Jump to content

Umidigi S2 / S2 Pro


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://umidigi.com/new/Images/s2/param_p2.png?v=2

Με τη έλευση του S2 Pro που ενσωματώνει αρκετά νέα χαρακτηριστικά είπα να κάνω την παρουσίαση και των 2 συσκευών, μιας και το S2 πέρασε απο τα χέρια μου για review.

Τα βασικά χαρακτηριστικά του UMIDIGI S2 είναι η μεγάλη μπαταρία του στα 5100mah, που σε πραγματική καθημερινή χρήση εξασφαλίζει 7 με 9 ώρες χωρίς φόρτιση, τα λεπτά bezel πάνω και κάτω και η οθόνη 6 ιντσών με αναλογία 18:9 και ανάλυση 1440*720 Pixels. O επεξεργαστής είναι ο Helio P20 της mediatek, οχταπύρηνος χρονισμένος στα 2.3GHz με υποστήριξη γραφικών Mali-T880 MP2 900MHz. Η μνήμη RAM είναι 4GB και ο αποθηκευτικός χώρος 64GB επεκτεινόμενος με κάρτα SD μέχρι 256 GB. Η πίσω κάμερα είναι με διπλό φακό SONY IMX258 στα 13 και 5 ΜΡ και η μπροστινη στα 5ΜΡ.

Το UMIDIGI S2 έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αφού είναι κυρίως απο μέταλλο και αυτό φαίνεται στην αφή στο πίσω μέρος της συσκευής. Ο αισθητήρας δαχτυλικών αποτυπωμάτων στο πίσω μέρος είναι εύκολα προσβάσιμος, γρήγορος και ακριβής. Ένα θετικό στοιχείο είναι οτι παρά την μεγάλη μπαταρία που μπορεί να βγάλει άνετα την ημέρα ακόμα και με βαριά χρήση, η συσκευή δεν είναι πολύ ογκώδης και βαριά, το πάχος είναι 8,8 χιλιοστά και το βάρος 186 γραμμάρια. Η ποιότητα κλήσεων είναι πολύ καλή, όπως και η πλοήγηση με 4G. Από άποψη επιδόσεων καλύπτει άνετα τον μέσο αλλά και τον πιο απαιτητικό χρήστη και δεν παρατήρησα lag και "κολλήματα". Η οθόνη 6 ιντσών είναι φωτεινή και με έντονα χρώματα αλλά θα ήταν ακόμα καλύτερη με FHD+ ανάλυση όπως του S2 Pro. Τέλος η κάμερα βγάζει ικανοποιητικές φωτογραφίες σε καλό φωτισμό αλλα δεν αποδίδει τόσο καλά σε αντίθετη περίπτωση, δεν σχολιάζω την λειτουργία portrait ή blur ή bokeh, η δεύτερη κάμερα είναι απλά διακοσμητική. Η λήψη βίντεο, παρότι υποστηρίζει και 4Κ, είναι καλύτερο να γίνεται σε FHD με περισσότερα FPS, πάντως δεν υποστηρίζεται κάποια μορφή σταθεροποίησης.

 

To UMIDIGI S2 Pro έχει επιπλέον του S2, τον πιο ψηλά χρονισμένο Helio P25 στα 2.6GHz, μνήμη RAM στα 6GB και αποθηκευτικό χώρο 128GB, οθόνη με ανάλυση 2160x1080 Pixels, 16MP μπροστινή κάμερα, υποστηρίζει ξεκλείδωμα με το πρόσωπο (τύπου face ID) και είναι αδιάβροχο, χωρίς κάποια πιστοποίηση χαρακτηρίζεται splash resistant.

