Jump to content

Umidigi C2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eυχαριστουμε για τον οδηγό....απλά, ακόμα ειναι στο setΑαρισμά του και δεν προχωραω στα "δύσκολα".

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..τι να σεταρεις, με τα χαλια που εχει οπως ερχεται μαμμα, ειναι επιεικως απαραδεκτο. Ουτε launcher δεν μπορεις να εγκαταστησεις..

Σημερα αναγκαστηκα να εγκαταστησω custom sms app γιατι με την μαμμα δεν φαινεται να υπαρχει δυνατοτητα επιλογης notification sound περα απο τα προεγκατεστημενα...Σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλο για την τιμη του, αριστη οθονη σε αποκριση και εμφανιση, πολυ καλο wIFi και GPS, απλα υπομονη να το στρωσουμε σιγα σιγα, ειναι καινουριο μοντελο ακομη. Παντως απο την UMI δεν πρεπει να περιμενουμε και πολλα..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aπογοητευτηκα και γω με τη σειρά μου. .......τόσο δυνατό hardwear και να μην μπορεις να δουλεψεις το κινητό. Ο πολύ καλός λογος V/M θα ειχε νόημα ΑΝ η συσκευή σου εδινε το δικαιωμα παραμετροποίησης. Κι όμως, 2018 εχουμε, Αndroid 7 τρεχουμε ......και κάποιοι κάπως "εθαψαν" εν τη γενέσει του το C2. :(

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως με την εγκατασταση pure stock Android βελτιωθηκαν αρκετα τα πραγματα και εφυγε "η σαβουρα". Διαβασα οτι ειναι στο προγραμμα να εγκατασταθει στο C2 Android 8. Ελπιζω με αυτο να βελτιωθει η κατασταση η ακομα και να το "ξεκλειδωσουν" στο μελλον μηπως και μπορεσουμε να εγκαταστησουμε custom rom, να κανουμε και root ωστε να αναδειχτει το τοσο καλο hardware. Με τρωει να εγκαταστησω τη basic εκδοση που εχω παρουσιασει πιο πανω αλλα κανω υπομονη να δω ποτε θα ερθει το επομενο update και πως θα ειναι..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:(...το Gorilla glass 4 μαλλον "μαιμου glass" ειναι. Επεσε απο 50cm με το bumper φορεμένο και εσπασε σε δυο γωνιες!!!!! Πλεον δηλωνω α π ο λ υ τ α απογoητευμενος απ την εν λογω συσκευη και....καλά να μαστε, παμε γι άλλο.

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπηρξαν γι αυτο το θεμα αμφιβολιες κι αλλου, απ οτι διαβασα.

Κι' απ οτι ακομα διαβαζω, δεν φαινεται στον οριζοντα δυνατοτητα ξεκλειδωματος της συσκευης. Μαλλον η UMI "το εχει παρατησει", σταματησε και να το βγαζει διαβασα επισης. Αν και μου δοθηκε ευκαιρια να το πουλησω, θα το κρατησω στην ακρη για περιπτωση που παθει κατι το κυριως τηλεφωνο μου, μεχρι να προμηθευτω καποιο αλλο.. Παντως αν εξαιρεσουμε το Software, το hardware ειναι κορυφαιο.

Για αυτους που δεν ενδιαφερονται για "μοντιφιές" ειναι το ιδανικο κινητο σε Global Version, στις 5 ιντσες, σε καλη τιμη, εξαιρετικη οθονη FHD, μεγαλη μπαταρια και 4/64 RAM/ROM. Νομιζω αλλο με τετοια χαρακτηριστικα σε 5" δεν υπαρχει στην αγορα. (το Elephone P8 mini ειναι στα ιδια, αλλα πασχει απο μπαταρια).

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να το εχω ψαξει πολυ, εχω δει κοκκινο και πρασινο, ουτε ομως εχω διαβασει κατι. Δοκιμασε με καμμια εφαρμογη μηπως το Led εχει δυνατοτητα και για αλλα χρωματα.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να το εχω ψαξει πολυ, εχω δει κοκκινο και πρασινο, ουτε ομως εχω διαβασει κατι. Δοκιμασε με καμμια εφαρμογη μηπως το Led εχει δυνατοτητα και για αλλα χρωματα.

 

Δεν το εχω πάρει αλλά το σκέφτομαι να το πάρω το μόνο που φοβαμε το τελωνείο γιατι πλήρωσα πριν 3 μηνες για κινητό

απο το gearbest

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση απο UMI: "That's possible this phone will receive an Oreo upgrade (not earlier than in May) but currently we can't promise anything certain." Αυτο μπορει να σημαινει και "ξεκλειδωμα" της συσκευης. (ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται..)

