Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Αλκοτέστ: Υπέρ ή κατά;


mousi
 Κοινοποίηση

Υπέρ ή κατά του αλκοτέστ;  

294 members have voted

  1. 1. Υπέρ ή κατά του αλκοτέστ;

    • Υπέρ
      245
    • Κατά
      18
    • Χμμ... Κάτι ενδιάμεσο
      31


Recommended Posts

Η μόνη αλλαγή που θα μπορούσα να δεχτώ είναι να μπούν σε περισσότερα σημεία για αλκοτέστ! Αυτή τη στιγμή πιστεύω πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και όσοι κυκλοφορούν το βράδυ κυρίως 3-7 τα ξημερώματα το γνωρίζουν!

Φοβάσαι να οδηγήσεις ειδικά αν είσαι κοντά σε νυχτερινό μαγαζί!

Το χειρότερο δε, είναι οτι παραπονιούνται και θέλουν να βγούν και απο πάνω! Νομίζω οτι η ποινή σου φίλε mousi ήταν αυτή που έπρεπε! Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να μετανοήσεις και να αλλάξεις το post σου σε κάτι πιο ουσιαστικό και προτρέποντας και τους υπόλοιπους να μην πίνουν!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να πω την αλήθεια..απορώ και που το συζητάμε το θέμα..:whistle:

η ερώτηση έπρεπε να είναι :''πιστεύετε ότι είμαι πολύ κωλόφαρδος που δεν σκότωσα κάποιον (μπορεί και συγγενή σας-για να γίνει πιο ζωντανό το παράδειγμα) ή λίγο κωλόφαρδος..''??

έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία.

 

Το topic έχει τον γενικό τίτλο "Αλκοτέστ!!!! Υπέρ ή κατα;" και μεις συζητάμε ένα συγκεκριμένο περιστατικό του mousi.

 

Aυτοί που ψηφίσανε "ΚΑΤΑ" του Aλκοοτεστ, με ποια λογική το επιλέξανε? Τι θέλουνε? Να πείνουν τον αγλέουρα και κατόπιν να πιάνουν τιμόνι στα χέρια τους?

 

Α ρε Ελληνάρες!! :mad:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

vasika i dimoskopisi eprepe na exei 3 alles epiloges...

 

1. eimai iper

2. eimai iper

3. eimai iper

 

...no comment

 

PS.peri katasxesis to theoro omos aparadekto kai kala pou to stamatisan giati apo ena amaksi sinithos de stirizetai ena atomo alla 2-3. pinakides kai poli einai!

Link to comment
Share on other sites

PS.peri katasxesis to theoro omos aparadekto kai kala pou to stamatisan giati apo ena amaksi sinithos de stirizetai ena atomo alla 2-3. pinakides kai poli einai!

Συμφωνώ. η κατάσταση με τις κατασχέσεις ήταν γελοία μιας και όλοι πηγαίνανε με ξένα αυτοκίνητα ή εταιρικά γιατί ο νόμος προέβλεπε κατάσχεση μόνο σε δικό σου αυτοκίνητο. Όταν πίνει κανείς πρέπει να τιμωρείται σαν οδηγός όχι σαν ιδιοκτήτης αυτοκινήτου...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με μια ερμηνεια το αυτοκίνητο είναι όργανο εγκλήματος και έπρεπε να κατάσχεται.

 

Στο εξωτερικό προβλέπονται και μαθήματα οδικής συμπεριφοράς σε παραβάτες (τους υποχρεώνει ο δικαστής) και επίσκεψη σε νοσοκομεία με τραυματίες τροχαίων και κοινωνική εργασία (σε γηροκομεία κλπ). Ετσι νομίζω ότι συμμορφώνεσαι καλύτερα.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OveLix

 

και επίσκεψη σε νοσοκομεία με τραυματίες τροχαίων.

 

Ετσι νομίζω ότι συμμορφώνεσαι καλύτερα.

 

ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΠΕΣΤΑ!!! ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

peri katasxesis to theoro omos aparadekto kai kala pou to stamatisan giati apo ena amaksi sinithos de stirizetai ena atomo alla 2-3.

