Jump to content

isdn ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καπησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το site σας!

Είναι πάρα πολύ χρήσιμο.

Έχω με την isdn το πρόβλημα ότι επειδή είναι διπλή γραμμή,όταν χτυπάει σε εμένα και το σηκώσω και θέλουν τον πατέρα μου(το σπίτι είναι μεζονέτα και η άλλη συσκευή είναι στον κάτω όροφο),πρέπει να τους λέω ξαναπάρτε τηλέφωνο και να μη το σηκώσω εγώ ώστε να το σηκώσει ο πατέρας μου.

Πώς είναι δυνατόν όταν χτυπάει σε εμένα και θέλουν κάποιον άλλον να εκτρέπω τη γραμμή να χτυπάει κάτω και το ανάποδο-όταν θέλουν εμένα και το σηκώσει άλλος να γίνεται εκτροπή σε εμένα?

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΑΨ!ΚΛΑΨ!

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΤΕ ΤΗ ΓΥΡΝΑΩ ΣΕ ΑΠΛΗ ΨΗΦΙΑΚΗ PSTN(ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 30 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ-7 ΜΗΝΕΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥ,ΙΣΧΕΥΙ ΑΥΤΟ?),ΕΙΤΕ ΒΑΖΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΝΟΥΜΕΡΟ?

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ MSN?

ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΟΥΝ.

ΣΥΜΦΕΡΕΙ Η ISDN ΜΙΝΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Από το FAQ του go-isdn.gr

Πώς μπορώ να στείλω ένα τηλεφώνημα από την μια αναλογική θύρα του netMod στην άλλη;

Προστέθηκε στις 6/5/2001 και ώρα: 11:58:52 μμ

(τίτλος:Χρησιμοποιώντας την TP για μεταφορά - κατηγορία:netMod)

 

Στο firmware 2.1 και κάτω με flash+6 παρκάρεις την κλήση και με flash+7 την παίρνεις από το άλλο port. Στο 2,3 με flash+*19# την παρκάρεις και με #19# την ξαναπαίρνεις.

 

[by Skiouros, Greek ISDN forum]

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ!ΕΛΥΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ!

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ λοιπόν συγγνώμη για τις λάθος πληροφορίες.

Είχα παιδευτεί πολύ με αυτό το θέμα και είχα μείνει

στα παλιά γιατί τελικά πήρα μίνι τηλεφωνικό κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν πιο εύκολο πάντως, μου έχει βγεί η πίστη να τα μάθω στην οικογένεια... :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοιο παίδεμα; :confused:

Με ένα MSN και δύο διαφορετικές τηλεφωνικές συσκευές λύνεται το πρόβλημα με μιας,απλά δηλώνετε στην κάθε συσκευή το νούμερο που θέλετε και θα χτυπάει μόνο όταν θα καλούν το συγκεκριμένο νούμερο.

Κόστος; 1.5ε όσο έχει το πάγιο για το msn,και όσο κάνει μια δεύτερη συσκευή.. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχει το ένα με το άλλο Βασίλη; :confused: Μιλάμε για περιπτώσεις όπου και τις δύο αναλογικές τις χρησιμοποιούν όλοι. Άκυρο, για την περίπτωση του φίλου καλή λύση είναι αυτή του Βασίλη, απλά εμένα δεν βολεύει.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟ ΠΑΙΔΙΑ!ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΟΥΝ!

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ-ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Η ΠΑΤΑΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ.

ΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ COSMOTE ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΜΕΝΟΙ ΧΡΟΝΟΙ,ΠΧ. 1.00.00 ΩΡΑ.ΥΠΟΠΤΟ!

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΑ?

ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ DVD PLAYER,ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχει το ένα με το άλλο Βασίλη; :confused: Μιλάμε για περιπτώσεις όπου και τις δύο αναλογικές τις χρησιμοποιούν όλοι. Άκυρο, για την περίπτωση του φίλου καλή λύση είναι αυτή του Βασίλη, απλά εμένα δεν βολεύει.

 

Κυρίως για την περίπτωση του palaiologos το ανέφερα μιας και λέει μένει σε διαφορετικό όροφο απο τους γονείς του και νομίζω δεν θα τον χάλαγε να έχει και δικό του νούμερο συν τις άλλοις :p

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν θα τον χάλαγε. Αυτή η υπηρεσία πάντως υπάρχει χρόοοοονια τώρα και λέγεται φορητότητα τερματικού (tp) :p
http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από το FAQ του go-isdn.gr

 

Το χει δοκιμάσει κανείς; Πως δουλεύει δηλαδή; Χτυπάει το ένα ακουστικό. Το σηκώνω εγώ. Και του λέω του άλλου περίμενε, flash+*19# και χτυπάει το άλλο; Και εγώ γίνομαι release, με τονικό σήμα;:confused:

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Το χει δοκιμάσει κανείς; Πως δουλεύει δηλαδή; Χτυπάει το ένα ακουστικό. Το σηκώνω εγώ. Και του λέω του άλλου περίμενε, flash+*19# και χτυπάει το άλλο; Και εγώ γίνομαι release, με τονικό σήμα;:confused:

 

Ναι, εγώ το έχω παίξει 4-5 φορές το σκηνικό... πατάω φλασ*19# και κλείνω το ακουστικό, και μετά σηκώνω όποιο άλλο θέλω, το οποίο δίνει σήμα (της δευτερης γραμμής ISDN) αλλά πατώντας #19# μου δίνει την γραμμή που είχα βάλει αναμονή. Μέχρι να ξαναγίνει pick up η γραμμή δεν χτυπάει άλλη συσκευή.

 

Πρόβλημα βλέπω μόνο αν δεν έχεις πλήκτρο flash στην συσκευή σου..

