Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά συμφωνώ με το σύστημα αυτό, ειδικά στα σχολεία.. Δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο πρέπει να χρησιμοποιούνται τα κινητά στα σχολεία - μιλώντας πάντα για τους μαθητές..
yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκτός του ότι οι συζητήσεις για τέτοια προγράμματα (εάν υπάρχουν, κάτι που εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί) απαγορεύονται στο myphone.gr, το παρόν θέμα ξεφεύγει από την θεματολογία των Τεχν. Προβληματισμών, μιας και αφορά το Nokia 6600.

 

Συνεπώς, το θέμα κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Στη γειτονια μου ενα μαγαζι εβγαλε κάποια κινητα σε προσφορα και θα ήθελα να μου την αξιολογήσετε ως προς το δεικτη τιμη/ποιότητα...Εχουμε και λέμε:

 

Νokia 3220 - 170E

Nokia 6600 - 280E

Nokia 7610 - 380E

 

Siemens S65 - 240E

 

Samsung E700 - 270E

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε. Ηθελα να πω τη γνωμη μου για την ποιοτητα του σηματος στην παραπανω πολη. Σπουδαζω εδω ερχομενος απο το Αγρινιο και ενω στη πολη μου σχεδον παντου και με ολες τις εταιριες ειχα πολυ καλο εως και τελειο σημα, εδω σε παρα πολλα σημεια και κυριως σε σπιτια, σχεδον δε μπορω να επικοινωνησω.

Το ιδιο προβλημα εχουν και οι φιλοι μου. Η κατασταση με κοσμοτε δεν υποφερεται ενω με voda και tim ειναι απλα καπως καλυτερη.

Τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν συμφωνω να παιρνουν οι γονεις στα παιδια κινητα κατω των 15 γιατι μην ξεχνομε τις κλοπες που συμβαινουν στην χωρα μας και τον στοχο που θα δωσει στον κλεφτη ενα μικρο παιδι που θα ειναι συνεχεια με το κινητο παιζοντας η δειχνοντας το στους φιλους του
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια μου, δεν βλέπω κάποια ιδαίτερη προσφορά.. Οι τιμές που σου δίνουν είναι σχεδόν οι κανονικές..

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα το Ε700 και το 7610. Είναι μεν τα πιο ακριβά, αλλά κατά την γνώμη μου, καλύτερα από τα υπόλοιπα..

yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

πάει καιρός βεβαια που έχουμε αποχωριστεί τα παλιά μας μονόχρωμα κινητά. αυτές οι εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

για το συγκεκριμενο θεμα θέλω να μοιραστω μαζι σας 2 σκέψεις.

πρώτον έχουμε χάσει την καλή ορατότητα του κειμένου που διαβάζουμε σε μέρη με πολύ φωτισμό.

και δεύτερον από την στιγμή που ήρθαν στο εμπόριο τα κινητά με έγχρωμες οθόνες η εξέλιξη τους είναι πολύ αργή.

και τι εννοώ . στην αρχή είχαμε οθόνες των 256 χρωμάτων που ήταν πραγματικά κάτι το ανούσιο ,συν το ότι οι αναλύσεις των οθονών ήταν μικρές.

έπειτα πήγαμε στα 4k μετά στα 65k και τώρα είμαστε στα 262k .

ακόμα και η αλλαγή από 16bit σε 18bit που υπάρχει σήμερα δεν έχει να επιδείξει κάποια σημαντική εξέλιξη .

έχουμε βεβαια και πολύ λίγες εξαιρέσεις με οθόνες 32bit που γνώμη μου είναι ότι εδώ και καιρό θα έπρεπε να έχουν έρθει.

 

πια είναι η γνώμη σας πάνω στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ θα διαφωνίσω οτι έχουμε αργή εξέλιξη στην τεχνολογία των έγχρωμων οθονών. Μην ξεχνάμε οτι η πρώτη οθόνη που παρουσιάστικε ήταν στο Τ68 και είχε 256 χρώματα σε ανάλυση 101Χ80. Αυτήν την ανάλυση σήμερα την έχουμε τα clamshells στην εξωτερική τους οθόνη "για πλάκα" για τις απαραίτητες λειτουργίες.

Ύστερα από 4 χρόνια έχουμε κινητά που παρουσιάζουν 320χ240 ανάλυση με μεγαλύτερο contrast και 256 Χιλιάδες χρώματα.

Μην ξεχνάμε και τα τόσα πολλά άλλα που εξελίσονται σε ένα κινητό (λειτουργικό, κάμερες κτλ κτλ). Θεωρώ τις σημερινές οθόνες πάρα πολύ καλές και σίγουρα αναμένουμε συνεχή εξέλιξη που θα δούμε στο μέλλον να ξετυλίζονται πάνω σε χαρτί, ή ακόμα και να παρουσιάζονται μπροστά μας τα δεδομένα σαν ολόγραμα.

