Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ με το φίλο blackup. Κανεις δεν έχει απόδείξη για την αθωοτητα των κινητών και του bluetooth. Και η γιαγια μου παντα φώναζε ότι η τηλεόραση εχει πολλή ακτινοβολία! Το θέμα ειναι όμως ότι οσο κατι τετοιο δεν αποδεικνύεται τοσο πιο έντονα μπαίνουν οι συσκευές στη ζωή μας και τόσο δυσκολότερο θα είναι στη συνέχεια να βγούν!
NO DAY BUT TODAY
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την lemanis

Αρχικό Μήνυμα από τον mitsos

 

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

E tote na min ton pareis dioti de diathetei katholou vismata gia panasonic.O fortistis einai mono gia nokia ericsson siemens kai motorola.

 

 

δηλαδή???

 

καταλήγει σε πολλαπλό βύσμα που κάνει σε όλα αυτά τα κινητά? ενδιαφέρον ακούγεται...

 

δουλεύει σίγουρα?

 

Σπύρος

 

To visma allazei analoga me tin marka kinitou pou exeis.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αλλάζει για να συμπεριλάβουμε γενικότερα όλες τις ασύρματες επικοινωνίες (κινητά, ασύρματα σταθερά, Wi-Fi, Bluetooth κτλ).

:)

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

paidia shmera moy thlefonise o brother moy kai moy leei oti sto NOKIA 8210 poy exei toy grafei se mia anapanthth hmerominia 2084 kai wra kanoniki aytoi pou leei kai to kinhto, alla to kinhto leei kai 2003 ??? sto hmera kai wra menu poy exei.

 

p.x. 1/9/2003 kai wra 12:00 kai sthn anapanthth grafei 1/9/2084 12:00

 

to mono poy xexasa na rwtisw htan an eixe kapoion ari8mo apo thn anapanthth ayth h htan agnwstos???

 

8a xanamilisw kai 8a sas exw neotera.!!!

 

xerei, eide kaneis kati paromoio???[/ COLOR]

Ο άνθρωπος που εμπιστεύεται τους άλλους θα κάνει λιγότερα λάθη, από αυτόν που δεν εμπιστεύεται κανέναν. Camillo Benso Conte di Cavour
Link to comment
Share on other sites

me mia prwti skepcei

8a ekega pw mia klhsh poy erxetai sto kinhto pernei wra kai hmeromhnia apo to idio to kinhto e? pws ginete kapoios na epembei???

 

 

ti na pw

Ο άνθρωπος που εμπιστεύεται τους άλλους θα κάνει λιγότερα λάθη, από αυτόν που δεν εμπιστεύεται κανέναν. Camillo Benso Conte di Cavour
Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που είναι αναπάντηση και όχι ειδοποίηση κλήσεων, την ώρα την παίρνει από το κινητό. Το 2084 σαν το όριο του κινητού μου κάνει.

Αυτή η περίπτωση κάτι μου θυμίζει από το δικό μου 8210, αλλά δεν θυμάμαι ...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1,5 χρόνο περίπου μου έρχονταν sms στο 3330 που πήγαιναν κάνα τέταρτο μπρόστα από την ώρα που έγραφε το κινητό μου. Ρώτησα τον αποστολέα και μου είπε ότι πράγματι το κινητό του πήγαινε ένα τέταρτο μπροστά. Οπότε συμπαιρένω ότι την ώρα την παίρνει από το κινητό που κάνει την κλήση. Μάλλον ο τύπος που έκανε την αναπάντητη είχε βάλει την ημερομηνία του κινητού του στο 2084..
Link to comment
Share on other sites

Άλλο τα sms και άλλο οι κλήσεις. Τα sms παίρνουν την ώρα από το κέντρο μηνυμάτων από ότι ξέρω.

Οι αναπάντητες σίγουρα παίρνουν την ώρα από τη συσκευή του καλούμενου. (απλά αλλάχτε την ώρα στο κινητό σας και κάντε του αναπάντητη ;) )

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Xmmmm....

 

Ypnrxe eva bug se kapoious ntp servers, pou kapou mesa stov augousto alla3e tnv nmeromnvia tous se DEC 1983 n' 1984 (dev 8umamai akribws). Ypnrxe patch gi'auto, alla av dev to pnrav xampari grngora, mporei va tnv patnsav. Profavws to kivnto dev katalabaivei 1984, gi'auto ebgale 2084.

