Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους ασχολούνται με substratum. Πολύ ωραίο σκούρο θέμα που δουλεύει και με stock rom και με custom.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pitchblack.origins.westcrip

Φαίνεται καλη περίπτωση αν και ηδη εχω αγοράσει 4 themes και με καλύπτουν:p

Άλλωστε με P ξεχνάμε substratum theme σε stock base rom εκτός βρουν τρόπο σε XDA με κάνα πλάγιο τρόπο να δουλεψει.

 

Εως ξεκαθαρίσει το τοπίο εως τέλη έτους δεν πρόκειται να αγοράσω άλλο theme.

 

ΥΓ:Τριχες τελικα ουτε με 5.1.3 δουλεύει k-klock manager αρα επιστροφή σε open beta 8 με το backup που εχω κρατήσει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαίνεται καλη περίπτωση αν και ηδη εχω αγοράσει 4 themes και με καλύπτουν:p

Άλλωστε με P ξεχνάμε substratum theme σε stock base rom εκτός βρουν τρόπο σε XDA με κάνα πλάγιο τρόπο να δουλεψει.

 

Εως ξεκαθαρίσει το τοπίο εως τέλη έτους δεν πρόκειται να αγοράσω άλλο theme.

 

ΥΓ:Τριχες τελικα ουτε με 5.1.3 δουλεύει k-klock manager αρα επιστροφή σε open beta 8 με το backup που εχω κρατήσει.

 

Από ότι έχω καταλάβει, δεν θα υφίσταται πλέον το rootless substratum (που λειτουργεί μακράν καλύτερα από το rooted). Το rooted mode όμως μάλλον θα συνεχίσει να λειτουργεί και σε Android p. Δεν ξέρω τι θα ισχύσει για oos, αλλά σε custom από ότι κατάλαβα θα συνεχίσει να λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, δεν θα υφίσταται πλέον το rootless substratum (που λειτουργεί μακράν καλύτερα από το rooted). Το rooted mode όμως μάλλον θα συνεχίσει να λειτουργεί και σε Android p. Δεν ξέρω τι θα ισχύσει για oos, αλλά σε custom από ότι κατάλαβα θα συνεχίσει να λειτουργεί.

Ναι σε custom rom θα υφίσταται κανονικά αλλά τέρμα σε official rom ακομα και αν είσαι root.

Για αυτο μαλλον η OnePlus θα προσθεσει unlimited custom accent color με P.

Βέβαια δεν αρκεί αυτό μονο να προσθέσει.

Ένα theme store θα περιόριζε την ανάγκη του substratum κατά πολύ.

 

Γενικα η Google δεν απαγορευει οτιδηποτε αφορα theme customization απλα αυστηρά σε επιπεδο OEM που θα πρεπει να το ενσωματώσει στην official rom.

Δεν επιτρεπει το μεμονωμένο απο πλευράς μη OEM υλοποίηση.

 

Και κακα τα ψεμματα οσα πληρες και full customization να παρέχουν custom rom παντα θα υστερουν απο μαμα rom σε καποιους παράγοντες βλεπε ταχυτητα,αξιοπιστια αναγνώστη αποτυπωμάτων,βλεπε facial recognition βλέπε gesture navigation.

 