Συμφωνώ. Τέλως πάντων, το ότι η ποινή ήταν υπερβολική θα το πίστευα ακόμη και αν δεν είχε γίνει το συγκεκριμένο περιστατικό (για να μιλήσουμε πιο γενικά).

Τώρα που δεν έχεις δίπλωμα, δεν οδηγείς; ΠΟΤΕ? Κι αν οδηγείς έχεις σκοπό να επαναλάβεις το "κρασάκι και τιμόνι" άλλη μια φορά?

Όχι δεν οδηγώ καθόλου και ούτε πρόκειται να το επαναλάβω. Αυτή είναι όντως η θετική πλευρά... Συμμορφώθηκα. Το ξαναείπα ότι και με άλλες παραβάσεις παίζονται ανθρώπινες ζωες (πχ υπερβολική ταχύτητα), αλλά ο νόμος δεν είναι και τόσο αυστηρός εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Συμφωνώ. Τέλως πάντων, το ότι η ποινή ήταν υπερβολική θα το πίστευα ακόμη και αν δεν είχε γίνει το συγκεκριμένο περιστατικό (για να μιλήσουμε πιο γενικά).

 

Όχι δεν οδηγώ καθόλου και ούτε πρόκειται να το επαναλάβω. Αυτή είναι όντως η θετική πλευρά... Συμμορφώθηκα. Το ξαναείπα ότι και με άλλες παραβάσεις παίζονται ανθρώπινες ζωες (πχ υπερβολική ταχύτητα), αλλά ο νόμος δεν είναι και τόσο αυστηρός εκεί.

 

yerboliki taxitita (nomizw panw apo 30 xiliometra apo to orio) exei ws synepeies klisi me tin opoia pas dikastirio kai plirwneis POLLA kai borei na sou paroun diplwma gia kati meres + aytoforo

Link to comment
Share on other sites

yerboliki taxitita (nomizw panw apo 30 xiliometra apo to orio) exei ws synepeies klisi me tin opoia pas dikastirio kai plirwneis POLLA kai borei na sou paroun diplwma gia kati meres + aytoforo

Κάνεις λάθος φίλε μου. Έναν γνωστό μου τον έπιασαν με το radar με 170 στην εγνατία (όριο 120) και (χωρίς αυτόφωρο) μετά από κάποιο καιρό πήγε στο δικαστήριο, αφαιρέθηκαν 7 πόντοι από το δίπλωμά του (όπως και από το δικό μου), πλήρωσε περίπου 350€ και αυτό ήταν. Ούτε ποινικό μητρώο, ούτε αυτόφωρο, ούτε αφαίρεση διπλώματος κτλ. Πρόστιμο και point system... :eek:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Κάνεις λάθος φίλε μου. Έναν γνωστό μου τον έπιασαν με το radar με 170 στην εγνατία (όριο 120) και (χωρίς αυτόφωρο) μετά από κάποιο καιρό πήγε στο δικαστήριο, αφαιρέθηκαν 7 πόντοι από το δίπλωμά του (όπως και από το δικό μου), πλήρωσε περίπου 350€ και αυτό ήταν. Ούτε ποινικό μητρώο, ούτε αυτόφωρο, ούτε αφαίρεση διπλώματος κτλ. Πρόστιμο και point system... :eek:

 

Τον φωτογράφισε κάμερα ή τον σταμάτησε ο τροχονόμος;;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που ειμαι κατα ειναι για το ποινικο μητρωο. Κατα τα αλλα καλα κανουν. Στο κατω κατω ας μην επινες.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Τις προάλλες με γράψανε επειδή είχα πιει και οδηγούσα... Αποτέλεσμα: Θα πάρω πίσω το δίπλωμά μου σε 6 μηνες, θα πληρώσω €624,50, η ταλαιπώρια για το αυτόφορο, μια αναστολή 3 χρόνων από το δικαστήριο που έγινε και φυσικά αυτό γράφτηκε στο ποινικό μητρώο... Και όλα αυτά για 1 κιλό κρασί (0,75 έδειξε το αλκοτέστ) Σε άλλη φάση μπορεί και να ήμουν υπέρ, αλλα τώρα... :mad: ειμαι απόλυτος. ΚΑΤΑ!!!

