Jump to content

Samsung Galaxy A8 [2018]


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ να ορίσω δακτυλικό αποτύπωμα για να έχω πρόσβαση απο τριτες εφαρμογες για ξεκλείδωμα αρχειων και οχι τηλεφωνου?

πχ εαν θελω να βαλω fingerprint στην εφαρμογη της alpha bank πρεπει ντε και καλα να εχω οθονη κλειδωματος με fingerprint?

Edited by tsiou55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βεβαιως γινεται απο ρυθμισεις τις εφαρμογης αν εχει κλειδωμα με αποτυπωμα...πχ εγω εχω εθνικης και πειραιως και στις ρυθμισεις μου λεει πως να ξεκλειδωνω δηλαδη με κωδικο η αποτυπωμα...

 

Ναι αλλά το αποτύπωμα που καταλαβαίνει η εφαρμογή είναι αυτό που έχεις ορίσει στην συσκευή για ξεκλείδωμα...

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως γινεται απο ρυθμισεις τις εφαρμογης αν εχει κλειδωμα με αποτυπωμα...πχ εγω εχω εθνικης και πειραιως και στις ρυθμισεις μου λεει πως να ξεκλειδωνω δηλαδη με κωδικο η αποτυπωμα...

Έχει η εφαρμογή της τράπεζας αποτύπωμα αλλά εγώ δεν ρώτησα αυτό

Για να χρησιμοποιήσεις το αποτύπωμα στην εφαρμογή της τράπεζας πρέπει να έχεις ερίσει κλείδωμα κινητού με αποτύπωμα

Ναι αλλά το αποτύπωμα που καταλαβαίνει η εφαρμογή είναι αυτό που έχεις ορίσει στην συσκευή για ξεκλείδωμα...

Σωστά για να έχεις αποτύπωμα στις όποιες εφαρμογές θέλεις αναγκαστικά πρέπει να το έχεις ορίσει σαν κλείδωμα κινητού

Έτσι είναι οι νέες ρυθμίσεις ασφάλειας από την Google έμαθα και δεν είναι θέμα κινητού

Link to comment
Share on other sites

Android 9.0 Pie για Galaxy A8 2018 .

Θεμα Για το δικο μας Α8 εξαιρετικης ευκρινειας οξυτητας 1.

Αποσυμπιεστε καντε εγκατασταση το apk.μετα πηγαινετε στις ρυθμισεις/φοντο και θεματα/θεματα και καντε εγκατασταση οπως ενα θεμα της samsung.

Τυχον bugs η κατι ενοχλητικο επαναφερεται το θεμα που ειχατε παλι απο τις ρυθμισεις.

Link-------->>>>

https://mega.nz/#!KOZQ1bLC!5-oGNXE_EjV4TFngUB1TNv6T8OuPMUz4R5CSPIdN5sU

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μοτιβο για ξεκλειδωμα κινητου και αποτυπωμα σε μερικες εφαρμογες οπως σου ειπα παραπανω...τωρα η εγω δεν καταλαβενω η κατι αλλο γινεται;);):D

 

Ναι μεν έχεις επιλέξει μοτίβο για ξεκλείδωμα της συσκευής αλλά ταυτόχρονα έχεις-είχες καταχωρήσει δακτυλικό αποτύπωμα για ξεκλείδωμα του κινητού το οποίο βλέπουν και διαβάζουν οι εφαρμογές που το υποστηρίζουν....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω αν το a8 plus έχει είσαχθει στην Ευρώπη? Δηλαδή θέλω να το παραγγείλω αλλά θέλω να δω αν θα έχει εγγύηση

 

Στάλθηκε από το LG-H990 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω αν το a8 plus έχει είσαχθει στην Ευρώπη? Δηλαδή θέλω να το παραγγείλω αλλά θέλω να δω αν θα έχει εγγύηση

 

Στάλθηκε από το LG-H990 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εφόσον δεν εισάγεται επίσημα στην χώρα μας δεν θα έχει εγγύηση εδώ κυρίως λόγω έλλειψης ανταλλακτικών...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά με την Oreo τι SOT έχετε? Η συσκευή μου βέβαια είναι στην 2η φόρτιση αλλά δεν είδα πάνω από 3,50 ώρες και με νορμάλ για να μην πω light χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω αν το a8 plus έχει είσαχθει στην Ευρώπη? Δηλαδή θέλω να το παραγγείλω αλλά θέλω να δω αν θα έχει εγγύηση

 

 

Στάλθηκε από το LG-H990 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Οχι .

