Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ' ότι έγραψε η Μαρία χθες, στο post #1183, ναι μετά από οποιοδήποτε flash θέλει στο τέλος και το no verity!

 

Για να παραμείνει unencrypted, εμένα δεν με ενδιέφερε αυτό, δεν είχα πρόβλημα να ξαναγίνει encrypted αλλά δεν μουταρε καν στο σύστημα, πήγαινε ξανά σε recovery μετά από αποτυχημένη προσπάθεια να κάνει μπουτ στο σύστημα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να παραμείνει unencrypted, εμένα δεν με ενδιέφερε αυτό, δεν είχα πρόβλημα να ξαναγίνει encrypted αλλά δεν μουταρε καν στο σύστημα, πήγαινε ξανά σε recovery μετά από αποτυχημένη προσπάθεια να κάνει μπουτ στο σύστημα

 

Είχες κάνει format data?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα liquid remix και όπως την έβαλα παίρνει πόδι άμεσα αφού δεν έχει gesture navigation στυλ extended:lol:

 

18e07a5179ebb2a6a04020b9b0b8c727.jpg

 

Για να παραμείνει unencrypted, εμένα δεν με ενδιέφερε αυτό, δεν είχα πρόβλημα να ξαναγίνει encrypted αλλά δεν μουταρε καν στο σύστημα, πήγαινε ξανά σε recovery μετά από αποτυχημένη προσπάθεια να κάνει μπουτ στο σύστημα

 

Κάποια χαζομάρα μάλλον έκανες. :p

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έκανα λάθος. Είχα βάλει aosp extended και είπα να δω και τη Pixel experience. Έκανα κανονικά backup, έβαλα Pixel, δεν μου πολυαρεσε και έκανα restore το backup. Άνοιξε κανονικά αλλά όταν του έβαζα το μοτίβο ξεκλειδωματος μου έλεγε ότι είναι λάθος. Ενώ είμαι σίγουρη ότι έβαζα το σωστό. Πρέπει όταν κάνω backup να βγάζω ότι κλείδωμα έχω;

Κατερίνα η λύση είναι πολύ απλή. Αν σου ξανατυχει απλά πηγαίνεις στο twrp, advanced settings, file manager, data, system και εκεί θα δεις ένα αρχείο ονόματι locksettings.db. Εκεί βρίσκονται αποθηκευμένα όλα τα lock patterns. Το διαγράφεις απλά, reboot system και μετά δεν θα εχεις προβλημα μη αναγνώρισης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού τα έκανα όλα αυτά, όταν γύρισα πίσω στην ob9 δεν μπουταρε αν δεν φλασαρα το no verity. Έτσι πρέπει ή έκανα καμία λαλακια?

 

Και το ίδιο το magisk περιέχει αρχεία που αλλάζουν το forced encryption. Αν φλασαρεις σκέτο official oxygen χωρίς magisk και χωρίς no verity, κατά πάσα πιθανότητα θα γίνεις encrypted και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα η λύση είναι πολύ απλή. Αν σου ξανατυχει απλά πηγαίνεις στο twrp, advanced settings, file manager, data, system και εκεί θα δεις ένα αρχείο ονόματι locksettings.db. Εκεί βρίσκονται αποθηκευμένα όλα τα lock patterns. Το διαγράφεις απλά, reboot system και μετά δεν θα εχεις προβλημα μη αναγνώρισης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και το ίδιο το magisk περιέχει αρχεία που αλλάζουν το forced encryption. Αν φλασαρεις σκέτο official oxygen χωρίς magisk και χωρίς no verity, κατά πάσα πιθανότητα θα γίνεις encrypted και πάλι.

 

Επειδή ήθελα να παραμείνει το twrp αμέσως μετά τη ρομ πέρασα και το magisk, παρόλαυτα αν δεν φλασαρα το no verity δεν έμπαινε στο σύστημα

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχες κάνει format data?