 

 

Φίλε μου δυστηχώς ή ευτυχώς πλέον τα πράγματα με το αλκοτεστ θα γίνονται ολοένα και ποιό σκλήρα και αυστηρά αφού πλησιάζουν και οι ολυμπιακοί αγώνες και πρέπει σε όλα σχεδόν να έχουμε σκληρούς ελέγχους αλλά σκέψου ότι αν έπερνες ένα ταξί θα γλίτωνες τα πάντα.Πάντως στο εξωτερικό στα μαγαζιά υπάρχουν συσκευές που μετράς μόνος σου πόσο έχεις πιεί και αναλόγως πράτεις αφού πλέον ξέρεις τι θα σου δείξει το μηχάνημα.Πάντως αν και οδηγός είμαι υπέρ του αλκοτέστ.

Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΡ του αλκοτέστ : για να προστατευθούν οι υπόλοιποι οδηγοί από τους ανεύθυνους.

 

ΥΠΕΡ και των πολύ αυστηρών ποινών, ειδικά μετά από υποτροπή: όσοι δεν μπορούν να μην πίνουν, δεν είναι ανάγκη να οδηγούν (η οδήγηση οχήματος ΔΕΝ είναι κοινωνικό αγαθό).

 

ΥΠΕΡ και του ναρκοτεστ αν και δεν έχει υιοθετηθεί ακόμη: με ακόμη αυστηρότερες ποινές.

 

Η ζωή είναι πολύτιμη για να την εκθέτουμε σε κίνδυνο χωρίς λόγο.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mousi

 

Κάνεις λάθος φίλε μου. Έναν γνωστό μου τον έπιασαν με το radar με 170 στην εγνατία (όριο 120) και (χωρίς αυτόφωρο) μετά από κάποιο καιρό πήγε στο δικαστήριο, αφαιρέθηκαν 7 πόντοι από το δίπλωμά του (όπως και από το δικό μου), πλήρωσε περίπου 350€ και αυτό ήταν. Ούτε ποινικό μητρώο, ούτε αυτόφωρο, ούτε αφαίρεση διπλώματος κτλ. Πρόστιμο και point system... :eek:

 

 

 

to diploma sto pernei to dikastirio ean 8elei

aytoforo se paei o troxonomos, alla tis pio polles den se paei (enw prepei).

 

Na min sou pw oti kai stin diki sou periptwsi mallon i poini epibalei kai aytoforo.

 

Asxeo bebea to oti oi perissoteroi den se pane aytoforo

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον johner

 

Τον φωτογράφισε κάμερα ή τον σταμάτησε ο τροχονόμος;;; :confused:

 

Τον σταμάτησε τροχονόμος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον broxopoios

 

to diploma sto pernei to dikastirio ean 8elei

aytoforo se paei o troxonomos, alla tis pio polles den se paei (enw prepei).

 

Na min sou pw oti kai stin diki sou periptwsi mallon i poini epibalei kai aytoforo.

 

Asxeo bebea to oti oi perissoteroi den se pane aytoforo

 

Δεν ξέρω τι θα έπρεπε. Εγώ ξέρω αυτό που γίνεται (που έχω "δει"). Το ότι θα έπρεπε να γίνονται όλα αυτά, το είπα κι εγώ... Απλά δεν γίνονται όμως

Link to comment
Share on other sites

Safestata kai prepei na kanoun alkotest kai na ta kanoun kai pio sixna malista...Ekei pou menw to kalokairi ti stinoun kathe mera akoma kai sta pio apithana sokakia pou den perimeneis pote na breis astinomia!Kai kala kanoun...Katanow pws an simbei ston kathena einai spastiko giati leei pws tha borouse na tin eixe glitwsei.Isws omws na nai kalitera etsi kai me tsouxtera prostima giati isws etsi simwrfwthei!Miso potiri mpira meiwnei ta antakaklastika sou kata 50%...Auto simainei kati iperpolitima klasmata pou se "atixi" mporei na apodeixthoun moiraia!Fantasou sta 2-3-5-10 potiria...

