Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον Ιούλιο εκεί που είμουν διακοπές είχε απαράδεκτο σήμα, στο ενοικιαζόμενο ήταν το απόλυτο 0 και στο χωριό στο 1 με το ζόρι, με αποτέλεσμα να μη λάβω ΚΑΝΕΝΑ mms που μου'χαν στείλει και φυσικά δεν τα έλαβα και ποτέ, ούτε πχ όταν μετά από 2 μέρες γύρισα και το σήμα ξανάγινε φουλ. Κι αυτό με τσάτισε κανονικά γιατί μου'χει συμβεί και στο παρελθόν να μη λάβω κάποιο σταλμένο mms ή να μη λάβει κάποιος άλλος αυτό που του'χα στείλει εγώ...

 

Και με μεγάλη τη διάθεση να τα πάρω εντελώς στο κρανίο αν υποψιαστώ πως όλα τα παραπάνω mms μπορεί και να χρεώθηκαν κανονικότατα στους εκάστοτε αποστολείς, θα'θελα να ρωτήσω αν σας συμβαίνουν κι εσάς παρόμοια περιστατικά κι αν γνωρίζετε πότε χρεώνονται ή όχι τα mms... πχ αν βγάλει failed η αναφορά δεν το χρεώνεσαι, αν όμως βγάλει delivered και δεν το έλαβε ποτέ ο άλλος?

 

Εντάξει το γνωρίζουμε πως η αξιοπιστία των mms δικτύων είναι για το φούτσο αλλά και δω να βασιλεύει η άρπα-κόλλα ρε γμτ... έλεος :(

 

υγ. υπεύθυνη για τα παραπάνω είναι η voda

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Ego pou exo cosmote stelnw kai lamvanw kanonika pros cosmote,otan omws mou esteilan apo vodafone ena mms, auto den mou hrthe pote kai tsantistika.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

Κάντε αναπάντητη του άλλου κινητού (όχι του δικού σας) <-αυτό κατάλαβα γι αυτό και όλο το μπέρδεμα. Δίκιο είχες. :)

 

 

Δίκιο... βουνό είχε ο Ρήγας, το καυμένο το κινητό το μόνο που κάνει στην κλήση είναι να δείξει τί ώρα τη δέχτηκε χωρίς να το/μας ενδιαφέρει τί ώρα την πραγματοποίησε ο άλλος :cool:

 

Γι'αυτό κι ο μεγάλος αδερφός του garish έπεσε θύμα της δικής του προηγούμενης ενέργειας, να βάλει το 2084 για ημερομηνία :happy:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να στείλω mms και κάποια στιγμή αργότερα να πάρω αναφορά "Failed". Θεωρώ απαρέδεκτο να χρεωθεί το mms (ή και το απλό sms) σε τέτοια περίπτωση, αλλά φοβάμαι ότι η χρέωση γίνεται με την αποστολή κι όχι με τη λήψη!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα προβλήματα με βόντα γύρω στον Απρίλιο... Τώρα πλέον πιστεύω ότι έχει στρώσει κ δεν έχω αντιληφθεί να έχει χαθεί κα΄ποιο...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να στείλω mms και κάποια στιγμή αργότερα να πάρω αναφορά "Failed". Θεωρώ απαρέδεκτο να χρεωθεί το mms (ή και το απλό sms) σε τέτοια περίπτωση, αλλά φοβάμαι ότι η χρέωση γίνεται με την αποστολή κι όχι με τη λήψη!!

 

:confused: :'( :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μπερδευτήκαμε, αλλά συννενοηθήκαμε :p :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζωντας για το νεο υποβριχιο καλωδιο του ΟΤΕ αναρωτηθηκα πως ακριβως λειτουργει αυτο το πραγμα.

 

Συγχωρεστε την αφελεια μου αλλα ενα τετοιο καλωδιο δεν ειναι τραγικα ευαισθητο σε σαμοταζ ασ πουμε?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Υποθέτω εννοείς το Ascii2Gsm? Χαίρομαι που το βρήκες χρήσιμο... :happy:

 

Το μόνο "θέμα" του 1rstWap είναι πως εάν χρησιμοποιηθούν λιγότεροι από 130 χαρακτήρες στο sms, προσθέτει το url του 1rstWap στο τέλος του sms που στέλνουμε.

