Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς το παρον δεν εχω βρει καποια χρησιμοτητα. Γι αυτο και δεν ειμαι κατοχος πλεον. Για μενα λοιπον ειναι αχριστα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εφόσον έχουν πομπούς για επικοινωνία με κεραίες , γιατί δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους εκτός δικτύου ? Μήπως υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο?

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Το gps δεν σε χρεωνει αμεσα αλλα μπορεις να χρεωθεις εμεσα αν εχεις τα data ανοιχτα και προσπαθησει να κατεβασει δεδομενα για το που ειναι οι δοριφοροι για να λοκαρει πιο γρηγορα. τα δεδομενα ειναι παρα πολυ λιγα ομως αν δεν εχεις προγραμμα χρεωνεσε 1 ευρο...

 

Μόνο αν έχεις ενεργοποιήσει το a-gps (assisted gps), το οποίο παίρνει πληροφορίες για την θέση σου, ώστε να ξέρει ποιοι δορυφόροι είναι δίπλα σου και να κλειδώσει πιο γρήγορα.

 

Όλα τα κινητά πάντως έχουν ρύθμιση για ενεργοποίηση 'η μη της συγκεκριμένης λειτουργίας.

 

Απλά θέλει λίγο διευκρίνιση η συγκεκριμένη λειτουργία, γιατί πολλοί χρήστες που δεν ξέρουν, νομίζουν ότι χρεώνονται όταν χρησιμοποιούν το GPS...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

με εφαρμογή γίνεται (μεσω ιντερνετ αν θυμαμαι καλά)

δε θυμάμαι το όνομα της, αλλά σε iphone 4 και σε htc desire z έτρεξε μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω εκτός δικτύου. Σας ασύρματα τηλέφωνα που αν έχεις 2 εντός του σπιτιού σου το ένα μπορεί να κάνει κλήση στο άλλο.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω εκτός δικτύου. Σας ασύρματα τηλέφωνα που αν έχεις 2 εντός του σπιτιού σου το ένα μπορεί να κάνει κλήση στο άλλο.

 

 

Νομίζω ότι στην Αμερική το κάνουν αυτό τα κινητά, μάλλον είναι ρύθμιση δικτύου. Αλλά, σαν αυτόνομη επικοινωνία μεταξύ 2 κινητών χωρίς παρέμβαση δικτύου, δεν νομίζω να γίνεται.

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

εχω καποια παροπλισμένα κινητα siemens τα οποία θα ηθελα να χρησιμοποιω ως δεύτερα αλλά δεν εχω τους φορτιστές τους. (επόμενη λύση το ebay :( )

ετυχε σπιτι μου να υπαρχουν καποια καλώδια, τα οποία λογικά είναι για φόρτιση κινητων αλλα δεν ξέρω πώς. ίσως με ειδικό ανταπτορα για αναπτηρα αυτοκινητου ή κατι τετοιο. ανεβαζω μια φωτογραφια με παραδειγμα. ετσι οπως τα κραταω, το δεξι καλωδιο ειναι αυτο που μοιαζει πιο καλα για siemens φορτιστης, εχω ιδια με καταληξη miniusb, nokia, sony ericsson κτλ. το αριστερο δεν εχω ιδεα τι ειναι και πού κουμπώνει.

αν καποιος γνωριζει κατι, ας ενημερωσει.

 

 

http://img88.imageshack.us/img88/507/kdk0855.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ΥΓ.Διαχειριστές, πόσταρα εδώ, καθώς αν δεν είναι αυτό τεχνολογικός προβληματισμός, τότε τί είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οχι....η καταναλωση ειναι ιδια

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μετα το Μακαο

 

http://www.dsrt.gov.mo/eng/News/promotion/index.html

 

 

και στις ΗΠΑ σχεδιαζουν να κλεισουν το δικτυο δευτερης γενιας

 

 

http://www.engadget.com/2012/08/03/att-plans-to-shut-down-entire-2g-network-by-2017/

 

 

λογικα και στην Ελλαδα θα συμβει και αυτο καποια στιγμη

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,δεν ήξερα πως ακριβώς να εκφράσω εν συντομία την απορία μου,αν θέτε διορθώστε τον τίτλο! :worry:

Εστω ενα σύγχρονο κινητο (low budget nokia 1650 αλλα ως συγχρονο θελω να πω οχι τπτ 3210 ας πουμε) . Το χω ως δευτερο και στο πολυμπριζο εχω τον κλασσικο φορτιστη nokia συνδεδεμένο. Θα πάθει τιποτα ο φορτιστης εαν ειναι στη πριζα ενω δεν εχει κινητό στην υποδοχή του είτε μόνιμα είτε αρκετες ωρες? Θα πάθει επισης τίποτα το κινητο αν ειναι αρκετες ωρες στην πριζα μεσω του φορτιστη ? (και φορτισμενο 100%) ?

:superman:
Link to comment
Share on other sites

τιποτα και τιποτα :) το κινητα σταματα την τροφοδοσια και την ξαναρχιζει αφου πεσει αρκετες μοναδες, ο φορτιστης ακριβως οπως ολες οι αλλες συσκευες....

