Jump to content

Wind GPRS και POP3 για Gmail;


XGate
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδία, γίνεται με το TIM GRPS να μπαίνω σε POP3 mail server ? Και εαν ναι, πως;

Εαν όχι, πως γίνεται να έχω πρόσβαση στο POP3 e-mail μου μέσο κινητού;

 

Ευχαριστώ! (Νokia 9500)

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, γίνεται με το TIM GRPS να μπαίνω σε POP3 mail server ? Και εαν ναι, πως;

Εαν όχι, πως γίνεται να έχω πρόσβαση στο POP3 e-mail μου μέσο κινητού;

 

Ευχαριστώ! (Νokia 9500)

 

Apo ti kserw ginete an exeis b-online E-mail,an exeis allo logariasmo den eimai sigouros,dhladh prepei na eisai syndromhths sto B-online Internet,an steileis ena sms grafwntas Gnet#n sto 123 8a sou steiloun gia Internet mail ry8miseis,opote 8a mporeis na diabazeis oloklhra ta e-mail sto kinhto sou ;)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (5.27.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Douleuei me opoiodipote logariasmo k horis to b-online internet egw xrisimopihsa x8es me to profimail gmail,spymac,yahoo,bluebottle,mymail xwris provlhma

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (5.27.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Douleuei me opoiodipote logariasmo k horis to b-online internet egw xrisimopihsa x8es me to profimail gmail,spymac,yahoo,bluebottle,mymail xwris provlhma

 

Φιλε stergios17 μια βοηθεια!!! τι βαζεις στις ρυθμισεις για account gmail,yahoo στον incoming server??

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.08 (SmartPhone; Symbian OS-Series60/1.03) NetFront/3.2)

 

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (5.27.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Douleuei me opoiodipote logariasmo k horis to b-online internet egw xrisimopihsa x8es me to profimail gmail,spymac,yahoo,bluebottle,mymail xwris provlhma

 

Φιλε stergios17 μια βοηθεια!!! τι βαζεις στις ρυθμισεις για account gmail,yahoo στον incoming server??

 

incoming server pop.gmail.com outgoing smtp.gmail.com xrisimopihse to profimail giati xreiazetai smtp authentication k to built in mailbox dn exei tetoia epilogh!prepei meta na mpeis sto account k na energopoihseis to pop3 apo ta settings an den doulepsei pes m..emena douleuei k etsi alla kanonika 8elei k kapoies alles ry8miseis

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να συνδεθώ με το gmail η όποια άλλη υπηρεσία υποστηρίζει pop, έχω το SE K500i; Δοκίμασα μέσω gmail αλλά δεν τα κατάφερα! Πιο συγκεκριμένα έχει τις εξής επιλογές στις ρυθμίσεις (σε μερικές δεν ξέρω τι ακριβώς θέλει να βάλω!)...

 

Σύνδεση με (Tim Internet)

Πρωτόκολλο (POP3)

Διακομιστής Εισερχομένων (pop.gmail.com)

Θύρα Εισερχομένων (995)

Κρυπτογράφηση...

α) Διακομιστής Εισερχομένων TLS/SSL, Τομέας: pop.gmail.com

β) Διακομιστής Εξέχομενων TLS/SSL, Τομέας: smtp.gmail.com

 

Γραμματοκιβώτιο (έβαλα το όνομα που έχω για login/δοκίμασα και το Inbox)

Κωδικός Πρόσβασης (ΧΧΧΧΧΧ)

Διακομιστής Εξερχομένων (smtp.gmail.com)

Θύρα εξερχομένων (587)

Διευθυνση e-mail (xxxxxx@gmail.com)

Αποστολέας (Δεν έβαλα τίποτα)

Υπογραφή (Δεν έβαλα τίποτα)

Αντίγραφο (Μη ενεργό)

Συχνός Έλεγχος (Μη ενεργό)

 

Έχω ενεργοποιήσει το POP μέσω του gmail!

 

Μπορεί κανείς να βοηθήσει; :)

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι όταν πάω να δω αν δουλεύει κάνοντας "Λήψη", μου βγάζει...

 

Ευρεση διακομιστη...

