Jump to content

Cameraphone έως 250 ευρώ;


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

250

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5,5" και πάνω

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Από Ελλάδα με εγγύηση αντιπροσωπείας, κατά προτίμηση, εκτός αν παίζει κάποιο τρελό VFM χωρίς εγγύηση.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Αδιάφορο.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Αδιάφορο.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Αδιάφορο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Οθόνη τουλάχιστον 1080p σε 5.5" και κατά προτίμηση 2K από 5,7" και πάνω. Ήχος αδιάφορο.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία. Gaming ποτέ.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

LG L Bello (ως ενδιάμεση, έχοντας περάσει από τα κινητά της υπογραφής μου).

 

Κοιτάζω τις εξής εναλλακτικές:

1) LG G4 από CrazySundays στα 250 ευρώ

2) Xiaomi Mi A1 μεταχειρισμένο Ελληνικό (1-2 μηνών) στα 185 ευρώ

3) LeEco Le Max 2 μεταχειρισμένο χωρίς εγγύηση στα 150 ευρώ.

 

Σε όλα αυτά θα παίξω με Google Camera Port οπότε θέλω να είναι rootable ή να υποστηρίζουν κατευθείαν camera2api.

 

Και με ψήνει να δοκιμάσω και Blackberry Priv επίσης από CrazySundays στα 240 ευρώ. Δεν μπορώ να καταλήξω όμως αν έχει by default camera2api για να περάσω GCam στην περίπτωση που η κάμερά του δεν την παλεύει (δεν είναι rootable απ' ότι διαβάζω).

 

Για βοηθήστε ρε παιδιά :) :happy:

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βαγγέλη. Εγω θα σου πρότεινα το meizu m6 note είτε από κωτσόβολο στα 199 ευρώ είτε από banggood στα 130.

Βέβαια προς το παρόν δεν ρουτάρετε αλλά νομίζω ότι ακόμα και στοκ τα πάει εξαιρετικά (έχει θόρυβο αλλά έχει πολύ λεπτομέρια)

 

Δες εδώ δείγματα Meizu M6 Note camera samples

 

Διαφορετικά, επειδή τα είχα και τα 3 που σκέφτεσαι, πάρε le max 2.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το διάβααα που το πρότεινες λίγο πιο κάτω σε ένα άλλο topic ;)

 

Μπήκα και είδα δείγματα, αλλά χωρίς την ασφάλεια της GCam δεν ξαναπάω σε κινητό χωρίς OIS. Ακόμη και στο Mi Note 2 που ήταν αξιοπρεπέστατη η κάμερα, με απογοήτευσε το βράδυ σε σχέση με Mi A1 και Gcam... Δεν ξέρω.

 

Ακόμη "χειρότερα", περάσαμε GCam στο Redmi Note 4X ενός συγγενή μου και -ναι μεν σε High στα parameters- έβγαλε τη νύχτα μέρα και χωρίς πολλά artifacts/θόρυβο. Με παιδεύει λίγο και το οικονομικό αυτές τις μέρες και με βλέπω με κανα RN4 πλάκα πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα οχι σε G4 και BB Priv, για λόγους παλαιότητας υποστήριξης κλπ...

 

Τα Α1 και Le Max 2 είναι καλές επιλογές και πιστεύω σε αυτά τα λεφτά μπορείς να τα βρεις και καινούργια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η παλαιότητα με φοβίζει στο BB Priv. Βέβαια, αν είχα κάποιον να έχει δοκιμάσει Gcamera και να παίζει το είχα ήδη πάρει χωρίς δεύτερη σκέψη. Φοράει τον ίδιο αισθητήρα με αρκετά καλά καμεροτηλέφωνα και νομίζω η Gcam θα το "απογείωνε". Ας το αφήσω σαν τελευταίο σε προταιρεότητα, ναι.

 

Το A1 στα 185 είναι Ελληνικό με εγγύηση InfoQuest. Καινούργιο ναι μεν παίζει εκεί κοντά, αλλά με 1 έτος σκρουτζομάγαζου. Δεν με ψήνει. Εκτός αν έχεις κάτι υπ' όψιν.^_^

 

To Le Max 2 καινούργιο στα 150 το βρίσκω μόνο σε Ροζ, δυστυχώς... Συν αυτώ δεν έχω την δυνατότητα να περιμένω ένα μήνα για απ' έξω, γιατί είμαι με ένα χρέπι που δεν μπορώ να κάνω πλέον ούτε τα βασικά για τη δουλειά μου (email & teamviewer)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το διάβααα που το πρότεινες λίγο πιο κάτω σε ένα άλλο topic ;)

 

Μπήκα και είδα δείγματα, αλλά χωρίς την ασφάλεια της GCam δεν ξαναπάω σε κινητό χωρίς OIS. Ακόμη και στο Mi Note 2 που ήταν αξιοπρεπέστατη η κάμερα, με απογοήτευσε το βράδυ σε σχέση με Mi A1 και Gcam... Δεν ξέρω.