 

Εφόσον δεν εισάγεται επίσημα στην χώρα μας δεν θα έχει εγγύηση εδώ κυρίως λόγω έλλειψης ανταλλακτικών...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά με την Oreo τι SOT έχετε? Η συσκευή μου βέβαια είναι στην 2η φόρτιση αλλά δεν είδα πάνω από 3,50 ώρες και με νορμάλ για να μην πω light χρήση...

 

Κατι δεν παει καλα στο δικο σου μα τι τρεχει απο πισω ; Εγω φουλ χρηση εχω περιπου 5 ωρες και 15' σοτ , υπολοιπο 48% .Το σοτ μου εχει σταθεροποιηθει απο 6.30 εως 8.30 ωρες .

39334206_950187151820097_6917306393716326400_o.jpg?_nc_cat=0&efg=eyJpIjoidCJ9&oh=72485fc80cf6b323707f7b41f14581c2&oe=5BFD006F

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Οχι .

 

 

 

Κατι δεν παει καλα στο δικο σου μα τι τρεχει απο πισω ; Εγω φουλ χρηση εχω περιπου 5 ωρες και 15' σοτ , υπολοιπο 48% .Το σοτ μου εχει σταθεροποιηθει απο 6.30 εως 8.30 ωρες .

39334206_950187151820097_6917306393716326400_o.jpg?_nc_cat=0&efg=eyJpIjoidCJ9&oh=72485fc80cf6b323707f7b41f14581c2&oe=5BFD006F

 

 

 

Samsung Sans είναι η γραμματοσειρά σου;

Link to comment
Share on other sites

Samsung Sans είναι η γραμματοσειρά σου;

 

.........Ναι.

Πως να μην παιζουν αυτοματα τα βιντεο στο facebook.

 

Για να μη ενεργοποιουμε την εξοικονομηση μια και υπαρχουν φορες που δημιουργει προβλημα η δειχνει επισης μικροτερες τις φωτο κανουμε το εξης:

Διαγραφουμε την εκδοση Fb που εχουμε να επανελθει δηλαδη στην εργοστασιακη.

Στη συνεχεια κατεβαζουμε και κανουμε εγκατασταση την παρακατω παλια εκδοση εδω.

https://mega.nz/#!3BBDHAJI!BeHFEaWGMe4-UrJjG7mH7tPW-w75wQ96JreQldnJjGY

 

Μπαινουμε κανονικα βαζουμε τους κωδικους κτλ.Πηγαινουμε στις ρυθμισεις και κανουμε απενεργοποιηση βιντεο να παιζει αυτοματα.

Βγαινουμε εξω και κανουμε κανονικα update την τελευταια εκδοση fb απο το google play .

Κομπλε τωρα δεν παιζουν αυτοματα τα βιντεο δεν χρειαζεται να ενεργοποιουμε την εξοικονομηση και το fb παει λαδι χωρις ιχνος lag.

 

39239680_950227875149358_2186650623003328512_o.jpg?_nc_cat=0&efg=eyJpIjoidCJ9&oh=bee26e815f8cce20b260b051353df816&oe=5BF810B3

 

Δεν χρειαζεται ενεργοποιηση για να σταματησουν τα βιντεο να παιζουν αυτοματα.

39240174_950239111814901_9162374992921362432_o.jpg?_nc_cat=0&efg=eyJpIjoidCJ9&oh=a5662d482e4fe46a4581b2766952e471&oe=5C0FFE6A

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Και δω με εντονη χρηση ενα 8ωρο σημερινο με υπολοιπο 16% .Μπαινει φορτιστη...:p Ε ρε τι επος ζω...3000ml μπαταρια 8ωρα σοτ-γιγας και αλλοι εχουν 4000ml μπαταρια και 7ωρο δεν βγαζουν....Ισως η συσκευη με την μικροτερη μπαταρια και το μεγαλυτερο σοτ που εχει για το μεγεθος της στην ιστορια των συσκευων.

 

O Exynos 7885 του Α8 Ενας γρηγορος αλλα και εντυπωσιακα εξυπνος σε διαχειριση ενεργειας επεξεργαστης.--->>> https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/exynos/products/mobileprocessor/exynos-7-series-7885/

 

39400057_950487021790110_5229906389857468416_o.jpg?_nc_cat=0&efg=eyJpIjoidCJ9&oh=a95874363d1f0dea4b481640cd1fa38d&oe=5C103287

 

EDIT :

SOT....9 ΠΑΡΑ ΤΕΤΑΡΤΟ:p:D

39249490_950528178452661_7751963391396151296_o.jpg?_nc_cat=0&efg=eyJpIjoidCJ9&oh=08eca4729ce4d6b8ac8e920d19d1c3e1&oe=5BFAA8A7

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Wind ξερεις τι μου κανε εντυπωση. Ειμαι διακοπες κι ενας γνωστος εχει α8 και επαιξα λιγο. Αυτος εχει 2 οθονες γεματες συντομευσεις εφαρμογων. Ρε του λεω θα σου γινει αργο ετσι μη βαζεις τα παντα και στη κεντρικη οθονη.

