Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι οθοναρα είναι αυτή ρε παιδια. Πως καταφέρνει η Samsung και δίνει χρόνο με το χρόνο, έστω κι οριακά βελτιώσεις;

Απίστευτη οθόνη, απίστευτο λευκό, χρώματα απόλαυση. Διαβάζω κάποιους που λένε ότι θεωρούν την οθόνη του μηλου Χ ανώτερη και τρίβω τα μάτια μου (κατοχος του εξαιρετικού Χ κι εγώ παλιότερα) - η διαφορά είναι τεράστια υπέρ του s9+ κι εδώ παύει να είναι υποκειμενικό το θέμα...

 

δεν υπαρχει αντιπαλος στην οθονη των samsung ουτε υπηρχε ουτε θα υπαρχει..και οποιος πει το αντιθετο ψεύδεται!απλα το x ηρθε λιγο απο κοντα!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο λευκό, ελάχιστα χαμηλότερη φωτεινότητα.

Ακόμα πιο κορεσμένα χρώματα...

Ναι, στα δικά μου μάτια είναι ακόμα πιο ευχάριστη η οθόνη του, επειδή είναι παγωμένο το λευκο... Μικρές διαφορές φυσικά, αλλά υπάρχουν...

Κάτι τελευταίο σε σχέση με το note 8 ο ήχος κλήσης ακούγεται πιο δυνατά η όχι?Δε λέω για την ποιότητα αλλά για την ένταση όταν σε καλούν.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αντιπαλος στην οθονη των samsung ουτε υπηρχε ουτε θα υπαρχει..και οποιος πει το αντιθετο ψεύδεται!απλα το x ηρθε λιγο απο κοντα!

Δεν ψευδεται κανενας..Εχω γνωστους που εχουν συνηθίσει τις οθονες των iphone (δεν βαζω το x) κ λενε δεν γουσταρω samsung οθονη γιατι ειναι καρτούν τα χρωματα..Για μενα το x ειναι καπου στην μεση κ γι αυτο μου αρεσει περισσοτερο η οθονη του..Κ του s7,8,9 ειναι εξαιρετικες πιο εντυπωσιακές αλλα προτιμώ iphone x γι αυτο που ειπα πιο πάνω..Πιο φυσικα χρωματα!Ειναι κ θεμα γουστου τι γουσταρει ο καθε ένας..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο σε σχέση με το note 8 ο ήχος κλήσης ακούγεται πιο δυνατά η όχι?Δε λέω για την ποιότητα αλλά για την ένταση όταν σε καλούν.

Ευχαριστώ.

 

Ποιότητα +100%, ένταση +30%. Περιέργως η ρύθμιση του dolby επηρέασε και τους ήχους συστήματος.

Επισης ο ήχος από το ακουστικό κατά τη διάρκεια συνομιλίας στο note ήταν ήδη εξαιρετικός (static noises, τριξιματα κλπ high pitched ήταν στο 95%, τώρα άγγιξε το τελειο)...

Άλλο ένα θέμα που δε θα διαβάσεις σε κανένα review, ούτε από κανένα χρήστη iPhone x (τρίξιμο σε ορισμένα υψηλά κατά τη διάρκεια συνομιλίας, τρίξιμο και σε υψηλή ένταση από συγκεκριμένους ήχους μουσικής - πχ piano κλπ. Όχι δεν ήταν θέμα κομματιού, έχω δει δέκα μήλα με αυτό το θέμα )

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ψευδεται κανενας..Εχω γνωστους που εχουν συνηθίσει τις οθονες των iphone (δεν βαζω το x) κ λενε δεν γουσταρω samsung οθονη γιατι ειναι καρτούν τα χρωματα..Για μενα το x ειναι καπου στην μεση κ γι αυτο μου αρεσει περισσοτερο η οθονη του..Κ του s7,8,9 ειναι εξαιρετικες πιο εντυπωσιακές αλλα προτιμώ iphone x γι αυτο που ειπα πιο πάνω..Πιο φυσικα χρωματα!Ειναι κ θεμα γουστου τι γουσταρει ο καθε ένας..

