Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, μήπως γνωριζεί κανείς που μπορώ να βρω (γιατί στο NOKIA STORE δεν υπάρχουν πλέον), εφαρμογές (widgets) για ειδήσεις από γνωστά ελληνικά sites όπως το in.gr, ethnos.gr, tromaktiko, tvxs, sport24, sentragoal, κλπ. Παλιότερα υπήρχαν αλλά μετά μάλλον με την belle τα έχουν βγάλει (πιθανόν να μην είναι συμβατά).
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο ενσωματομένος browser υποστηρίζει rss και τα βγάζει σε widget στην αρχική.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να συνδεθεις στο skype symbian με λογαριασμο απο το παλιο MSN? Το εχει κανει καποιος?

Σε Η/Υ εχει τη δυνατοτητα αυτη το skype αλλα απο το N8 δεν το βλεπω πουθενα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να συνδεθεις στο skype symbian με λογαριασμο απο το παλιο MSN? Το εχει κανει καποιος?

Σε Η/Υ εχει τη δυνατοτητα αυτη το skype αλλα απο το N8 δεν το βλεπω πουθενα

 

Δοκίμασες να κάνεις logout τελείως και μετά log in με το λογαριασμό msn μήπως το πάρει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις logout τελείως και μετά log in με το λογαριασμό msn μήπως το πάρει έτσι?

 

ναι δε γινεται. Σου ζηταει skype name και οχι email. Σε android π.χ. εχει επιλογη να συνδεθεις με λογαριασμο microsoft οπως γινεται και στο pc

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι δε γινεται. Σου ζηταει skype name και οχι email. Σε android π.χ. εχει επιλογη να συνδεθεις με λογαριασμο microsoft οπως γινεται και στο pc

 

Γιατί σε android το skype έχει αναβαθμιστεί μετά το κλείσιμο του msn. Σε symbian η ms δεν έβγαλε update για να μας ωθήσει σε wp. Λογικά δεν γίνεται αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε android το skype έχει αναβαθμιστεί μετά το κλείσιμο του msn. Σε symbian η ms δεν έβγαλε update για να μας ωθήσει σε wp. Λογικά δεν γίνεται αυτό που ζητάς.

 

Δεν το έκανε για να σε "ωθήσει" στα wp, άλλωστε πιο πιθανό είναι να πας σε αλλο λειτουργικό αλλα γιατί το Symbian δυστυχώς δεν υπάρχει πια.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν άρχισε να το σαμποτάρει, αμέσως μετά την ανακοίνωση της συνεργασίας, το symbian υπήρχε για τα καλά. Από τότε σταμάτησε τα updates.

 

Άσε που αν δεν υπήρχε δεν θα έκαναν τίποτα, θα το άφηναν να πεθάνει. Δεν θα έκλειναν το store και δεν έκοβαν χωρίς λόγο τα updates για να σε ωθήσουν να φύγεις μια ώρα αρχύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έκανε για να σε "ωθήσει" στα wp, άλλωστε πιο πιθανό είναι να πας σε αλλο λειτουργικό αλλα γιατί το Symbian δυστυχώς δεν υπάρχει πια.....

Μη χάνεις την αντικειμενικότητά σου λόγω επιλογής λειτουργικού, έστω και άθελά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μη χάνεις την αντικειμενικότητά σου λόγω επιλογής λειτουργικού, έστω και άθελά σου.

 

 

 

 

 

 

ούτε παθιάζομαι λόγω φόνου των αγαπημένων μου symbian/meego

 

Βλέποντας την πίτα των λειτουργικών λοιπόν, αν αλλάξεις λειτουργικό έχεις 3% να πας στην ms, 70% στο android και 25% στο μήλο. Αρα δεν τα λέω λόγω επιλογής λειτουργικού αλλα λόγω υπαρκτης πραγματικότητας......;) Γιατί δεν άφησε εκτός και το android ώστε να πάρει κι απο εκεί αλλα και για να εκδικηθεί για τις τρικλοποδιές στο youtube?