 

Gia poia etaireia milame;

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα σχολαστικός κ ενημερώνομαι... Έχω κάποιες υνώσεις δεν είμαι αχάριος ούτε και θεός... Ενδιάμεση κατάσταση.. Ούτε θύμα να έχω καμιοά 20 άρα κινητά στο ντουλάπι κ καμιά 30άρα κάρτες sim...
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα σχολαστικός κai ενημερώνομαι αλλά έχω περίπου 30 κινητά στο ντουλάπι αλλά μόνο ΜΙΑ κάρτα sim. Και όλα φυσικά τα κινητά είναι ΝΟΚΙΑ :whistle:

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
kai egw sxolastikos ime kai panta prin agorasw kati prepei na kanw peripou panw apo 1-2 mines erevna gia na dw ti pezete.. alla panta kai se ola ime enimeromenos... (asxeta pos kai egw ixa kamia 15aria kinita mesa se 3 xronia pou exw karta... i mallon kartes..) :p ( fisika sxedon ola ta kinita Ericsson/Sonyericsson kai 2 nokia kai 1 siemens..)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Άλλο τα sms και άλλο οι κλήσεις. Τα sms παίρνουν την ώρα από το κέντρο μηνυμάτων από ότι ξέρω.

 

Δεν ξέρω... Αυτό που είπα πιο πάνω πάντως έγινε στα σίγουρα. Το δοκιμάσαμε 2-3 φορές μάλιστα. :worry:

 

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Οι αναπάντητες σίγουρα παίρνουν την ώρα από τη συσκευή του καλούμενου. (απλά αλλάχτε την ώρα στο κινητό σας και κάντε του αναπάντητη ;) )

 

Καλούμενος είναι αυτός που καλείται. "Αυτού που καλεί" θες να πεις. :o

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι με τα κινητά είμαι Σχολαστικός (μακάρι να μπορούσα να πω το ίδιο και για το σχολείο ) Ασχολούμαι πολλές ώρες την ημέρα με διάφορα ορθά , post την ημέρα....για τα κινητά
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι υπάρχει για να προσέχει το συμφέρον μας; Γιατί τελευταία μόνο αυτό δεν βλέπω. Και φυσικά ξαναχτύπησε... http://www.oteshop.gr/home/nationalcalls.htm.

 

Μετά από παρέμβαση της Ρυθμιστικής Αρχής (Ε.Ε.Τ.Τ.), από την Κυριακή 13 Ιουλίου αναστάλθηκε το μειωμένο τιμολόγιο των υπεραστικών κλήσεων την Κυριακή.

Ο ΟΤΕ

ευχαριστεί τους 2.000.000 οικιακούς και εταιρικούς πελάτες που έσπευσαν να αγκαλιάσουν τη νέα εμπορική του πολιτική

 

διαβεβαιώνει ότι οι εκπτώσεις των κλήσεων που έχουν πραγματοποιήσει μέχρι και την Κυριακή 6 Ιουλίου θα ισχύσουν κανονικά

 

δεσμεύεται ότι θα προβαίνει συνεχώς σε κάθε απαραίτητη ενέργεια, ώστε να καταδεικνύει με αδιαμφισβήτητο τρόπο, ότι μόνιμη του επιδίωξη ήταν, είναι και θα συνεχίσει να είναι, το πραγματικό συμφέρον του καταναλωτή μέσα σε ένα πλαίσιο υγιούς ανταγωνισμού

Τέτοια "ρυθμιστική" αρχή να μας λείπει καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι...

Οι εναλλακτικοί πάροχοι, προσέλκυαν πελάτες κυρίως λόγω των μειωμένων τιμολογίων τους στις υπεραστικές (και δη στις διεθνείς) κλήσεις, σε σχέση πάντα με τα αντίστοιχα τιμολόγια του ΟΤΕ.

Ο ΟΤΕ μειώνοντας αυτές τις τιμές, στην ουσία διέλυε τους εναλλακτικούς.

 

Νομίζω ότι ορθώς επενέβη η ΕΕΤΤ :o

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

 

Πράγματι...