Κι ομως το πηρα και επαιξα και δε παρατηρησα lag

 

Αισθηση οθονης σαφως ανωτερη του α5, βραδινη καμερα πιο φωτεινη, στη μπροστα να πω την αληθεια μου διαφορες δε παρατηρησα.

 

Παντως το α5 μου βαραει κατι restart μονο του, κατι που δςν ειχα στο α5 του 16

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Wind ξερεις τι μου κανε εντυπωση. Ειμαι διακοπες κι ενας γνωστος εχει α8 και επαιξα λιγο. Αυτος εχει 2 οθονες γεματες συντομευσεις εφαρμογων. Ρε του λεω θα σου γινει αργο ετσι μη βαζεις τα παντα και στη κεντρικη οθονη.

Κι ομως το πηρα και επαιξα και δε παρατηρησα lag

 

Αισθηση οθονης σαφως ανωτερη του α5, βραδινη καμερα πιο φωτεινη, στη μπροστα να πω την αληθεια μου διαφορες δε παρατηρησα.

 

Παντως το α5 μου βαραει κατι restart μονο του, κατι που δςν ειχα στο α5 του 16

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ελα Μαργαριτα καλημερα .Ειναι λογικο να σου φαινεται παραξενο .

Ο 7885 ειναι ενας καινουργιος ταχυτατος σε εκτελεση επεξεργαστης που τον εβαλε αποκλειστικα στο Α8 η Sammy και δεν εχει καμια σχεση με τους επεξεργαστες των προηγουμενων μοντελων της σειρας Α.Οπως θα δεις στο παραπανω λινκ που εχω βαλει η

Sammy υποστηριζει οτι ειναι εως 85% ποιο ισχυρος απο τον προηγουμενο 7880 του Α5 2017.Η συμπεριφορα του ειναι ομοια με τους επεξεργαστες της ακριβοτερης σειρας S Με την διαφορα οτι τα ρολογια του οι octacore εχουν ποιο οικονομικη λειτουργια γιαυτο παρατηρειται και μεγαλη εξοικονομηση ενεργειας σε τοσο μικρη μπαταρια που φοραει.Οχι δεν βαραινει ουτε θα συναντησεις lag , Ουτε εχει ποτε προβλημα οσες εφαρμογες και να βαλεις.

Η καμερα ειναι φυσικα ποιο φωτεινη καθως ειναι F 1.7 ενω του Α5 F 1.9

Για την υφη που λες ναι ειναι εξαιρετικη .

 

Και παμε στο κυριως πιατο.

Σε βλεπω να ψηνεσαι:p

Οκ εννοειται οτι δεν θα το μετανιωσεις αλλωστε ειναι πολυ

premium συσκευη ειδικα σε μαυρο ειναι σαν να εχεις παρομομοια συσκευη με την σειρα S αντιθετα δεν συμβαινει το ιδιο με τα Α6 και Α6+ μια και φορανε παλιοτερους επεξεργαστες οποτε αντε καλη αγορα .:D

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ελα Μαργαριτα καλημερα .Ειναι λογικο να σου φαινεται παραξενο .

Ο 7885 ειναι ενας καινουργιος ταχυτατος σε εκτελεση επεξεργαστης που τον εβαλε αποκλειστικα στο Α8 η Sammy και δεν εχει καμια σχεση με τους επεξεργαστες των προηγουμενων μοντελων της σειρας Α.Οπως θα δεις στο παραπανω λινκ που εχω βαλει η

Sammy υποστηριζει οτι ειναι εως 85% ποιο ισχυρος απο τον προηγουμενο 7880 του Α5 2017.Η συμπεριφορα του ειναι ομοια με τους επεξεργαστες της ακριβοτερης σειρας S Με την διαφορα οτι τα ρολογια του οι octacore εχουν ποιο οικονομικη λειτουργια γιαυτο παρατηρειται και μεγαλη εξοικονομηση ενεργειας σε τοσο μικρη μπαταρια που φοραει.Οχι δεν βαραινει ουτε θα συναντησεις lag , Ουτε εχει ποτε προβλημα οσες εφαρμογες και να βαλεις.

