Jump to content

FIREWALL που δινουμε προσβαση;;


georgekap1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατα την εγκατασταση Firewall (εγω εχω το zone alarm)ορισμενα προγραματα μας ζητανε προσβαση ειτε προς τα εξω στο ιντερνετ ειτε να τους επιτρψουμε να τρεξουνε στο p.c μας!

Ανοιγω λοιπον αυτο το θεμα για να συγκεντρωσουμε τις αποψεις και τις γνωσεις των μελων του myphone πανω στο θεμα αυτο! Καλο θα ηταν ακομα αν γνωριζει καποιος να αναφερει ποια services πρεπει απαραιτητως να δωσουμε προσβαση και τι ακριβως κανουν, ετσι ωστε να λειτουργει ομαλα το p.c μας! :)

Σε εμενα λοιπον ζητουν προσβαση τα εξης:

1)tcpsvcs.exe

2)alg.exe

3)slass.exe

4)svchost.exe

5)snmp.exe

6)mrouterruntime.exe

....και μερικα αλλα ακομα (antivirus, updates κ.τ.λ)

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Κατα την εγκατασταση Firewall (εγω εχω το zone alarm)ορισμενα προγραματα μας ζητανε προσβαση ειτε προς τα εξω στο ιντερνετ ειτε να τους επιτρψουμε να τρεξουνε στο p.c μας!

Ανοιγω λοιπον αυτο το θεμα για να συγκεντρωσουμε τις αποψεις και τις γνωσεις των μελων του myphone πανω στο θεμα αυτο! Καλο θα ηταν ακομα αν γνωριζει καποιος να αναφερει ποια services πρεπει απαραιτητως να δωσουμε προσβαση και τι ακριβως κανουν, ετσι ωστε να λειτουργει ομαλα το p.c μας! :)

Σε εμενα λοιπον ζητουν προσβαση τα εξης:

1)tcpsvcs.exe

2)alg.exe

3)slass.exe

4)svchost.exe

5)snmp.exe

6)mrouterruntime.exe

....και μερικα αλλα ακομα (antivirus, updates κ.τ.λ)

 

Φίλε μου τα προγράμματα στα οποία θα δώσεις πρόσβαση στο pc ή στο internet θα το κρίνεις εσύ ο ίδιος αναλόγως την προέλευση του προγράμματος. Για παράδειγμα εγώ δεν έχω επιτρέψει την πρόσβαση στο word, αλλά την έχω επιτρέψει στο acrobat reader. Από αυτά που αναφέρεις έχω επιτρέψει στα 2, 4, 6.

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Exartatai apo to PC tou kathenos kai ti programmata exei panw fysika.

 

San to mrouterruntime pou exeis nomizw einai ekeino gia to Nokia PC Suite?

 

Anyway, na prosthesw kai egw mia selida pou vlepete INFO gia kathe process kai an einai virus i oxi!

 

http://www.liutilities.com/products/wintaskspro/processlibrary/

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και εξαρταται απο εσενα τι θα εχει προσβαση και τι οχι!

Πολυ χρησιμη η σελιδα παντως που εδωσε ο φιλος Demis_CY ;)

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος δε δίνω σε καμία εφαρμογή πρόσβαση στο Internet τις έχω όλες μπλοκαρισμένες εκτός απο τον Interner Browser και τα P2P προγράμματα οπου υπάρχει λόγος να συνδεθουν στο διαδίκτυο επίσης επιτρέπω στο Antivirus να συνδεθεί για να κάνει update..., ποιος ο λόγος πχ να επιτρέψεις τη πρόσβαση στο Winzip ή το mspaint (ζωγραφική ) των windows?

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Την ζωγραφική όχι αλλά υπάρχου κάποια άλλα προγράμματα που πρέπει να τα έχεις μόνιμη πρόσβαση για να μην ρωτάνε συνέχεια και σου σπάνε τα @@@ :mad:

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

paidai an kati sas einai agnwsto...apla min to afinete na perasei...sinithos ta ipopta dillers ktlp pou theloun na mpoun exoun periergo onoma kai periexoun ton xaraktira~ mesa...
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλό είναι να βλέπετε από που προέρχεται το πρόγραμμα που θέλει πρόσβαση. Στο zonealarm έχει πολλές φορές να πατήσεις για detail. ;)

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

paidia exw mia aporia...otan trexei to zonealarm kai prospathw px na mpw sto dc++ mpainw(eno rwtaei prwta) kai otan mpw de mporw na katevasw ta arxeia apo to dc(leei px connecting..alla de kanei connet) eno molis vgalw to zonealarm katevazw kanonika..ti mporw na kanw yia na exw kai ta 2 kanonika?
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

χμμμ.......εμενα αυτο μου κανει με το peer Guardian....μολις το τρεχω μου κοβει αρκετα downloads......

Μηπως την επιλογη trusted zone την εχεις τερμα?? δοκιμασε να την βαλεις καπου στην μεση.. μπορεις να θεσεις το ερωτημα σου κ εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=332

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...