Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε .

Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής και ήρθε η ώρα για τη διπλωματική

Εχω θέμα που αφορά τα i-mode, vodafone live και wind plus.

Με ενδιαφέρει να δω πως πάνε αυτές οι υπηρεσίες. Τι πουλάνε σε ελλάδα και εξωτερικό και τι προβλέψεις έχουνε για το μέλλον αλλα και τί είχανε για το παρόν.

Δυστυχώς ότι εχω βρει αφορά στο σύνολο τις εταιρίες και ελάχιστα πραγματάκια αυτές τις υπηρεσίες. Αφήστε που και αυτά αφορούν το 2004

 

Αν εχετε την καλοσύνη και μπορείτε να βοηθήσετε....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΥΓ Στη συνέχεια θα σας δώσω και ερωτηματολόγια... :rolleyes:

 

 

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από το http://www.in.gr

 

link: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=915696&lngDtrID=252

 

«Αθωώνεται» η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που εκπέμπεται από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, καθώς, σύμφωνα με έρευνα της Υπηρεσίας για την Προστασία από τις Ακτινοβολίες του Ομοσπονδιακού Υπουργείου Περιβάλλοντος της Γερμανίας, δεν αποτελεί κίνδυνο για τη δημόσια υγεία.

 

Η έρευνα που ξεκίνησε το 2002 και ολοκληρώθηκε πρόσφατα, είχε σκοπό να εξετάσει τους βιολογικούς μηχανισμούς επιδράσεων της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και την συσχέτισή τους με την υγεία, καθώς και αν τα ισχύοντα όρια προστατεύουν επαρκώς τον πληθυσμό.

 

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Γερμανίας, τα αποτελέσματα της έρευνας δεν έδωσαν στοιχεία που να θέτουν υπό αμφισβήτηση τα υπάρχοντα όρια, καθώς μας προστατεύουν επαρκώς από πιθανούς κινδύνους... (η συνέχεια στο παραπάνω link)

Link to comment
Share on other sites

καλή σας μέρα,

 

έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτή τη κάμερα για να μου πεί αν κάνει δουλειά σε χαμηλό φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/07/11/1538040.htm

 

 

http://194.30.227.55/repository/photonews/2008/07/11/10914_medium.jpg

 

Ο πρώτος άνθρωπος που το απέκτησε είναι ο 22χρονος Νεοζηλανδός φοιτητής Τζόνι Γκλάντγουελ,

που περίμενε 60 ώρες σε ουρά έξω από ένα κατάστημα, στο Όκλαντ,

παρά τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

 

 

:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:....

 

δεν παμε καλα.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, το mad διαφημιζει ενα ringtone που λεει δεν το ακουει κανεις αλλος εκτος απο σενα οταν χτυπαει

 

ισχυει? με ποιο τροπο δουλευει?

 

κανενας δεν το εχει?

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε

 

ειναι δυνατον να φορτωσω google maps ελλαδας σε ενα κινητο που δεν εχει GPS ούτε WIndows αλλά μόνο Java MIDP 2.0?

 

θα μπορώ να βρίσκω διαδρομές, διασταυρώσεις και σημεία ενδιαφέροντος πχ σταθμούς, σινεμά κτλ?

 

θα φαίνονται όλα αυτά σε οθόνη 2.4 ιντσών?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια γίνεται! ;)

Μπες από το κινητό σου στη σελίδα m.google.com/maps

Εκεί, θα κατεβάσεις το Google Maps. Το έχω αυτό το πρόγραμμα στο κινητό μου και είναι πανεύκολο! :cool:

Αλλά για να το κατεβάσεις, πρέπει, φυσικά, να έχεις ενεργοποιήσει το GPRS ή 3G στη γραμμή σου. Αλλιώς, δε θα γίνει τίποτα. ;)

:google:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία ευχαριστώ

 

για να το χρησιμοποιώ πρεπει να συνδέομαι στο ίντερνετ κάθε φορά και συνεπώς να χρεώνομαι?

