Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα τελικά €225, η κάμερες του είναι πάρα πολύ καλές και με πλήθος ρυθμίσεων για τους γνωστές της φωτογραφίας. Ειδικά η μπροστινή είναι απίστευτη, δεν χρειάζεται Google Pixel Camera τελικά. Με την ενεργοποίηση της συσκευής υπήρχε ενημέρωση για Android 9 την οποία έκανα φυσικά. Dark mode στο μενού πανέμορφο. Το λειτουργικό καθαρό χωρίς τις χαζές και αχρηστες εφαρμογες που βάζουν άλλοι κατασκευαστες και βαραινουν τη μνήμη και καταναλώνουν μπαταρία. Η μόνη εφαρμογή που έχει η Nokia είναι μια που έχει τής λειτουργίες της συσκευής. Η οθόνη πολύ καλύτερη από ότι περίμενα μιας και προέρχομαι από συσκευή με 1440p ενώ εδώ έχουμε απλό HD 1080p είναι πολύ φωτεινή η οθόνη και με ωραία χρώματα. Η κατασκευή είναι πολύ γερή και εξαιρετικά όμορφη με το μπρουτζινο αλουμίνιο στα πλάγια και σε λεπτομέρειες στο πίσω μέρος. Στη συσκευασία περιέχει θήκη σιλικόνης διάφανη και ακουστικά πολύ καλά! Τώρα που έχει πέσει αρκετά η τιμή είναι μία πολύ καλή λύση!

Άργησε να πέσει. Κι εγώ το 7 Plus ήθελα να πάρω στην αρχή, αλλά κάτω από 370€ δεν υπήρχε πουθενά τότε. :(

Αναγκαστικά πήρα το Nokia 8 στα 199€ τον Νοέμβριο που ήταν σε τιμή Black Friday.

Σε τι χρώμα το πήρες;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα που υπήρχε με τη φωτεινότητα της οθόνης εμφανίστηκε σε κάποιον που αγόρασε πρόσφατα;
Link to comment
Share on other sites

Καλό Πάσχα, κανένα προβλήμα δεν έχει η συσκευή, λειτουργη τέλεια, είναι πανέμορφη. Η οθόνη είναι μια χαρά με υπέροχα χρώματα. Και ναι έχει Netflix και παίζει HD
Link to comment
Share on other sites

Καλό Πάσχα, κανένα προβλήμα δεν έχει η συσκευή, λειτουργη τέλεια, είναι πανέμορφη. Η οθόνη είναι μια χαρά με υπέροχα χρώματα. Και ναι έχει Netflix και παίζει HD

 

Καλήμερα και καλορίζικο το έχεις δοκιμάσει με τα netflix test patterns και σε έβγαλε 1080?ρωτάω γιατί δεν είναι στην επίσημη λίστα σαν συσκευή πάρα μόνο ο επεξεργαστής και από εκεί και πέρα είναι θέμα κατασκευαστή όπως λέει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, στα ~215€ απο ελληνικα καταστηματα αξιζει; ολοι μου λενε για το θεμα με την οθονη, δωστε καμια βοηθεια ειμαι ενα βημα πριν την αγορα :D
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με την οθόνη δεν το έχω αγοράσει.

Το πρόβλημα που εμφάνιζε ήταν στη μείωση της φωτεινότητας, κάποιοι ανάφεραν και στα χρώματα.

Αν θα διαβάσεις αρκετές σελίδες πριν κάποιος που έκανε χρήση της εγγύησης και άλλαξε οθόνη (νομίζω 2 φορές) το μετάνοιωσε γιατί είχε μετά άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με την οθόνη δεν το έχω αγοράσει.

Το πρόβλημα που εμφάνιζε ήταν στη μείωση της φωτεινότητας, κάποιοι ανάφεραν και στα χρώματα.

Αν θα διαβάσεις αρκετές σελίδες πριν κάποιος που έκανε χρήση της εγγύησης και άλλαξε οθόνη (νομίζω 2 φορές) το μετάνοιωσε γιατί είχε μετά άλλα προβλήματα.

 

Εγώ είμαι αυτός με τα προβλήματα. Περιμένω απάντηση από γραμμή του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αυτός με τα προβλήματα. Περιμένω απάντηση από γραμμή του καταναλωτή.

Θα προτιμούσες να το κρατήσεις με το πρόβλημα στη φωτεινότητα ή είχε και άλλα θέματα;

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσες να το κρατήσεις με το πρόβλημα στη φωτεινότητα ή είχε και άλλα θέματα;

 

Έβλεπα και διάφορα στο τονισμό των χρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα εγγύησης η Nokia τι πολιτική ακολουθεί όταν συσκευή αγοραστεί από κατάστημα skroutz ή bestprice ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα εγγύησης η Nokia τι πολιτική ακολουθεί όταν συσκευή αγοραστεί από κατάστημα skroutz ή bestprice ?

 

Απλά το στέλνεις στην γνωστή εταιρεία στην Αθήνα για επισκευή και κάνεις τον σταυρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το στέλνεις στην γνωστή εταιρεία στην Αθήνα για επισκευή και κάνεις τον σταυρό σου.