Αυριο μεθαύριο θα βγαλει και η oneplus 3d αναγνώστη εντος οθόνης ε παλι custom rom θα υπολείπονται σε αξιοπιστία,ταχύτητα και ενδεχομένως άλλες λειτουργίες πχ χρήση για αγορες μέσω internet που θα συνδέονται με 3d scanner.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την dirty unicorn; Έχω θέμα με το ακουστικό. Όταν είμαι σε κλήση ακούω τον συνομιλητή με θόρυβο. Αν το γυρίσω σε μεγάφωνο όλα καλά. Κάποιες φορές που είμαι σε 2g δεν το κάνει. Αλλά συμβαίνει 8/10 και σε 3g πάντα. Αυτό συμβαίνει σε αυτή τη rom και στην carbon. Σε omnitresk, aex και stable oos δεν έχω θέμα. Το έχει συναντήσει κανείς;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την dirty unicorn; Έχω θέμα με το ακουστικό. Όταν είμαι σε κλήση ακούω τον συνομιλητή με θόρυβο. Αν το γυρίσω σε μεγάφωνο όλα καλά. Κάποιες φορές που είμαι σε 2g δεν το κάνει. Αλλά συμβαίνει 8/10 και σε 3g πάντα. Αυτό συμβαίνει σε αυτή τη rom και στην carbon. Σε omnitresk, aex και stable oos δεν έχω θέμα. Το έχει συναντήσει κανείς;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ τις μόνες custom rom εκτιμώ είναι η RR,η AOSP extended και MSM Xtended διότι οι μονες που υποστηρίζουν gestures navigation(οχι στο τέλειο βαθμο οπως Oxygen αλλά τα παρακολουθώ οταν βγαίνει νεα έκδοση τις δοκιμάζω να δω πόσο έχουν βελτιωθεί σε αυτο το τομεα η οχι).

 

Ολες οι άλλες στο 5λεπτο τις σούταρα και ούτε να τις ξαναδώ:lol::p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χθες έβαλα τον exceed kernel, φόρτισα το κινητό στο 100%, το έβγαλα και ασχολήθηκα κάνα 5λεπτο και το πρωι ξύπνησα με 99%, δεν το έχω ξαναδεί αυτό με το 5t, συνήθως χάνω 2-3% με κλειστό wifi, και ειναι και overclocked, μακάρι ο τύπος να έχει κανει τόσο καλή δουλειά όπως στο lg g2

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χθες έβαλα τον exceed kernel, φόρτισα το κινητό στο 100%, το έβγαλα και ασχολήθηκα κάνα 5λεπτο και το πρωι ξύπνησα με 99%, δεν το έχω ξαναδεί αυτό με το 5t, συνήθως χάνω 2-3% με κλειστό wifi, και ειναι και overclocked, μακάρι ο τύπος να έχει κανει τόσο καλή δουλειά όπως στο lg g2

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Εγώ πάλι κατά βολεύτηκα με ElementalX kernel εδώ και 2-3 μήνες μιας και με ενδιαφέρει περισσότερο ο πλούτος σε feature που παρεχει και σε υψηλό επίπεδο απόδοσης παρά να κερδίσω λίγο σε μπαταρία.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κατά βολεύτηκα με ElementalX kernel εδώ και 2-3 μήνες μιας και με ενδιαφέρει περισσότερο ο πλούτος σε feature που παρεχει και σε υψηλό επίπεδο απόδοσης παρά να κερδίσω λίγο σε μπαταρία.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Τι extra features έχει?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Τι extra features έχει?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Έχει high brightness mode ειδικά τώρα καλοκαίρι χρήσιμο.

Έχει μπόλικο customization στον ήχο η ηχεία.

Πχ να αυξήσεις ένταση είτε σε επίπεδο ακουστικών είτε σε επίπεδο ακουστικού πάνω και έτσι το Magisk stereo mod που έχω να αποδίδει καλύτερα.

 

Έχει υποστήριξη πολλών και διαφορετικών gesture για ξύπνημα οθόνης πχ εγώ κάνω ταυτόχρονα χρήση double tap to wake και swipe up to wake.

 

Υποστηρίζει και αλλά gesture πχ swipe down to wake η swipe left or right ακόμα και στη navigation bar περιοχή.

 

Έχει customization σε επίπεδο vibration πχ ένα σπαστικό σε stock με double tap έχεις τη δόνηση.

 

Επίσης έκανα αθόρυβο εντελώς τα off screen gesture πχ music control η άνοιγμα 2-3 app που χρησιμοποιώ τακτικά.