Οι εναλλακτικοί πάροχοι, προσέλκυαν πελάτες κυρίως λόγω των μειωμένων τιμολογίων τους στις υπεραστικές (και δη στις διεθνείς) κλήσεις, σε σχέση πάντα με τα αντίστοιχα τιμολόγια του ΟΤΕ.

Ο ΟΤΕ μειώνοντας αυτές τις τιμές, στην ουσία διέλυε τους εναλλακτικούς.

 

Νομίζω ότι ορθώς επενέβη η ΕΕΤΤ :o

 

orthos gia tis ypoloipes etaireies... gia emas omos katholou! den tha mporousan kai oi ypoloipoi na prosferoun tin astiki xreosi tis kyriakes? an den tis afine o ote na ton ypoxreone i eett kai tha imastan emeis kala ki aftoi kalytera.
Link to comment
Share on other sites

Καλούμενος είναι αυτός που καλείται. "Αυτού που καλεί" θες να πεις.

τσου. Αυτό που είπα ήθελα να πω. Όταν το τηλέφωνο δέχεται αναπάντητη, της δείνει την δική του ώρα και ημερομηνία.

Μόλις το δοκίμασα, άλλαξα ώρα σε ένα κινητό και μετά το κάλεσα... Και είναι και λογικό άλλωστε...

Υπενθυμίζω δεν μιλάμε για ειδοποίηση κλήσεων ή sms.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΤΤ πάει να κάνει κάτι καλό με πολύ λάθος τρόπο. Τελευταία με την χρέωση τερματισμού κλήσεων, τα υπεραστικά την Κυριακή, τα 3λεπτα στα εταιρικά, την ονοματοδοσία στα sites κ.α. μας έχει κάνει άνω κάτω.

Δεν καταλαβαίνω πώς περιμένουν ο ΟΤΕ να γίνει αντίστοιχος της ΒΤ στην Αγγλία με αυτό τον τρόπο... Με αυτή τη λογική αν πάει ο ΟΤΕ να δώσει flat rate θα το απαγορεύσει η ΕΕΤΤ.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά... Δίκιο έχετε!

Απλά εμένα δε μου κακοφαίνεται γιατί καιρός ήταν κάποια στιγμή να βρεθεί κάποιος να βάλει ένα χαλινάρι στον ΟΤΕ...

Ξεχνάτε τι έχουμε τραβήξει (-πληρώσει- θα ταίριαζε καλύτερα) με το μονοπώλιό του? Αφήστε να αναπτυχθούν οι μικρές (ακόμα) εταιρείες έτσι ώστε κάποια στιγμή να έχουν μεταξύ τους ουσιαστικό ανταγωνισμό. Σε δικό μας όφελος δεν θα γυρίσει? :happy:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

απλά αλλάχτε την ώρα στο κινητό σας και κάντε του αναπάντητη ;)

 

Κάντε αναπάντητη του άλλου κινητού (όχι του δικού σας) <-αυτό κατάλαβα γι αυτό και όλο το μπέρδεμα. Δίκιο είχες. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι στο όνομα του υγειούς ανταγωνισμού γίνονται παρεμβάσεις προς την λάθος κατεύθυνση.
Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΤΤ τα έχει κάνει θάλασσα. Και μερικές φορές οι αποφάσεις της μας δημιουργούν ερωτηματικά αν αυτοί οι άνθρωποι εκεί μέσα ενεργούν προς όφελος του ανταγωνισμού και των καταναλωτών, ή μήπως τελικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

 

Φυσικά θα μπορούσε να εξαναγκάσει τον ΟΤΕ να προχωρήσει σε ανάλογη μείωση των χρεώσεων προς τους εναλλακτικούς, ώστε κι αυτοί να κάνουν την ίδια προσφορά. Αντί να το κάνει αυτό όμως, αποφάσισε και διέταξε να καταργηθεί τελείως η προσφορά, απόφαση εις βάρος των καταναλωτών.

 

ΕΕΤΤ;; Ευχαριστούμε δεν θέλουμε. :mad: Όσο δεν μας έχει γδάρει ο ΟΤΕ μας έχει γδάρει η ΕΕΤΤ με τις αποφάσεις της...

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...