 

Ακόμη "χειρότερα", περάσαμε GCam στο Redmi Note 4X ενός συγγενή μου και -ναι μεν σε High στα parameters- έβγαλε τη νύχτα μέρα και χωρίς πολλά artifacts/θόρυβο. Με παιδεύει λίγο και το οικονομικό αυτές τις μέρες και με βλέπω με κανα RN4 πλάκα πλάκα...

 

Το mi note 2 stock τα πάει καλύτερα από Mi a1 με gcam. Αμα θες σου ανεβάζω και ίδια κάδρα για σύγκριση. Εκτός αν μιλάς από άποψη camera shake.

 

Το rn4 ειναι πολύ υποδεέστερο. Με Gcam οτι ρύθμιση και να βάλεις είναι γεμάτο artifacts σε σκοτεινά μέρη ή ουρανό. Από την άλλη μιλάμε για κινητό των 130 ευρώ (σκρουτζ χωρίς εγγύηση).

 

Αν μπορείς να κάνεις υπομονή 2-3 εβδομάδες πάρε το meizu m6 note από banggood. Αλλιώς πάρε το Le max 2 με μια προσοχη στο αν ειναι οκ το δακτυλικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα αντισταθμίζω τις τιμές με τις επιδόσεις, εννοείται ;) Και δεν συγκρίνω ίδια κάδρα αλλά γενικότερα ευκολία λήψης. Ξεχνάω πως οι προταιρεότητες αλλάζουν με το χρήστη :P

 

Με το MiNote2 δεν μπορούσα να σταυρώσω βραδινή με τίποτα (camera shake, όχι από θόρυβο κτλ). Γι' αυτό έφυγε και νύχτα (pun intended).

 

Αλλά για 100 και 120 που βρίσκω μεταχειρισμένα άριστα RN4 μπορώ να ζήσω με τα artifacts τους, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ευκολία λήψης και να περιμένεις 4-5 δευτερόλεπτα του super high, όπου θα πρέπει και όλα να ειναι ακίνητα για όλο αυτο το χρόνο, δεν νομίζω ότι πάνε μαζί. Πιστεύω ότι με το καιρό θα το μάθεις το mi note 2 και θα βγάζεις sharp. Σε σχέση με άλλα κινητά μου χε φανεί ευκολότερο. Ακόμα και σε 1/4 κατάφερνα.

 

Αν τραβήξεις πριν να εστιάσει γλυτώνεις shake απο το πάτημα. Μπορεις ειτε να τραβάς άμεσα είτε να κάνεις ταπ και πριν εστιάσει πατάς το κλείστρο. Ή μπορείς να τραβάς πάντα 2-3 και η δεύτερη ή τριτη θα ειναι καλύτερη.

 

Όσον αφορά το rn4, επειδή σε ξέρω, όχι δεν θα μπορέσεις. Αμα ειναι σε φωτισμένο χώρο ειναι μια χαρά. Αν έχει έστω και λιγη σκιά μέσα ή ουρανό τότε στη καταστρέφει την φωτογραφία. Πάρε le max 2 καλύτερα μα κάπου 140 ευρώ το βρίσκεις Κίνα και ειναι και κινητάρα (με ένα ρισκο στο δακτυλικο).

 

Υ.Γ. Καινουργιο σκρουτζ το rn4 εχει 129... δεν αξίζει να το πάρεις μεταχειρισμένο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το Note έφυγε, πάει. Είχε και δυο τρια σημαδάκια ενώ ήταν "άθικτο" σύμφωνα με την αγγελία, είχα κάτι θέματα με το rootάρισμα, με δυσκόλεψε στις πρώτες προσπάθειες για νυχτερινές φωτό, είδα πως δεν έπαιξε και η GCam... Ε μου έσπασε τα νεύρα και το έδωσα (ίσως λανθασμένα αλλά οι γρατζουνιές ΕΔΩ μου κάθονταν, δεν άντεχα).

 

Για Le Max από εσένα επηρεασμένος κυρίως και αυτό το έβαλα στη λίστα. Απ' έξω -και υπομονή να κάνω- 140 εχουν τα Rose Gold δυστυχώς. Τα νορμάλ χρώματα τα έχουν 190+... Αλλά δεν έχω σκοπό και να περιμένω και να έχω τον κίνδυνο του δακτυλικού, νομίζω. Είμαι... ανυπόμονο αγόρι.

 

Το RN4 έλεγα είτε καινούργιο 4-64 κατευθείαν καρφωτό skroutz, ή βρίσκω 100 ευρώ 4-64 ελληνικό αγορασμένο Νοέμβριο.

 

Και εκεί μπαίνει το Mi A1 επίσης Νοεμβρίου ελληνικό στα 185, που νομίζω τα αξίζει τα 85 παραπάνω ευρουλάκια του. Και στην εξίσωση μπαίνει και στα 199 το Meizu ολοκαίνουργιο από κατάστημα κατευθείαν...