Η καμερα ειναι φυσικα ποιο φωτεινη καθως ειναι F 1.7 ενω του Α5 F 1.9

Για την υφη που λες ναι ειναι εξαιρετικη .

 

Και παμε στο κυριως πιατο.

Σε βλεπω να ψηνεσαι:p

Οκ εννοειται οτι δεν θα το μετανιωσεις αλλωστε ειναι πολυ

premium συσκευη ειδικα σε μαυρο ειναι σαν να εχεις παρομομοια συσκευη με την σειρα S αντιθετα δεν συμβαινει το ιδιο με τα Α6 και Α6+ μια και φορανε παλιοτερους επεξεργαστες οποτε αντε καλη αγορα .:D

Εννοειται οτι ψηνομαι!!Απλα στο μυαλο μου γυρναει και το s8 δηλ υπαρχουν αρκετοι που μου λενε να παρω s8 κι εχω ριξει τοσο διαβασμα και αποφαση δεν εχω παρει 100% :p Δεν εχει βγει και το ακριβες ποσο της επιδοτησης απο vodafone να ξερω ακριβως που μπορω να κινηθω.

Θα ηθελα να τα βρω σ ενα μαγαζι και τα 2 live να παιξω αν και χλωμο να βρω s8... ισως στο μαλλ που ειναι μεγαλα τα καταστηματα να εχουν κι αυτο.

 

Για χρωμα κι εγω για μαυρο λεω ασυζητητι!

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ψηνομαι!!Απλα στο μυαλο μου γυρναει και το s8 δηλ υπαρχουν αρκετοι που μου λενε να παρω s8 κι εχω ριξει τοσο διαβασμα και αποφαση δεν εχω παρει 100% :p Δεν εχει βγει και το ακριβες ποσο της επιδοτησης απο vodafone να ξερω ακριβως που μπορω να κινηθω.

Θα ηθελα να τα βρω σ ενα μαγαζι και τα 2 live να παιξω αν και χλωμο να βρω s8... ισως στο μαλλ που ειναι μεγαλα τα καταστηματα να εχουν κι αυτο.

 

Για χρωμα κι εγω για μαυρο λεω ασυζητητι!

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φυσικα το s8 ειναι πολυ καλο αλλα λογο που ο επεξεργαστης του εχει ποιο "επιθετικη" λειτουργια η οποια ειναι περιττη η καταναλωση ειναι διπλασια. Το Α8 εαν σου τυχει μερα που δεν εχεις πολλες τηλ.κλησεις μπορεις να δεις σοτ μεχρι 8-9 ωρες ενω αντιθετα το S8 εως 4-4.30 ωρες.Ειναι λιγο ενοχλητικο οχι βεβαια σοβαρο οτι θα μεινεις μεσα στη μερα απο μπαταρια ενω με το Α8 ποτε , περισσευει και για την αλλη μερα (προυποθεση σωστο στησιμο). Στο S8 επισης στην καμερα η λεπτομερια στις φωτο δεν φαινεται απλα ειναι ποιο sharp κατι το οποιο στο καλυπτει το snap-camera στο A8.

Απο κει και περα πρεπει να ξερεις οτι το Α8 ειναι ποιο 'γερη' συσκευη καθοτι ελαφρως ενισχυμενη στα πλαγια ποιο επιπεδη οθονη και ανθεκτικη.Επισης και οι 3 υποδοχες 2 για σιμ και μια για sd ειναι σοβαρο πλεονεκτημα.

 

Α8 και S8

Εδω μια ωραια φωτο.Οπως παρατηρεις στα πλαγια το Α8 ειναι ποιο ενισχυμενο λιγοτερο edge.

gsmarena_009.jpg

 

gsmarena_010.jpg

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σωστό στήσιμο, δώσε μας κανά tip με προϋπόθεση ότι και γω έχω στήσει σωστά το κινητό όσο αφορά τις εφαρμογές.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Σωστο στησιμο να μην αφησεις να τρεχουν εφαρμογες που δεν χρειαζεσαι ,στις ειδοποιησεις να εχεις ενεργες μονο αυτες που θες Μαυρο θεματακι και ολα κομπλε. Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Σωστο στησιμο να μην αφησεις να τρεχουν εφαρμογες που δεν χρειαζεσαι ,στις ειδοποιησεις να εχεις ενεργες μονο αυτες που θες Μαυρο θεματακι και ολα κομπλε.