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

ΜΕΓΕΘΟΣ: 74.6 mm*158.1 mm*8.8 mm

ΒΑΡΟΣ: 186 g

ΜΠΑΤΑΡΙΑ: 5100mAh/4.4V

ΟΘΟΝΗ: 5.99" SHARP TDDI In-cell

ΤΥΠΟΣ: LCD IPS / Corning Gorilla Glass 4 / 2.5D curved glass screen

ΑΝΑΛΥΣΗ: S2 - 720 x 1440 px / S2 PRO 1080 x 2160 px

PPI: S2 - 269 Πίξελ ανά ίντσα / S2 PRO 402 Πίξελ ανά ίντσα

EΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ: S2 - MediaTek Helio P20 (MT6757) / S2 PRO MediaTek Helio P25 (MT6757CD)

ΓΡΑΦΙΚΑ: Mali T-880 MP2 900MHz

MΝΗΜΗ RAM: S2 - 4 GB / S2 PRO - 6 GB

ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: S2 - 64 GB / S2 PRO - 128 GB επεκτεινόμενη με κάρτα micro SD εως 256GB

ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ: Fingerprint, Επιταχυνσιόμετρο, Πυξίδα, Γυροσκόπιο, Hall, Φωτισμός περιβάλλοντος, Εγγύτητα

ΚΑΜΕΡΑ: 13 Mpx Sony IMX258 / 5 Mpx

ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΚΑΜΕΡΑ: S2 - 5 Mpx / S2 PRO - 16 Mpx

ΔΙΚΤΥΑ:

GSM 850(B5)/900(B8)/1800(B3)/1900(B2)

WCDMA :850(B5)/900(B8)/1900(B2)/2100(B1)

LTE FDD 2100(B1)/1800(B3)/2600(B7)/800(B20)

SIM: Dual NANO Sim Dual Standby

BLUETOOTH: Bluetooth 4.1 A2DP

WIFI: IEEE802.11 a/b/g/n

ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ: Fast Charging PE 2.0+ - Mass Storage - USB On-The-Go (OTG) - USB Τύπου C

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ: S2 - Android 6.0 Marshmallow / S2 PRO - UMI OS (Android 7.0 Nougat)

FM RADIO: ΝΑΙ

ΓΛΩΣΣΕΣ: multilanguage - συμπεριλαμβάνεται και η Ελληνική

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ: UMIDIGI phone x1 Type C cable x 1 Type C earphone adapter x 1 Standard Charger x 1 SIM eject tool User Menu x 1 TP screen protector x 1

Μπορείτε να δείτε και τα παρακάτω βίντεο που έφτιαξα:

Το κανάλι μου στο Youtube για unboxings & reviews και το blog μου για deals.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πως θα χαρακτηριζες το S2 pro... Μια συσκευή που σου δίνει ότι έχει να δώσει απροβληματιστα με μόνο μελανό σημείο την κάμερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού? Οκ όλοι ξέρουμε ότι η κάμερα θα είναι στον μέσο όρο και κάτω αλλά αν κάποιον δεν τον πολύ ενδιαφέρουν οι σούπερ φωτογραφίες πιστεύεις ότι αξίζει την αγορά σε σχέση π.χ.με τα xiaomi των 200-250 ευρώ με την σειρά J της Samsung ή την σειρά Lite της Huawei (P10 Lite, P9 lite)?

Καλό θα ήταν να μας κάνεις μια πιο αναλυτική περιγραφή.....

Ευχαριστω...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά! Εγω στα χέρια μου ειχα το S2 το απλό, οχι το Pro, απλά αναφέρω τα χαρακτηριστικά και των δύο και επισημαίνω τις διαφορές. Εκτός αυτού, σύγκριση με τις συσκευές που αναφέρεις δεν έχει νόημα να κάνουμε γιατί έχουν τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά. Η ουσία είναι ότι πρόκειται για μια συσκευή (το Pro), στα 250€ περίπου, με 6/128GB μνήμης, καλή ποιότητα κατασκευής, αδιαβροχοποιήση και face unlock αλλα με μέτρια κάμερα. Κάτι αντίστοιχο σε επώνυμη μάρκα δεν βρίσκεις, απο εκεί και πέρα είναι υποκειμενικό, ο καθένας επιλέγει με βάση τις προτεραιότητες που έχει. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Το κανάλι μου στο Youtube για unboxings & reviews και το blog μου για deals.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω το απλο s2 μου κοστισε απο γκιαρ βεστ 175 με priority .Το τηλεφωνο ειναι καταπληκτικο ,χωρις κολληματα ,μπαταρια τεραστια,καλη φωτογραφικη,τα χρηματα αξιζουν και με το παραπανω,το εχω στο μπορντωκοκκινο μεταλλικο χρωμα,που δειχνει πολυ ομορφο.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το απλο s2 μου κοστισε απο γκιαρ βεστ 175 με priority .Το τηλεφωνο ειναι καταπληκτικο ,χωρις κολληματα ,μπαταρια τεραστια,καλη φωτογραφικη,τα χρηματα αξιζουν και με το παραπανω,το εχω στο μπορντωκοκκινο μεταλλικο χρωμα,που δειχνει πολυ ομορφο.

