Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nai ayto to paradeigma pou aneferes me tin gynaika pou den sineiditopoiise oti xalaei 90 eurw / 3 meres einai xaraktiristiko. Mazoxismos kai pali kai bebea oi etairies ekei kanoun "FOCUS" kai stoxeuoun tin auxisi aytou tou trellou rythmou tis kartokinitis.

 

Dystixws...........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόνο μαζοχισμός; 'Εχω παρατηρήσει οτι τα κινητά έχουν δημιουργήσει κοινωνικό πρόβλημα επικοινωνίας όσο και περίεργο να φαίνεται αυτό και έχουν οδηγήσει πολύ κόσμο στην τσιπιά και στον ξεφτιλισμό. Και θα αναφερθώ με μερικά παραδείγματα όχι μόνο προσωπικά, αλλά από οτι έχω παρατηρήσει και σε άλλους τόσο όσο ξένος παρατηρητής όσο και από άμεσες συζητήσεις.

 

Έχουμε και λέμε:

Αναπάντητες, μηνύματα του στιλ "πάμε για καφέ;" , να σε πέρνει ο άλλος και να σου λέει, "πάρε με γιατι δεν έχω κάρτα" και χραπ να στο κλείνει, πριν να του πεις οτι έχει meeting και δεν μπορείς. Μήνύματα του στιλ, πάρε με στο σπίτι! Καταρχήν αν ο άλλος ξέρει οτι είμαι σπίτι, γιατί δεν πέρνει αυτός; Τι φοβάται μην το συκώσει η γκόμενα μου και του πει οτι δεν είμαι εκεί;

Τις προάλες πάλι με πέρνει κάποιος συνεργάτης. μου λέει "έλα μ@λ@κ@ δώσε γρήγορα σταθερό να σε πάρω πίσω, και του λέω είμαι στο δρόμο, και λέει καλά πάρε με πίσω γιατι πληρώνω.

Άλλος φίλος μου δέχεται μήνυμα από ευκατάστατο φίλος μας (μιλάμε για λεφτά οχι αηδίες) και λέει "πάρε με στο τάδε τηλέφωνο να σε ρωτήσω κάτι για ένα θέμα."

Και το πρόβλημα είναι οτι αν τους γράψεις αυτούς παραξηγιουται κιόλας.

 

ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ;

Τελικά μου φαίνεται το κινητό το έχουμε για μόστρα. Πας σε μια καφετέρεια και βλέπεις όλα τα ακριβά smartphone και είναι καρτοκινητά. Όλα για την μούρη.

Παιδιά έλεος. Πείτε με μ@λ@κ@ πείτε με τρελό, εγώ είμαι 100% αρνητικός σε αυτά τα φθηνά μηνύματα των καρτοκινητών γιατι δημιουργούν και προβλήματα και είναι κάτι προσωρινό.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος T-mobile (22 Αύγ. 2004 , 20:55)

 

Πας σε μια καφετέρεια και βλέπεις όλα τα ακριβά smartphone και είναι καρτοκινητά.

 

Αυτό γιατί είναι κακό? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι γιατί όχι όλοι αλλά πολλοί από αυτούς δίνουν μία μίνι περιουσία για να αγοράσουν ένα smartphone και τα έχουν ώς καρτοκινητά με όλες τις συνέπειες που ανέφερα στα παραπάνω μηνύματά μου ως προς την συμπεριφορά τους.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως ότι στο μόνο που σε εμποδίζει να εκμεταλευτείς πλήρως τις δυνατότητες ενός smartphone επειδή έχεις καρτοκινητό είναι η έλλειψη internet over gprs. Δεν παίρνεις ένα τέτοιο τηλέφωνο απλά για να μιλάς...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (22 Αύγ. 2004 , 14:48)

 

εγώ πάντως ότι στο μόνο που σε εμποδίζει να εκμεταλευτείς πλήρως τις δυνατότητες ενός smartphone επειδή έχεις καρτοκινητό είναι η έλλειψη internet over gprs. Δεν παίρνεις ένα τέτοιο τηλέφωνο απλά για να μιλάς...

 

 

Δεν διαφωνώ φίλε Αντώνη σε αυτό που λες. Απλά αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως κάπου δεν κολάει κάποιος να δώσει 700+ Ευρώ για ένα Ρ900 για παράδειγμα και να το έχει καρτοκινητό για να γλυτώσει δίθεν δυο Ευρώ αλλά στο τέλος να γίνει σπασ@ρχίδ@ς με την τσιγκουνιά του.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Agapite T-mobile

 

epeidi den eixa poli xrono prin vrika ligo tora omws. NAI ONTWS ayta ta paradeigmata pou aneferes einai poli ti na pw kits pou leme. Diladi se pernei o allos i sou kanei anapantiti gia na min xrewthei klp ekei ftasame oxi oloi alla arketoi to kanoun.

 

Oso gia to gegonos oti pas se mia kafeteria kai ta vlepeis stin seira ola ta glamour kinhta e nai etsi einai alla den einai ayto to kako. To kako einai oti apla opws aneferes ta xrisimopoioun ws "mouri" kai den ta agorazoun gia kanonikh xrisi oi perisoteroi....