ή απλά για μια φορά πρέπει να συνδεθώ για να το κατεβάσω? (δεν γίνεται να το περάσω μέσω usb από το pc?)

 

επίσης με βολεύει περισσότερο το ploigos.gr που είναι βασισμένο στο google maps

μπορώ να το έχω στο κινητό μου αποθηκευμένο?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας..

Καλός σας βρήκα στο παρόν φόρουμ.

 

Θέλω να ρωτήσω για τις επαφές. Έχω αλλάξει πρόσφατα κινητό λόγω καταστροφής του προηγούμενου. Πριν παραδώσει πνεύμα κατάφερα και αποθήκευσα μερικές από τις επαφές. Το κακό όμως ότι δεν τις αποθήκευσα όλες ήταν αρκετό για να χάσω σημαντικά τηλέφωνα. Το ερώτημά μου είναι.

 

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να οργανώνεις και να διατηρείς τις επαφές σου;

 

Πχ. να τις έχεις όλες σε pc και να γεμίζεις το κινητό σε περίπτωση αντικατάστασης. Και αν είναι ο καλύτερος τρόπος αυτός τότε ποιο πρόγραμμα ειναι καλό να χρησιμοποιηθεί; Το outlook μας κάνει την δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

εδωσες μονος σου την απαντηση στο ερωτημα σου!

ο συγχρονισμος με το outlook ειναι η καλυτερη διαδικασια για να οργανωνεις και να διατηρεις τις επαφες σου.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση με τον thunderbird είναι ικανοποιητική;

 

Σχετικά με το outlook. Έχω τις επαφές στα Ελληνικά. Πραγματοποιώ αποστολή μέσω bluetooth. Υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά σε δύο κινητά που έχω δοκιμάσει. Τι εννοώ.

 

Σε προηγούμενο μοντέλο sony ericsson w300 οι επαφές εμπαιναν σωστά και παρόλο που ήταν σε ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Στο καινούριο p1i μπαίνουν μέσα στο κινητό ως μύνημα. Εκεί το ονομα φαίνεται σωστά. Επιλέγοντας το μύνημα αναγνωρίζει ότι είναι επαφή και σου ζητάει επιβεβαίωση για αποθήκευση αυτών. Τότε η επαφή έχει προβλημα με την γραμματοσειρά. Αποθηκεύεται αλλά η ελληνική γραμματοσειρά δεν αναγνωρίζετε.

 

δηλαδή για μεγαλύτερο compatibility επιλέγετε greeklish χαρακτήρες στις επαφές. Η απλα πρέπει να ψάξω καλήτερα το κινητό. Τις ρυθμίσεις του;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλου σας

Πρόκειται στην εταιρία που δουλεύω να εγκαταστήσει η Cosmote έναν ενισχυτή σήματος με μία κεραία στην κορυφή του κτιρίου (outdoor) και τρείς κεραίες εσωτερικές (indoor).

Το όλο σύστημα θα αποτελείτε από μία ενεργή συσκευή (ενισχυτή) όπου θα παίρνει το σήμα από την κεραία την outdoor και θα το διοχετεύει στις τρείς εσωτερικές κεραίες.

 

Όμως οι εσωτερικές κεραίες θα είναι περίπου στα 2 μέτρα από το κεφάλι μου και άλλων συναδέλφων όπου κάθομαι πολλές ώρες (5 περίπου) σταθερά στο ίδιο σημείο (δεν σηκώνομαι από την καρέκλα μου) και δεν κινούμαι!!!

 

Είναι επιβλαβές αυτές οι κεραίες???:ninja::mad:

 

Υπάρχει και σε αυτές ακτινοβολία ίση με τα κινητά????:ninja::mad:

 

Η Cosmote ισχυρίζεται ότι είναι το 1/100 της ακτινοβολίας που δέχομαι από το κινητό που έχω στα 10 cm από το κεφάλι μου!!!!!