 

Καλορίζικο φίλε μου . Θα μείνεις ευχαριστημένος . Εγώ έχω το z pro επίσης πολύ καλό τηλέφωνο .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν είχα τετοιο θέμα, δες στις ρυθμίσεις να ειναι ενεργοποιημένη η μεταφορά δεδομένων MTP , οχι φόρτιση κ.τ.λ.
Το κανάλι μου στο Youtube για unboxings & reviews και το blog μου για deals.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε spyro80 ότι και να ρυθμίσω αυτό μόνο φορτίζει που κανονικά έπρεπε να το δει το pc σαν συσκευή. Είδα στο forum της εταιρίας ότι το ίδιο πρόβλημα το έχουν και αλλά άτομα. Από την εταιρία μου είπαν να πάρω άλλο καλώδιο. Θέλω να πιστεύω ότι είναι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις παρελαβα το κινητό. Πολύ πολύ πολύ καλο. Αλλά android 6.... Ξερει κάποιος φιλος τι μπορώ να κανω για να βαλω κατι πιο καινουργιο;
Link to comment
Share on other sites

Review about the Umidigi S2

 

Hardware

 

Το Umidigi S2 κατασκευαστηκε τον Αυγουστο του 2017 και δεν είναι λιγοι αυτοι που το προτιμησαν όπως φαινεται από τις πωλησεις του.

Όχι αδκα μιας και αυτά που προσφερει σε συνδυασμο με το προσιτο κοστος και την πολύ ομορφη οθονη του το κανουν ολοενα και πιο ελκυστικο στην μεγαλυτερη μαζα του κοσμου αυτης δηλαδη που θελουν ένα κινητο mid-ranged , το οποιο θα τους προσφερει ικανοποιητικα αποτελεσματα με σχετικα λιγα λεφτα.

Το Umidigi S2 φοραει τον 8-πυρηνο επεξεργαστη της mediatek Helio P20 χρονισμενο στα 2,3 GHZ όπως μας λεει η εταιρεια και συγκεκριμενα 4x 2.3 GHZ Arm Cortex-A53 και 4x 1,6 GHZ Arm Cortex-A53.

Η gpu της συσκευης είναι η 2-πυρηνη Arm Mali-T880 MP2 χρονισμενη στα 900 MHZ.

Ενδιαφερον παρουσιαζει η μνημη Ram του Umidigi S2 η οποια είναι τυπου LPDDR4X Double Channel χρονισμενη στα 1600 Mhz και το μεγεθος της είναι 4GB.

Πολύ γρηγορη μνημη για ένα budget κινητο.

Ο εσωτερικος αποθηκευτικος χωρος του Umidigi S2 είναι στα 64Gb κατι το οποιο τεινει να γινει κλασικο πλεον, και οι ταχυτητες του read/write αναλυτικα είναι : Read 285.68 MB/S Write 214.7 MB/S

Το τεσταραμε στο antutu και μας εδειξε σκορ 62311 αρκετα καλο για την κατηγορια του .

 

http://i68.tinypic.com/15x23w2.jpghttp://i65.tinypic.com/2yko0o9.jpghttp://i66.tinypic.com/9ih7wp.jpg

 

Screen

 

Πολυς ντορος εχει γινει για την Οθονη του Umidigi S2 η οποια προσφερει αρκετη φωτεινοτητα 620cd/m2 και ζωηρα χρωματα.

Προκειται για μια Ips οθονη κατασκευασμενη από την Sharp με καλη ευκρινεια χαρη στο υψηλο contrast 1400:1.