μετά από λίγο

Ο διακομιστής βρέθηκε...

Λήψη e-mail...

και εκεί όσο και να το αφήσω μένει έτσι!!!

 

Στο Γραμματοκιβώτιο δουλεύει με το login

 

Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (5.27.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

To gmail 8elei ssl authentication k an dn exei tetoia epilogh dn 8a doulepsei

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (5.27.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

To ekana edit dn to eixa prosejei des ti egrapsa

Link to comment
Share on other sites

Κρυπτογράφηση...

α) Διακομιστής Εισερχομένων TLS/SSL, Τομέας: pop.gmail.com

β) Διακομιστής Εξέχομενων TLS/SSL, Τομέας: smtp.gmail.com

 

Αυτό δηλαδή δεν κάνει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το e-mail του b-online και λειτούργησε!!! Οπότε θα κάνω redirect τα mails του gmail στο b-online και όλα ο.κ!!!

 

Από Αθήνα για Θεσσαλονίκη μέσω Λονδίνου... :p

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το e-mail του b-online και λειτούργησε!!! Οπότε θα κάνω redirect τα mails του gmail στο b-online και όλα ο.κ!!!

 

Από Αθήνα για Θεσσαλονίκη μέσω Λονδίνου... :p

 

Για το gmail δοκίμασες χωρίς κρυπτογράφηση;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Για το gmail δοκίμασες χωρίς κρυπτογράφηση;

 

Ναι, αλλά δεν συνδέεται! Παρατήρησα ότι εάν δεν έχω κανένα e-mail στο inbox του gmail, συνδέεται και μου λέει κανονικά ότι δεν υπάρχουν mails! Όταν όμως έχω, συνδέεται και μένει στο "Λήψη e-mail..." χωρίς να κάνει τίποτα! Με το e-mail του b-online ολά είναι Ο.Κ (δεν χρειάζεται το συγκεκριμένο κρυπτογράφηση).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν συνδέεται! Παρατήρησα ότι εάν δεν έχω κανένα e-mail στο inbox του gmail, συνδέεται και μου λέει κανονικά ότι δεν υπάρχουν mails! Όταν όμως έχω, συνδέεται και μένει στο "Λήψη e-mail..." χωρίς να κάνει τίποτα! Με το e-mail του b-online ολά είναι Ο.Κ (δεν χρειάζεται το συγκεκριμένο κρυπτογράφηση).

 

Ακριβως το ιδιο συμβαινει και με εμενα αν εχει κανεις καμμια ιδεα Ευπροσδεκτη!!!

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Το POP3 του Gmail δεν μου δουλεύει ούτε εμένα σε όλες τις συσκευές που έχω δοκιμάσει, με TIM GPRS και Profimail ή άλλες εφαρμογές e-mail. Ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα... "Ο διακομιστής βρέθηκε", "Λήψη e-mail" και μένει εκεί ακόμη κι αν το αφήσω για 10 χρόνια...

 

Δοκίμασα ενεργοποίηση/απενεργοποίηση SSL, APOP κλπ, αλλά πάντα τζίφος... Με οποιοδήποτε άλλο POP3 mail δεν έχω πρόβλημα, λειτουργεί άψογα.

 

Τι φταίει; Το GPRS της TIM ή το Gmail; Μάλλον το δεύτερο... Αν περάσει από τα χέρια μου καμιά κάρτα άλλου δικτύου με ενεργοποιημένο GPRS, θα δοκιμάσω και με αυτή για να βεβαιωθώ.

 

(Προς το παρόν το topic παραμένει στο TIM forum, μέχρι να βρούμε αν φταίει η TIM ή όχι)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (4.09.1) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Kserei kanenas ta seTtings gia to mycosmos mail?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (4.09.1) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Kserei kanenas ta seTtings gia to mycosmos mail?

 

Στον εισερχόμενο και εξερχόμενο server (POP3 και SMTP) δίνεις τη διεύθυνση mailsrv.mycosmos.gr και σαν username τον αριθμό του κινητού Cosmote με το οποίο έχεις account στο MyCosmos.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ξέρει κανείς πως μπορώ να συνδεθώ με το gmail η όποια άλλη υπηρεσία υποστηρίζει pop, έχω το SE K500i; Δοκίμασα μέσω gmail αλλά δεν τα κατάφερα! Πιο συγκεκριμένα έχει τις εξής επιλογές στις ρυθμίσεις (σε μερικές δεν ξέρω τι ακριβώς θέλει να βάλω!)...