 

Προσωπικα δεν θέλω καμία δόνηση σε χρήση gesture και με elementalX το έκανα πλήρως αθόρυβο.

 

Δηλαδή με εξυπηρετεί σε 4-5 πράγματα μέσω ex kernel manager που διαχειρίζεσαι οτιδήποτε αφορά τον kernel.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει high brightness mode ειδικά τώρα καλοκαίρι χρήσιμο.

Έχει μπόλικο customization στον ήχο η ηχεία.

Πχ να αυξήσεις ένταση είτε σε επίπεδο ακουστικών είτε σε επίπεδο ακουστικού πάνω και έτσι το Magisk stereo mod που έχω να αποδίδει καλύτερα.

 

Έχει υποστήριξη πολλών και διαφορετικών gesture για ξύπνημα οθόνης πχ εγώ κάνω ταυτόχρονα χρήση double tap to wake και swipe up to wake.

 

Υποστηρίζει και αλλά gesture πχ swipe down to wake η swipe left or right ακόμα και στη navigation bar περιοχή.

 

Έχει customization σε επίπεδο vibration πχ ένα σπαστικό σε stock με double tap έχεις τη δόνηση.

 

Επίσης έκανα αθόρυβο εντελώς τα off screen gesture πχ music control η άνοιγμα 2-3 app που χρησιμοποιώ τακτικά.

 

Προσωπικα δεν θέλω καμία δόνηση σε χρήση gesture και με elementalX το έκανα πλήρως αθόρυβο.

 

Δηλαδή με εξυπηρετεί σε 4-5 πράγματα μέσω ex kernel manager που διαχειρίζεσαι οτιδήποτε αφορά τον kernel.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Άλεξ έχει τύχει να δοκιμάσεις singularity? Είναι αυτός που χρησιμοποιώ εγώ.

Έχει όλα αυτά που αναφέρεις και επιλογές για καλιμπραρισμα οθόνης, USB fastcharge, ρυθμισεις για notification led και wakelock blocker (το αγαπημένο μου). Επίσης έχει governors που δεν υπάρχουν σε άλλους κερνελ (tripndroid, alucard και chill).

 

Με τον elemental τι stand by drain έχεις κατά τη διάρκεια της νύχτας? (Και με ποιον governor?) Δεν τον έχω δοκιμάσει αυτόν και θέλω να δω πως τα πάει!

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ έχει τύχει να δοκιμάσεις singularity? Είναι αυτός που χρησιμοποιώ εγώ.

 

Έχει όλα αυτά που αναφέρεις και επιλογές για καλιμπραρισμα οθόνης, USB fastcharge, ρυθμισεις για notification led και wakelock blocker (το αγαπημένο μου). Επίσης έχει governors που δεν υπάρχουν σε άλλους κερνελ (tripndroid, alucard και chill).

 

 

 

Με τον elemental τι stand by drain έχεις κατά τη διάρκεια της νύχτας? (Και με ποιον governor?) Δεν τον έχω δοκιμάσει αυτόν και θέλω να δω πως τα πάει!

 

Έβαλα Singularity αλλά στο 5λεπτο το έβγαλα Μαρία :p

Δν έχω παρατηρήσει διαφορά με stock kernel.

Πάντα χάνω 2-3% τη νύχτα.

 

Governor έχω interactive που είναι και default (δεν δοκίμασα άλλους στη λίστα )

 

 

YΓ:Μου κάνει νούμερα το Tapatalk.

Το Myphone το μοναδικό φόρουμ που πολύ τακτικά δεν αποθηκεύει σωστά τα μήνυμα μου και αναγκάζομαι να γράφω διπλά.

 

Άι στα κομμάτια πια.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Singularity αλλά στο 5λεπτο το έβγαλα

 

Σου έβγαλε κάποιο πρόβλημα ?

 

Ωραία, θα το δοκιμάσω κι εγώ τον elemental να δω πως τα πάει. Έχει advanced wakelock blocker? Μέσα στον ex kernel manager, δες στα miscellaneous αν υπάρχει η επιλογή..