H αναλυση της δεν είναι FHD+ συγκεκριμενα είναι στα 1440 χ 720 pixels με 268 PPI ( pixels per Inch ) λογικο για τετοια αναλυση όμως το Gorilla Glass 4 ερχεται για να ισοσταθμισει την χαμηλη αναλυση.

Διαθετει αλλα χαρακτηριστικα όπως : scratch resistant αντεχει στις γρατζουνιες Ελληνιστι, 2,5D curved glass,capacitive,Multi touch μπλα μπλα μπλα…..

Στην ουσια προκειται για μια πολύ ομορφη οθονη την οποια αξιζει να της ριξετε μια ματια αν καποιος φιλος διαθετει το συγκεκριμενο κινητο ή σε καποιο καταστημα.

 

http://i65.tinypic.com/rviq7b.jpg

 

Body and input/output

 

Το σωμα του Umidigi S2 είναι κατασκευασμενο από αλουμινιο και είναι ενιαιο αγγληστι Unibody.

Το πισω μερος του είναι βαμμενο με ματ χρωμα και παρολο που δεν είναι fingerprint magnet όταν το ακουμπησει καποιος φαινεται σαν βρωμικο.

Δυστυχως δεν περιλαμβανει Audio port και παρ’ολο που θα δυσαρεστησει καποιους αυτό , η πραγματικοτητα είναι ότι το Type-C port που βρισκεται στην κατω πλευρα αποδιδει πολύ καλυτερο ηχο.

Για αυτό η Umidigi εσωκλειει ένα Mini jack to Type-c Adapter.

Κλασικα στην δεξια πλευρα θα δουμε τα κουμπια αυξομειωσης ηχου και On/Off και στην αριστερη πλευρα θα βρουμε το Sim Tray port ετοιμο να υποδεχθει τις 2 Nano SIM Card οι οποιες είναι Dual Stand by.

Φυσικα το ένα slot μπορει να χρησιμοποιηθει για να αυξησουμε τον αποθηκευτικο μας χωρο εως και 256 GB με την χρηση μιας SD Card .

Οι στρογγυλεμενες ακρες του Umidigi S2 όπως και το αλουμινιο μας δινουν μια ευχαριστη αισθηση στο χερι.

Παρ’όλα αυτά συνοδευεται από μια παρα πολύ ωραια θηκη οσον αφορα την αισθηση στο χερι, δεν σας κρυβω ότι μια φορα την εβαλα και εμεινε μονιμα εκει.

Επισης διαθετει led notification το οποιο δεν είναι πολύ εμφανες μιας που οι φιλοι μας στην Umidigi προτιμησαν να το τοποθετησουν κατω από τις γρυλιες του ακουστικου…

Ο αισθητηρας δαχτυλικου αποτυπωματος βρσκεται στην πισω πλευρα του κινητου και είναι αρκετα γρηγορος.

Το ηχειο αποδιδει ωραιο ηχο έναν από τους καλυτερους οσον αφορα σε κινητα με αυτό το Price range.

 

Camera

 

Η κυρια πισω καμερα του Umidigi S2 είναι εξοπλισμενη με τον αισθητηρα Sony Imx258 Exmor RS τυπου Cmos και αναλυσης 13 Mp.

Συνοδευεται από μια δευτερων καμερα υπευθυνη για το Bokeh effect ….οπου θα διαπιστωσουμε ότι δεν είναι καθολου υπευθυνη ….μαλλον ανευθυνη θα την χαρακτηριζα….

Το aperture size είναι F/2.0 και η ευαισθησια φωτος (ISO) 100-1600.

Εδώ να σημειωσουμε ότι οσο πιο μεγαλος είναι ο αριθμος του Iso τοσο πιο καλες φωτογραφιες βγαινουν σε κατασταση χαμηλου φωτισμου.

Στην πραξη οι φωτογραφιες είναι καλουτσικες και θα βαθμολογουσα την πισω καμερα με 7,5/10.

Καπου στα ιδια επιπεδα βρισκεται και η Selfie camera καλη αλλα όχι εντυπωσιακη.

 

http://i67.tinypic.com/1ekn5x.jpg

 

Battery+Operating System

 

Το Umidigi S2 ερχεται με εγκατεστημενο το Android 6 και δεν περιεχει Chinese apps.