 

Υ.Γ. Δεν περίμενα πως η αλλαγη λειτουργικού θα με τοποθετούσε (για κάποιους τουλάχιστον) "απεναντι"....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν άφησε το android για τον ίδιο λόγο που έχει skype και το linux. Γιατί το skype είναι εμπορικό προϊόν και θέλει να βγάλει λεφτά. Ειδικά τώρα που υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός (πχ pc vider)

Αλλά όταν έχεις ένα μαγαζί που πουλάει δύο προϊόντα και κανείς δεν αγοράζει αυτό που θέλεις να σπρώξεις, υποβαθμίζεις το άλλο έτσι ώστε όποιος αγοράσει από εσένα να αγοράσει αυτό που θες εσύ. Αν αγοράσει από αλλού, τον είχες χάσει έτσι και αλλιώς.

 

Απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ούτε παθιάζομαι λόγω φόνου των αγαπημένων μου symbian/meego

 

Βλέποντας την πίτα των λειτουργικών λοιπόν, αν αλλάξεις λειτουργικό έχεις 3% να πας στην ms, 70% στο android και 25% στο μήλο. Αρα δεν τα λέω λόγω επιλογής λειτουργικού αλλα λόγω υπαρκτης πραγματικότητας......;) Γιατί δεν άφησε εκτός και το android ώστε να πάρει κι απο εκεί αλλα και για να εκδικηθεί για τις τρικλοποδιές στο youtube?

 

Υ.Γ. Δεν περίμενα πως η αλλαγη λειτουργικού θα με τοποθετούσε (για κάποιους τουλάχιστον) "απεναντι"....

Καλώς. Τότε φταίει το symbian που δεν αναβάθμισε η microsoft το skype για αυτό. Επειδή πέθανε μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς. Τότε φταίει το symbian που δεν αναβάθμισε η microsoft το skype για αυτό. Επειδή πέθανε μόνο του.

 

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες. Το Symbian καλώς ή κακώς (προφανώς το δεύτερο) πέθανε και γιαυτόν τον λόγο δεν ασχολούνται μαζί του. Και εντάξει, η κακια ms θέλει να σε διώξει απο το Symbian για να σε κάνει πελάτη της (όπως έκανε τον kaluas και τον stratosnen xaxaxa) το viber γιατι δεν αναβαθμίστηκε? Γιατι σε εγκατέλειψε??? Στο κόλπο κι αυτοι.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

το viber γιατι δεν αναβαθμίστηκε? Γιατι σε εγκατέλειψε??? Στο κόλπο κι αυτοι.....

 

Πως να αναβαθμίσει όταν η nokia μετά την συμφωνία με την ms βγάζει το καλύτερο symbian τηλέφωνο που έχει βγει ποτέ και με την καλύτερη κάμερα και εσκεμμένα όχι απλά δεν το προωθεί, αλλά το θάβει.

Μια εταιρία μπορεί να πιέσει για ένα udpate, μπορεί να κάνει και το αντίθετο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Πως να αναβαθμίσει όταν η nokia μετά την συμφωνία με την ms βγάζει το καλύτερο symbian τηλέφωνο που έχει βγει ποτέ και με την καλύτερη κάμερα και εσκεμμένα όχι απλά δεν το προωθεί, αλλά το θάβει.

Μια εταιρία μπορεί να πιέσει για ένα udpate, μπορεί να κάνει και το αντίθετο όμως.

 

Α μπράβο. Τώρα ήρθες στα λόγια μου. Το Symbian ( δυστυχώς και το meego) πέθαναν (γνωστοί πάνω κάτω οι λόγοι). Αρα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ξοδεύει χρόνο και χρημα για κάτι πεθαμενο κι όχι για να τους πάρει πελάτες με το ζόρι (που λόγω απογοήτευσής τους μάλλον ορκισμένους εχθρούς θα τους έχει)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο. Τώρα ήρθες στα λόγια μου. Το Symbian ( δυστυχώς και το meego) πέθαναν (γνωστοί πάνω κάτω οι λόγοι). Αρα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ξοδεύει χρόνο και χρημα για κάτι πεθαμενο κι όχι για να τους πάρει πελάτες με το ζόρι (που λόγω απογοήτευσής τους μάλλον ορκισμένους εχθρούς θα τους έχει)