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

.........θεωρω πλεον την εταιρεία Αναξιοπιστη. Ουτε φυσικα προτείνω -ποσο μαλλον θα προετρεπα καποιον να τ αποκτησει το εν λογω- οποτε και δεν πιστευω τις ανακοινωσεις αυτες. Ντρεπομαι να δωσω καν στον 12χρονο γυιο μου γιατι θα μου πει: Παρτο πισω μπαμπα ειναι σπασμενο κι αχρηστο. Στο συρταρι λοιπον το C2 και μακρυα απο UMI πλεον.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μηπως υπαρχουν προτασεις απο που να το παρω να μην πληρωσω τελωνειο?

Το πηρα απο banggodd με Priority (3ευρω διαφορα) χωρις προβλημα.

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την εταιρεια, αν θυμηθω παλιοτερα και επισης προβληματικα μοντελα, καταληγω στο συμπερασμα, οτι αν και προσπαθουν να δημιουργησουν αξιολογες συσκευες, δεν τα καταφερνουν. Ομως το χειροτερο ειναι η απαραδεκτη αντιμετωπιση και εκτιμηση της προς το αγοραστικο κοινο. Ειναι απο αυτες τις εταιρειες που τελικα, τις απορριπτει καποιος δια παντος, μετα την αγορα καποιας συσκευης της. Οσον αφορα την συγκεκριμενη συσκευη, δεν μπορω να πω τα χειροτερα. Για τηλεφωνο "μπαλαντερ" (που το χρησιμοποιω εγω για την ωρα) θα ελεγα οτι ειναι ενταξει, (μετα την αλλαγη της ROM), γι αυτα που προσφερει και σε σχεση με την τιμη του.

Σου εσπασε η οθονη?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οσον αφορα την εταιρεια, αν θυμηθω παλιοτερα και επισης προβληματικα μοντελα, καταληγω στο συμπερασμα, οτι αν και προσπαθουν να δημιουργησουν αξιολογες συσκευες, δεν τα καταφερνουν. Ομως το χειροτερο ειναι η απαραδεκτη αντιμετωπιση και εκτιμηση της προς το αγοραστικο κοινο. Ειναι απο αυτες τις εταιρειες που τελικα, τις απορριπτει καποιος δια παντος, μετα την αγορα καποιας συσκευης της. Οσον αφορα την συγκεκριμενη συσκευη, δεν μπορω να πω τα χειροτερα. Για τηλεφωνο "μπαλαντερ" (που το χρησιμοποιω εγω για την ωρα) θα ελεγα οτι ειναι ενταξει, (μετα την αλλαγη της ROM), γι αυτα που προσφερει και σε σχεση με την τιμη του.

Σου εσπασε η οθονη?

Ζηταω συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης κατ αρχας. Συμφωνω με ολα οσα γραφεις πιο πανω. Στεκομαι στο "εσπασε". Οχι απλά η οθονη......Αυτη εσπασε με την προστασια φορεμενη και τριβεται σιγα-σιγα οπως ειναι φυσικο μεχρι να σταματησει ν αποκρινεται. Ομως, μου την "εσπασε" η όλη φάση. Κοροιδια το κινητο. Αναξιοπιστη η εταιρια. Και, αλλη μία -εμειςνα μαστε καλά- κακή επιλογή/αγορα...Anyway....συνεχιζουμε σε.......άλλο thread μιας και επικειται η αγορα αλλης συσκευης.

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα.

Για την οθονη που σου εσπασε, δεν μπορω να πω σε σχεση με το υποτιθεμενο Gorilla glass, αν θα επρεπε να σπασει η οχι. Κι εμενα στο προηγουμενο κινητο μου βρηκα ξαφνικα ραγισμενη την οθονη χωρις να μου εχει πεσει (χωρις βεβαια να υποστηριζεται σαν Gorilla Glass).

Οπωσδηποτε ομως η αναξιοπιστια της UMI ειναι καταφανεστατη και δεδομενη εδω και πολλα προηγουμενα μοντελα. Απλα την πατησαμε, ελπιζω οχι πολλοι απο εμας. Το προβλημα (για μενα) ειναι οτι δεν υπαρχει στην αγορα αλλο 5ιντσο με τα ιδια χαρακτηριστικα, (μεγαλη μπαταρια, 4/64 RAM/ROM, full HD, B20 μπαντα, καλο GPS και WiFi, ευκρινεστατη και αμεση οθονη, συμμαζεμενες διαστασεις). Για την ωρα το χρησιμοποιω για "περιφερειακη" χρηση, video player, video streaming, GPS, music player, internet surfing κλπ. Μενει στην ακρη για να αντικαταστησει (προσκαιρα) το κυριας χρησης κινητο μου σε περιπτωση βλαβης, μεχρι να παραγγελθει καινουριο. Κατα βαθος εχω μια ελπιδα μηπως η εταιρεια το ξεκλειδωσει καποτε, ισως μετα την κυκλοφορια του Android 8. Καλη επιτυχια στην επομενη αγορα σου.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Κουλαρετε βρε :):lol::p εγω δυο μηνες σχεδον περιμενω και "παρακαλαω" σε τρια forums (XDA, 4PDA, UMI Forum) για να μαζεψω "με το σταγονομετρο" πληροφοριες..απλα ηθελα να το κανω απο το PC του σπιτιου με την ησυχια μου, για να ειμαι πιο ακριβης.