Poly kala kanoun loipon kai exoun tetoia prostima kai tetoies poines!

 

PS :Eimai antithetos me ti genikoteri nootropia tis ELAS sto na bgenoun sto dromo kai na moirazoun prostima polles fores kai gia m@l@kies logous alla me to sigekrimeno eimai yper!

Link to comment
Share on other sites

Αχ... Τι ωραία που ήταν στην Αυστραλία...

 

Εκεί το θέμα με το αλκοόλ ήταν εξαιρετικά απλό.

 

Για να καταλάβετε πως είναι το μπλόκο τους, σκεφτείτε την δική μας παραλιακή, σε κάποιο σημείο να την κλείνουν ολόκληρη για αλκοτέστ.

 

Εκεί έχει καμιά 10αριά περιπολικά, και πάνω από 20 άτομα να κάνουν ανά 10 αλκοτέστ σε όλα τα αυτοκίνητα που σταματάγανε. Κοινώς δεν πέρναγες από κεντρικό δρόμο χωρίς να σου κάνουν τεστ, ούτε και τις δικές μας μαλακίες, σταματάμε τους πιτσιρικάδες και τα "κακά" αυτοκίνητα και αφήνουμε τους μπαρμπάδες και τα σαράβαλα.

 

Ερχόντουσαν, λέγανε καλησπέρα, φυσήξτε, ούτε χαρτιά ούτε τίποτα.

 

Από 0,3 έως 0,6, έπαιρνες κλήση μονάχα, αλλά εάν δεν είχες κάποιον άλλο να οδηγήσει (που του κάνανε και αυτούνου τεστ) τότε είτε ανέβαζες το αυτοκίνητο στην νταλίκα και έπαιρνες ταξί, είτε έπαιρνες σε μία φανταστική υπηρεσία "you can drink as much as you want, we 'll take you safely home", που ερχόντουσαν με ένα σκουτεράκι συνήθως και το βάζανε στο πορτ μπαγκάζ, ή ερχόντουσαν με δύο μαζί, ο ένας έπαιρνε το βαβαβούμ σου, και ο άλλος ακολουθούσε. Τότε κόστιζε γύρω στα 20 αυστραλέζικα δολάρια, πολύ πιο φθηνά από τον γερανό....

 

Από 0,6 και πάνω, δεν σου λέγανε κουβέντα, απλά ανεβάζανε το αυτοκίνητο στην νταλίκα, και εσύ έμπαινες στην κλούβα για αυτόφωρο....

 

Έτσι απλά, χωρίς να σου ζητήσουν δίπλωμα, ξέρεις ποιος είμαι εγώ και τέτοια....

 

Στο δικαστήριο ανάλογα το τι είχες πιει και ένα σε είχαν ξαναπιάσει έτρωγες την ανάλογη καμπάνα.

Πρόστιμο από 100 αυστραλέζικα μέχρι 150,000 (όταν ήμουν εγώ εκεί), αφαίρεση διπλώματος από 1 μήνα έως για πάντα, Κρατάγανε το αυτοκίνητο από 5 μέρες μέχρι πλήρη κατάσχεση, και φυσικά και φυλάκιση μέχρι 2 χρόνια, αν και αυτό ήταν εξαιρετικά σπάνιο.

 

Θέλετε και τα στατιστικά στα μπλόκα τους ?

 

Το πολύ 20-30 παραβάσεις κάθε βράδυ σε ολόκληρο το Perth και fremantle, και ένα αυτοκίνητο στην νταλίκα μια φορά την εβδομάδα.....

 

Έβγαινα με παρέες και όποιος οδηγούσε, απλά δεν έπινε σταγόνα, ούτε εάν ποτήρι κρασί, ούτε ένα σφηνάκι....