 

Δεν είναι όμως μόνο τα χρώματα, που όντως είναι υποκειμενικό (αν και πόσο υποκειμενικό μπορεί να είναι η κακή απόδοση του λευκού σε ένα iPhone x), αλλα κι ανάλυση της οθόνης. Πέρα από τις ακμές των γραμματοσειρων, η μεγάλη διαφορά είναι σε πολυμέσα (φώτο και δευτερευοντως hdr video)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψευδεται κανενας..Εχω γνωστους που εχουν συνηθίσει τις οθονες των iphone (δεν βαζω το x) κ λενε δεν γουσταρω samsung οθονη γιατι ειναι καρτούν τα χρωματα..Για μενα το x ειναι καπου στην μεση κ γι αυτο μου αρεσει περισσοτερο η οθονη του..Κ του s7,8,9 ειναι εξαιρετικες πιο εντυπωσιακές αλλα προτιμώ iphone x γι αυτο που ειπα πιο πάνω..Πιο φυσικα χρωματα!Ειναι κ θεμα γουστου τι γουσταρει ο καθε ένας..

 

 

Αφού τα χρώματα προσαρμοζονται απτις ρυθμίσεις κ σε πιο φυσικά κ σε πιο έντονα κτλ. Είναι εξαιρετικές

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψευδεται κανενας..Εχω γνωστους που εχουν συνηθίσει τις οθονες των iphone (δεν βαζω το x) κ λενε δεν γουσταρω samsung οθονη γιατι ειναι καρτούν τα χρωματα..Για μενα το x ειναι καπου στην μεση κ γι αυτο μου αρεσει περισσοτερο η οθονη του..Κ του s7,8,9 ειναι εξαιρετικες πιο εντυπωσιακές αλλα προτιμώ iphone x γι αυτο που ειπα πιο πάνω..Πιο φυσικα χρωματα!Ειναι κ θεμα γουστου τι γουσταρει ο καθε ένας..

 

fotis αν παρατηρησεις σιγα σιγα η samsung το φερνει προς το φυσικο το χρωμα.σε καποια video θα δεις οτι το πρασινο μαζι και με αλλες συσκευες συγκρισης δειχνει ποιο φυσικο!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μιλας μονο για την ενταση σε ηχο sms,viber κτλ? ή και για ηχο κλησης?

 

Όχι για ήχο κλήσης...για όλα τα υπολοιπα

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Τι οθοναρα είναι αυτή ρε παιδια. Πως καταφέρνει η Samsung και δίνει χρόνο με το χρόνο, έστω κι οριακά βελτιώσεις;

Απίστευτη οθόνη, απίστευτο λευκό, χρώματα απόλαυση. Διαβάζω κάποιους που λένε ότι θεωρούν την οθόνη του μηλου Χ ανώτερη και τρίβω τα μάτια μου (κατοχος του εξαιρετικού Χ κι εγώ παλιότερα) - η διαφορά είναι τεράστια υπέρ του s9+ κι εδώ παύει να είναι υποκειμενικό το θέμα...

Ωραίο τηλέφωνο το X αλλά το iOS δεν αντέχεται....σε αντίθεση με κάτι που έγραψες στο νήμα των iPhone που ισχυριζοσουν ότι κούρασε το Android.

To iOS έχει μείνει τόσο πίσω που δεν καταφέρνει να εκμεταλλευτεί ούτε την τρομερή ανωτερότητα του A11 σε επίπεδο hardware. Με πολύ μεγάλη προσπάθεια κατάφερα να συμβίωσω μια βδομάδα με το iPhone X, χωρίς να μου λείπουν βασικά πράγματα από το Android.

Πίσω στην σταθερή αξία που λέγεται Note 8 λοιπόν, μέχρι να βρεθεί κανένα κουπουνι για Γερμανό/cosmote ώστε να δοκιμάσω και το s9 plus.