 

Ναι, και πέρασα την aosp extended, μετά έγινε ότι έγραψα παραπάνω. Τώρα είμαι με beta 9 και unencrypted

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήθελα να παραμείνει το twrp αμέσως μετά τη ρομ πέρασα και το magisk, παρόλαυτα αν δεν φλασαρα το no verity δεν έμπαινε στο σύστημα

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι, και πέρασα την aosp extended, μετά έγινε ότι έγραψα παραπάνω. Τώρα είμαι με beta 9 και unencrypted

 

Θεωρώ ότι για να πας από decrypted σε encrypted , δεν γίνεται να διατηρήσεις και τα 2 ταυτόχρονα.

Δηλαδή , η φλασαρεις official ρομ , χωρίς magisk και no verity (επαναλαμβάνω το magisk στο πρώτο boot έχει disable encryption keys), και μετά γίνεσαι πάλι encrypted και ξαναπερνας με fastboot twrp και magisk, ή αν δεν κάνεις τα παραπάνω μένεις decrypted.

 

Δεν γίνεται να ξαναγίνεις encrypted χωρίς να ξαναπεραστει από πάνω το στοκ recovery.

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι για να πας από decrypted σε encrypted , δεν γίνεται να διατηρήσεις και τα 2 ταυτόχρονα.

Δηλαδή , η φλασαρεις official ρομ , χωρίς magisk και no verity (επαναλαμβάνω το magisk στο πρώτο boot έχει disable encryption keys), και μετά γίνεσαι πάλι encrypted και ξαναπερνας με fastboot twrp και magisk, ή αν δεν κάνεις τα παραπάνω μένεις decrypted.

 

Δεν γίνεται να ξαναγίνεις encrypted χωρίς να ξαναπεραστει από πάνω το στοκ recovery.

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος..

 

Πιθανότατα είναι έτσι γιατί όσες φορές προσπάθησα να περάσω την 9 αμέσως μετά τη ρομ έβαζα και magisk για να μην χάσω το twrp

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στα πάτρια εδάφη και Oxygen κα ειδικότερα No Limits Rom :lol:

 

Απλά αυτή τη φορά decrypted ακολουθώντας της οδηγίες της Μαρίας.

 

Μάλιστα σε play store στα setting για πρώτη φορά μου έβγαλε certified device.

 

Όσες φορές με encrypted πέρασα οποιαδήποτε rom πάντα uncertified με έβγαζε.

 

No more encrypted for good.

 

Δοκίμασα πέρα από liquid remix και lineage os 15.1 και μηδέν είς το πηλίκον.

 

Η μόνο που αξίζει να ξαναδοκιμασω αργότερα είναι η extended AOSP αρκεί να δω βελτιώσεις σε ambient display και navigation gesture και βέβαια διατηρήσει το πολύ θετικό με substratum theme να μην θες επανεκκίνηση και δεύτερη φορά πέρασμα των overlays.

 

Όσο για την MIUI 10 πραγματικά με απογοήτευσε από έλλειψη customization,feature είχε αρκετό bloatware το οποιο δεν σε αφήνει να αφαιρέσεις μάλιστα και γενικα χαζους δογματισμους της Xiaomi που με το ζόρι να σε κάνει να μην κανείς χρήση third party app.

 

Βέβαια από άποψη smoothness,αυτονομία και υλοποίηση των gesture navigation την βρήκα σε υψηλό επίπεδο υλοποίησης.

 

Θεωρώ ότι για να πας από decrypted σε encrypted , δεν γίνεται να διατηρήσεις και τα 2 ταυτόχρονα.

 

Δηλαδή , η φλασαρεις official ρομ , χωρίς magisk και no verity (επαναλαμβάνω το magisk στο πρώτο boot έχει disable encryption keys), και μετά γίνεσαι πάλι encrypted και ξαναπερνας με fastboot twrp και magisk, ή αν δεν κάνεις τα παραπάνω μένεις decrypted.

 

 

 

Δεν γίνεται να ξαναγίνεις encrypted χωρίς να ξαναπεραστει από πάνω το στοκ recovery.