 

Ας βοηθήσει κάποιος να μου πει την αλήθεια!!!!!

 

Ευχαριστώ:D

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα πρεπει να βγουν συσκευες επαναφορτιζομενες με το συστημα της μανιβελας οπως οι φακοι για να ησυχασουμε μια και καλη κι απο τους φορτιστες και απο τις μπαταριες.............:D

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα πρεπει να βγουν συσκευες επαναφορτιζομενες με το συστημα της μανιβελας οπως οι φακοι για να ησυχασουμε μια και καλη κι απο τους φορτιστες και απο τις μπαταριες.............:D

 

υπαρχουν συστηματα οπου μπορεις να γεμισεις την μπαταρια του κινητου σου με μια μικρη μανιβελα.... :)

 

...ακομα...υπαρχουν μικροι ηλιακοι φορτιστες -μερικοι με ενσωματωμενη μπαταρια- οπου μπορουν να φορτισουν το κινητο σου....τυγχανει να εχω δυο μικρους ηλιακους φορτιστες....εχουν μπαταρια μεσα (1450 mAh) και γεμιζουν 2 φορες ο καθενας το κινητο (=siemens M55, A65, A70 κλπ μπαταρια 700 mAh).....για μενα που ειμαι ταξιδιαρης και μενω συχνα σε καμπινγκ ειναι τελεια....τα βαζω πανω στο tank-bag και φορτιζουν καθως οδηγω την μοτοσυκλετα μου :lol::lol::lol:......

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το τόπικ, αλλά εν μέρει

 

όχι γιατί δεν αναγνωρίζω πως χρειάζεται πρόοδος στην ενεργειακή αυτονομία των συσκευών, αλλά επειδή δεν έχουμε ούτε δυνατότητες...

 

κλασσικό παράδειγμα οι απαράδεκτες φωτογραφίες από όλα τα 5MP κινητά που υποτίθεται είναι 'καμεροκινητά'

Link to comment
Share on other sites

Για να μπαινεις στο google maps θα πρεπει να συνδεεσαι στο internet και συνεπως να χρεωνεσαι.Και να το περασεις απο usb παλι θα πρεπει να συνδεεσαι.Αν σε ενδιαφερει η πλοηγηση παρε κινητο με GPS.Αν απλα θες να βλεπεις μονο τοποθεσιες νομιζω πως υπαρχουν καποιοι χαρτες σε μορφη java αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν για Ελλαδα.Παντως αν εχεις συνδεση Wind νομιζω πως συμφερει με συνδρομη περιπου 4 ευρω/μηνα να εχεις απεριοριστη πλοηγηση και να μπαινεις στο google maps.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία ευχαριστώ

 

για να το χρησιμοποιώ πρεπει να συνδέομαι στο ίντερνετ κάθε φορά και συνεπώς να χρεώνομαι?

ή απλά για μια φορά πρέπει να συνδεθώ για να το κατεβάσω? (δεν γίνεται να το περάσω μέσω usb από το pc?)

 

επίσης με βολεύει περισσότερο το ploigos.gr που είναι βασισμένο στο google maps

μπορώ να το έχω στο κινητό μου αποθηκευμένο?

 

thanks

Χωρις συνδεση στο νετ δεν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Με το N95 είναι αδύνατο να είμαι ευχαριστημένος απ'την αυτονομία του κινητού μου...

Κι εγω τα ίδια, οποτε αναγκάστηκα και πηρα 2η μπαταρία...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kati 8umamai apo palia ,alla oxi oti dn to akouei kaneis, apla kati epeze me ta Hz kai kala otan megalwnei kapoios dn ta antilambanetai pleon.Alla twra gia poso alh8ino htw dunno.

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορουν κατά καιρούς διάφορα ringtones τα οποία όπως ειπε και ο rch έχουν να κάνουν με τα Hz.Είναι ανάλογα με τις ηλικίες.

Ίσως να τα βρεις καπου με την ονομασία mosquito ringtones ή κατι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...