Η εταιρεια δειχνει μια υπευθυνοτητα μιας που εχει ηδη 2 updates ετοιμα προς ενημερωση του κινητου τα οποια

διορθωνουν καποια bug όπως επισης βελτιωνουν αρκετα την καμερα.

Η μπαταρια του Umidigi S2 είναι χωρητικοτητας 5100 Mah Li-Po και υποστηριζει το pump Express 2.0.

H φορτιση της είναι εως και 15 watt αρκετα γρηγορη.

Στην πραξη η μπαταρια δικαιλογει τα αναγραφομενα Mah και προσφερει 1,5-2 μερες μεση χρηση.

 

Network+GPS

 

2G: GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz

3G: WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B2 1900MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz

Network type: FDD-LTE,GSM,WCDMA

WIFI: 802.11a/b/g/n wireless internet

Wireless Connectivity: 3G,4G,A-GPS,Bluetooth 4.0

4G LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz

 

Tracking/Posiioning: Gps, A-Gps, GLONASS

 

http://i68.tinypic.com/rhuybb.jpghttp://i67.tinypic.com/2q00yvm.jpg

 

Conclusion

 

Φτασαμε και στο συμπερασμα.

Για να βγει σωστη εικονα να αναφερω καπου εδώ ότι το κινητο το αγορασα 158 ευρω από εδώ: https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_748533.html

Σε αυτά τα χρηματα αυτό που εισεπραξα ως χρηστης ηταν η καλη μπαταρια του συγκεκριμενου κινητου, η ομορφη οθονη της Sharp με τα ζωηρα χρωματα της , έναν σχετικα γρηγορο επεξεργαστη για τις καθημερινες ασχολιες και ένα ωραιο Design του πλαισιου του κινητου.

Δεν εντυπωσιαστικα από την καμερα όχι ότι είναι κακη απλα δεν ξεχωρισε.

Αν θα με ρωτουσε καποιος αν θα το ξανα αγοραζα ή αν το προτεινα σε καποιον φιλο η απαντηση είναι ναι θα το ξανα αγοραζα γιατι αυτό που πληρωνεις με αυτό που περνεις σου δινει την εντυπωση ότι η συγκεκριμενη συσκευη αξιζει τα λεφτα της.

Οσον αφορα αν θα το προτεινα σε καποιον φιλο και παλι η απαντηση είναι ναι αν δεν εχει τρελα με τις φωτογραφιες.

 

http://i67.tinypic.com/fk9x6o.jpghttp://i64.tinypic.com/i4meya.jpg

Edited by lefthedef2000
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα κατι ειναι και αυτο το να υπαρχουν καποιες αναβαθμισεις . εχεις το s2 ? εισαι ευχαριστημενος με το κινητο αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα κατι ειναι και αυτο το να υπαρχουν καποιες αναβαθμισεις . εχεις το s2 ? εισαι ευχαριστημενος με το κινητο αυτο ?
το εχω 2 μηνες ολα καλα απολυτος ευχαριστημενος.οσο αφορα αναβαθμιση σε ορεο δεν προκειται το εχω ψαξει,αλλα δεν εγινε και τιποτε.
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω λιγο παραπανω απο εσενα φλασαρα την basic unofficial και νομιζω πως αλλαξε παρα πολυ το κινητο κατα την γνωμη μου με λιγα λογια και εγω ευχαριστημενος ειμαι
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εγω το εχω λιγο παραπανω απο εσενα φλασαρα την basic unofficial και νομιζω πως αλλαξε παρα πολυ το κινητο κατα την γνωμη μου με λιγα λογια και εγω ευχαριστημενος ειμαι

Τι αλαξε με το φλασαρισμα??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
γεια στα παιδια. το παρήγγειλα και εγω 155€απο gearbest με eu shipping τελικη τιμη σε μια εβδομαδα ερχεται. πιστευω συμφωνα με αυτα που εχω διαβάσει οτι θα βγει καλο το κινητο. λιγες ρομ βλέπω ομως στο needrom καμια custom και πως θα το κανουμε root ξερει κανενας? [
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...