 

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος..

 

Ετσι είναι δεν μπορείς ταυτόχρονα και τα 2 να είσαι.

 

Και φυσικά να τονίσουμε ότι αν πάρουμε backup είτε στο ένα είτε στο άλλο και πάμε να κάνουμε restore στο αντίστροφο θα αποτύχει 100% το restore.

 

Εγώ πχ έχω φυλαγμένο σε pc 2-3 backup από open beta 6/8 και No Limits open beta 9 τα οποία τα έκανα με encrypted άρα αν επιχειρήσω να κάνω restore θα φάω πόρτα.

 

Πρέπει encrypted να γίνω για να μπορέσω επαναφέρω ένα backup.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στα πάτρια εδάφη και Oxygen κα ειδικότερα No Limits Rom:lol:

 

Απλά αυτή τη φορά decrypted ακολουθώντας της οδηγίες της Μαρίας.

 

Μάλιστα σε play store στα setting για πρώτη φορά μου έβγαλε certified device.

 

Όσες φορές με encrypted πέρασα οποιαδήποτε rom πάντα uncertified με έβγαζε :p

 

No more encrypted for good :p

 

Δοκίμασα πέρα από liquid remix και lineage os 15.1 και μηδέν είς το πηλίκον.

 

Η μόνο που αξίζει να ξαναδοκιμασω αργότερα είναι η extended AOSP αρκεί να δω βελτιώσεις σε ambient display και navigation gesture και βέβαια διατηρήσει το πολύ θετικό με substratum theme να μην θες επανεκκίνηση και δεύτερη φορά πέρασμα των overlays.

 

Όσο για την MIUI 10 πραγματικά με απογοήτευσε από έλλειψη customization,feature είχε αρκετό bloatware το οποιο δεν σε αφήνει να αφαιρέσεις μάλιστα και γενικα χαζους δογματισμους της Xiaomi που με το ζόρι να σε κάνει να μην κανείς χρήση third party app.

 

Βέβαια από άποψη smoothness,αυτονομία και υλοποίηση των gesture navigation την βρήκα σε υψηλό επίπεδο υλοποίησης.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Το "μη πιστοποιημένη συσκευή" μπορείς να το φτιάξεις απλά κάνοντας clear data του playstore, μετά από ένα clean install. Μετά αμέσως γίνεται certified πάλι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το "μη πιστοποιημένη συσκευή" μπορείς να το φτιάξεις απλά κάνοντας clear data του playstore, μετά από ένα clean install. Μετά αμέσως γίνεται certified πάλι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όσες φορές το επιχείρησα πάντα απότυχα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από extended μπορώ να βάλω κατευθείαν την no limits? Κάνοντας τα wipes εννοείται. Να κατεβάσω για beta ή stable? Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές το επιχείρησα πάντα απότυχα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Εγώ το κάνω συνέχεια μετά από καθαρό πέρασμα μιας νέας έκδοσης. Ποτέ δεν αποτυγχάνει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από extended μπορώ να βάλω κατευθείαν την no limits?

 

Ναι μπορείς εφόσον ήδη είσαι decrypted χωρίς format data να κάνεις.

Απλα κάνε wipe cache,system,data,φλασαρεις base rom της No Limits ,στο καπάκι φλασαρεις no verily ,επιστροφή recovery και κανε μόνο clear cache και επανεκκίνηση.

 

Κάνε το πρώτο setup με google account/play store κανονικά,ενεργοποίησε από developer advance reboot και πήγαινε ξανά recovery και φλασαρεις ξανά την No Limits να επιλέξεις ξεχωριστά τι θες να βάλεις και τι όχι μέσω Aroma menu.

 

Αφού τελειώσει το φλασαρισμα στο καπάκι φλασαρεις no verily,επανεκκίνηση και κανονικά σεταρεις το τηλέφωνο και τίποτα άλλο.

 

Την beta εγώ πάντα βάζω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ. Για εκεί με βλέπω.... Kernel αφήνει τον ίδιο;

 

Kernel τον stock έχει ως προεπιλογή.