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα βλέπω μόνο αν δεν έχεις πλήκτρο flash στην συσκευή σου..
Συναντάται επίσης και σαν R. Όλα τα ασύρματα έχουν τέτοιο και αν δεν έχεις ασύρματο με την «γλώσσα» των σταθερών το flash είναι απλά ένα σύντομο «ανοιγόκλειμα».

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα βλέπω μόνο αν δεν έχεις πλήκτρο flash στην συσκευή σου..

 

ακόμα και αν έχεις flash πρέπει να ορίσεις το σωστό χρόνο για να παίζει.. αυτή η ρύθμιση γίνεται από τη συσκευή

Entexnos Fm

Το νέο μουσικό ραδιόφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Από το FAQ του go-isdn.gr

Ξέρει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς της κλήσης από αναλογική θύρα του netmod στην isdn??

 

Ισχύει η φορητότητα τερματικού (tp) σε αυτήν την περίπτωση; και πως μπορεί να γίνει η λήψη της κλήσης από Isdn συσκευή;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Επειδή αντιμετωπίζα και εγώ το ίδιο πρόβλημα μου λυσατε το ένα μέρος.Οκ αν το σηκώσω και δεν είναι για μένα το μεταφέρω με flash όπως είπατε. Αν όμως μιλάω με κάποιον στο τηλέφωνο και την ίδια στιγμή με πάρουν τηλέφωνο , τότε χτυπάει η άλλη γραμμή της isdn και εγώ δεν μπορώ να το σηκωσω η δεν το ακουώ γιατί ειναι σε άλλο οροφο. Αυτός που περιμένει δεν ακούει σήμα κατηλημένου απλά χτυπαει και δεν το σηκώνει κανείς με αποτέλεσμα να χαθεί η κλήση. τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?Υπάρχει δηλαδή τρόπος να μπλοκάρεις την μία γραμμή έτσι ώστε αν σε πάρουν και μιλάς να βγαινει ήχος κατηλημένου στον αλλό έτσι ώστε να ξαναπάρει? :wacko:
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς της κλήσης από αναλογική θύρα του netmod στην isdn??

 

Ισχύει η φορητότητα τερματικού (tp) σε αυτήν την περίπτωση; και πως μπορεί να γίνει η λήψη της κλήσης από Isdn συσκευή;;

Ισχύει κανονικά και το έχω δοκιμάσει. Δυστυχώς στην ISDN συσκευή μου δεν παίζουν τα *19# και #19# και πρέπει να το βρίσκω κάθε φορά στα menu της συσκευής. Και το έχουν βαθιά κρυμμένο...

 

Για την ιστορία έχω το Siemens SX100 isdn color.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιμετωπίζα και εγώ το ίδιο πρόβλημα μου λυσατε το ένα μέρος.Οκ αν το σηκώσω και δεν είναι για μένα το μεταφέρω με flash όπως είπατε. Αν όμως μιλάω με κάποιον στο τηλέφωνο και την ίδια στιγμή με πάρουν τηλέφωνο , τότε χτυπάει η άλλη γραμμή της isdn και εγώ δεν μπορώ να το σηκωσω η δεν το ακουώ γιατί ειναι σε άλλο οροφο. Αυτός που περιμένει δεν ακούει σήμα κατηλημένου απλά χτυπαει και δεν το σηκώνει κανείς με αποτέλεσμα να χαθεί η κλήση. τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?Υπάρχει δηλαδή τρόπος να μπλοκάρεις την μία γραμμή έτσι ώστε αν σε πάρουν και μιλάς να βγαινει ήχος κατηλημένου στον αλλό έτσι ώστε να ξαναπάρει? :wacko:
Νομίζω ότι δεν γίνεται, ακόμα και αν απενεργοποιήσεις την αναμονή κλήσης. Μακάρι να κάνω λάθος και να μας πει κάποιος ότι γίνεται και πως. Άλλωστε, αυτό το πρόβλημα ήταν ένας από τους λόγους που πήρα ασύρματο ISDN, καθώς φαίνεται ότι χτυπάει και το άλλο (φαίνεται και στα αναλογικά, αλλά το isdn έχει περισσότερες δυνατότητες, π.χ. αναμονή στο κέντρο του ΟΤΕ).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εγω ρε παιδια το δοκιμασα και μου βγηκε μια κυρατσα που ελεγε οτι η εντολη σας δεν καταχωρηθηκε. Τι λαθος εκανα;

Host

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια το δοκιμασα και μου βγηκε μια κυρατσα που ελεγε οτι η εντολη σας δεν καταχωρηθηκε. Τι λαθος εκανα;

Κάτι κάνεις λάθος. R, *19# (παρκάρισμα κλήσης) και από την άλλη συσκευή μετά #19# και παίρνεις την κλήση από το άλλο τηλέφωνο.

 

Όσο για το άλλο πρόβλημα που είπε ο φίλος easytarget είναι όντως πρόβλημα. Το έχω κι εγώ. Και το κακό είναι ότι ο άλλος νομίζει ότι χτυπάει και δεν το σηκώνεις και δεν ακούει σήμα αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ασυρματο Ericsson 230. Πατωντας το πληκτρο R ειναι σαν εκλεισα την γραμμη γιατι αμεσως μετα ακουγεται το γνωστο "τουτ τουττουτ".

Host

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ασυρματο Ericsson 230. Πατωντας το πληκτρο R ειναι σαν εκλεισα την γραμμη γιατι αμεσως μετα ακουγεται το γνωστο "τουτ τουττουτ".

Πρέπει να ρυθμίσεις τότε το R να κρατάει λιγότερο χρόνο. Κοίταξε λίγο στις ρυθμίσεις της συσκευής σχετικά με το R και βάλε λιγότερα ms (milisecond). :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...