 

Αν κανείς διαθέτει κουπόνι και δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει ας στείλει ένα pm για να το παραγγείλω άμεσα . Αλλιώς υπομονή 2-3 εβδομάδες για αγορά από Σκρουτζ. :)

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τηλέφωνο το X αλλά το iOS δεν αντέχεται....σε αντίθεση με κάτι που έγραψες στο νήμα των iPhone που ισχυριζοσουν ότι κούρασε το Android.

To iOS έχει μείνει τόσο πίσω που δεν καταφέρνει να εκμεταλλευτεί ούτε την τρομερή ανωτερότητα του A11 σε επίπεδο hardware. Με πολύ μεγάλη προσπάθεια κατάφερα να συμβίωσω μια βδομάδα με το iPhone X, χωρίς να μου λείπουν βασικά πράγματα από το Android.

Πίσω στην σταθερή αξία που λέγεται Note 8 λοιπόν, μέχρι να βρεθεί κανένα κουπουνι για Γερμανό/cosmote ώστε να δοκιμάσω και το s9 plus.

 

Αν κανείς διαθέτει κουπόνι και δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει ας στείλει ένα pm για να το παραγγείλω άμεσα . Αλλιώς υπομονή 2-3 εβδομάδες για φορά από Σκρουτζ. :)

Android και τα μυαλά στα κάγκελα. Το ios έχω ξαναπεί είναι ανάπηρο μπροστά στο υπέρτατο Android που κάνει τα πάντα γρήγορα εύκολα σε ότι τιμή θέλει ο καθένας.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Android και τα μυαλά στα κάγκελα. Το ios έχω ξαναπεί είναι ανάπηρο μπροστά στο υπέρτατο Android που κάνει τα πάντα γρήγορα εύκολα σε ότι τιμή θέλει ο καθένας.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Έτσι ακριβώς king. Τα είπες όλα. Την καλημέρα μου! :)

 

Oneplus 5 Beast Unleashed

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς king. Τα είπες όλα. Την καλημέρα μου! :)

 

Oneplus 5 Beast Unleashed

Καλημέρα φίλε μου. Βλέπω να χτυπάω φέτος κάνα note 8 και εγώ παρόλο την αναλογία. Η s9+ θα δούμε.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Android και τα μυαλά στα κάγκελα. Το ios έχω ξαναπεί είναι ανάπηρο μπροστά στο υπέρτατο Android που κάνει τα πάντα γρήγορα εύκολα σε ότι τιμή θέλει ο καθένας.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

 

King ζουμε με. Νέο Samsung να σε δούμε

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

King ζουμε με. Νέο Samsung να σε δούμε

Σεπτέμβριο Οκτωβριο φίλε καλά να είμαστε και θα τσιμπήσω. Το note 3 θα το δουλεύω παράλληλα πάντως μακάρι να πάει τόσα χρόνια και το καινούριο.

 

Απλά ξέρεις μόλις το πάρω σε 1 ώρα έχει γίνει systemless root θα μπει custom Rom. Και ας χάσουμε εγγύηση δεν γίνεται αλλιώς. Στα 500 το note 8 θα είναι λουκούμι με τιμολόγιο και απαλλαγή ΦΠΑ.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κράτηση το s9 plus σε μαύρο σε Γερμανό με εκπτωτικο κουπόνι απτό φίλο Μήτσο εδώ. Κ θα πάρω και το - 10 από euro Bank την επιστροφή. Πρώτα ο Θεός το πολυ μέχρι αύριο ελπίζω να είμαι στην παρέα σας

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κράτηση το s9 plus σε μαύρο σε Γερμανό με εκπτωτικο κουπόνι απτό φίλο Μήτσο εδώ. Κ θα πάρω και το - 10 από euro Bank την επιστροφή. Πρώτα ο Θεός το πολυ μέχρι αύριο ελπίζω να είμαι στην παρέα σας