Αφού τελειώσεις οριστικά με φλασαρισμα,σεταρεις το τηλέφωνο μετά οποιαδήποτε στιγμή βάζεις οποία custom kernel θες.

 

Υπόψη στο μενού Aroma στο δεύτερο φλασαρισμα επιλέγεις 15.4 Magisk όχι 16 η 16.4 διότι αυτό προτείνεται σε καθαρή εγκατάσταση από τον developer,

 

Αργότερα φλασαρεις ξεχωριστά από recovery Magisk 16.

 

Υπόψη να είσαι τελευταία έκδοση TWRP blu spark 8.78.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομερεστατος σε ευχαριστώ και πάλι. Ήθελα να γράψω αν εσύ αφήνεις τον ίδιο kernel αλλά το τελικό ς το έφαγε η μαρμαγκα.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Λεπτομερεστατος σε ευχαριστώ και πάλι. Ήθελα να γράψω αν εσύ αφήνεις τον ίδιο kernel αλλά το τελικό ς το έφαγε η μαρμαγκα.

 

Εγώ βάζω elementalX και 1-1.5 μήνα που ειχα No Limits αυτόν ειχα όλο το καιρό.

 

Το περνάω πάντα αφού έχω σεταρει το τηλέφωνο όχι κατά το φλασαρισμα για να αποφύγω μην έχω τίποτα θέματα.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ για την nolimits γιατί μετα την πρωτη επανεκκίνηση θέλει setup με account και παλι φλασαρισμα την Ρομ??

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω την nolimit για beta και λίγο πριν το τέλος λέει ότι η λήψη διακόπηκε προσωρινά. Τρεις φορές το ίδιο.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ για την nolimits γιατί μετα την πρωτη επανεκκίνηση θέλει setup με account και παλι φλασαρισμα την Ρομ??

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Ακολουθώ την ασφαλή μέθοδο που γνωρίζω καλά και δουλεύει πάντα και ετσι εφαρμόζω διπλό φλασαρισμα πρώτα τη base rom,σεταρω google account/play store και εκ των υστερων individual setup με Aroma γραφικό περιβάλλον να φέρω στα μέτρα μου.

 

Είναι λίγο περίεργη η no limits και τρώει που και που φλασιες στο setup άρα προτιμότερο συντηρητικά να πάω και βήμα βήμα.:p

 

Δεν είναι κλασική custom rom άλλωστε.

 

Μονο σε dirty flash δεν θέλει διπλό πέρασμα,σε καθαρή είναι recommended

 

Προσπαθώ να κατεβάσω την nolimit για beta και λίγο πριν το τέλος λέει ότι η λήψη διακόπηκε προσωρινά. Τρεις φορές το ίδιο.

Δοκίμασε άλλον server η λιγο αργότερα.

Δεν μου εχει να διακοπεί οριστικά και στο ξαφνικό αλλά εχει τύχει να σταματήσει για 5-10 δεύτερα και συνεχίσει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη φορά τώρα.... Είναι 2 Giga και μόλις φτάσει στα 2 σταματάει.....

Κλασικό θέμα του server που χρησιμοποιείται από τον Dev της no limits. Πάντα μου σταματούσε στο 99% όταν κατέβαζα από κινητό.

Όταν όμως την κατέβαζα σε pc, ολοκληρωνόταν κανονικά. Κατέβασε σε pc και μετά την περνάς στο κινητό..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από pc κατέβηκε κανονικά. Είχες δίκιο Μαρία.

Άλεξ έκανα όλα τα βήματα όπως είπες. Τη δεύτερη φορά όμως,όταν περνάω αυτά πού θέλω, κολλάει το σύστημα...δεν με αφήνει να προσθέσω δεύτερο λογαριασμό στο goigle, κλείνουν οι εφαρμογές.... Τώρα έβαλα πάλι την βασική ρομ και πρόσθεσα το λογαριασμό κανονικά.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...