Όταν λες αρχή εξέλιξη δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω θα περίμενες σήμερα;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

H oratothta toy keimenoy se merh me ypshlo fotismo den nomizo oti einai meiomenh.

H ekseliksh ton othonon einai statherh kai kineitai se fysiologikoys rythmoys.Den pisteyo oti einai argh.

Eksalloy oi shmerines othones ton 262.000 xromaton(kapoies fores kai ton 65.536 xromaton)me analysh apo 176x208 pixels kai pano einai apsoges.Eimai apolyta eyxaristhmenos.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλάβατε μάλλον τι θέλω να πω.

πρώτον η βελτίωση από 16bit σε 18bit είναι ένα καθαρά εμπορικό τρικ που δεν είναι άμεσα συσχετιζόμενο με την λέξη εξέλιξη.

 

 

στον τομέα ανάλυση καταλαβαίνω ότι πάμε καλά εφόσον βλέπω ότι τα pixels μειώνουν το μέγεθος τους και έτσι έχουμε μεγαλύτερες αναλύσεις.

 

γιατί δεν βάζουν ομως οθόνες 32bit true color??????

έχουν ποια τόσο μεγάλο κόστος σε σύγκριση με τις 18bit ας πούμε???

 

το πάνε λαου λαου για να κοροϊδεύουν τον κόσμο ,εγώ αυτό έχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για Siemens M55 και Siemens M65. Στα μοντέλα αυτά, επιλέγεις εσύ με τι ρυθμό θες να αναβοσβήνουν τα leds, ανάλογα με το αν έχεις κλήση, μήνυμα, υπενθύμιση κτλ. Τα ρυθμίζεις όπως θες. ;)

 

Το οποίο μου θυμίζει το μοναδικό χαρακτηριστικό που ζηλεύω από τα Samsung: μπορείς να επιλέξεις για τα εισερχόμενα SMS να χτυπάει κατά διαστήματα το κινητό.

 

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

 

(Εντελώς πληροφοριακά, τα led καταναλώνουν αστεία ποσά ενέργειας, ειδικά σε σύγκριση με τις έγχρωμες οθόνες...)

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλό ... Επειδή θα χρεάζονται και την ανάλογη επεξεργασική ισχύ... Όταν βάλουν κάρτες γραφικών και στα κινητά θα έχουν και 24bit --> 32bit :) so simple

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Λόγω πρόσφατου μαθήματος άκουσα από καθηγητή μου οτί τα bluetooth κινητών αμερικής,ιαπωνίας,ισπανίας και ελλάδας δεν συντονίζονται γιατί έχουν διαφορετικές συχνότητες.Γενικώς ένα κινητό που προορίζονταν για την αμερική δεν θα συντονιστεί εδώ στα 2.4 που χρησιμοποιούμε σαν στάνταρ αριθμό συχνότητας bluetooth.Επειδή μου ακούστηκε κάπως είπα να κάνω μια ερώτηση στο κατάλληλο φόρουμ..

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

η Orange Telecom δεν υπάρχει πια...(για κάποιον που ρωτάει, ούτε και στον Πειραιά). Δυστυχώς είμαι από τους ανθρώπους που ταλαιπωρήθηκαν σε αυτή την ιστορία. Η αρχή της ήταν εντυπωσιακή...Οι υποσχέσεις πολλές...Η αλήθεια όμως ήταν μαύρη - και όχι Orange! Οι άνθρωποι που έλεγαν πως η αλυσίδα ανήκει στην Orange, έλεγαν αυτό που νόμιζαν πως ήταν αλήθεια... Ο ιδιοκτήτης ήταν όντως Κύπριος και αρκετά... ιδιαίτερος χαρακτήρας. Οι άνθρωποι που τον γνώρισαν έστω και για λίγο το γνωρίζουν. Δυστυχώς οι άνθρωποι που έχασαν λεφτά απ'αυτή την ιστορία, δύσκολα θα βρουν λύση...Κρίμα, γιατί πολλοί άνθρωποι πίστεψαν κι επένδυσαν σ'αυτή την υπόθεση και βρέθηκαν στο κενό.

 

Το μόνο θετικό είναι πως μερικοί πελάτες, πρόλαβαν και αγόρασαν κινητά στις καλύτερες τιμές της αγοράς (Πολύ καλές για να ναι αληθινές...)