 

Επειδή απέχω χρόνια από τα της Νοκια ποια εταιρία έχει το επίσημο service πλεον ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αρα ακυρο; Να ψαξω για κατι αλλο;
Κοίταξε, αυτό συνέβη ατυχώς στον φίλο που μπήκε σε ταλαιπωρία. Πιστεύω ότι είναι κάποιο ατυχές γεγονός που έχει τύχει σε πολλές άλλες κ μάλιστα μεγάλες εταιρείες. Αν θυμάσαι τα Galaxy note που έσκαγαν οι μπαταρίες τους συσκευές πανάκριβες. Και σε iPhones συνέβησαν τρελά κλπ κλπ. Που να αναφερθώ σε κινέζικα κιόλας με αρκετά προβλήματα...

Μη σου τύχει είναι γενικώς σε ότι κι αν πάρεις.

Είναι καθαρά θέμα αντιπροσωπείας, όπου πρέπει να ζητάμε αντικατάσταση συσκευής - όταν πρόκειται για hardware - το συντομότερο δυνατόν.

Η συσκευή είναι πάρα πολύ καλή κατά τα άλλα κ με τα χρήματα που είπες είναι ευκαιρία που δε θα τη μετανιώσεις.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αυτό συνέβη ατυχώς στον φίλο που μπήκε σε ταλαιπωρία. Πιστεύω ότι είναι κάποιο ατυχές γεγονός που έχει τύχει σε πολλές άλλες κ μάλιστα μεγάλες εταιρείες. Αν θυμάσαι τα Galaxy note που έσκαγαν οι μπαταρίες τους συσκευές πανάκριβες. Και σε iPhones συνέβησαν τρελά κλπ κλπ. Που να αναφερθώ σε κινέζικα κιόλας με αρκετά προβλήματα...

Μη σου τύχει είναι γενικώς σε ότι κι αν πάρεις.

Είναι καθαρά θέμα αντιπροσωπείας, όπου πρέπει να ζητάμε αντικατάσταση συσκευής - όταν πρόκειται για hardware - το συντομότερο δυνατόν.

Η συσκευή είναι πάρα πολύ καλή κατά τα άλλα κ με τα χρήματα που είπες είναι ευκαιρία που δε θα τη μετανιώσεις.

 

Υπήρχαν και σε άλλες εταιρείες προβλήματα αλλά τέτοια ταλαιπωρία και αντιμετώπιση δεν είδα. Εδώ σε βάζουν προβληματική οθόνη και βγαίνουν από επάνω. Ελλαδάρα απλά.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν και σε άλλες εταιρείες προβλήματα αλλά τέτοια ταλαιπωρία και αντιμετώπιση δεν είδα. Εδώ σε βάζουν προβληματική οθόνη και βγαίνουν από επάνω. Ελλαδάρα απλά.
Δεν φταίει η Nokia αλλά οι εδώ ιθύνοντες που την κάνουν ρεζίλι. Συμφωνώ. Συμβαίνει και σε άλλες φίρμες, άλλων ειδών στην Ελλάδα γενικά.
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Οκ συνεβη το πιο χαζο πραγμα με το κινητο σημερα.

Εκει που εβγαζα φωτο ξαφνικα η κυρια καμερα εδειχνε θολα... Χρησιμοποιουσα μια gCam. Βαζω την Nokia cam τα ιδια. Φακος 2Χ οκ.

Γυρναω να καθαρισω φακο, εχει θολωσει απο μεσα το γυαλι !!! βαζω πιστολακι για τα μαλια, ξεθολωνει, ανοιγω cam ξαναθολωσε...

Καθαρισα cache,data, επανεγκατεστησα, restart, τα ιδια. Τελικα το ξεθολωσα αλλη μια με το πιστολακι, tο αφησα λιγο να "κρυωσει"και τωρα ειναι οκ...

WTF???

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώντας τις δυνατότητες του επεξεργαστή, αξίζει να προσέξουμε τις επιλογές Nokia - προκειμένου σαφώς να φέρει το σύνολο της συσκευής στην αγορά - σε δυνατόν προσιτή τιμή, θα ήθελα να επισημάνω. Αυτό το συμπέρασμα βγάζω ύστερα από 1 έτος πάρα πολύ δυνατής χρήσης καθημερινά λόγω εργασίας μου, σε τομείς από ταυτόχρονη και συνεχή χρήση σε: Bluetooth, nevigator, streaming, κλήσεις, social media, email, Ms office, ασύρματης εκτύπωσης, κλπ.

 

https://www.qualcomm.com/products/snapdragon-660-mobile-platform

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3-4 μήνες που το έχω, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Καλή μπαταρία, γρήγορο και τρομερό design. Το πρόβλημα με τη φωτεινότητα δε με ενοχλεί αφού έχω κατεβάσει εφαρμογή (Dimly) που σκουραίνει την οθόνη.

 

Το συνιστώ, για τα λεφτά του είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3-4 μήνες που το έχω, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Καλή μπαταρία, γρήγορο και τρομερό design. Το πρόβλημα με τη φωτεινότητα δε με ενοχλεί αφού έχω κατεβάσει εφαρμογή (Dimly) που σκουραίνει την οθόνη.

 

 

 

Το συνιστώ, για τα λεφτά του είναι πολύ καλό.

Ποιο πρόβλημα με φωτεινότητα εννοείς; Η φωτεινότητα εξάλλου είναι αυτόματα ρυθμιζόμενη με αισθητήρα. Δεν πρόσεξα ποτέ να υπάρχει πρόβλημα ειδικά σε αυτό το θέμα.
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...