 

Σε άλλα νέα, χθες κυκλοφόρησε η dp4 του στοκ Android 9 και η Google εβαλε επιτέλους διαχωρισμό ήχου κλήσης από ήχο notifications. Τους χτύπησε η ζέστη κατακεφαλα και συνήλθαν μάλλον...χαχα

Link to comment
Share on other sites

Σου έβγαλε κάποιο πρόβλημα ?

 

 

 

Ωραία, θα το δοκιμάσω κι εγώ τον elemental να δω πως τα πάει. Έχει advanced wakelock blocker? Μέσα στον ex kernel manager, δες στα miscellaneous αν υπάρχει η επιλογή..

 

 

 

Σε άλλα νέα, χθες κυκλοφόρησε η dp4 του στοκ Android 9 και η Google εβαλε επιτέλους διαχωρισμό ήχου κλήσης από ήχο notifications. Τους χτύπησε η ζέστη κατακεφαλα και συνήλθαν μάλλον...χαχα

 

Ναι έχει advanced wakelock blocker αλλά δεν κάνω χρήση του.

 

Πως τους ήρθε έτσι :lol:

 

Άντε σειρά της OnePlus να βάλει επιτέλους,αν και θα ήθελα auto expand λειτουργία του.

 

ΥΓ:Έβαλα conservative governor να δω πως θα πάει.

Έχει εδώ αναλυτικά λίστα που περιγράφει κάθε ένα πως λειτουργεί.

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2599630

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ξέρω ότι είμαι σε πολύ βασικό επίπεδο σε σχέση με τη συζήτηση που γίνεται εδώ, αλλά ρουτάρω ακολουθώντας τον οδηγό από εδώ; https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unlock-bootloader-flash-twrp-t3704592. Για substratum διαβάζω ότι γίνεται και χωρίς root.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ξέρω ότι είμαι σε πολύ βασικό επίπεδο σε σχέση με τη συζήτηση που γίνεται εδώ, αλλά ρουτάρω ακολουθώντας τον οδηγό από εδώ; https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unlock-bootloader-flash-twrp-t3704592. Για substratum διαβάζω ότι γίνεται και χωρίς root.

Αυτών τον οδηγό ακολούθησα μιας και ημουν εντελώς νεουδι με το ολο σπορ.:p

 

 

Απλα αντι για Super SU θα βαλεις Magisk 16 για root.

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/official-magisk-v7-universal-systemless-t3473445

 

Substratum παιζει και χωρις root απλα με root εχεις μια ασφάλεια παραπάνω πχ σε στραβη με εγκατάσταση overly που προκαλεσε κρασαρισμα UI και αδυναμία boot με root με rescue zip απο recovery το επαναφέρει στην προγενέστερη κατάσταση ενω χωρίς root η μονη λυσει να καταφυγεις σε hard reset και στήσιμο κινητο απο αρχη.

 

Ειδικα αν δεν εισαι εξοικειωμένος με substratum στην αρχή θες απαραίτητα την ασφάλεια του root σε στραβη.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτών τον οδηγό ακολούθησα μιας και ημουν εντελώς νεουδι με το ολο σπορ.:p

 

 

Απλα αντι για Super SU θα βαλεις Magisk 16 για root.

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/official-magisk-v7-universal-systemless-t3473445

 

Substratum παιζει και χωρις root απλα με root εχεις μια ασφαλεια παραπανω πχ σε στραβη με εγκατασταση overly που προκαλεσε κρασαρισμα UI και αδυναμια boot με root με rescue zip απο recovery το εκαναφερεις στην προγενεστερη κατασταση ενω χωρις root η μονη λυσει να καταφυγεις σε hard reset και στησιμο κινητο απο αρχη.

 

Ευχαριστώ πολύ! Με magisk λειτουργούν οι τραπεζικές εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Με magisk λειτουργούν οι τραπεζικές εφαρμογές;

Ναι λειτουργούν απλα ισως θέλει κατι extra vα κάνεις.