Link to comment
Share on other sites

η Orange Telecom δεν υπάρχει πια...(για κάποιον που ρωτάει, ούτε και στον Πειραιά). Δυστυχώς είμαι από τους ανθρώπους που ταλαιπωρήθηκαν σε αυτή την ιστορία. Η αρχή της ήταν εντυπωσιακή...Οι υποσχέσεις πολλές...Η αλήθεια όμως ήταν μαύρη - και όχι Orange! Οι άνθρωποι που έλεγαν πως η αλυσίδα ανήκει στην Orange, έλεγαν αυτό που νόμιζαν πως ήταν αλήθεια... Ο ιδιοκτήτης ήταν όντως Κύπριος και αρκετά... ιδιαίτερος χαρακτήρας. Οι άνθρωποι που τον γνώρισαν έστω και για λίγο το γνωρίζουν. Δυστυχώς οι άνθρωποι που έχασαν λεφτά απ'αυτή την ιστορία, δύσκολα θα βρουν λύση...Κρίμα, γιατί πολλοί άνθρωποι πίστεψαν κι επένδυσαν σ'αυτή την υπόθεση και βρέθηκαν στο κενό.

 

Το μόνο θετικό είναι πως μερικοί πελάτες, πρόλαβαν και αγόρασαν κινητά στις καλύτερες τιμές της αγοράς (Πολύ καλές για να ναι αληθινές...)

 

ριξε και μια ματια εδω να δεις τι τραβηξε ενας φιλος, και παραλιγο να τραβηξει αλλος ενας...

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

άστα φίλε... μακάρι να μην είχα γνωρίσει ποτέ αυτόν τον ανεκδιήγητο τύπο. πούλησε πολύ παραμύθι... κρίμα στον κόπο τόσων ανθρώπων που δούλευαν εκεί (όπως ο pulsewidth). αν οι άνθρωποι αυτοί ήταν σε μια σωστή εταιρεία, θα μπορούσαν να κάνουν θαύματα... ευχαριστώ για το link, αν ξέρεις κάτι ακόμα, θα το εκτιμούσα.

 

ο φίλος σου, καλό θα ήταν να ρωτήσει την AltecTelecoms αν μπορεί να τον υποστηρίξει, αν και στη θέση του, δεν θα ήλπιζα για πολλά... φαντάζομαι οτι εκεί ακούν orange telecom και βγάζουν σπυριά, όπως κι εγώ. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας παρουκολουθήσει τις τιμές στην κινητή τηλεφωνία σε Ευρώπη, ΗΠΑ και Ασία, έχω παρατηρήσει οτι αν τακτά χρονικά διαστήματα οι τιμές συνεχώς πεφτουν και η κινητή τηλεφωνία (καρτοκινητή και συνδρομιτική) γίνεται όλο και καλύτερη.

Τώρα στην Ελλάδα τα 3 τουλάχιστον τελευταία χρόνια δεν έχω δει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ μείωση. Μόνο κάτι προσφορές της πλάκας ανα τακτά χρονικά διαστήματα και αυτές με ημερομηνία λήξεως.

 

Τι δεν πάει καλά ρε παιδιά; Δεν είναι δυνατόν οι εταιρείες να κρατάνε σταθερά όλες τις τιμές τους με ούτε 0,00001% μείωση;

 

Ειλικρινά έχω χάσει πάσαν ιδέα.

Ή μήπως όλοι οι Έλληνες τελικά είμαστε πρόβατα και μόνο φωνάζουμε αλλά δεν κάνουμε τίποτα στο τέλος; Και έτσι μιας και δεν υπάρχει συναγωνισμός μας σκίζουνε συνέχεια;

Η διαφθορά στην Ελλάδα πάει σύνεφο και μου φαίνεται οτι και η κλίκα των εταιρείων κινητής μίας από ίδια είναι με τις συνομοσίες τους.

 

Ειλικρινά έχω μείνει μ@λ@κ@ς με την Ελληνικη αγορά! :wacko:

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε προβατα....

 

So simple as that...

 

Θελουμε κατι και απλα παμε και το περνουμε. Μας ειναι αδιαφορο αν το βενζιναδικο στα 200 μετρα εχει 10 λεπτα φτηνοτερη βενζινι, το μαγαζι με τα ρουχα στον μεσα δρομο μισες τιμες, η διπλανη καφετερια 50 λεπτα φτηνοτερο καφε.

 

Οποτε ολοι μας εκμεταλευονται, η Ελλαδα εχει ενα υπερβολικα μεγαλο κοστος ζωης και ζουν αυτοι καλα και εμεις χειροτερα...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα στελνω παρα πολλα sms αλλα με τη φωνη πιστευω συννενοησε καλυτερα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τα SMS είναι πανάκριβα γι'αυτά που λες μιας και με ένα μήνυμα δεν κάνεις δουλειά τις περισσότερες φορές, άσε που είναι και σπ@σ@ρχίδικα όταν κάποιος περιμένει να του απαντήσεις από πάνω που σε οδηγεί σε έξτρα κόστος.

Για εμένα το SMS είναι μόνο για ώρα ανάγκης ή για να ανακοινώσεις σε κάποιον κάτι χωρίς να περιμένεις απάντηση.

Γι'αυτό μου αρέσουν οι κλήσεις φωνής.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

eksartatai...

gia na do ti kanei as poume kapoios 8a steilo sms..gia na sunenoh8o me kapoion 8a paro thlefono..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...