 

 

Δικό σου είναι το πρόγραμμα φίλε;; Αν ναι συγχαρητήρια πραγματικά πολύ χρήσιμο!!! Το πρόβλημα που λες για το 1rst wap λύνεται με το να γεμίζεις ένα sms, βάλε θαυμαστικά. Επίσης πιάνει και η λύση των κενών και μια τελεία στο τέλος οπότε ούτε ο άλλος το προσέχει ούτε βγαίνει το όνομα του site. Αλήθεια πολλές φορές έχω πάθει το εξής όταν στείλω ένα sms και είτε δε παραδοθεί άμεσα επειδή ο άλλος το χει κλειστό ή έχει full τη μνήμη του κινητού του όταν μετά παραδοθεί δε φαίνονται καθόλου όλοι οι ελληνικοί χαρακτήρες, βγαίνουν κενά στη θέση τους, why???

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν γινετε να βρεθει κινητο που εχει κλαπει με το σημα που εκπεμπει εχοντας αλλη sim?

Ειναι το τριτο κινητο που μου κλεβουν και επιτελους βαρεθηκα να πληρωνω για τον καθε αλβανο κλεφτη. :(

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Trito???

 

jiannisk dystyxos εισαι πολυ ατυχος :(

 

Δυστυχως οχι, το κινητο σου στην Ελλαδα μπορει να βρεθει μονο αμα παει για σερβισ και παλι με ενα μεγαλο ΑΝ μπροστα.

 

Μια λυση παντως θα ηταν να εχεις μαζι σου ενα δευτερο κινητο παλιο, και οταν στη πεσει ο μαλακας ο Αλβανος να του δοσεις το παλιο τηλεφωνο....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Επιθέση jiannisk ;;; :mad:

 

Γι αυτό αγορά μόνο μεταχειρισμένων κινητών για να μην κλαίμε τα "ακριβά" κινητά... :(

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φιλε μου θα πρεπει να ξεχασεις το κινητο σου. :( Θεωρητικα υπαρχει τροπος καποτε υπο καποιες συνθηκες να το ξαναπαρεις αλλα ειναι μεγαλη συζητηση και δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις για να την αναλυσω.

 

Btw που και πως ακριβως στο Ηρακλειο εγινε οτι εγινε;

Link to comment
Share on other sites

Καλώδιο οπτικής ίνας είναι, κομμάτια του δηλαδή ενωμένα. Συνήθως η Alcatel τα πουλάει αυτά. Όσον αφορά το σαμπατάζ ίσως, αν καταφέρει κάποιος να φτάσει τόσο βαθειά ναι. Για να το κάνεις αυτό όμως χρειάζεσαι βαθυσκάφος. Στις ακτές απ'όσο ξέρω αρχίζει να γίνεται υπόγειο μερικά χιλιόμετρα από την ακτή για το λόγο αυτό.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχολαστικός και εγώ. Όσο είχα το πανάρχαιο κινητό δεν με πολυενδιέφερε. Τώρα με το καινούριο ψιλοκόλλησα. Μου φαίνεται μπήκα στο λούκι πέρα από το PC θα δίνω και λεφτά για κινητό...

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Στις ακτές απ'όσο ξέρω αρχίζει να γίνεται υπόγειο μερικά χιλιόμετρα από την ακτή για το λόγο αυτό.

 

 

:confused: Το εξηγείς λίγο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Symos

 

:confused: Το εξηγείς λίγο αυτό;

 

 

Βεβαίως. Προκειμένου να μην πλατσουρίζουν οι λουόμενη παρέα με την οπτική ίνα μερικών δίς, μερικά χιλιόμετρα πριν την ακτή το καλώδιο "χώνεται" στην άμμο και πάει έτσι έως εκεί που είναι τοποθετημένος ο οπτικός κατανεμητής. Το ποιά είναι αυτή η απόσταση δεν είμαι σίγουρος.

 

Ελπίζω να διαφωτίσα :)

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

Δυστυχως οχι, το κινητο σου στην Ελλαδα μπορει να βρεθει μονο αμα παει για σερβισ και παλι με ενα μεγαλο ΑΝ μπροστα.

 

... και συνήθως αυτός που κλέβει κινητό (και αυτός που το αγοράζει κλεμμένο ΔΕΝ το παέι για σέρβις (εκτός και αν είναι κόπανος). Αλλά ακόμα και να πάει πάλι δεν γίνεται τίποτα... πολύ μικρή πιθανότητα.