Ας απαντήσει καποιος που τρεχει τραπεζικές εφαρμογές διοτι εγω δεν δουλεύω.

Απλα αυτό που ξερω μην βάλεις Xposed για τραπεζικές συναλλαγές να δουλευουν απρόσκοπτα.

 

Για custom recovery twrp βαζεις blu_spark 8.78 που ειναι η τελευταια εκδοση και οχι η παλια στον οδηγο του youtube.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/kernel-t3651933

 

Εδω συγκεκριμενα.

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=29588

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι! Και μια τελευταία ερώτηση: Αν θέλω να γυρίσω στοκ φλασάρω κάποιο επίσημο factory image; Όπως έκανα στα nexus;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι! Και μια τελευταία ερώτηση: Αν θέλω να γυρίσω στοκ φλασάρω κάποιο επίσημο factory image; Όπως έκανα στα nexus;

Αυτον τον οδηγό ακολουθείς χωρις εντολες adb χωρίς τιποτα απλα τρέχεις το πρόγραμμα σε pc και σε 5-10 λεπτα το επαναφερεις stock με locked bootloader και unroot.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unbricking-tool-confirmation-t3733012

Το video είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό.

Απλα θα στο γυρισει σε 7.1.1 και εσυ μετα μέσω OTA πας σε 8.1

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει advanced wakelock blocker αλλά δεν κάνω χρήση του.

 

Πως τους ήρθε έτσι :lol:

 

Άντε σειρά της OnePlus να βάλει επιτέλους,αν και θα ήθελα auto expand λειτουργία του.

 

ΥΓ:Έβαλα conservative governor να δω πως θα πάει.

Έχει εδώ αναλυτικά λίστα που περιγράφει κάθε ένα πως λειτουργεί.

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2599630

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Με conservative θα εχεις λίγα λαγκακια λογικά, καλύτερα interactive θα πρότεινα.

Ναι κι εγώ περιμένω να το ενσωματώσει συντόμως η OnePlus.

Link to comment
Share on other sites

Αυτον τον οδηγό ακολουθείς χωρις εντολες adb χωρίς τιποτα απλα τρέχεις το πρόγραμμα σε pc και σε 5-10 λεπτα το επαναφερεις stock με locked bootloader και unroot.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unbricking-tool-confirmation-t3733012

Το video είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό.

Απλα θα στο γυρισει σε 7.1.1 και εσυ μετα μέσω OTA πας σε 8.1

 

Δεν έχω λόγια! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Με magisk λειτουργούν οι τραπεζικές εφαρμογές;

 

Εγώ χρησιμοποιώ το app της winbank και δεν έχω κανένα πρόβλημα με magisk. Κάποια τραπεζικά apps δουλεύουν κατευθειαν, όπως αυτό, ενώ για κάποια άλλα θέλει να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις του magisk hide. Δεν είναι τίποτα. Αρκεί να περνάς το safety net και να μην έχεις Xposed φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα το adaway θέλω μόνο από root αλλά διαβάζω ότι έχει θέματα με το magisk

 

Δεν έχω κανένα θέμα με No Limits Rom που ειναι Oxygen base custom rom που είναι by default εγκατεστημένο το adawey και Magisk 16.

 

Αλλιώς αν είσαι stock Oxygen και βαλεις manual το adawey στις ρυθμίσεις Magisk τικαρεις systemless hosts αν έχεις θέμα με adawey.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα θέμα με No Limits Rom που ειναι Oxygen base custom rom που είναι by default εγκατεστημένο το adawey και Magisk 16.

 

Αλλιώς αν είσαι stock Oxygen και βαλεις manual το adawey στις ρυθμίσεις Magisk τικαρεις systemless hosts αν έχεις θέμα με adawey.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Υπόχρεος! Μου κάλυψες όλες τις απορίες!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...