 

Κανονικά έτσι έπρεπε να μας πηδάγανε και εδώ, και να δω πόσοι από εμάς θα έκαναν ταξιδάκι στην Αθήνα-Θεσσαλονίκη με 1 μπουκαλάκι κρασί, ή μεσημεριανό ουζάκι πριν το δρομολόγιο με το λεωφορείο.

 

Α, εκεί δεν το συζητάμε, εάν ήσουν επαγγελματίας και σε τσιμπάγανε να έχεις πιει, τότε απλά ξέχναγες το επάγγελμα σου, και το χρώμα του ουρανού για 6 μήνες έως 2 χρόνια......

 

Πιο ελαφρύ ήταν να σε πιάσουν με 200+ (με είχαν τσιμπήσει 3 φορές οι *********, και τις 3 με ελικόπτερο), παρά να είχες πιει....

Link to comment
Share on other sites

prwta apo ola eimai yper tou alkotest...ostwso thewrw toulaxiston asteia ayta pou lene oti ena potiri mpyra meiwnei ta antanaklastika sou kata 50%...me apli logiki katalavenei kaneis oti se kapoion pou den pinei katholou ena potiri mpyra an einai nistikos tha meiwsei ta antanaklastika tou mallon poli perisotero apo 50% kai se kapoion pou pinei kathe mera 2-3 mpyres kai exei faei tha tou meiwsei ta antanaklastika tou poli katw apo to 25%...

ostoso den nomizw oti to alkotest tha deiksei alla noumera gia ton enan kai alla gia ton allon an exoun katanalwsei tin idia posotita alkool(isws vevea ayto na pezei gia kapoion anthrwpo 150kilwn kai kapoion 50 kilwn alla den mporw na eimai sigouros)

omws o nomos einai swstos giati opws eipwthike den tha katsei o batsos na dialeksei poios mporei kai poios den mporei na odigisei.

 

episeis yparxei i pithanotita aferesis diplwmatos gia tin periptwsi tis ypervolikis taxytitas...exei symvei se gnwsto mou pou etrexe arketa panw tou oriou kai tou aferethike to diplwma gia dio mines + point system + dikastirio.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Mc_Vtec/12660/144459/0/redliners.jpg

-Ti kaneis ekei?.........-Ti kanw?prospathw na anoiksw!!!

-Ma DEN exoume IBIZA!...........-Pali kala!!!

Link to comment
Share on other sites

file mou ine krima na na bazoume tetia dilimata giati den ine sobara,esi tha esthanosoun asfalis an ikseres oti odigoun arketi pou exoun katebasi ena litro krasaki ? to thema den ine an kala sou kanan(poli kala sou kanan)alla na sinexisoun na to kanoun se olous gia kalo olon mas !

kai diko sou kalo giati pisteuo den tha ksanaodigisis etsi ,pare ena taxi kai ise kirios ;)

 

sosta ta ipe o Papashark etsi ginete to alkotest (meno sydney)

kai oute dikeologies tipota ...

otan protoirtha prin 2.5 xronia den pisteua otan ida mploko tis astinomias me mixanikous(me formes kai olokliro kinito sinergio) pou bazan aftokinita stin akri xonotan apokato kai ta ksetinazan kanonika ,metrima ipsous,eksatmisis,kinitira,aerotomes kai oti alo mporouse na ixe metablithi apo auto pou sta xartia eprepe na ine kai ixan mazepsi ouk oliga WRX kai nissan slyline ta perisotera apo libanezous :)

 

 

l

hero of our nation.

Noodles Romanoff and his gang won't get far!

Trust in me and you'll find that...wait, I've got it here somewhere...ummm..never mind.

Viva the revolution!

Link to comment
Share on other sites

shit....forbitten land 4 some ppl!!!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Mc_Vtec/12660/144459/0/redliners.jpg

-Ti kaneis ekei?.........-Ti kanw?prospathw na anoiksw!!!

-Ma DEN exoume IBIZA!...........-Pali kala!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...