 

 

 

Ούτε ένα μήνα στην αγορά, και μπορεί να το πάρει κανείς περίπου στα 750€ μαζί με την επιστροφή της Eurobank. Πολύ καλή εμπορική πολιτική της Samsung Hellas

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ένα μήνα στην αγορά, και μπορεί να το πάρει κανείς περίπου στα 750€ μαζί με την επιστροφή της Eurobank. Πολύ καλή εμπορική πολιτική της Samsung Hellas

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

10 μέρες έχει που είναι στα καταστήματα κ όχι για τις προπαραγγελιες

Είναι κρίμα για αυτούς που το πήραν day one. Κ στα καταστήματα στο best price 813 έχει αυτή τη στιγμή σαν σκέτη συσκευη

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

10 μέρες έχει που είναι στα καταστήματα κ όχι για τις προπαραγγελιες

Είναι κρίμα για αυτούς που το πήραν day one. Κ στα καταστήματα στο best price 813 έχει αυτή τη στιγμή σαν σκέτη συσκευη

Για αυτό λέμε ποτέ day one όχι μόνο την πληρώνεις πανάκριβα αλλά μπορεί να τυχεις και σε ελαττωματικό προϊόν μιας και συνήθως έχουν θέματα τα οποία τα φτιάχνουν στις επόμενες παρτίδες. Πάντα οι day one χρήστες την πληρώνουν σε όλα χαμένοι είναι.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τηλέφωνο το X αλλά το iOS δεν αντέχεται....σε αντίθεση με κάτι που έγραψες στο νήμα των iPhone που ισχυριζοσουν ότι κούρασε το Android.

To iOS έχει μείνει τόσο πίσω που δεν καταφέρνει να εκμεταλλευτεί ούτε την τρομερή ανωτερότητα του A11 σε επίπεδο hardware. Με πολύ μεγάλη προσπάθεια κατάφερα να συμβίωσω μια βδομάδα με το iPhone X, χωρίς να μου λείπουν βασικά πράγματα από το Android.

Πίσω στην σταθερή αξία που λέγεται Note 8 λοιπόν, μέχρι να βρεθεί κανένα κουπουνι για Γερμανό/cosmote ώστε να δοκιμάσω και το s9 plus.

 

Αν κανείς διαθέτει κουπόνι και δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει ας στείλει ένα pm για να το παραγγείλω άμεσα . Αλλιώς υπομονή 2-3 εβδομάδες για αγορά από Σκρουτζ. :)

 

Εμένα με κουρασε ο αχταρμάς του Android. Θεωρώ ότι το ios και οι εφαρμογές είναι ακόμα πολύ μπροστά. Απλά το hardware, οι ευκολίες του Android και το οικοσύστημα της Samsung με έκαναν να γυρίσω πίσω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά κανείς με drop calls?

http://piunikaweb.com/2018/03/26/galaxy-s9-users-around-the-globe-reporting-call-dropping-issue/

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s9-plus/help/multiple-dropped-calls-galaxy-s9-plus-t3763887/page3

Εγώ μετα την τελευταία αναβάθμιση έχω δει μερικά

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

10 μέρες έχει που είναι στα καταστήματα κ όχι για τις προπαραγγελιες

Είναι κρίμα για αυτούς που το πήραν day one. Κ στα καταστήματα στο best price 813 έχει αυτή τη στιγμή σαν σκέτη συσκευη

Εξαρτάται πως το παίρνει κάνεις day one. Εγώ πχ έκανα χρήση επιδότησης, έκανα ανταλλαγή το nexus 6 για 80 ευρώ (τόσα χρειάζονταν μόνο για αλλαγή μπαταρίας στη συγκεκριμένη συσκευή) και με την ανταλλαγή έδινε και 100 ευρώ κουπόνι η Samsung. Από day one έπαιξε προσφορά λοιπόν, απλά κάθε φορά προσφέρεται με διαφορετικό τρόπο.