 

Ξέχνα το κινητό σου, δυστυχώς. :'(

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

elate na to klapsoyme oloi mazi... :'( :'(

File moy elpizw na mhn htan kana akribo... :confused:

Thimamai poy moy thn eixe pesei rwsos prin apo 2,5 xronia otan eixe bgei to t68 kai to eixa gia 3 meres!phge na me psaksei alla toy trabhksa kateytheian ta xeria kai katalathos to akoymphse mesa sthn tseph apo to mpoyfan!mou leei dwse na steilo ena mhnyma!toy lew den exw karta geia soy!bre dwse mh se g*mhs*!kai moy erxontai kati treles skepseis kati syllogismoi...to kinito einai akribo-->o pateras moy erikse idrwta gia ayta ta lefta-->egw malakas den eimai-->to kinito den to eyxarisththika kai katholoy-->tha se g*mhs* po*st* rwse!!!kai piastikame ligaki sta xeria alla eytixws htan flwrakos kai efyge!alliws tha ton eixa kanei topi sto ksylo...ton tyxeroylh :whistle: :whistle: :whistle:

:lol: :p :D !

Link to comment
Share on other sites

kai piastikame ligaki sta xeria alla eytixws htan flwrakos kai efyge!alliws tha ton eixa kanei topi sto ksylo...ton tyxeroylh

 

Αν τον εβλεπα να εισαι σιγουρος οτι θα εφευγε με ενα χερι λιγοτερο.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη ημουν ΑΣΧΕΤΑΡΑ με τα κινητα ωσπου ενδιαφερθηκα να παρω το 3650 και ψαχνομουν στο internet για πληροφοριες... Και τι βρηκα μπροστα μου; Το UNWIRED.GR (καποτε) και σε αυτο οφειλω την Σχολαστικοτητα που εχω τωρα με τα κινητα ;)

Απο τοτε ενημερωνομαι για τα νεα μοντελα, εφαρμογες κ.τ.λ

 

Υ.Γ: Σημερα μολις ανακαλυψα το myPhone.gr !!! Που χαθηκατε ρε παιδια και δεν ειπατε τιποτα για το καινουριο;

Link to comment
Share on other sites

και γω σχολαστικος θα απαντησω!! προσπαθω να ενημερωνομαι μεχρι εκει που μπορω και φυσικα μεχρι εκει που καταλαβαινω. :p

αν υπηρχε ομως αλλη μια επιλογη μεταξυ της 3ης και της 4ης που να ελεγε "πωρωμενος(θα ηθελα να εχω 786 κινητα και 8 συνδεσεις", αυτη θα επελεγα :'( .

πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και πολλους εδω μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκες νομίζω ότι περιφρονούν την τεχνολογία...Δηλ. ξέρω ελάχιστες γυναίκες που χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για κάτι άλλο εξκτό0ς από το να κάνουν chat.. κ κάθε φορά παθαίνουν σόκ που βλέπουν το μήνυμα this program haw perfomed an illegal operation... κ νομίζουν ότι ο υπολογιστής γ.... Κ να σου τηλέφωνα... Δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου που ούτε ένα re-install δεν σκέφτονται να κάνουν... Πιστεύω πώς άμα ασχολιόντουσαν σοβάρα κάτι θα μπορούσε να γίνει... Με την τωρινή κατάσταση υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ γυναίκας κ τεχνολιγίας... Στο μόνο που ακολουθούν την τεχνολογία είναι να στέλουν συνέχεια mms όχι τπτ άλλο αλλά είναι της μόδας.... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jiannisk

 

Ξερει κανεις αν γινετε να βρεθει κινητο που εχει κλαπει με το σημα που εκπεμπει εχοντας αλλη sim?

Ειναι το τριτο κινητο που μου κλεβουν και επιτελους βαρεθηκα να πληρωνω για τον καθε αλβανο κλεφτη. :(

 

 

Κατά τη λειτουργία authentication (που πραγματοποιείται κάθε φορά που το κινητό ζητά ένα service π.χ. κλήση) μεταδίδεται το IMEI που είναι η ταυτότητα της συσκευής. Αν ο operator διαθέτει την κατάλληλη υποδομή (EIR database) μπορεί να εντοπίσει (κατά τη διάρκεια μιας κλήσης) την IMSI που χρησιμοποιεί το κινητό (άρα και τον συνδρομητή άν έχει δηλωμένα στοιχεία καθώς και τα στοιχεία των κλήσεων) καθώς και την περιοχή από το CELLID. Με την EIR database μπορούν να μπλοκαριστεί η χρήση του κινητού (ΙΜΕΙ) όπως ακριβώς με την SIM (IMSI). Δεν νομίζω ότι οι εταιρίες μας την χρησιμοποιούν (δεν είναι υποχρεωτική).

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...