 

Έχω μπερδευτεί, πραγματικά. :P

Link to comment
Share on other sites

Το rose gold ειναι πολυ όμορφο χρώμα. Μην νομίζεις ότι ειναι καθαρό ροζ. Άλλωστε με μια θήκη το κάλυψες (ή ακόμα και skin). Το γκρι ειναι αρκετά πιο άσχημο (και ήταν το χρώμα που είχα).

 

Θεωρώ ότι τα χρήματα που έχει διαφορά το 64αρη rn4, αν αναλογιστεις για τι επίπεδα τιμών μιλάμε, θεωρώ πως δεν τα αξίζει. Πάρε καλύτερα ενα φτηνο 32αρη που στη τελική το κρατάς και για καβατζα κιόλας.

 

Το mi a1 καινούργιο έχει 196 ευρώ το 32αρη (με 4gb ram). Δεν αξίζει στα 185 μεταχειρισμένο και ας ειναι το 64αρη (single sim δεν θα το χεις; )

 

Εγώ στη θέση σου θα παιρνα ενα απο τα 2 που γραψα πριν... αν εχεις υπομονή 130 ευρώ meizu m6 note ή 140 le max 2 (και αποδέχεσαι το rose gold). Αν σου βγαλει θεμα το δακτυλικο τους ζητάς partial refund (με μηνυματα)... εδώ ρε συ σκέφτεσαι το g4 που δεν εχει καν δακτυλικο. Μιλάμε για κινητο 5.7 ιντσες 2k ανάλυση και snapdragon 820. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν μου το αφήσει το 64άρι RN4 100 ευρώ θα το τσιμπήσω και θα το έχω για καβάτζα να στείλω σιγά σιγά το L Bello.

 

Αν όχι, θα καταλήξω μάλλον ή σε Mi A1 32άρι που λες, ή σε RN4 32, ανάλογα τα οικονομικά.

 

Απ' έξω δεν το ψάχνω καν.

 

Τώρα, το G4 είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση. [συν, άλλο να μην έχει δακτυλικό η συσκευή, και άλλο να μην λειτουργεί -κυρίως για τη μεταπώληση το σκέφτομαι δλδ, δεν καίγομαι να έχει ντε και καλά δακτυλικό ;) ]

 

Τεσπα. Βγάλαμε καναδυο επιλογές απ' το δίλημμά μου, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. :)

 

Όσον αφορά το ρουτ και gcam στο m6 note το χα διαβάσει πριν κάποιο καιρό. Ψαξτο λίγο μήπως άλλαξε κάτι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Meh, μέχρι 25/01/2018 βρήκα ένα forum post για το Flyme πως δεν χρησιμοποιεί camera2api αλλά proprietary code, οπότε δεν το βλέπω γενικά.
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πως είναι πολύ δοκιμαστικά όλα αυτά ακόμη. Προτιμώ με solid κοινότητα τύπου Xiaomi αν χρειάζονται αλχημείες ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο είναι στα ξεκινήματα.

 

Και το le max 2 πάντως έχει καλό custom support. Μια ματιά στο thread του θα σε πείσει. ;)

 

Anyway, καλορίζικο ότι και αν πάρεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Για το Lemax το ξέρω, ναι. ;) Μόνο ότι δεν το βρίσκω σε γκρι σε καλή τιμούλα (και όχι απ' έξω) με προβληματίζει, αλλιώς αυτό θα έπαιρνα.

 

Θα δούμε. Κάτσε να περιμένω μερικές μέρες ακόμη... Ποιος ξέρει μπορεί να σκάσει πάλι επιστροφή Eurobank και να πάρω ελληνικό Xiaomi εν τέλει.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά επειδή έχω το x820 σε rose gold σε καμμιά περίπτωση δεν είναι το κλασικό ροζ χρώμα.Απο κοντά δείχνει μια χαρά θα έλεγα.Kαμμιά σχέση με τις φώτο που το δείχνουν τόσο ροζ
Link to comment
Share on other sites

Ναι είδα και βιντεάκια και όντως είναι λιγότερο ροζ απ' ότι φαίνεται. Θα το σκεφτώ...

 

Προς το παρόν έριξα μια παραγγελία να δοκιμάσω το RN4 3/32 ^_^ Όπως είπε και ο Αντρέας, θα μου μείνει καβάτζα, να αποσύρω το L Bello επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο αυτα εχει την καλυτερη καμερα (εαν μπορειτε πειτε και για την μπροστινη αλλα και πισινη)

LeEco Le Max 2

LeEco Pro3 Elite

Letv LeRee Le 3

Xiaomi Mi Max 2

Xiaomi Mi A1

Εαν κανω root και βαλω gcam για το hdr +

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...