Τώρα ας πούμε ναι μπορεί να βρεις κουπόνι για 150 ευρώ, αλλά δεν συνδυάζεται με επιδότηση.

Επίσης η αίσθηση του να παίρνεις κάτι day one (αν το έχεις σκεφτεί και ξέρεις ότι μπορεί να βγει μετά καλύτερη προσφορά) είναι μοναδική. Πρώτη φορά το έκανα, γιατί το είχα άχτι.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως το παίρνει κάνεις day one. Εγώ πχ έκανα χρήση επιδότησης, έκανα ανταλλαγή το nexus 6 για 80 ευρώ (τόσα χρειάζονταν μόνο για αλλαγή μπαταρίας στη συγκεκριμένη συσκευή) και με την ανταλλαγή έδινε και 100 ευρώ κουπόνι η Samsung. Από day one έπαιξε προσφορά λοιπόν, απλά κάθε φορά προσφέρεται με διαφορετικό τρόπο.

Τώρα ας πούμε ναι μπορεί να βρεις κουπόνι για 150 ευρώ, αλλά δεν συνδυάζεται με επιδότηση.

Επίσης η αίσθηση του να παίρνεις κάτι day one (αν το έχεις σκεφτεί και ξέρεις ότι μπορεί να βγει μετά καλύτερη προσφορά) είναι μοναδική. Πρώτη φορά το έκανα, γιατί το είχα άχτι.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω πάρει το PlayStation 4 μια μέρα πριν κυκλοφορήσει Ελλάδα και ήταν όντως σούπερ

Απλά και το mate 10 pro το έδιναν πρώτη μέρα 800 κ ούτε ένα μήνα μετά το πήραν παιδιά 660 στον κωτσοβολο κ δώρο το p9 lite.

Εμένα θα μ βγει 745 με τις προσφορές και αν δώσω το s8 plus σε καλή τιμή θα είμαι σχετικά καλά για λίγες μέρες που έχει κυκλοφορήσει

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κουρασε ο αχταρμάς του Android. Θεωρώ ότι το ios και οι εφαρμογές είναι ακόμα πολύ μπροστά. Απλά το hardware, οι ευκολίες του Android και το οικοσύστημα της Samsung με έκαναν να γυρίσω πίσω...

 

Eχω ταυτοχρονα iPhone X και S9 Plus Βαγγελη...

Δυστυχως το iOS σχεδιαστικά δειχνει παμπαλαιο πλεον διπλα στον ανανεωμενο touchwiz. Κλεινει μια 10ετια και ειναι κατα 95% ιδιο εδω και χρονια. Οσον αφορα τις εφαρμογες ειναι αναλογα την εφαρμογη. Αλλες ειναι καλυτερες σε android και αλλες σε iOS.

Δεν ξερω σε ποιο θα κατασταλαξω αλλα προς το παρον τεινω στο s9+ το οποιο πλεον εχει ιααξια (ισως και καλυτερα) ηχεια απο το iPhone, εχει την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ της αγορας στο ακουστικό κατα την κληση, δειχνει μεχρι τωρα αλαγκαριστο και με πανεμορφο μενου.

Ακομα δεν εχω εικονα για αυτονομια αλλα δε νομιζω να εχει καποιο θεμα και εκει...

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Eχω ταυτοχρονα iPhone X και S9 Plus Βαγγελη...

Δυστυχως το iOS σχεδιαστικά δειχνει παμπαλαιο πλεον διπλα στον ανανεωμενο touchwiz. Κλεινει μια 10ετια και ειναι κατα 95% ιδιο εδω και χρονια. Οσον αφορα τις εφαρμογες ειναι αναλογα την εφαρμογη. Αλλες ειναι καλυτερες σε android και αλλες σε iOS.