 

APOTELESMA

 

MH KANONIKH XRHSH = KARTOKINITI TILEFWNIA

 

Na pws giname oloi ermaio ton etairiwn kai oi prosfores olo pane kai peftoun afou apeuthinontai se pio megalo pososto. Kai meta emeis me syvolaio psaxnomai giati einai pio akrivo to SMS kata 10 lepta (paradeigma)

 

Distixws kapws etsi perigrafetai pleon i nootropia eidika ayto me anapantites kai na se pernei pisw. Bebaia as mhn ta isopedwnoume ola alla kata genikh omologia ekei paei.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (22 Αύγ. 2004 , 21:38)

 

Αυτό γιατί είναι κακό? :confused:

 

 

Γιατί φανερώνει άτομο που ξηλώθηκε για να πάρει το ακριβότερο κινητό που μπορούσε και δεν του μένουν λεφτά για το χρησιμοποιήσει. Είναι σαν να αγοράζεις πχ. ένα Mazda RX8 και να το έχεις σε ακινησία γιατί ...καίει πολλά!

 

Εγώ έχω ένα φτηνό κινητάκι με ασπρόμαυρη οθόνη (όχι αυτό του άβαταρ,ε; είπαμε!) και το χρησιμοποιώ ...για να μιλάω! Με τους φίλους μου, την οικογένεια, για τη δουλειά. Γι αυτό δεν το πήρα άλλωστε;

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Zorz ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του....εμένα ας πούμε δεν μου φτάνουν αυτά που φτάνουν σε σένα!
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος T-mobile (23 Αύγ. 2004 , 21:01)

 

Distixos proteraiotita pollwn einai na spazoun rx: me tin tsigkounia tous.

 

 

...πολλών, όχι όλων!

 

Για αυτό μην γενικεύουμε...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (23 Αύγ. 2004 , 13:09)

 

...πολλών, όχι όλων!

 

Για αυτό μην γενικεύουμε...

 

 

Auto eipa kai egw. Pollwn eipa...

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

σκεφτικα να βαλω και το laptop του πατερα στην "δουλεια"

μπορω με το ιδιο nick να εχω δυο υπολογιστες?

αν ναι , πως?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γίνεται. Στο Setup του προγράμματος βάζεις το Nickname σου και το email που έχεις δηλώσει. Φυσικά θα βάλεις και το ίδιο Team Number 2140... :)
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ μπορεις αλλα δε θα στο προτεινα σε laptop για να δουλευει 24/7.... ;)

(oχι τπτ αλλο αλλα μη σε κυνηγαει ο πατερας σου αμα τα "παιξει" )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Samael (24 Αύγ. 2004 , 01:30)

 

Φυσικα κ μπορεις αλλα δε θα στο προτεινα σε laptop για να δουλευει 24/7.... ;)

(oχι τπτ αλλο αλλα μη σε κυνηγαει ο πατερας σου αμα τα "παιξει" )

 

 

οχι και 24/7 απλος θα δουλευει τις ωρες που το δουλευει ο πατερας μου

καλα καλα 24/7 δεν δουλευω το pc

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω κανει τις ρυθμισεις κατεβασα μερικα jobs αλλα δεν ξεκιναει καποιο jobs λεει οτι το think is snoozing , server is not connected

τι κανω λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα......αυτές δεν είναι τιμές στην κινητή τηλεφωνία, θα έπρεπε οι τιμές να ήταν όπως στην Κύπρο (cyta) να μπορεί ο κόσμος να επικοινωνεί και οχι να περιμένει προσφορές του στυλ crazy weekend!!

Bέβαια αυτό το χάλι που όπου και αν πάς να καθήσεις βλέπεις αράδα όλα του τελευταίου τύπου κινητά πρέπει κάποτε να σταματήσει!Σημειωτέον ότι τα περισσότερα από αυτά είναι επιδοτούμενα......

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

μα άμα θες ένα κινητό για να μιλάς μόνο δεν παίρνεις smartphone... Το smartphone το επίλεγεις για τις υπόλοιπες λειτουργίες του/δυνατότητες τοου, όπως και να το κάνουμε η ομιλία δεν είναι κύριο χαρακτηριστικό ενός smartphone
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (24 Αύγ. 2004 , 12:29)

 

μα άμα θες ένα κινητό για να μιλάς μόνο δεν παίρνεις smartphone... Το smartphone το επίλεγεις για τις υπόλοιπες λειτουργίες του/δυνατότητες τοου, όπως και να το κάνουμε η ομιλία δεν είναι κύριο χαρακτηριστικό ενός smartphone

 

 

nai antoni swsta symfono kai ego . Edw omws kritikaroume tous ellines apadaxou pou epi to pleiston osoi exoun smartphone to xrisimopoioun gia ta apla kai to exoun gia mouri kai ta sxetika. Edw ta atoma (tou myphone) psaxnoun prin agorasoun.

 

To symperasma mias kai exoume xefygei oloi OFF TOPIC epeidi piasame tin nootropoia tou Ellina einai gia na epanelthw sto thema oti kai oi etairies wthoun ta kartokinita para ta symvolaia isws gia na ta pairnoun siga siga xwris na to katalavainei o kathe xristis.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...