Jump to content

ΟΘΟΝΕΣ TFT Ή ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΓΚΟΥΜΟΥΤΣΕΣ?


amorphis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμχμ...βασικά έχω μια απορία...δουλεύω πολύ σε προγράμματα επεξεργασίας εικόνας και πολυμεσικών εφαρμογών...γενικά περνάω πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη...σκεφτόμουν πρόσφατα να αγοράσω μια TFT αλλά κάποιος μου είπε πως για τη δουλειά που κάνω δεν πρέπει να πάρω τέτοια! Όμως ένας συμφοιτητής μου πρόσφατα μου είπε πως ο λόγος για τον οποίο μου το είχαν πει αυτό είναι για λόγους ανάλυσης εικόνας...δεν έχει καλή ανάλυση στα χρώματα...είναι όντως μόνο αυτό ή είναι και το θέμα ακτινοβολία?!?! Γιατί το θέμα ακτινοβολία είναι το πιο σημαντικό, έτσι;...

 

Ελπίζω να μην είναι off topic...χεχε

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Χμχμ...βασικά έχω μια απορία...δουλεύω πολύ σε προγράμματα επεξεργασίας εικόνας και πολυμεσικών εφαρμογών...γενικά περνάω πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη...σκεφτόμουν πρόσφατα να αγοράσω μια TFT αλλά κάποιος μου είπε πως για τη δουλειά που κάνω δεν πρέπει να πάρω τέτοια! Όμως ένας συμφοιτητής μου πρόσφατα μου είπε πως ο λόγος για τον οποίο μου το είχαν πει αυτό είναι για λόγους ανάλυσης εικόνας...δεν έχει καλή ανάλυση στα χρώματα...είναι όντως μόνο αυτό ή είναι και το θέμα ακτινοβολία?!?! Γιατί το θέμα ακτινοβολία είναι το πιο σημαντικό, έτσι;...

 

Ελπίζω να μην είναι off topic...χεχε

Κοίτα βασικά αυτό που παίζει είναι ο ρυθμός ανανέωσης. Οι crt έχουν μεγαλύτερο συνήθως, οπότε δεν "κουράζει" τόσο τα μάτια. Επίσης θα σου βγει πιο φτηνά. Συνήθως σε τέτοιου τύπου εφαρμογές χρησιμοποιούν crt. Εγώ κάθομαι όλη μέρα στο λάπτοπ (a.k.a. tft) και δεν έχω κάποιο πρόβλημα (έχω καεί/συνηθίσει).

My faith has left me,

they've stolen all my dreams

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα βασικά αυτό που παίζει είναι ο ρυθμός ανανέωσης. Οι crt έχουν μεγαλύτερο συνήθως, οπότε δεν "κουράζει" τόσο τα μάτια. Επίσης θα σου βγει πιο φτηνά. Συνήθως σε τέτοιου τύπου εφαρμογές χρησιμοποιούν crt. Εγώ κάθομαι όλη μέρα στο λάπτοπ (a.k.a. tft) και δεν έχω κάποιο πρόβλημα (έχω καεί/συνηθίσει).

Έχουμε ξαναπει πως ο ρυθμός ανανέωσης δεν έχει καμία σχέση. Το τρεμούλιασμα που υπάρχει στις CRT κάτω από τα 70Hz δεν υπάρχει στις TFT/LCD ακόμα κι αν δουλεύουν στα 60Ηz.

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι μου προτείνετε; Να αγοράσω TFT ή θα μου πεταχτούν τα μάτια έξω; Έχω και laptop και παρατηρώ πως με κουράζει πιο πολύ από την κανονική μου οθόνη...αλλά εκεί υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες...το laptop μου έχει 15' ενώ η crt μου είναι 19'.
"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες TFT είναι πολύ πιο ξεκούραστες και εκπέμπουν πολύ λιγότερη ακτινοβολία από τις CRT. Επίσης έχουν βελτιωθεί πολύ τώρα πια και αν ασχοληθείς λίγο για να βρεις τι να αγοράσεις, θα μείνεις σίγουρα ευχαριστημένη. Τέλος έχε υπόψη σου ότι η επιφάνεια μιας οθόνης TFT είναι αρκετά μεγαλύτερη από ότι μιας αντίστοιχης CRT.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι μου προτείνετε; Να αγοράσω TFT ή θα μου πεταχτούν τα μάτια έξω; Έχω και laptop και παρατηρώ πως με κουράζει πιο πολύ από την κανονική μου οθόνη...αλλά εκεί υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες...το laptop μου έχει 15' ενώ η crt μου είναι 19'.

Μάλλον κάποιο λάθος έχεις κάνει... :rolleyes:

Εγώ δουλεύω στο γραφείο σε 21" οθόνη και μετά έχω ένα κεφάλι καζάνι...

Στο σπίτι με την TFT είμαι ΠΟΛΥ πιο άνετα... Η μέρα με τη νύχτα. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε ρε παιδία τώρα.Όταν η οθόνη είναι εργαλείο εργασίας και ξοδεύουμε ώρες μπροστά της τότε είναι μονόδρομος η TFT.Μπορεί η απεικόνιση χρωμάτων να μην είναι η ίδια αλλά το ότι είναι απίστευτα ξεκούραστη φτάνει και περισσεύει.

Εγώ έχω ViewSonic TFT και στο μέσα το pc έχω μία Sony CRT,17άρες και οι 2 και η διαφορά είναι παραπάνω απο αισθητή.

TFT δαγκωτό απο μένα.

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

για μενα η CRT ειναι πολυ πιο ξεκουραστες απο TFT...

19"+ κ οπωσδηποτε 100+hz ομως.

απο την αλλη ειναι κ λιγο υποκειμενικο αυτο, πιστευω πως πρεπει να δοκιμασεις κ τα 2 για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη...

Link to comment
Share on other sites

otan kapios leei oti i CRT einai pio ksekourasti apo mia TFT

tote apla exei tin f8inoteri TFT tis agoras, kai tin akriboteri CRT!

 

desto kai alios!

ti protimas, na sou borbazizoun monimos, ilektronia (mesw tou ka8odikou) mesa sto mapi sou , kai panw se fosforo? i apla kristalakia pou xromatizonte! (a kai mia lampitsa apli na ta fotizei)????

 

mi leme oti 8eloume!

 

oi TFT einai poly pio ksekourastes!

(bebaia, an kapios den kserei na tin xrisimopiei kai den exei tin gnisia analisi tis TFT kai tin allazei sto desktop tote den einai ksekourasth)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...