Δεν είμαι ορκισμένος εχθρός κανενός.. Αν είναι δυνατόν. Όταν το φτιάξει όπως πρέπει το 1020, θα είναι από τις βασικές μου επιλογές. Τα symbian και meego τα πέθαναν. Ο καθένας έχει πει χίλιες φορές την άποψή του σε αυτό το ζήτημα και εδώ δεν είναι θέμα να αναλώνουμε τα ίδια και τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ορκισμένος εχθρός κανενός.. Αν είναι δυνατόν. Όταν το φτιάξει όπως πρέπει το 1020, θα είναι από τις βασικές μου επιλογές. Τα symbian και meego τα πέθαναν. Ο καθένας έχει πει χίλιες φορές την άποψή του σε αυτό το ζήτημα και εδώ δεν είναι θέμα να αναλώνουμε τα ίδια και τα ίδια.

 

Μα αυτό ακριβώς λέω αλλά......

Το symbian πέθανε και ασχέτως της αιτίας, αυτός ο θάνατος είναι ο λόγος να μη χαλάει ΚΑΝΕΝΑΣ εργατοώρες γι αυτό.- Αν πάλι δεν έγινα κατανοητός ας μου πείτε πως θόλωσε η κρίση μου λόγω αλλαγής λειτουργικού.:X Υγεία να έχουμε.....

Υ.Γ. Αν δεν μετατράπηκες εσύ σε ορκισμένο εχθρό, μπορείς να βρεις αρκετούς γύρο σου. Μην εθελοτυφλείς;)

Αυτά από μένα γιατί αρκετά χάλασα το νήμα με τα off topic σχόλια.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για μία εποχή που το symbian δεν είχε πεθάνει αλλά είχαν αποφασίσει να το σκοτώσουν. Και από τα πρώτα βήματα ήταν να κόψουν το skype.

 

Θες άλλο παράδειγμα; Η Nokia έχει το citylens στο betalabs για symbian, δουλεύει κανονικότατα, σχεδόν όλο το feedback ήταν από symbian users και όταν βγάζει το τελικό το βγάζει μόνο για wp. Και μιλάμε για μία εφαρμογή που υπήρχε ήδη και απλά δεν θέλησαν να βγάλουν.

Link to comment
Share on other sites

@matersci Ασχετο μ' αυτο που γραφεις, το Belle Extra Button μολις σημερα σταματησε η trial εκδοση και μολις πατησα να την ενεργοποιησω παλι με παρεπεμψε στην αγορα του!!! 5 μερες μου φαινεται οτι κρατησε, περιπου, αν δεν κανω λαθος, η trial εκδοση!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν δε παίξει κανείς με τις ρυθμίσεις και δε το σετάρει όπως τον βολέυει δε θα καταλάβει πολλά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως σου φάνηκε εσένα αλλά για μένα, όπως σου είχα πει, τα αξίζει τα λεφτά του.

 

Θα το αγοράσω να δω τι παραπάνω δυνατότητες έχει η κανονική έκδοση! Από αυριο όμως που αλλάζει και ο μήνας του συμβολαίου μου!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια πρόταση? σκέφτομαι πως εφόσον το Nokia Store θα κλείσει απο το νέο έτος (κάποια στιγμή στο νέο έτος) να κάνουμε έναν κοινό dropbox folder και να βάζουμε μέσα βασικές εφαρμογές (όχι όποιες να ναι) με τα sis αρχεία τους για να τα βρίσκουμε εύκολα μελλοντικά. Τι λέτε?
The age of G2....
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια πρόταση? σκέφτομαι πως εφόσον το Nokia Store θα κλείσει απο το νέο έτος (κάποια στιγμή στο νέο έτος) να κάνουμε έναν κοινό dropbox folder και να βάζουμε μέσα βασικές εφαρμογές (όχι όποιες να ναι) με τα sis αρχεία τους για να τα βρίσκουμε εύκολα μελλοντικά. Τι λέτε?

 

Καταρχήν δεν ξέρω αν αυτό επιτρέπεται (ακόμα και για τις δωρεάν εφαρμογές) αλλά έτσι και αλλίως το sotre δε θα κλείσει, απλά δε θα δέχεται ενημερώσεις.

Οι εφαρμογές εκεί θα είναι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...