Δεν ξερω σε ποιο θα κατασταλαξω αλλα προς το παρον τεινω στο s9+ το οποιο πλεον εχει ιααξια (ισως και καλυτερα) ηχεια απο το iPhone, εχει την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ της αγορας στο ακουστικό κατα την κληση, δειχνει μεχρι τωρα αλαγκαριστο και με πανεμορφο μενου.

Ακομα δεν εχω εικονα για αυτονομια αλλα δε νομιζω να εχει καποιο θεμα και εκει...

 

Δε διαφωνω, επι της ουσιας, Σωτηρη. Αλλωστε κι εγω επελεξα s9+ τελικα και επιστροφη σε android. Δε μπορω ομως να παραγνωρισω την ανωτεροτητα του "backbone" του ios, οσο και πισω να εχει μεινει σχεδιαστικα. Οταν με 2850 (αν θυμαμαι καλα) μπαταρια, βγαζεις πραγματικη αυτονομια +30% απο μια 3500, τοτε κατι εχει φτιαχτει λαθος σε ενα λειτουργικο (στο android, δηλαδη, κι αυτο δεν προκειται να αλλαξει γιατι ειναι εγγενης αδυναμια).

Απειρα battery hog processes, που συνεπικουρουμενα με τις πολλες βαριες διεργασιες των native services της samsung δημιουργουν ενα προβληματικο μειγμα στο android. Βαλε σε ολα αυτα και τον σχεδιαστικο αχταρμα των εφαρμογων του android (με το ζορι θεσπιστηκε ενα material design, το οποιο ουτε καν ακολουθειται με συνεπεια απο τα software houses - αλλου ειναι τα contextual menu σε καθε εφαρμογη, αλλου τα εικονικα buttons και παει λεγοντας - ενω η εργονομια παει περιπατο).

Αυτο δεν υφισταται στις εφαρμογες του ios. Εκει υπαρχει ομοιογενεια στην εμφανιση και λειτουργια, τετοια που σου δημιουργει μια ηρεμια στη χρηση, που ενισχυεται απο τα πολυ καλα υλοποιημενα gestures.

Η κουβεντα ειναι μεγαλη, αλλα νομιζω οτι ενω το hardware ενος s9+ ειναι αρκετα μπροστα απο το Χ (οθονη, ηχεια, ακουστικο, επεκτασιμη μνημη κλπ), οι εγγενεις αδυναμιες του android ειναι -και θα ειναι- πολλες....

Συμπερασματικα, προσωπικα μενω με s9+ μεχρι την ελευση του note 9...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οσον αφορα στην αυτονομια εμενα με ενδιαφερει να μου βγαζει την ημερα η συσκευη (με τη δικη μου χρηση).

Αν ο κατασκευαστης το επιτυγχανει αυτο με 2800mah μπαταρια ή με 4000mah μπαταρια δε με απασχολει καθολου, αρκει να μου βγαζει τη μερα!

 

Απο κει και περα ομοιομορφια στο Interface της sammy βλεπω και στα 3rd party γνωστα apps επισης το ιδιο!

 

Στο hardware θα διαφωνησω οτι ειναι ανωτερο το s9+, αφου η oθονη, η καμερα, τα ηχεια και το soc του iPhone X δεν εχουν κατι να ζηλεψουν απο της sammy. Σιγουρα η λιγη ram φερνει επιπτωση στην καθημερινοτητα.

 

Σαν ομορφια που ειναι και υποκειμενικο, θεωρω το s9+ κλασεις ανωτερο ελεω ελλειψης notch, με το κοστος του μεγαλυτερου μεγεθους ομως!

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χρόνια έχουμε να δούμε τέτοια πτώση τιμής σε ναυαρχίδα?

 

d32fe2f6a21ae5cc5d4f6f52e9a8edd7.jpg

 

Θα μου πείτε υπάρχει το note 8 που είναι το ίδιο και καλύτερο με το πενάκι οπότε ίσως είναι και λογική τέτοια πτώση. Αν συνεχίσει έτσι σε 2 3 μήνες θα έχει 600 και θα αξίζει με χιλια.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...