 

Έτσι ακριβώς το έχω σετάρει εξαρχής. Είμαι στην 3η φόρτιση αλλά και πάλι δεν με βλέπω για πάνω από 4 ώρες SOT. Διάβασα και εδώ την 3η κριτική και έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια:

https://www.skroutz.gr/s/13621211/Samsung-Galaxy-A8-Dual-2018-32GB.html#reviews

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις οτι εχει προβλημα κανε hard reset και μη βαζεις τιποτα .Ενταξει η τριτη κριτικη που λες ειναι η μοναδικη και δεν ξερουμε γιατι το επαθε .Εσυ χανεις το σημα οπως περιγραφει εκει ;

 

Edit:Τετοιο ποσοστο σοτ σαν το δικο σου δηλαδη περιπου 4ωρο εχω εαν θα κανω υπερβολικη χρηση τηλ.κλησεων .Εσυ μιλας πολυ και εαν ναι ποσες ωρες ;

 

Χθες ανεβασα φωτο με το σοτ μου στο προηγουμενο ποστ οριστε σημερα καινουργιο μια και το φορτισα την νυχτα το εβγαλα το πρωι κατα τις 9-10 και εχω καταναλωσει μεχρι τωρα 4 ωρες οθονη-υπολοιπο 60%:rolleyes:

 

39441885_951388538366625_2465872378266124288_o.jpg?_nc_cat=0&oh=0352bef3a56d544388bc741dcf1a854a&oe=5BF7F20E

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Θύμησες μου ποιο adguard έχεις; Αυτό που είναι ενσωματώνεται στον browser ή κάποιο άλλο;

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Θύμησες μου ποιο adguard έχεις; Αυτό που είναι ενσωματώνεται στον browser ή κάποιο άλλο;

 

Sent from my SM-G930F

 

2.12.150 γραφει και οχι δεν κατεβαζω αυτο απο το play.

 

Επισης εδω υπαρχει ενα πολυ καλο συγκριτικο με τον φιλο που ειναι στα χιονια και βαζει τις συσκευες μεσα στους παγους επειδη ειναι αδιαβροχες :p.Εχει και τα 2 Α8 και S8 o οποιος οπως δειχνει τις συσκευες του το S8 του βγαζει 4 ωρες και το Α8 9 ωρες σοτ.Ακριβως απο το 8 λεπτο του βιντεο και μετα----->>>

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Φίλε s_wind καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για όλο το support. Δυστυχώς όχι δεν έχω μιλήσει πολύ. Έχω όμως σχεδόν μόνιμα BT ενεργοποιημένο με headset και smartband, αρκετές ώρες WiFi και σχεδόν μηδενικά data.Και δεν παίζω καθόλου παιχνίδια. Θα το παρακολουθήσω λίγο γιατί θέλω να αποφύγω το hard reset καθώς έκανα πολύ προσεκτικό clean install και setup...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε s_wind καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για όλο το support. Δυστυχώς όχι δεν έχω μιλήσει πολύ. Έχω όμως σχεδόν μόνιμα BT ενεργοποιημένο με headset και smartband, αρκετές ώρες WiFi και σχεδόν μηδενικά data.Και δεν παίζω καθόλου παιχνίδια. Θα το παρακολουθήσω λίγο γιατί θέλω να αποφύγω το hard reset καθώς έκανα πολύ προσεκτικό clean install και setup...

 

Τιποτα βρε κουβεντα κανουμε .:rolleyes:

Και γω εχω μονιμα bt , εχω πανω απο τρια χρονια να βαλω ολοκληρη συσκευη στο αυτι:p Μονο στην αγορα το βαζω μια φορα να δω εαν ειναι οκ το ακουστικο της συσκευης .:lol:

 

Παντως αυτα τα σοτ που ανεβασα χθες αλλα και σημερα ειναι λιγο παραπλανητικα και αυτο επειδη...

χθες και σημερα εχω απο μιση ωρα κλησεις μια και διακοπες ειπα να μη με ενοχλει κανεις:p

Γιαυτο σε ρωτησα εαν κανεις υπερβολικες τηλ.κλησεις .Εκει κατεβαινει το ποσοστο αρκετα. Αλλα εφοσον λες οχι ηρεμα κατσε να το κοιταξεις .

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να το ενεργοποιημένο AOD 06:00-22:00. Πάντως θα ήθελα και τα άλλα παιδιά κάτοχοι του κινητού να μας πουν για το SOT τους...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A8 [2018]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...