Αφου βιαζεστε ομως, θα τα γραψω τωρα, οπως τα θυμαμαι (γιατι καταλαβαινω "τον καημο" σας..:lol:) Ομως μην ξεχνατε, προσπαθειτε με ευθυνη σας ως γνωστον..:rolleyes:

Προετοιμασια

1. Κατεβαζουμε και εγκαθιστουμε τους ΜΤΚ drivers απο εδω http://www.mediafire.com/file/crvpl6...s_20160804.exe

Δεν ξερω αν για την διαδικασια αυτη χρειαζεται να ειναι εγκατεστημενος μεσα στον © το ADB Fastboot, εγω το εχω μονιμα στο PC.

Μετα την εγκατασταση των drivers συνδεουμε το κινητο (ανοιχτο και με το USB debugging τσεκαρισμενο) με τον υπολογιστη και βλεπουμε στη διαχειριση εργασιων να μην εχει κανενα "κιτρινακι" και γενικα "να το βλεπει" κανονικα. Αν "κανει νερα", βρειτε στο διαδικτυο το ADB Fastboot (ειναι ευκολο) και εγκαταστηστε τον φακελλο κατ ευθειαν στον ©.

2. Κατεβαζουμε και εγκαθιστουμε το εργαλειο SP Flash tool απο εδω http://www.mediafire.com/file/ywo1ac...ol_v5.1728.rar

3. Κατεβαζουμε και αποσυμπιεζουμε το πακετο της ROM απο εδω https://cloud.mail.ru/public/JoW3/vyd2CPcgc (Το system.img και scatter περιλαμβανονται μεσα).

Φλασαρισμα

Ανοιγουμε το SPFT και τσεκαρουμε την επιλογη Download only (αποκλειστκα).

Στην δευτερη επιλογη βρισκουμε και επιλεγουμε την ROM που αποσυμπιεσαμε (scatter file). Η τριτη επιλογη μενει κενη.

Παταμε το κουμπακι Download και συνδεουμε το κινητο σβηστο.

Παταμε το power του κινητου και το κραταμε πατημενο οσο να εμφανιστει στο SPFT η κοκκινη μπαρα και τα γραμματα αριστερα κατω, (περιπου 10 δευτρολεπτα χρειαζονται) οποτε το αφηνουμε και ετσι ξεκινα η διαδικασια (κιρινη μπαρα).

Οταν τελειωσει εμφανιζεται το παραθυρο με το ΟΚ οποτε αποσυνδεουμε το κινητο και το αναβουμε.

Μπιγκο..!!

Εχουμε ετσι το κινητο πεντακαθαρο με Google Launcher. Εγκαθιστουμε οτι launcher θελουμε και τον επιλεγουμε μολις τον ζητησει.

Παντως το κινητακι δουλευει καλα, δεν ξερω ποσοι το λειτουργειτε, εγω το εχω παρει για εφεδρικο (αν και εχει καλυτερες προδιαγραφες απο το παλιο ΖΤΕ μου που ειναι με 4.2) οποτε το "πασπατευω" με την ησυχια μου καθε βραδυ. Οταν θα γινει root και περαστει custom ROM και TWRP θα λειτουργησει κανονικα. Εχθες το ειχα κανα διωρο να δουλευει Miracast και να κατεβαζει παραλληλα και με την πισω θηκη φορεμενη, ζεσταθηκε ελαχιστα..

Απανταω σε καθε απορια.

Προχθες παρέλαβα και εγω το κινητο και συμφωνα με τον παραπανω οδηγο το φλασαρισα ...ολα καλα χωρις ρουτ ομως

Link to comment
Share on other sites

:dance:

Ελπιζω το root να μην μας μεινει απωθημενο, γιατι το τηλεφωνακι αξιζει..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Παιδια καλημερα. Αν εχει κανεις κανα χαλασμενο C2 το θελω, ενδιαφερομαι για ανταλλακτικα. Παρακαλω PM me.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Umidigi C2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...