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

"ο φορτιστης ακριβως οπως ολες οι αλλες συσκευες..." δλδ δε παθαινει τπτ ε ? :confused: thanks για την απαντηση!
:superman:
Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου θα επρεπε να εχει σκασει 2 χρονια τωρα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για εξοικονόμηση ενέργειας, όμως, το Nokia E52 μου λέει να βγάλω τον φορτιστή από την πρίζα όταν βγάζω το κινητό από τον φορτιστή...

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

To πρωτεύων πηνίο του μετασχηματιστή διαρρέεται πάντα από ρεύμα όσο είναι στην πρίζα.Μηδενική κατανάλωση αλλά σίγουρα θα ήταν καλύτερα για τον μετασχηματιστή να τον αφαιρούσες..
Link to comment
Share on other sites

Το assist (απο το a-gps) το περνει ειτε απο το internet ειτε και απο το ίδιο το δικτυο κινητης. Αν εχεις ανοιχτο το assist αλλα κλειστα τα data θα κλειδωσεις πιιο γρηγορα χωρις να χρεωθεις αφου τραβαει πληροφοριες απο την κυψελη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι το ιδιο να ειναι μονος του ο φορτιστης στην πριζα και το ιδιο να ειναι στη πριζα με το τηλεφωνο συνδεδεμενο;
:superman:
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα που γραφετε ισχυουν, απλα να χρησιμοποιειτε ΠΑΝΤΑ ORIGINAL ΦΟΡΤΙΣΤΗ. Οι παλιοι του φορουμ, θα θυμαστε τις μουφες νοκια φορτιστες του 'Γερμανου', που 2 εξερραγησαν...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετώ το αγαπητό forum.

 

Εδώ και λίγο καιρό σκεφτόμαστε να ανοίξουμε ένα κατάστημα με εμπόριο και service κινητών και θέλουμε να κάνουμε κάποια συνεργασία με εταιρία κινητής για να μπορούμε να παρέχουμε συμβόλαια. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα άμεσα η μέσο κάποιου αντιπρόσωπου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό δύο λειτουργικά συστήμα, το iOS και το Android, έχουν κυριαρχήσει στην αγορά "έξυπνων" κινητών τηλεφώνων κάτι που βλέπουμε πλέον και καθημερινά καθώς εδώ και αρκετό καιρό οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας μέσω των προσφορών/εκπτώσεων/επιδοτήσεων κ.ο.κ. έχουν δώσει την ευκαιρία στον καθένα να'χει το δικό του "έξυπνο" κινητό είτε αυτό βασίζεται στο λειτουργικό σύστημα της Apple, είτε στο λειτουργικό σύστημα της Google.

Τους τελευταίους μήνες, στο χώρο της κινητής τηλεφωνίας έχει εισέλθει το λειτουργικό σύστημα της Microsoft, τα Windows Phone, τα οποία κυκλοφόρησαν πριν από λίγους μήνες στην αγορά με τη σειρά κινητών τηλέφωνων Lumia της Nokia. Αν και η αγορά φαινόταν να "σηκώνει" μόνο δυο λειτουργικά συστήματα, εντούτοις, το λειτουργικό σύστημα της Microsoft αναπτύσσεται μέρα με τη μέρα προκειμένου να προσφέρει στους κατόχους Windows Phone συσκευών ένα λειτουργικό που θα προσφέρει ό,τι προσφέρουν όλα τ'άλλα έτσι ώστε ένας κάτοχος κινητού με το λειτουργικό της Microsoft να μην έχει σε τίποτα να ζηλέψει ένα κάτοχο με iPhone/Adroid κινητό.

Ωστόσο, εδώ και μέρες έχουν διαρρεύσει φήμες που λένε πως και ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός Mozilla έχει ξεκινήσει τη δημιουργία ενός νέου λειτουργικού συστήματος και μάλιστα έχουν κάνει την εμφάνισή τους στο διαδίκτυο φωτογραφίες που δείχνουν το πρώιμο στάδιο ανάπτυξης του Firefox Market. Η φήμη αυτή φαίνεται πως είναι αληθινή καθώς έχει αναρτηθεί σχετικό μήνυμα στο ιστολόγιο του Mozilla.

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, τις τελευταίες μέρες υπάρχουν δηλώσεις της Verizon που ισχυρίζεται πως η Samsung θα μπορούσε να φτιάξει ένα δικό της λειτουργικό σύστημα αντάξιο των Android/iOS και Windows και κάποιοι ισχυρίζονται πως θα πρέπει να δωθεί βαρύτητα από τη Samsung καθώς, πάρα τις επιτυχημένες της πωλήσεις κινητών με λειτουργικό Android, το παρατημένο σήμερα λειτουργικό της, Bada, είχε ένα μικρό, αλλά σημαντικό ποσοστό χρηστών.

Εν κατακλείδι, τα "έξυπνα" τηλέφωνα γίνονται μέρα με τη μέρα "εξυπνότερα" και διάφορες εταιρείες που θέλουν να ρισκάρουν, ετοιμάζονται να εισέλθουν στο χώρο αυτό η κάθε μία με το δικό της λειτουργικό σύστημα.

 

Ποια είναι η άποψή σας; Χρειάζονται πολλά λειτουργικά συστήματα ή ισχύει και εδώ το "λίγα και καλά";

 

[via] - [via] - [via]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...