 

Σύνδεση με (Tim Internet)

Πρωτόκολλο (POP3)

Διακομιστής Εισερχομένων (pop.gmail.com)

Θύρα Εισερχομένων (995)

Κρυπτογράφηση...

α) Διακομιστής Εισερχομένων TLS/SSL, Τομέας: pop.gmail.com

β) Διακομιστής Εξέχομενων TLS/SSL, Τομέας: smtp.gmail.com

 

Γραμματοκιβώτιο (έβαλα το όνομα που έχω για login/δοκίμασα και το Inbox)

Κωδικός Πρόσβασης (ΧΧΧΧΧΧ)

Διακομιστής Εξερχομένων (smtp.gmail.com)

Θύρα εξερχομένων (587)

Διευθυνση e-mail (xxxxxx@gmail.com)

Αποστολέας (Δεν έβαλα τίποτα)

Υπογραφή (Δεν έβαλα τίποτα)

Αντίγραφο (Μη ενεργό)

Συχνός Έλεγχος (Μη ενεργό)

 

Έχω ενεργοποιήσει το POP μέσω του gmail!

 

Μπορεί κανείς να βοηθήσει; :)

 

Έβγαλε ποτέ κανείς άκρη με αυτό το θέμα τελικά;

The rewards of tolerance are treachery and betrayal.
Link to comment
Share on other sites

Το POP3 του Gmail δεν μου δουλεύει ούτε εμένα σε όλες τις συσκευές που έχω δοκιμάσει, με TIM GPRS και Profimail ή άλλες εφαρμογές e-mail. Ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα... "Ο διακομιστής βρέθηκε", "Λήψη e-mail" και μένει εκεί ακόμη κι αν το αφήσω για 10 χρόνια...

 

Δοκίμασα ενεργοποίηση/απενεργοποίηση SSL, APOP κλπ, αλλά πάντα τζίφος... Με οποιοδήποτε άλλο POP3 mail δεν έχω πρόβλημα, λειτουργεί άψογα.

 

Τι φταίει; Το GPRS της TIM ή το Gmail; Μάλλον το δεύτερο... Αν περάσει από τα χέρια μου καμιά κάρτα άλλου δικτύου με ενεργοποιημένο GPRS, θα δοκιμάσω και με αυτή για να βεβαιωθώ.

 

(Προς το παρόν το topic παραμένει στο TIM forum, μέχρι να βρούμε αν φταίει η TIM ή όχι)

Γίνεται να μπεις στο gmail μέσω POP3 αν χρησιμοποιείς το gint apn . Με το gwap δεν γίνεται γιατί χρησιμοποιείται proxy server.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας γράψω εδώ τις ρυθμίσεις για το profimail μήπως ενδιαφέρεται κανείς. Το δοκίμασα σε Ν70

 

Ρυθμίσεις

E-mail address : *****@gmail.com

Mail server type: POP3 (πρέπει να έχετε ενεργοποιημένο το POP access από το gmail)

Incoming mail server: pop.gmail.com

Username: *****@gmail.com

Password: *****

 

Advanced Settings

SMTP Authentication να είναι τσεκαρισμένο

SMTP username: *****gmail.com

SMTP password : *****

POP3 port: 995

SMTP port: 465

Use SSL for pop3 να είναι τσεκαρισμένο

Use SSL for SMTP να είναι τσεκαρισμένο

 

 

Για να λειτουργήσει χρειάζεται να δηλώσουμε σαν access point το ΤΙΜ Internet (αυτό που χρεώνει, δηλ. gint.b-online.gr) όπως αναφέρει και ο petemil.

 

 

Μπορούμε να δούμε τα e-mail μας και μέσω wap, πηγαίνοντας στη διεύθυνση m.gmail.com (σαν access point σε αυτήν την περίπτωση βάζουμε gwap.b-online.gr)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...