Σε συμφωνία με τον κατασκευαστή φέρνει single sim versions των κινητών (κυρίως μέσω ειδικού firmware), το ίδιο γίνεται σε πολλές εταιρίες τόσο στην Ευρώπη όσο και στην Αμερική. Δες για παράδειγμα τα galaxy S7 και S8, οι dual sim εκδόσεις δεν υπάρχουν για Ευρώπη, μόνο για Ασία και Αραβικές χώρες, στο S9 άλλαξε η πολιτική και έχουν εισαχθεί επίσημα s9 dual από την Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα αν μιλάει για συσκευή Vodafone και μου είπε όχι άρα κατηγορηματικά αν δεν είναι δικιά της συσκευή Όχι δεν μπορεί σαν πάροχος να κλειδώσει το slot. Μπορεί μόνο σε δική της συσκευή την οποία όμως έχει υποχρέωση να το αναφέρει πριν και κατά την διάρκεια αγοράς.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν ξέρω τι κατάλαβες λάθος αλλά στην αρχική ερώτηση η απάντηση είναι κατηγορηματικά ΝΑΙ, μπορεί! Σε συμφωνία με τον κατασκευαστή φέρνει single sim versions των κινητών (κυρίως μέσω ειδικού firmware), το ίδιο γίνεται σε πολλές εταιρίες τόσο στην Ευρώπη όσο και στην Αμερική. Δες για παράδειγμα τα galaxy S7 και S8, οι dual sim εκδόσεις δεν υπάρχουν για Ευρώπη, μόνο για Ασία και Αραβικές χώρες, στο S9 άλλαξε η πολιτική και έχουν εισαχθεί επίσημα s9 dual από την Samsung.
Τα παραδείγματα σου είναι ατυχείς καθώς μιλάμε για εκδόσεις του ίδιου κινητού δικαρτα ή μονοκαρτα και όχι δικαρτα τα όποια έχουν κλειδώσει το ένα slot

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω γιατί επιμένεις αλλά δεν θα αασχοληθώ και περισσότερο, το galaxy s9 υπάρχει δίκαρτο σε public ενώ στη vodafone δεν υπάρχει κανένα dual sim, είναι η εμπορική της πολιτική προφανώς να μην φέρνει dual sim.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχει πιθανότητα μια συσκευή να έρχεται από το εργοστάσιο ως δίκαρτη και να κλειδώνει σκόπιμα ο πάροχος το 2ο slot. Μπορεί να γίνεται από τον κατασκευαστή και να το πουλάει σαν διαφορετικό μοντέλο με άλλη τιμή, ή να μην εισάγεται ενδεχομένως από όλα τα κανάλια διανομής, όπως ειπώθηκε. Πάντως αν κανείς πιστεύει πως η συσκευή του είναι δίκαρτη και έχει κλειδώσει, ας ρίξει μια ματιά στη συσκευασία. Αν αναγράφει 2 αριθμούς imei μόνο τότε υπάρχει πιθανότητα να συμβαίνει αυτό. Αν έχει έναν μόνο, τότε έρχεται έτσι από τον κατασκευαστή.

 

Είχα στο παρελθόν συσκευή που είχε αγοραστεί ως μονόκαρτη και είχε την υποδομή στο hardware για 2η κάρτα. Είχα καταφέρει φλασάροντας λογισμικό από δίκαρτη να βλέπει και τη δεύτερη, αλλά το imei στην συγκεκριμένη υποδοχή ήταν 0. Στην Ελλάδα δούλευε κανονικά, αλλά σε άλλες χώρες με μηδενικό imei μπορούσε να βρει σήμα αλλά δεν πραγματοποιούσε κλήσεις ή σύνδεση δεδομένων. Και φυσικά ήταν θέμα κατασκευαστή όπου πωλούσε 2 διαφορετικά μοντέλα, με 1 ή 2 sim.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...